Πρόβλημα κατά το boot σε Linux mint με dual boot

Πρόβλημα όταν ξεκινάει να γίνει το setup . Μου εμφανίζει αυτό το πρόβλημα και σταματάει

bluetooth hci0 failed to send intel_write_ddc (-22)

τι μπορώ να κάνω ;

Εννοείς το boot, έτσι? Δοκίμασε όταν σταματάει εκεί να πατήσεις τον συνδυασμό πλήκτρων :
Ctrl + Alt + F1, σου βγάζει τίποτα?

Το έχω δοκιμάσει, κάτι βγάζει αλλά δεν κάνει τίποτα, θα το ξαναδοκιμάσω αύριο απόγευμα και θα σου πω ακριβώς.

Δες εδώ αυτά που γράφει για το nomodeset

1 «Μου αρέσει»

Δεν κάνει τίποτα, βλέπω μόνο σβήνει η οθόνη

Έχεις παλαιότερο πυρήνα για να επιλέξεις να boot-άρει από το GRUB?

Κατέβασα και την προηγούμενη έκδοση mint 19.3 αλλά το ίδιο. Μήπως είναι κάποια ρύθμιση μέσα στο bios ? Έχω απενεργοποίηση το secured boot ,fast boot ,

Μισό λεπτό το πρόβλημα γίνεται κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού?
Σταματάει δηλαδή η εγκατάσταση?

Ναι όταν παω να σεταρω bootable usb με mint

Δηλαδή ξεκινάει το λειτουργικό απο USB και βλέπεις κανονικά γραφικό περιβάλλον; Στην συνέχεια πατάς το εικονίδιο να κάνεις εγκατάσταση και προκύπτει κάτι; Τι ακριβώς;

Έχω φτιάξει bootable usb με Linux mint η ubuntu , επιλέγω με f12 να Μπουταρω από usb ξεκινάει με κάποιες εντολές από ότι βλέπω εμφανίζεται το λογότυπο του mint και μετά αμέσως μου πετάει το μύνημα (bluetooth hci0 failed to send intel_write_ddc (-22)) , από εκεί και πέρα δεν μπορώ να συνεχίσω να βγω στο περιβάλλον για να δουλεύω live η install.

Χρησιμοποιείς κάποια bluetooth συσκευή? Πχ ποντίκι?

Όχι μόνο usb mouse ,

Δοκίμασες άλλο φλασάκι για την εγκατάσταση?

Βρήκα αυτό πιθανά να έχει ξεκινήσει κανονικά και για κάποιο λογο να μην είσαι στην σωστή “κονσολα”. Πάτησε CrlAltF7 να δεις αν έχεις γραφικό περιβάλλον. Μετά την εγκατάσταση θα μπορείς να κάνεις εγκατάσταση νέου πυρήνα και με τις αναβαθμίσεις ίσως φτιάξει.

Η μπορείς να δοκιμάσεις με κάποια άλλη διανομή, υπάρχουν εξίσου όμορφες και ευκολες με το Mint.

Έχω δοκιμάσει , και usb 2 Kai usb3 , τίποτα. Δοκίμασα και Ubuntu , απαντώ στον άλλο φίλο , τίποτα.

Βρήκα την λύση , προσπαθώ εδώ και δύο μέρες , είχα απελπιστει , ενεργοποιώντας και το secure boot πάλι πάω να το παρατήσω , και να αποδεχτώ ότι θα είμαι με τα κολο windows.
Τελευταία στιγμή λέω κάνε άλλη μια προσπάθεια , και τί κάνω ;

Start Linux mint in compability mode , και ξαφνικά με βγάζει στην live start. Εκεί επιλέγω install και όλα καλά

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.