Προβλημα εγκαταστασης mint

Γεια σας, καινουριος στο forum αλλα και στην Linux.

Προσπαθω να εγκαταστασησω Linux αλλα δυστυχως εχω κολλησει.

Εχω εναν συγχρονο υπολογιστη με win10 απο οπου κατεβασα Linux mint καθως και Ubuntu και δημιουργησα δυο ξεχωριστα bootable στικακια (μεσω rufus).

Προσπάθησα να εγκαταστασησω linux mint (και αργοτερα σε δευτερη προσπαθεια ubuntu), σε παλιο κομπιουτερ 15ετίας με 2 Gb RAM, οπου υπαρχουν winXP στα οποια ομως δε μπορω να μπω (εχω ξεχασει το κωδικο προσβασης) οποτε σκεφτηκα να τα εγκαταλειψω/καταργησω και να εγκαταστησω Linux.

Κανω τις ενεργειες που απαιτουνται ωστε να κανει boot απο usb, “βλεπει” τo στικακι, πατω enter αλλα δεν ξεκιναει μπουταρισμα, προχωραει στο φορτωμα windows οπου ζηταει κωδικο εισοδου κλπ…

Προσπαθησα και για τα mint και για τα ubuntu με ίδια καταληξη.

Ξαναπροσπαθησα περνωντας τα Linux σε dvd αλλα και παλι το ιδιο αποτελεσμα.

Μπορειτε να βοηθησετε?

Η περιγραφη μου ισως δεν ειναι τεχνικα επαρκης και να χρειαζονται εκτενεστερες λεπτομερειες οποτε οτι περισσοτερο θελετε πειτε μου να το συμπληρωσω.

1 «Μου αρέσει»

αρχικως σε παλια μηχανηματα το στικακι πρεπει και αυτο να ειναι παλιο. αυτο εχει δειξει τουλαχιστον η δικια μου εμπειρια.βεβαια σε τοσο παλιο υπολογιστη. linux mint και ubuntu μαλλον θα του κατσουν λιγο “βαριά”

1 «Μου αρέσει»

δηλαδη ποια εκδοση linux θα ηταν καταλληλη για παλιο μηχανημα?

ομως αν ειναι ετσι δικαιολογειται να φρεναρει η εγκατασταση ετσι οπως περιγραφω?

Καλως ηρθες @neofotistos

Δες στην αρχη αν το στικακι ειναι usb2 η usb3.
αν ειναι usb2 κατεβασε το Linux Mint XFCE 19.3 32bit
https://linuxmint.com/edition.php?id=277

και κανε το στικακι bootable με το etcher
https://www.balena.io/etcher/

δοκιμασε το στικακι στον συγχρονο υπολογιστη για να δεις αν μπουταρει.

Linux Mint XFCE 19.3 32bit

Lubuntu 18.04.4 Bionic Beaver LTS
https://lubuntu.me/downloads/

https://lubuntu.net/

1 «Μου αρέσει»

Εγώ θα εξέταζα την πιθανότητα να είναι 32bit ο επεξεργαστής επομένως δεν κάνουν αυτές οι διανομές γιατί είναι μόνο 64μπιτες.

1 «Μου αρέσει»

υπαρχει και εκδοση 32 αρα μαζι με την 64 αρα… 32 αρα ειναι αυτη με την οποια προσπαθησα

Αν εννοείς ότι είναι στο ίδιο ISO, όχι δεν είναι στο ίδιο ISO και τα 64 και τα 32, πρέπει να κατεβάσεις χωριστά την 32bit.

σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας, θα τα δοκιμασω αυτα που με συμβουλευετε και θα ενημερωσω, επισης:

  1. καθε iso το εχω σε ξεχωριστο στικακι, μονο του, χωρις κανενα αλλο αρχειο στο στικ.
  2. κατεβασα την 32-αρα διανομη γιατι διαβασα οτι η 32-αρα φοριεται σε ολα τα πισι και δεν ειμαι σιγουρος για την εκδοση του δικου μου πι-σι
  3. το οτι προσπαθω να εγκαταστησω απευθειας και οχι μεσω windows εχει διαφορα απο το να κανω εγκατασταση μεσα απο windows? (οπως εγραψα τα win που περιεχει το πι-σι μου ειναι “αν-ενεργά” και θα τα καταργησω κατα την εγκατασταση)
1 «Μου αρέσει»

Εφόσον μιλάμε για παλιά και παρωχημένα Windows, καλή πρακτική θα είναι να τα διαγράψεις και να βάλεις σε όλο τον σκληρό Linux. Για ότι θέλεις εδώ είμαστε.

2 «Μου αρέσει»
  1. Για μένα πρώτα δες αν είναι το PC 32 ή 64 bit.

  2. Mετα δες αν είναι UEFI ή Legacy.

  3. Μετά κάψε στο Rufus μια διανομή Linux.

  4. Καλύτερα μια ελαφριά διανομή. Οποιαδήποτε διανομή με XFCE είναι ελαφριά. Κάθε Linux βγαίνει σε διάφορες εκδόσεις. XFCE και Mate είναι ελαφριές.

  5. Το φλασάκι αν είναι παλιό είναι καλύτερα από την πείρα μου. Αυτό βέβαια δεν είναι απαραίτητο.

  6. Στην εγκατάσταση κάνε στο partition κατά τη γνώμη μου 3 μέρη. 1 swap, ένα για το home και το υπόλοιπο για δεδομένα αρχεία κλπ.

  7. Επειδή δεν το κόβω να τι χρησιμοποιείς πολύ συχνά το laptop κοίτα μια διανομή Long Term Support όπως το mint ή το Lite. Από την άλλη αν θες να μάθεις λίγο περί Linux μην περιορίζεσαι και ψάξουν κι άλλο. Μετά ίσως πας σε άλλη διανομή πιο απαιτητική και rolling που θέλει να κάνεις συχνά updates αλλά έχεις και τα πιο καινούρια προγράμματα.

Μια πληρεστερη εικονα της προσπαθειας μου να εγκαταστησω linux:

εφτιαξα bootable στικακι με την διανομη

“Souiters, post:4, topic:2101”
Linux Mint XFCE 19.3 32bit

και παραθετω την αλληλουχια των οθονών που προεκυψαν:



οποτε δεν με οδηγει σε εγκατασταση και επομενη οθονη ειναι για εισοδο στα windows…

βγαζετε καποιο συμπερασμα πού υπαρχει το προβλημα ?

Το στικάκι το δοκίμασες σε άλλο υπολογιστή να δει αν δουλεύει σωστά;;

1 «Μου αρέσει»

Δεν λέω ότι είναι αυτό, απλά το αναφέρω επειδή έχει ξανατύχει, σε πολύ παλιούς υπολογιστές μπορεί να μην είναι καθόλου δυνατό να μπουτάρει μια σύγχρονη διανομή από στικάκι (και να μην φταίει ούτε ο χρήστης ούτε η εγγραφή ούτε τίποτα), αλλά η ίδια διανομή να μπουτάρει μια χαρά από CD ή DVD.

1 «Μου αρέσει»

οπως λεει ο φιλος πιο πανω, μπες στο bios και δες αν εχεις επιλογη να κανεις εκκινηση απ το στικακι (Removable Devices).
Ισως η επιλογη να υπαρχει αλλα να ειναι απενεργοποιημενη οποτε να θελει να την κανεις enable.
Αν δεν βγαλεις ακρη δοκιμασε να μπουταρεις με DVD (αν εχει).
Τι επεξεργαστη εχει το καβουρδιστηρι;

bios-boot-priority

το οτι μου δινει επιλογη “Removable” την οποια και ακολουθω, δεν σημαινει οτι εχει δυνατοτητα απο στικακι? θελει παραπανω διερευνηση??

@@@@@@@@@@@

εννοεις φιλε οτι ενω το βλεπει το στικακι και δινει επιλογη (Removable), παρολα αυτα να μην μπορει να μπουταρει??
παρεπιπτοντως, εχω κανει δοκιμει και με dvd, αν και σε διαφορετικη διανομη (νομιζω cinamon) και παλι ομως δεν την προχωρησε… βεβαια θα το ξαναδοκιμασω με την τωρινη διανομη.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@
3) παιζει καποιον ρολο ισως οτι υπαρχουν εγκατεστημενα win7 (στην αρχικη μου αναφορα μιλω κατα λαθος για winXP) στα οποια μαλιστα δεν μπορω να μπω γιατι εχω ξεχασει τον κωδικο?

τα win πώς μπορω να τα απεγκαταστησω και να ξεκαθαρισει απο λειτουργικο το μηχανημα μηπως και διευκολυνθει η εγκατασταση linux?

ειχα παλια εναν υπολογιστη με τετοια bios και με τιποτα δεν καταφερα να δει usb . δοκιμασε καλυτερα με dvd

ευχαριστω για παρατηρησεις αλλα θα προτιμουσα και καποιος φιλος να σχολιασει αυτα που ρωτω γιατι αλλοιως προχωραμε χωρις να επιλυονται αποριες και να κλεινουν ζητηματα…

με dvd δοκιμασα, χωρις επιτυχια επισης…

σου λεω επειδη ειχα ακριβως υπολογιστη με τα ιδια bios και γινοταν ακριβως αυτο το πραγμα. κολαγε στο ιδιο σημειο που κολλαει σε εσενα και ποτε δεν καταφερα να μπουταρω απο usb μονο με dvd. ειχα γραψει dvd την διανομη lubuntu 18.04 με το εργαλειο των win 10 που ποτε δεν καταφερα μπουταρει. εγραψα την ιδια διανομη δε dvd με το εργαλειο xfburn απο υπολογιστη που ειχε λινουξ και καταφερα σε εκεινο το αρχαιο μηχανημα που ειχε τα ιδια bios με τα δικα σου και παλια μητρικη gigabyte να μπω με το dvd που ειχε τα lubuntu.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε…

Ετσι βεβαια καθολου ευκολα δεν ειναι τα λινουξ για “παλιους” υπολογιστες οπως κατα κορον διαφημιζονται… υπαρχει φιλος που μου ανεφερε οτι περασε λινουξ και “ανανεωσε” ενα παλιο πι-σι με 256 mb ram… δεν θα ειναι σωστο ετσι οπως μου το ειπε…
Αν απαιτουνται τοσες προυποθεσεις (και αν πετυχει και αυτο βεβαια) για να εγκαταστησει καποιος λινουξ ειναι ευκολωτερο να ξαναβαλω windows και να ξεμπερδευω…

Ορισμένα (παλιά) bios βλέπουν τα bootable USBs ως σκληρούς.


Δοκίμασε να πας στο bios, στους σκληρούς, και αν δεις παρόμοια εικόνα, βάλε ως πρώτη συσκευή το USB.
Στο boot priority μείνε στο Hard disk.
Save & Exit.

1 «Μου αρέσει»