Πρόταση για SBC με 2, 4 ή 6 (+) ethernet

Για την πληρότητα του thread και επειδή τελικά βρίσκω πιο δύσκολα από ό,τι περίμενα sbc με 4 ή 6 ethernet σε ανθρωπινή τιμή, να αναφέρω και μία άλλη “λύση” της οποίας έγινα κοινωνός χθες (οι γνωριμίες των καλοκαιρινών διακοπών, βλέπετε… :blush: )

Διάφορες κινεζιές, σε συμπαθητικές τιμές και χωρίς το φόβο των τελωνείων (θεωρητικά τουλάχιστον, μιας και εγώ το συγκεκριμένο site δεν το εχω χρησιμοποιήσει έως τώρα).

Το σωτήριον site που φέρνει τις κινεζιές πιο κοντά μας και άνευ τελωνείου είναι το zipy.gr

Μία αναζήτηση για “6 lan i5” βγάζει αρκετά αποτελέσματα - αντιστοίχως αν ψάξει κανείς για “4 lan i5” τα αποτελέσματα είναι περισσότερα με συμπαθείς τιμές.

Η χθεσινή καλοκαιρινή γνωριμία που μου πρότεινε τη λύση αυτή, με διαβεβαίωσε ότι έχει χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο site και όντως παρέλαβε χωρίς τελωνείο. Μου σύστησε ως sbc τα qotom, με τα οποία έχει προσωπική θετική εμπειρία (και τα οποία παρεμπιπτόντως μοιάζουν αηδιαστικά πολύ με το NRG Systems IPU που αγόρασα προσφάτως σε υψηλότερη τιμή)…

Αβντά τα ολίγα από το νότιο πήλιο, όπου λέγω ότι κάνω διακοπάς…

Όποιος/α έχει να προτείνει αντίστοιχα sbc με πολλές λαν, παρακαλώ πολύ να κάνει edit το thread.

2 «Μου αρέσει»

Στην Ελλαδα υπάρχει στο 20ευρω και το Orange Pi R1 με 2 ethernet wifi κτλ. Βέβαια έχει μόνο 256mb ram αλλα φαντάζομαι για μικροεφαρμογές δικτύωσης ειναι οτι πρέπει.

1 «Μου αρέσει»

Ναι, σωστά…

Βέβαια, το thread το δρακουλιάσαμε σε sbc με 4, 6 (ή και περισσότερες? :smiley: ) ethernet… Οπότε άλλαξα και τον τίτλο του thread, για να είναι up to date…

1 «Μου αρέσει»

Πάντως μια τέτοια λύση είναι ίσως υπερβολικά ισχυρή. Προσωπικά θα μου καθόταν κάπως να έχω τόση ισχύ απλά για routing/switching χωρίς να την εκμεταλέυομαι περεταίρω. Θα κατέληγα να ψάχνομαι με virtual machines και containers για να την εκμεταλευτω, με κόστος τη στεθερότητα του δικτύου θαρρώ :wink: .

Σπίτι έχω καταλήξει να χω ενα Raspi3b ως router με usb-to-ethernet adapter…

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @astrocyte στην παρέα μας :hugs:

1 «Μου αρέσει»

Καλώς σας βρήκα. Φαίνεται ωραίο μέρος. :grin:

Συμφωνώ με το σχόλιό σου σχετικά με το waste of resources. Βέβαια, για ένα μηχάνημα που κάνεις με προοπτική δεκαετίας, ίσως η λογική “αν δεν περισσέψει δεν θα φτάσει” δεν είναι παράλογη. Ευτυχώς δεν μπαίνουν μέσα μου σατανάδες, να κάνω utilize κάθε σταγόνα πόρου που διαθέτει…
Σε ό,τι αφορά στο raspi, να πω την αμαρτία μου: με τέτοιο υποσύστημα “δίσκου” και με usb2ethernet, εγώ προσωπικά δεν θα έκανα κατιτίς το στοιχειωδώς “σοβαρό” που και να κατέβαινε κάτω ο γιαρουμπής και να μου το σύστηνε!
Κατά τα λοιπά: καλώς ήρθες και θενξ για το feedback! :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και αυτή η λύση: https://www.hardkernel.com/shop/odroid-h2plus/

Και βέβαια αν δεν θες οπωσδήποτε x86 σύστημα, υπάρχει και η λύση openwrt (νταξει, debian δεν ειναι βεβαια) σε ένα “ταπεινό” ρουτεράκι του εμπορίου. Άλλωστε που ξερεις, ίσως το silicon αυτών των “dedicated” συστημάτων να περνά τα πακέτα πιο γρήγορα :p

Όσο για το RasPi η αλήθεια είναι και γω το φοβάμαι μη διαφθαρεί καμμιά sd και κλειδωθώ απέξω.

σε αλλο θεμα ανεφερα οτι πηρα δυο futro 700 απο ebay για 1 δεκαρικο το καθενα. Οι προδιαγραφες ειναι επεξεργαστης amd t44 κατι… με υποστηριξη 64bit με μνημη onboard 2gb που αναβαθμοζεται εως 4 και με msata που αναβαθμιζεται οσο βρεις. το tdp του επεξεργαστη ειναι 9watt και τρεχω πανω του dietpi (debian) Δοκιμαστικα εβαλα εφαρμογες web που μεχρι τωρα τις ετρεχα σε raspberry. η μερα με τη νυχτα. Το raspberry ειναι καλο για hobby αλλα οι επιδοσεις του ειναι πολυ χαμηλες. Τελικα αυτα τα παλια thin client (αν προσεξεις φυσικα και αποφυγεις τα zero client) ειναι καταπληκτικα. Το μονο που θα αλλαζα και λογικα θα παρω μερικα αν βρω ευκαιρια, ειναι οτι θα επαιρνα τα futro 900.Η διαφορα τους ειναι οτι παιρνουν και pci καρτες οποτε μπορεις να προσθεσεις οσες ethernet θες. Για την ιστορια το futro 700 παιρνει και δευτερη ethernet με δικο του module και μαλιστα poe. Τελος αν βγαιναν με τον amd t40που ειναι διπυρυνος δεν θα ειχα αφησει κανενα στο ebay.

Θετικα
++Αναβαθμιση
++Αξιοπιστια
++x86-64 αρχιτεκτονική
++Πολυ χαμηλη καταναλωση

Αρνητικα
–Μονοπυρηνος επεξεργαστης
–Δεν εχει vga η hdmi αλλα μονο display port
–το module της δευτερης ethernet κοστιζει 60+€

2 ethernet είναι πραγματικά πολύ λίγες… (από τότε που ξεκίνησε το thread έως τώρα οι ανάγκες αυξήθηκαν τουλάχιστον στις 3, για να μην πω 4 ethernet)

Επίσης (προσωπικό χούι, το οποίο μπορώ να αιτιολογήσω) δεν συζητώ το οτιδήποτε στο οποίο δεν μπορώ να βάλω το λίνουξ της αρεσκείας μου ή έστω ένα debian. Λύσεις openwrt κτλ μόνο πάνω από το κακοφορμισμένο πτώμα μου… :slight_smile:

Πρωτότυπη πρόταση! Για ρουτερ με δεδομένα Ελλάδας μια χαρά κάνει. Εδώ βλέπω ένα 250/250Μbps περίπου throughput το έπιανε.

Τι Pi είχες στις δοκιμές σου;

πλην του 4 ολα τα υπολοιπα. Ενταξει. τα 1B πλεον δεν κανουντιποτα! Βεβαια λεω να παρω ενα μικρο touchscreen και να το βαλω να κανει internet radio client…

Πάντως ακριβώς δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις. Τι ρόλο θα αναθέσεις στο μηχανημα σου. Router? Switch ή και τα δύο;

Ο τυπος που χρησιμοποιησε το futro 900 με το pfsense θεωρω οτι εκανε ενα τραγικο λαθος και δεν ανεβηκαν οι ταχυτητες πανω απο τα 250mbit. Το futro 900 εχει και pcie αλλα ο τυπας χρησιμοποιησε την pci. Θεωρω οτι επιασε bottleneck. Αν ειχε και pcie ισως βλεπαμε διπλασια ταχυτητα. Παρ ολα αυτα, ναι. Για τα δεδομενα της ελλαδας ειναι μια χαρα. Και ο τυπος βρηκε futro με τον t56 και με δυο θυρες για μνημη. Αυτο ισως παει και 8gb ram

2 «Μου αρέσει»

Ρίχνω και 2 προτάσεις για οικονομικές λύσεις

HP T610+ με κατανάλωση γύρω στα 10 watt , και πρόσβαση σε pcie και mpcie , από το λιμάνι κοντά στο πενηντάρικο… αυτό έχω τώρα ,διπύρηνος amd και σκύλι του πολέμου έχει πάνω pfsense με 4-nic intel εδω και 2 χρόνια και δουλέυει άψογα. Το έστησα το σετάρισα και το ξέχασα που λέμε.Είναι δε τόσο αθόρυβο που πρέπει να πάω κοντά να στήσω αυτί για να το ακούσω το ανεμιστηράκι του. Εξωτερικό τροφοδοτικό “τουβλάκι” που αλλάζεται και εύκολα κοντά στο δεκάρικο και επίσης εντελώς αθόρυβο.

Ακόμα ιδανικότερη λύση (γιατί κάτι είχαν ανακοινώσει για Aes-Ni instruction set στις απαιτούμενες προδιαγραφές cpu για pfsense - το πήραν πίσω νομίζω αλλά θα έρθει και η ώρα του σε νεότερη έκδοση) είναι να βρείτε κανένα amd athlon τύπου 5350 4-core στα 2ghz σε board Am1 που πραγματικά χωράνε σε ένα κουτί παπουτσιών lol και κατανάλωση κάτω απο 20 watt, επίσης είναι αθόρυβα (ανάλογα το τροφοδοτικό και το pc-case βέβαια). Αυτά τα συστηματάκια τα πήρε το μάτι μου κοντά στα 80 ευρω (κομπλέ με μνήμες 4gb και lan nics) .

3 «Μου αρέσει»

Τελευταία ως λύση για ρουτεράκι σκέφτομαι και την Mikrotik. Κάτι τύπου hap ac2. Παλιός kernel, άλλο οικοσύστημα, αλλά μια χαρά δουλειά κάνει. Συν ότι πήρε/θα πάρει σύντομα και wireguard, το οποίο δεν υπάρχει ακόμα στο pfsense. Ρεαλιστικά για χρήση σε σπίτι είναι άριστο θαρρώ.