Πρόβλημα με εκτυπωτή HP-LaserJet P1102

καλησπερα εχω ενα θεματακι με τον εκτυπωτη μου βγαζει παντα 2 εκτυπωτες ιδιους σβηνω τον εναν και βαζω προκαθορισμενο τον αλλον μετα απο λιγο μου βγαζει μηνυμα οτι προστεθηκε και αλλος εκτυπωτης. ο υπαρχων που εχω. εχω linux mint 20.01 lts

Ποιος ειναι ο εκτυπωτής??

1 «Μου αρέσει»

HP-LaserJet-Professional-P1102

Ειναι ο P1102 ο σκετος ή ο P1102w;

Γιατι η επομενη μου προτροπη θα ηταν να αλλαξεις το καλωδιο του εκτυπωτη ή την θυρα στον υπολογιστη μηπως και φταιει τιποτα που εχει σχεση με USB. Αλλιως αν ειναι ο ασυρματος ριξε μια ματια στα logs του router σου για να δεις τι παιζει απο εκεινη την μερια.

HP-LaserJet-Professional-P1102 σκετος καθε φορα που ανοιγωκλεινω τον υπολογιστη η τον εκτυπωτη μου βγαζει οτι προστεθηκε εκτυπωτης παρολο που παταω διαγραφη το δευτερο

Έχεις βάλει το hplip? O cups τι σου λέει?λογικά σου αναγνωρίζει τον εκτυπωτή με δύο διαφορετικά πρωτόκολλα

1 «Μου αρέσει»

Προφανώς ο ένας από τους δύο είναι επιλεγμένος, έτσι;

Άνοιξε το “system-config-printer” και στο “view>Discovered Prinders” και αποεπέλεξέ το, και πες μας…

1 «Μου αρέσει»

stefra εχω ελληνικη γλωσσα πως παμε ?

Ανοίγεις το “εκτυπωτές”, (αυτό που έχεις στην φωτογραφία από πάνω) και θα το βρείς στο “Προβολή”

στεφρα τιποτα εκανα οτι μου ειπες καθε φορα που ανοιγωκλεινω pc και εκτυπωτη οι driver το αναγνωριζουν ως νεο με αποτελεσμα να μου βγαζει δευτερο

Δώσε στο τερματικό

sudo systemctl mask cups-browsed

και κάνε επανεκκίνηση…

εδωσα εντολη εκανα επανεκκινηση τιποτα ξανα το ιδιο δεν ξερω τι φταιει

Τότε δώσε:
sudo systemctl unmask cups-browsed

και μετά

sudo systemctl start cups-browsed

για να το ξαναφέρουμε στα ίσα του, και περίμενε λίγο να δω κάτι άλλο…

edit:Δώσε sudo xed /etc/avahi/avahi-daemon.conf
Θα ανοίξει ένα αρχείο, θα βρείς:
“use-ipv4=yes” και “use-ipv6=yes”
θα το αλλάξεις σε:
“use-ipv4=no” και “use-ipv6=no”
Δηλαδή θα αντικαταστήσεις το “yes” με “no”
Αν δεν πιάσει κι αυτό να θυμάσαι τι έκανες για να επαναφέρεις το αρχείο…