Προβλημα εγκαταστασης mint

Το ότι δεν bootarei ούτε με dvd με προβληματίζει, με usb να μην μπορεί ένας παλιός υπολογιστής το δέχομαι, αλλά ούτε και με dvd, εκτός αν είναι τόσο παλιός που δεν έχει dvd Drive disk αλλά CD drive disk :thinking: τωρα εγώ θα δοκίμαζα μήπως θέλει κανένα bios update η reset (ψαξτο καλά αυτό αν θες να το δοκιμάσεις με δική σου ευθηνη μην σε πάρω στο λαιμού μου, γιατί δεν πρέπει να πολύ παίζουμε με τα bios update) ή μετά σαν έσχατη λύση εγω θα δοκίμαζα να βγάλω τον σκληρό από το λαπτοπ θα των κούμπωνα σε έναν άλλο υπολογιστή ίσα ίσα να bootarei εκεί το mint, θα έκανα την εγκατάσταση κανονικά και θα τον ξανά εβαζα τον σκληρό πίσω στη θέση του

Υπάρχει πάντα και αυτή η λύση: Βγάζεις τον σκληρό δίσκο, τον πας σε άλλο υπολογιστή, αποσυνδέεις όλους τους δίσκους του και κάνεις εκεί την εγκατάσταση. Κάποιες φορές είναι και πολύ ποιο γρήγορο.

(*) Ναι στο Linux το κάνεις αυτό, αλλά βάλε τους οδηγούς της NVidia, αν έχεις και τους θες, στο αρχικό μηχάνημα.

Γεια σας φιλοι.
Στον υπολογιστη που περιγραφω παραπανω δεν εχω καταφερει σπουδαια προοδο παροτι εχω ακολουθησει τα περισσοτερα απο οσα με συμβουλεψατε.
Νομιζω θα διευκολυνθω πολυ αν μπορεσω να διαγραψω τα windows, που ειναι φορτωμενα απο παλιοτερα, όπου ομως δεν μπορω να μπω γιατι δεν αναγνωριζεται ο κωδικος εισοδου και επιπλεον δεν μπορω να μπω ουτε στa bios γιατι ζηταει κωδικο -που δεν εχω-.
Υπο αυτες τις συνθηκες υπαρχει τροπος να διαγραψω τα windows ωστε να εχω το πεδιο ελευθερο να ξαναπροσπαθησω για εγκατασταση linux?
Την βοηθεια σας παρακαλω και ευχαριστω εκ των προτερων…

Στη διάρκεια της εγκατάστασης του mint, στο σημείο όπου ορίζεις partitions και mount points, μπορείς να σβήσεις όλα τα partitions του σκληρού (άρα και όλη την εγκατάσταση των windows) και να ζητήσεις από το πρόγραμμα εγκατάστασης να χρησιμοποιήσει όλον το σκληρό για την εγκατάσταση του mint. Έτσι θα ξεφορτωθείς τα παραθύρια ντιπ για ντιπ.

κανε αυτο που προτεινει ο @Asfodelus

μετα μπαινεις στο Live USB/DVD με το LinuxMint και με το GParted η κατα την διαρκεια της εγκαταστασης διαγραφεις τα Παραθυρα.

Επειδή έχω παιδευτεί κατά καιρούς με μη-bootable devices, κάθε φορά που γράφεις ένα, κάνε δοκιμή στο ίδιο μηχάνημα, αν μπορεί να κάνει από εκεί boot πριν το πας σε άλλο.
Όσον αφορά στην ερώτησή σου παραπάνω, ναι, το Linux μπορεί να ζωντανέψει ένα παλιό μηχάνημα, αλλά θέλεις συγκεκριμένες διανομές ή παλαιότερες εκδόσεις. Αν βάζεις τις τελευταίες, πιθανόν να μην παίζουν σωστά.

Τώρα επί του πρακτέου:

  1. Γράψε το USB ή DVD με το Etcher. Για εμένα έχει λύσει πολλά προβλήματα στο παρελθόν, ειδικά εγγραφή από Win με Linux image
  2. Αφού το γράψεις, κάνε στο ΙΔΙΟ μηχάνημα boot από εκεί και μπες στο Live ή τον Installer. Δε χρειάζεται να προχωρήσεις, απλά να δεις ότι δουλεύει
  3. Αφού βεβαιωθείς ότι δουλεύει, βάλε το σε ΣΒΗΣΤΟ μηχάνημα, άνοιξέ το και μπες στο BIOS κατευθείαν
  4. Επέλεξε ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ τη συσκευή (USB/DVD) ως αρχική επιλογή για boot και βάλε σε 2η προτεραιότητα τον σκληρό δίσκο

Πες μας πως πήγε.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω ολους σας.
Τις περισσοτερες υποδειξεις σας τις ακολουθω ομως καποιες αλλες υπερβαινουν τις δυνατοτητες μου και τις αποφευγω (ας πουμε να βγαλω τον σκληρο και να τον βαλω σε άλλο μηχανημα οπου θα αποσυνδεσω ολους τους δισκους του… κλπ ).
Θα κανω οτι μπορω και σας κρατω ενημερους .

2 «Μου αρέσει»