Προτείνετε στον arch..άριο! (Archbased διανομή)

Όχι, καθαρό arch δεν ήθελα έτοιμα πράγματα.Αυτός ήταν ο λόγος που δεν έβαλα manjaro η οποιαδήποτε άλλη διανομή εξάλλου

1 «Μου αρέσει»

Τι ακριβώς σημαίνει το distro-agnostic?

Ότι ισχύουν ανεξαρτήτως διανομής, όπως πχ οι εντολές στο shell, πως διαχειριζόμαστε διεργασίες με systemd, η μορφή των φακέλων κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Βάλτε κι ένα{ [offtopic][/offtopic] }να πιάσουμε κουβεντολόι !

Για κουβεντούλα εδώ

https://linux-user.gr/t/peri-anemwn-kai-ydatwn/1012/31

1 «Μου αρέσει»

Δεν το τοποθετώ έτσι «θα σπάσει», είναι παραπλανητικό όπως το λες και ακούγεται περισσότερο επικίνδυνο από ό,τι είναι. Η αλήθεια είναι ότι στις προβληματικές περιπτώσεις ο pacman απλά θα αρνηθεί να κάνει την ενημέρωση οπότε δεν θα «σπάσει» το σύστημα κατά λάθος εκτός αν είσαι από αυτούς που βάζουν επιλογές --force για πλάκα.

Υπάρχουν όμως καλοί λόγοι να κάνει κάποιος καθημερινά τις ενημερώσεις.

α) Αν κάνεις τις ενημερώσεις καθημερινά παίρνει ελάχιστο χρόνο και είσαι οκ, αν την έχεις αφήσει για μήνες ακόμα και αν τα πάντα πάνε άψογα θα χάσεις την μέρα σου να κάνει ο υπολογιστής αναβαθμίσεις τόσο όγκο.

β) Αν αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα (εξαιρετικά σπάνιο και ποτέ δεν είναι σημαντικό εκτός αν κάνεις βλακείες στο σύστημα) στην καθημερινή αναβάθμιση το έχεις άμεσα εντοπισμένο και επίσης είναι και επίκαιρο στα φόρουμ. Οπότε λύνεται εύκολα. Αν έχεις μήνες να κάνεις την αναβάθμιση τότε είναι πολύ πιθανότερο να έχει υπάρξει πρόβλημα και τρέχα γύρευε να το εντοπίσεις σε τόσο όγκο και να βρεις την λύση όταν δεν είναι πια επίκαιρο.

γ) Η αναβάθμιση πρέπει να γίνει με συγκεκριμένη σειρά. Λίγο πολύ ο pacman ξέρει και αν κάνεις συχνά τις αναβαθμίσεις ποτέ δεν είναι πρόβλημα αλλά αν περάσει καιρός και χαθούν προθεσμίες τότε τρέχα γύρευε να την κάνεις σωστά.

Το Manjaro επιχειρεί να «λειάνει» όλα τα παραπάνω. Για παράδειγμα επειδή λειτουργεί σαν ημιρέουσα (έχει εκδόσεις) ξέρει ότι πρέπει πρώτα να γίνουν τα Α που είναι στην προηγούμενη έκδοση και μετά τα B που είναι στην επόμενη. Οπότε δεν χρειάζεται να ψαχτεί ο χρήστης.

1 «Μου αρέσει»

Έχω αφήσει Arch παρατημένο (σε multiboot) παρατημένο 9(!!!) μήνες. Δεινοπάθησα να το αναβαθμίσω. Βέβαια πλέον ξέρω τι χρειάζεται να κάνω (πρώτα refresh τα keys και μετά όλα τα άλλα).

Να είμαι ειλικρινής δεν έσπασε αλλά με δυσκόλεψε αρκετά. Δεν ξέρω αν όλοι θέλουν να υποστούν τον ίδιο κόπο.

Μπορεί όντως όπως λες στο Manjaro να είναι πιο streamlined η όλη φάση.

Σε ubuntu/debian εννοείται ότι δε νοείται καν πρόβλημα.

3 «Μου αρέσει»

Ακριβώς αυτό.

Και ναι στο manjaro είναι πιο streamlined η όλη φάση. Όχι ότι τα καταφέρνει πάντα τέλεια όμως (βελτιώνεται, δεν θα το πρότεινα σε αρχάριο το 2014, άνετα όμως το προτείνω το 2020).

Ακόμη αν κάποιος είναι σωστός το Arch είναι πιο αξιόπιστο. Εμπειρικά το Manjaro μπορεί να φταίει για κάποιο πρόβλημα, Το Arch ποτέ δεν φταίει, πάντα φταις εσύ!

Το ubuntu/debian είναι συγκριτικά πολύ χειρότερο αν η σύγκριση είναι με την αναβάθμιση σε διαφορετική έκδοση

3 «Μου αρέσει»

Για το debian θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αν κανείς περιμένει και κάνει την αναβάθμιση κάναν μήνα μετά, πρακτικά η αναβάθμιση είναι point and shoot με αναλυτικές οδηγίες και ένα κοπάδι βιαστικών να έχουν συσσωρεύσει εμπειρία και λύσεις για τα πιθανά προβλήματα. Από το 2004 αναβαθμίζω ένα κάρο υπολογιστές με αυτήν τη μεθοδολογία και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και σε παράξενα setup σε remote servers.

2 «Μου αρέσει»

Εγώ προτείνω μόνο Obarun (δες και το νήμα για την εγκατάσταση) και για ότι θες εδώ είμαι εγώ…

1 «Μου αρέσει»

Αν θες κατι σε arch λογικη μιας και εισαι αρχαριος, για μενα πας καρφι σε Manjaro :wink:
Εχω σε ενα παλιο i3 1ης γενιας και 6αρα ram (λαπτοπ δεκαετιας) Manjaro με Gnome Shell, τρεχει αρκετα καλα, μονο ο δισκος με καθυστερει.