Προβλημα με εγκατάσταση EndervourOS

Καλησπέρα
Προσπαθώ να εγκαταστήσω στο λαπτοπ μου την τελευταία διανομή EndeavourOS και ενώ μπουταρει από το usb σταματάει στο σειμειο της φώτο και δεν κάνει τίποτα… Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;;;

δοκιμασε να ξαναγραψεις την εικονα στο usb.

2 «Μου αρέσει»

Σωστός!!! Το πρόβλημα ήταν στο unebootin για κάποιο λόγο δεν φτιάχνει σωστά το στικακι. Δοκίμασα με άλλο πρόγραμμα και όλα καλα

4 «Μου αρέσει»

το καλυτερο εργαλειο για την εγραφη εικονων στα windows ειναι το rufus. στο linux το balena etcher και η εντολη dd .εγω χρησιμοποιω μονο την εντολη dd

Φίλοι μου έχω κάνει 4 φορές εγκατάσταση και έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό τρόπο που ήξερα από τα Ubuntu. Περνώ αυτό το μυνημα και το pc δεν κάνει boot.

Δεν έχω κλείσει την εγκατάσταση και θα περιμένω μπας και έχει κανείς να πρωτηνει κάτι

Ρίξε μια ματιά εδώ φίλε μου https://endeavouros.com/docs/system-rescue/repair-grub-efi-uefi-system/

Και εδώ https://forum.endeavouros.com/t/coming-from-manjaro-and-there-is-trouble-installing-endeavour-os-due-to-grub-installation-error/801/5

εχεις uefi? παντα στην εγκατασταση με uefi πρεπει να κανεις φορματ και το διαμερισμα uefi. στο λεει αλλωστε ο calamares κατα την εγκατασταση. πριν δηλαδη ξεκινησεις πρεπει με το gparted που εχει το live κανεις φορματ το διαμερισμα uefi . σημειο επαφης /boot/efi και σημαιες boot και esp. για δειξε μας λιγο τις κατατμησεις σου

Το pc έχει 2 δίσκους ο πρώτος έχει Kubuntu 20.04 και ο δεύτερος είναι ο δίσκος που γίνεται η εγκατάσταση.
Όταν φτάνω στο σειμειο που ορίζεις που θα γίνει η εγκατάσταση ορίζω τον δεύτερο δίσκο και να τον χωρίσει αυτόματα. Εχτές έκανα το ίδιο και στον πρώτο δίσκο και πήρα το ίδιο μυνημα απλά σήμερα για να έχω pc αποφάσισα να κάνω αυτό που σας είπα πιο πάνω. Όταν πατάω για να πάω στο επόμενο βήμα από εκεί που διαλέγεις τον δίσκο σου μου λέει πως ο bootloader θα εγκατασταθεί στον πρώτο δίσκο και στο κομμάτι αυτό θα γίνει format

δειξε μας λιγο τις κατατμησεις των δισκων

Καλημέρα σε όλους μας και να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια που μου δίνεται.


Αυτός είναι ο πρώτος δίσκος που έχει τα kubuntu


Αυτός είναι ο δεύτερος δίσκος

Ερώτηση. Όταν επιλέγουμε να κάνει μόνο του το χώρισμα στις κατατμήσεις απλά εμείς του δίχνουμε σε ποιον δίσκο δεν θα έπρεπε να είναι οκ?

καλημέρα φίλε μου, επειδή έχεις uefi πρέπει να κάνεις αυτό που είπε ο MetFM

πρεπει να κάνεις φορματ και το διαμερισμα uefi. στο λεει αλλωστε ο calamares κατα την εγκατασταση. πριν δηλαδη ξεκινησεις πρεπει με το gparted που εχει το live κανεις φορματ το διαμερισμα uefi

Στο παρακάτω βίντεο που βρήκα στο youtube μετά το τρίτο λεπτό κάνει αυτό ακριβώς

οκ θα το κάνω τώρα όμως θέλω μια βοήθεια. Όταν ανοίξω το pc να βάλω Google Chrome τα υπόλοιπα σιγά σιγά μπορεί κάποιος να μου πει πώς
ευχαριστώ

Ισχύει αυτό ?
yay google-chrome

Ναι ισχύει.

Αλλά ο chromium δεν σού κάνει; Δες πρώτα τον chromium πριν πας για τον chrome.

1 «Μου αρέσει»

στις διανομες arch o chromium ειναι πιο γρηγορος απο τον chrome.an εχεις uefi θα πρεπει να κανεις αυτο που σου εγραψα. παντα ετσι κανω και παντα η εγκατασταση γινεται σωστα.
format το sda1 ως fat32 και σημαιες boot και esp με το gparted που εχει το live. μετα ξεκινας κανονικα την εγκατασταση με τον calamares

2 «Μου αρέσει»

Τα κατάφερα σας γράφω από την καινούργια εγκατάστασή!!! Σας ευχαριστώ!!!
Είχα δοκιμάσει στα kubuntu και δε μου συγχρόνιζε τους κωδικούς μου για κάποιο λόγο…
Αν αυτό έχει αλλάξει θα το προτιμούσα.
Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματά για μετά την εγκατάστασή να ανοίξω νέο θέμα η συνεχίζουμε εδώ

1 «Μου αρέσει»

Πρόσφατα έβαλα λίνουξ σε έναν και οι κωδικοί του συγχρονίστηκαν μια χαρά στον chromium.

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.