Πρόβλημα με εγκατάσταση Linux mint

Καλησπέρα.
Προσπαθώ εδώ και 2ωρες να εγκαταστησω σε δίσκο ssd 120gb Linux Mint .
Έχει φτάσει στην ανίχνευση συστημάτων αρχείων εδώ και πολύ ώρα και δεν προχωράει.
Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στον δίσκο?(Δεν περιλαμβάνει κανένα άλλο λειτουργικό και έχω κάνει format).

Καλώς ήρθες @SpirosT , στο βήμα installation type τι επέλεξες? Ο δίσκος είναι καινούριος? Αν όχι τον έλενγξες για σφάλματα?

Καλησπερα Maras.
Επέλεξα να χρησιμοποιήσει όλον τον δίσκο.
Ο δίσκος δεν είναι καινούργιος.
Τον έχω νομίζω γύρω στα 4χρονια.
Πριν μερικές μέρες τον είχα σαν dual boot με win 10 και Linux mint.

Δοκίμασε με ένα GParted live CD/USB να τον κάνεις ένα format και στη συνέχεια να προσπαθήσεις να ξαναεγκαταστήσεις το Mint.
EDIT: Το μέσο που χρησιμοποιείς για την εγκατάσταση είναι εντάξει?

1 «Μου αρέσει»

Προσπαθώ με usb το οποίο έχω δημιουργήσει με το LILO σε persistent mode.

Από ότι βλέπω τώρα δεν είναι η τελευταία διανομή του mint,γιατί δεν το υποστήριζε το πρόγραμμα που το έφτιαξα.
Είναι πρόβλημα αυτό?

Επέλεξε να γράψεις την καινούρια έκδοση σε ένα USB drive με κάποιο πρόγραμμα σαν το balenaEtcher : https://www.balena.io/etcher/
Κάνε Edit τις αναρτήσεις σου για να προσθέτεις στοιχεία, χωρίς να γράφεις καινούρια post συνεχόμενα.

Όχι γιατί μη έχοντας λειτουργικό στο pc ξεκίνησα να το στήσω με την έκδοση που είχα εγκατεστημένη.

Θα προσπαθήσω να το κάνω όπως λες και θα επανέλθω.Οκ καλό βράδυ.

Το έκανα όπως μου είπες και τρέχει κανονικά.
Εάν θέλω και Windows είναι καλύτερα να βάλω άλλον σκληρό?
Επειδή ο ίδιος δίσκος στα Windows αφότου τα στήσω ψάξει τον bootloader,για αυτό ρωτάω.

Δλδ εάν πάω να στήσω και Windows τώρα θα ψάχνω για bootloader?

1 «Μου αρέσει»

Αν ο δίσκος που έχεις σου είναι επαρκής για να έχει δύο λειτουργικά τότε μπορείς να τα βάλεις σε ένα. Αν πάλι σου φαίνεται ότι θα έχεις λίγο χώρο πας σε δεύτερο σκληρό.

Πάντως να ξέρεις ότι για dual boot σύστημα είναι προτιμότερο να μπουν πρώτα τα windows αφήνοντας unallocated space για Linux, και στη συνέχεια να εγκαταστήσεις και τη διανομή που θέλεις, αφήνοντας τον grub ή lilo να κάνει τη δουλειά του στο τέλος.

4 «Μου αρέσει»