Πρόβλημα κατά την εγκατάσταση του linux mint 21 cinnamon σε Aser aspire ES1-533

Γεια σας
Σε laptop acser Aspire ES1-533 με επεξεργαστή intel pentioum CPU N4200, ram 6gb,disk 300gb αποφάσισα να κάνω καθαρή εγκατάσταση από mint 20.3 cinnamon σε mint 21 cinnamon.
Έτρεξα την διανομή από live usb φόρτωσε την διανομή και λέω ωραία ας κάνω την εγκατάσταση.
Το partition a1 EFI ήταν έτοιμο από το mint 20.3 δεν το άγγιξα καθόλου, χώρισα τον υπόλοιπο δίσκο σε 2 πpartition ένα root και ένα home και ξεκίνησα την εγκατάσταση.
Πρώτο σοκ το a1 δεν είναι λέει EFI partition. Στραβωμάρα έχεις είπα ο πρόγονος σου γιατί το έβλεπε;
Ας είναι λέω θα επιλέξω να κάνει αυτόματη εγκατάσταση σε όλο τον δίσκο (είχα παιδευτεί πολύ με πάρα πολλά προβλήματα για να εγκαταστήσω το mint 19 μαζί με παραθύρια) και στο mint 20 δούλεψε μόνο η αυτόματη εγκατάσταση
Αρχίζει η εγκατάσταση και μόλις πάει να εγκατασταθεί ο grub παγώνει το σύστημα. Ωχ στο μυαλό μου μου ήρθαν οι μέρες το 36 συγνώμη του 19 ήθελα να πω.
Το καλό το παλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι λέω. Θα εγκαταστήσω τον Grub με το Live usb χειροκίνητα και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Τοποθετώ το live στην θύρα του το επιλέγω εκκίνηση και τούμπα τα βιολιά. Κάπου στη μέση του φορτώματος του live παγώνει η οθόνη και ούτε μπρος ούτε πίσω .Ας κοιτάξουμε λέω τις παραμέτρους της εκκίνησης που προτείνει το Linux mint, τις δοκιμάζω όλες μια προ μία και άλες τόσες που βρήκα στο διαδίκτυο τίποτα. Στη μέση της εκκίνησης πάγωμα. Δοκιμάζω 5-6 άλες διανομές τα ίδια και τα ίδια παγωμάρα και έξω να έχει 20 βαθμούς C. Τώρα μωρ" νύφ που λέμε και στο χωριό τι κάνουμε. Θυμήθηκα μια ψυχή εδώ στο φόρουμ που έχει φαγωθεί με το LMDE και λέω ας το δοκιμάσω κι αυτό. Το Debian αποδείχτηκε πολύ πιο έξυπνο από όλες τις άλες διανομές και κατάλαβε ότι σε θερμοκρασία 20 βαθμών δεν επιτρέπεται να παγώνει. Έτσι λοιπόν βρέθηκα σε περιβάλλον live του LMDE και αποφάσισα να το εγκαταστήσω αφήνοντας πίσω τον προδότη LM. Ξεκίνησε η εγκατάσταση όλα καλά κι όλα ωραία και μόλις πάει να εγκατασταθεί ο Grub πάγωμα, μ"έκαψε το κρεμμύδι. Θυμήθηκα πάλι τις δύσκολες μέρες του 36 συγνώμη του 19 και μου ήρθε στο μυαλό ένα CD που είχα φτιάξει τότε με The rEFInd Boot Manager Το βρήκα, θαύμα έγινε, γιατί δεν είμαι και ο πιο τακτικός άνθρωπος και μπόρεσα να μπουτάρω. Εκεί χειροκίνητα από το τερματικό
με τις εντολές:
sudo apt-get purge grub*
sudo apt-get install grub-efi
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get update grub
Εγκατέστησα τον grub και επιτέλους μπορούσα να χαρώ το φρέσκο μου LMDE. Άρχισα να το φέρνω στα μέτρα μου και χαρούμενος και εξαντλημένος αποφάσισα να το κλείσω. Αμ δε, τώρα άρχισε να παγώνει στο κλείσιμο. …Την Acer μου μέσα λάπτοπ έχω η παγωτομηχανή! Άντε πάλι στο διαδίκτυο δοκίμασα ότι παραμέτρους βρήκα τίποτα. Σκέφτηκα και χρησιμοποίησα μια πρόχειρη λύση "είσοδος κανονικά, reboot κανονικά και μετά είσοδος από το CD με The rEFInd Boot Manager και κλείσιμο πριν μπω στο σύστημα. Ήρθε η ώρα σκέφτηκα να ζητήσω βοήθεια από το αγαπημένο μου “θα βρούμε την λύση” LINUXUSER. Εκεί λοιπόν που ξεκίνησα για να ζητήσω βοήθεια από εδώ, λέω να κάνω μια προσπάθεια ακόμα στο φόρουμ της Acer, και η μαγική παράμετρος που έψαχνα ήταν εκεί και με περίμενε. Το όνομα αυτής “pci=nocrs”.
sudo nano /etc/default/grub εύρεση της γραμμής GRUB_CMDLINE_DEFAULT=“quiet”
και αντικατάσταση με GRUB_CMDLINE_DEFAULT=“quiet splash pci=nocrs”.
Όλα ρολόι κι από τότε ανοιγοκλείνω τον υπολογιστή και δεν κάνω τίποτε άλλο.
Παρεμπιπτόντως το LMDE 5 είναι ταχύτατο και θα το κρατήσω, μου φέρθηκε εξ άλλου τόσο καλά!!!
Καλή χρονιά σε όλους :grinning:

3 «Μου αρέσει»

Από kernel.org
nocrs [X86] Ignore PCI host bridge windows from ACPI.
If you need to use this, please report a bug.

Καλή Χρονιά

m01 ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω. Να δοκιμάσω νέο kernel ή να να αναφέρω κάποιο bug;
Τα αγγλικά μου ανύπαρκτα σχεδόν κι οι μεταφράσεις μέσω του google translate.