Προβλημα εκκινησης Manjaro μετα απο εγκατασταση Ubuntu

Καλησπερα παιδια.Εχω το εξης προβλημα με την εκκινηση του Manjaro αφου εκανα εγκατασταση και τo Ubuntu στον ιδιο δισκο.Μπορω να μπω στο Manjaro σε fallback mode στο ubuntu δεν μπορω καθολου μου βγαζει emergency mode.

Δοκίμασες να κάνεις update-grub?

1 «Μου αρέσει»

Παιδια μου κανει επαννεκινησεις και το manjaro θα κανω φορματ ετσι και αλλιως εχω κανει back up

Ο grub της ubuntu δεν ορίζει σωστά το initrd path.
Αυτό είνια γνωστό θέμα.

Αρα,
Οταν κάνεις boot, πατάς e στη επιλογή που αφορά στο Manjaro.
Βρίσκεις τη γραμμή initrd και την διαμορφώνεις ως εξής

initrd /boot/intel-ucode /boot/initramfs-linux-xxxxxxxxx

ΠΡΟΣΟΧΗ (intel ή amd microcode δεν ξέρω τι cpu έχει ο υπολογιστής σου)

Το xxxxxxxxx πρέπει να αντικατασταθεί με το σωστό version του kernel που το βλέπεις στην ακριβώς προηγούμενη γραμμή. Πρέπει να είναι ολόιδιο.

Αυτή είναι προσωρινή λύση και όχι μόνιμη εφόσον χρησιμοποιείς τον grub της ubuntu. Αν όμως έτσι θες τότε η λύση είναι να φτιάξεις ένα custom file που θα μπουτάρει στη Manjaro.

Εναλλακτικά όταν μπεις στη Manjaro, εγκαθιστάς πάλι τον grub. Τότε ο grub της Manjaro θα φτιάξει σωστά τις διαδρομές για να μπαίνεις στο ένα ή το άλλο λειτουργικό.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω φιλε αλλα θα παω σε φορματ και θα αφησω ενα λειτουργικο να μην εχω και αλλους μπελαδες.Δεν επρεπε να βαλω το ubuntu στον ιδιο δισκο.

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.