Πρόβλημα κατα την εκκίνηση

Και έτσι μπορώ πλέον να κάνω και την πρώτη μου ερώτηση πάνω στο linux…
Η εναλλαγή του πληκτρολογίου Αγγλικά Ελληνικά γίνεται από το πληκτρολόγιο ;
Αν ναι με ποιους συνδυασμούς ;

Εναρξη » Μενου » Προτιμησεις » Πληκτρολογιο » Παραγομενα Εξοδου » Επιλογες Διαταξης Πληκτρολογιου » Αλλαγη σε αλλη διαταξη

2 «Μου αρέσει»

Αυτο το ειχα κανει εγω με τον σκληρο ενος λαπτοπ στο πισι για να κανω κατι αναβαθμισεις(μιας και το λαπτοπ ειχε θεματακι). Και δε λειτουργησε, εβγαλε error στα UUID.

Ευχαριστώ πολύ !!! Αυτό το alt-Shift έψαχνα…
Δύσκολα αλλάζουν κάποιες συνήθειες και μερικές φορές
δεν υπάρχει και λόγος… :slight_smile:

9 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Ελπίζουμε να γίνεις θαμώνας της παρέας μας και με τη σειρά σου να βοηθήσεις άλλα μέλη

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια μην φοβηθείς Και για άλλες ερωτήσεις :+1::grinning:

Επειδή βλέπω πως υπάρχει γενικά πρόβλημα με το συγκεκριμένο μοντέλο, παράδειγμα εδώ και εδώ, ας να βάλουμε τα πάντα σε ένα ΠΛΑΙΣΙΟ και σε μία τάξη μιας μάλλον υπάρχουν πολλά στην ελληνική αγορά.

Μπορεί κάποιος να γράψει ένα μικρό σημείωμα ή οδηγό με τα βήματα που έγιναν για την αναβάθμιση και την εγκατάσταση; Είναι δύσκολο μέσα σε 145 (!) απαντήσεις να βγάλει κάποιος άκρη

2 «Μου αρέσει»

Πολλά πράγματα είναι με pm η remotely

Άντε να μην κάνω τον κακό :innocent:

Στους όρους χρήσης λέει τα παρακάτω:

Δημόσια συζήτηση

Το πρόβλημα σου είναι προσωπικό και σε καίει, αλλά η συζήτηση θα γίνει δημόσια. Μην στέλνεις προσωπικά μηνύματα σε διαχειριστές ή στα άτομα που σε βοήθησαν, εκτός αν ντρέπεστε να πεις δημόσια το ευχαριστώ. Αν σε ρωτήσει κάποιος που δεν γνωρίζεις κάποιο μήνυμα που δεν θέλεις, ανέφερε το στους διαχειριστές.
Δες το ως εξής: Όταν ρωτάς κάτι κανείς δεν νοιάζεται για το δικό σου προσωπικό πρόβλημα. Σε ξέρουν και από χθες; Αλλά εσύ με τα άλλα μέλη βοηθάτε μαζί, το κόσμο που μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα στο μέλλον. Αν λυθεί ακόμα καλύτερα και για σένα και για όλους όσους μελλοντικά το διαβάσουν. Και κερδίζουν έτσι όλοι.

Ναι αλλά το πρόβλημα μου είναι ευαίσθητο, θα αποκαλύψω μυστικά της επιχείρησης μου, πιθανά να πεις. Ε τότε φιλαράκι, συγνώμη, αλλά υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες εκεί έξω, που είναι δουλεία τους. Πήγαινε σε ένα από αυτούς.

Λογικό και σεβαστό αλλά μερικά πράγματα είναι λίγο δύσκολο να τα ακολουθήσεις όταν απαντάνε συνέχεια τόσα άτομα και με περιορισμούς λέξεων (που είναι σωστο) και χωρίς να μπορείς να στείλεις αρχεία… Και πολλά άλλα. Βασικά δεν έχουν όλοι τις ίδιες εμπειρίες αλλά ούτε φοβίες σε hardware και είναι δύσκολο αν θες να βοηθήσεις μέσω του forum κάποιες φορές. Δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω πρόβλημα πάντως

1 «Μου αρέσει»

Θα φτιάξω τον οδηγό εγώ και θα τον στείλω σε κάποιον Admin ώστε να τοποθετηθεί σωστά.
Μία ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω τα link υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ανεβάσω κάπου αλλού ώστε να είναι ενεργά;;;

3 «Μου αρέσει»

Μπορείς απλά να γράψεις τον οδηγό :-) Αν δεν έχει μπεί σε σωστή κατηγορία ή τα tags δεν είναι καλά, θα το φτιάξει κάποιος που έχει περισσότερα δικαιώματα. Κάποιους τύπους αρχείων δεν μπορείς να τους ανεβάσεις στο φόρουμ, αλλά υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι, ακόμα και κάποιο αποθετήριο στο github.

YΓ: Είμαστε περήφανοι όσοι φτιάξαμε το φόρουμ και το παραδώσαμε στους χρήστες του, που το συγκεκριμένο θέμα επιλύθηκε με τόσο πείσμα

1 «Μου αρέσει»

Ναι θα το κάνω εγώ, και θα φτιάξω κι ένα zip με το bios αλλά και τον τρόπο κατασκευής dos boot usb που δούλεψε με εμένα. Το zip μπορεί να το φιλοξενήσει το forum ?

Όχι, μόνο εικόνες και pdf

και λινκ φαντάζομαι…
Πού να ανεβάσω αυτό που θα γράψω ;

4 posts were split to a new topic: Εγκατάσταση Linux σε TurboX Clevo W76TUN

Επιτρέψτε μου να κάνω μια προσθήκη μιας και είδα πως είσαστε μουσικός. Πριν κάποιους μήνες έστησα κάποιο αντίστοιχο δυνατοτήτων μηχάνημα για κάποια συνάδελφο σας. Το ήθελε για να γράφει μουσικές παρτιτούρες και το Linux διαθέτει κάποια πολύ καλά προγράμματα για αυτή την δουλεία. Το βασικό είναι το Lilypond που είναι κάτι σαν γλώσσα προγραμματισμού αυτό δίνει δυνατότητες που κανένα γραφικό πακέτο δεν μπορεί να δώσει, αλλά έχει μια απότομη καμπύλη εκμάθησης. Ευτυχώς υπάρχουν αρκετές γραφικέ διεπαφές πάνω σε αυτήν. Και μιας και πατάει στις ίδιες τεχνολογίες με το \LaTeX{} ξ εκτύπωση είναι εξαιρετική. Ίσως να θέλατε να το ρίξετε μια ματιά

Δεν είμαι μουσικός, αλλά είμαστε εδώ να βοηθήσουμε αν μπορούμε, και αν τα καταφέρετε και έχετε την διάθεση μπορείτε να μεταφέρετε επίσης εδώ την εμπειρία σας :grin:

5 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ…
Πολύ ενδιαφέροντα προγράμματα !!!
Να 'σαι καλά !!!

1 «Μου αρέσει»