Πρόβλημα εγκατάσταση gdebi

Καταρχην χαιρετω,ειμαι καινουργιος στο forum,ειμουν στο linuxmint.gr αλα δυστυχως εκλεισε και ψαχνοντας σας βρηκα,εγω εχω το linux mint 17.3 cinnamon 64bit δυστυχως δεν εχω προσβαση τον τελευταιο μηνα στον gdebi εγκατασταση πακετων αν καποιος μπορει να βοηθησει ειναι ευπρόσδεκτος!

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @bily, τι εννοείς δεν έχεις πρόσβαση;

Καλώς τον συνονόματο, για αρχή κάνε ένα post εδώ το μήνυμα λάθους που σου βγάζει.

Oταν το ανοιγω εμφανιζεται το παραθυρο για 1 δευτερόλεπτο και μετα εξαφανιζεται!

Καλώς ήρθες στο linux-user.gr @bily.

Δοκίμασε να το κάνεις από το τερματικό :terminal: , όπου δείχνει τα μηνύματα σφάλματος να δούμε τι συμβαίνει

cd <fakelos_pou_einai_todeb>
gdebi <onoma_tu_deb>

Μπορείς να πας στον φάκελο που είναι το αρχείο που κατέβασες με την εντολή cd και με την βοήθεια του πλήκτρου ΤΑΒ ή να ανοίξεις απευθείας το τερματικό σε αυτόν τον φάκελο.

Επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις ένα αρχείο deb απευθείας απο το τερματικό με την εντολή

sudo dpkg -i   <onoma_tu_deb>

πρέπει να είσαι στον φάκελο που είναι το αρχείο ή να δώσεις πλήρη διαδρομή.

ΥΓ: Είναι καλό να μην κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε πακέτα deb και να επιλέγουμε τον διαχειριστή ενημερώσεων, όταν τουλάχιστον αυτό είναι εφικτό.

Παιδια εγω δεν έχω γνώσεις σας στέλνω αυτο που μου εβγαλε το τερματικο!

vassilis@vassilis-pc ~ $ gdebi
Usage: χρήση: gdebi [επιλογές] όνομα_αρχείου
Για την γραφική έκδοση, εκτελέστε gdebi-gtk

Options:
–version show program’s version number and exit
-h, --help show this help message and exit
-n, --non-interactive
Εκτέλεση του μη διαδραστικού (επικίνδυνο!)
-o APT_OPTS, --option=APT_OPTS
Ορίστε μια επιλογή ρυθμίσεων του APT
-q, --quiet Να μην εμφανίζονται οι πληροφορίες προόδου
–apt-line Προσομοιώστε μόνο και εκτυπώστε μια συμβατή γραμμή
apt-get install στην ροή σφαλμάτων stderr
–root=ROOTDIR Χρησιμοποιήστε ένα εναλλακτικό κατάλογο συστήματος
αρχείων
vassilis@vassilis-pc ~ $

Πάντα υπάρχει η αρχή. Κατέβασε το αρχείο deb (ποιο πρόγραμμα είναι;) στην περιοχή σου, όχι μέσα σε κάποιο υποφάκελο όπως πχ “Λήψεις”. Αν το έβαλε εκεί απλά μετάφερε το. Άνοιξε ένα τερματικό.

Ένα χρήσιμο κόλπο είναι το πλήκτρο ΤΑΒ. Έστω ότι το αρχείο έχει όνομα barbutsala-gtk-18.42.deb δεν είναι ανάγκη να το πληκτρολογήσεις όλο. Πάτησε τα γράμματα b,a,r,b, {TAB} και θα συμπληρωθεί το όνομα.

Θα γράψεις

ls   barb*.*

για να επιβεβαιώσεις πως υπάρχει εκεί όντως. Και μετά θα δώσεις

gdebi barbutsala-gtk-18.42.deb

ή

sudo dpkg -i barbutsala-gtk-18.42.deb
1 «Μου αρέσει»

Ταλως δυστυχως δεν θα τα καταφερω διοτι δεν καταλαβαινω την ορολογια ειμαι εντελως ασχετος εάν σου πω οτι δεν εχω καταλαβει τιποτα απο τις οδηγίες που μου έστειλες δεν ξερω απο που να το κατεβασω τo deb; δεν πειραζει ας το αφήσουμε νομιζα οτι θα ειναι ευκολο παντος σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον!

Δηλαδή απλά προσπαθείς να τρέξεις το gdebi χωρίς να θέλεις να εγκαταστήσεις κάτι;

Τότε καλά κάνει ότι κάνει. Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Χρησιμοποίησε τον “Διαχειριστή λογισμικού / software manager” για να βάζεις/βγάζεις προγράμματα και ξέχασε το gdebi.

Ταλως εχεις δικιο εγω ειμαι το προβλημα που δεν τα καταλαβαινω σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Τι θέλεις να εγκαταστήσεις;

Στον φάκελο που είναι αυτό που κάνεις διπλό κλικ (και δεν παίζει) , κάνε δεξί κλικ (στο κενό του παραθύρου) και επέλεξε άνοιγμα στο τερματικό. Στο τερματικό (η μαύρη οθόνη που ανοίγει γράψε) sudo dpkg -i και-το-όνομα-του-αρχείο.
Πχ. να κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο viber.deb , τότε στο τερματικό γράψε sudo dpkg -i viber.deb

Untitled

2 «Μου αρέσει»

Κανένας εδώ μέσα δεν είναι ο ίδιος το πρόβλημα :grinning:
Είναι του σατανά τα διαολομπλημπλίκια :confounded::face_with_symbols_over_mouth::smiling_imp::imp:
Και τους υπολογιστές τους έχουμε για να κάνουμε τις δουλείες μας, όχι το αντίθετο.

Εδώ μέσα δεν υπάρχει ούτε χαζή ερώτηση, ούτε χαζός χρήστης.
Υπάρχουν όμως κάποιες φορές ανεπαρκείς απαντήσεις.

1 «Μου αρέσει»

@bily μη μειώνεις τον εαυτό σου. Κανείς δε γεννήθηκε μαθημένος. Σημασία έχει η αναζήτηση του προβλήματος αλλά και η γνώση που παράγεται στην πορεία επίλυσης του.

Tο google earth το έχω εγκαταστήσει αλλα δεν μπορω να το βάλω στην οθονη!

Αν γράψεις στο τερματικό google-earth-pro το τρέχει;
Αν ναι τότε έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση.

Αν κατάλαβα σωστά δεν μπορείς να βάλεις συντόμευση;

vassilis@vassilis-pc ~ $ google-earth-pro 
google-earth-pro: η εντολή δε βρέθηκε
vassilis@vassilis-pc ~ $ 

Δυστυχως δεν το τρεχει!

Δεν έχει γίνει η εγκατάσταση

Ταλως εχει γινει η εγκατασταση ας το αφησουμε αυτο δεν ειναι σημαντικο,το σπουδαιο προβλημα ειναι απο χθες δεν μου παιζει το ασυρματο ιντερνετ μερικα λεπτα παιζει και μετα σταματαει,εάν μπορείς να βοηθήσεις αυτο μου ειναι σπουδαιοτερο απο το google-earth!

Δεν πρέπει να μπλέκουμε τα νήματα !!!

Άνοιξε ένα καινούργιο νήμα και δώσε όσο το δυνατότατο περισσότερες πληροφορίες. Τι συμβαίνει, διανομή, ότι άλλο κρίνεις απαραίτητο, καθώς και το αποτέλεσμα της εντολής

inxi -N