Πρόταση για SBC με 2, 4 ή 6 (+) ethernet

Αναζητώ λυσσαλέα (από Ελλάδα) ένα μικρούλι - τοσοδούλι κομπιουτερίδιο, με τουλάχιστον 2 ethernet, να του χώσω ένα debian, να το βάλω μετά πάνω από τις γυψοσανίδες στο ταβάνι δίπλα στο ADSL modem, μπας και κουλαντρίσω το δίκτυο στη δουλειά που σέρνεται…

Ξέρετε που στα κομμάτια μπορώ να βρω κατιτίς τέτοιο? Στον σκρούτζη δεν βρήκα τίπτις…

Καμιά ιδέα?

Θα σου πρότεινα να δεις στα ΧΥΜΑ γνωστής μαντροσελίδας ναι αδιάκριτοι, για το car.gr μιλάω :smiley:

Αν βρεις κάτι τέτοιο, πες το και σ’ εμάς… :stuck_out_tongue:

Μπορείς να μου δώκεις περισσότερες λεπτομέρειες (έστω και ιδιωτικώς)?

Σε κάτι άμαζον και τέτοια, βρωμάει ο τόπος από δαύτα…

1 «Μου αρέσει»

Ψάξε για ταρατσοπισι, στα φορουμ του awmn.gr ή για κάποιο hat σε raspberry ή για καποιο ρουτερ που να μπορείς να το πατσάρεις.

pcengines apu4d4 η και καποιο μικροτερο σαν εξειδικευμενο με 3 η 4 ανεξαρτητες ethernet… μαζι με το κουτι του και το τροφοδοτικο ειναι σε μεγεθος μικρου βιβλιου και καταναλωση αν θυμαμαι 6 watt και πολυ καλες επιδοσεις. ειναι και αρχιτεκτονικη x86-64 οποτε δεν σε περιοριζει καθολου σε επιλογες, ενω υπαρχουν ετοιμα images απο pfsense κτλ

αλλιως ψαξε στο σκρουτζ τη φθηνοτερη μητρικη με bga στο socket επεξεργαστη στα φιλτρα (για να εχει ενσωματωμενο επεξεργαστη) και βαλτου αλλη μια ethernet στην pci express.

Αυτες ειναι οι πιο καλες λυσεις για να κανεις τουλαχιστον κατι soho η ακομη και κατι καθαρα επαγγελματικο

2 «Μου αρέσει»

Raspberry Pi 4 4GB RAM απο το nettop.gr:
https://nettop.gr/index.php/raspberry-pi/kit-plaketes/raspberry-pi-4-model-b-4gb.html

που εχει 2 USB3 θυρες και ενα USB3 to Ethernet adapter που μπορεις να βρεις με 30 ευρω στο e-shop.gr:
https://www.e-shop.gr/d-link-dub-1312-usb30-to-gigabit-ethernet-adapter-p-PER.615421

Και μετα αν θες μπορεις να τσιμπησεις το Rasbian Buster Lite και να κανεις δουλεια Η να τσιμπισεις το Image του OpenWRT για το Raspberry Pi 4 απο τα development snapshots (target BCM2711) και να κανεις δουλεια.

Κοστος: 60 (+ τον ΦΠΑ) + 29 (+ τον ΦΠΑ).

Ελπιζω να βοηθησα

2 «Μου αρέσει»

Αυτά τα έχω ήδη, με case και μία συμπαθητική ψύξη.

Το θέμα μου με αυτό το setup είναι ότι γενικώς δεν μου …γιομώνει το μάτι για 24/7 router της προκοπής…

Πιο πολύ για disaster waiting to happen, μου φαίνεται…

Ενα κανονικο router για σπιτικι ή SΟΗΟ χρηση δεν εχει κατι παραπανω σε προδιαγραφες… Αν παμε σε Cisco 1U κλπ τοτε αλλαζει η κουβεντα αλλα δυσκολα θα βρεις κατι μεγαλυτερο σε προδιαγραφες για το μεγεθος που ζητας.

ΠΧ το Beagleboard-X15 ( http://beagleboard.org/x15 ) εχει διπλες gigabit ethernet αλλα αν δεις τα χαρακτηριστικα εδω ( https://elinux.org/Beagleboard:BeagleBoard-X15 ) θα δεις οτι στα 239 δολλαρια MSRP για κατι με τετοια χαρακτηριστικα σε τετοια τιμη παιρνεις ενα μεταχειρισμενο x86 που σου ειπε ο @anon88072451 και καθαρισες.

1 «Μου αρέσει»

Παντως τα pcengines ειναι ακρως επαγγελματικα και χρησιμοποιουνται ηδη σε πολλες εφαρμογες δικτυωσης. Η μνημη τους στα 2 η στα 4gb ειναι υπεραρκετη για τετοιου τυπου δουλειές.
Υπαρχει και επισημος διανομεας στην ελλαδα και φυσικα η τιμη του δεν θεωρείται απαγορευτικη εφοσον ξεκιναει σχεδον απο τα 100€. Οι επεξεργαστες ειναι amd και ολα τα υποσυστηματα εχουν πληρη συμβατοτητα με linux kernel.
Δεν θα επελεγα arm για δυο λογους. Περιορισμο στα πακετα που μπορω να χρησιμοποιησω, και δυσκολια να το ανακυκλωσω καποια στιγμη.

Αν δηλαδη τελειωσει η δουλεια του μετα απο λιγα χρονια σ αυτη τη θεση, μπορει ευκολα να κανει καποια αλλη εργασια. Ακομη και σαν σερβερ μπορει να παιζει για οποιοδηποτε προτζεκτ. Και βεβαια λογω της αρκετης δυναμης που εχει μπορει να εκτελει ταυτοχρονα αρκετες εργασιες, πραγμα που οι arm επεξεργαστες πασχουν αρκετα.

Νομιζω πωλουνται ακομη τα παλιοτερα pcengines alix αλλα η αποδοση ειναι κατω απο το 1/8 Βεβαια σαν x86 αρχιτεκτονικη, ακομη και το alix θα ειναι πιο δυνατο απο τα arm αλλα για την διαφορα τιμης θα επερνα το apu

1 «Μου αρέσει»

Θένκιου… Ένα τέτοιο κοιτούσα, αλλά έχει λίγο αλμυρή τιμή… 300€ για το APU2D4.

Βλέπω βέβαια ότι έξοδος για οθόνη γιοκ, οπότε εγκατάσταση μέσω σειριακής κονσόλας… :open_mouth: (κάπου πρέπει να χω καναδυό usb2serial…)

Μάλλον με βλέπω να το χτυπάω… :nerd_face:

Σ ευχαριστώ πολύ @anon88072451 !!

Ακριβα το βρηκες, και μολις τσεκαρα το διανομεα. Δεν εχει δειγμα λογικα λογω κορονοιου. Μπορεις να το παρεις και απο varia store στη γερμανια που λογικα θα ειναι στην Ελλαδα σε 5-6 μερες

1 «Μου αρέσει»

O διανομέας είναι Καβάλα?

Δεν διευκρίνισα ότι μιλάω για πλήρη σύνθεση με case, τροφοδοτικό και 64 ή 120GB Μ.2 SSD.

Από varia τέτοια σύνθεση θα έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή? Εκτός βέβαια αν υπάρχει και κινηθώ σε χαμηλότερο / φτηνότερο μοντέλο…

Από ντοϊτσιλάνδη άραγες δεν καθυστερούν οι παραδόσεις ένεκες κορόνας?

Ναι. Δεν ειναι Αθηνα… Νομιζω Καβαλα ειναι. Τον εχει και η pcengines στους διανομεις. Με τον κορωνα… κανενας δεν ειναι σιγουρος για την ταχυτητα παραδοσης. Ακομη και στην ελλαδα παρατηρουνται τεραστιες καθυστερησεις… Απο varia σε σχεση με το διανομεα δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες στις τιμες. Νομιζα οτι βρηκες την πλακετα τοσο, γιατι μερικοι εξυπνοι οντως τα πουλανε οσο βρουν.

1 «Μου αρέσει»

Με το setup που “προτείνεις” με το raspi έχω δύο βασικές ενστάσεις:

  1. usb2ethernet. Δεν θυμάμαι αν ήταν παλιά παιδική ασθένεια ή ασθενής μνήμη / προκατάληψη, αλλά θυμάμαι usb lans που έπεφταν, δεν σηκώνονταν και τέτοια αναξιόπιστα πράματα.
  2. Το “υποσύστημα δίσκου” με τις microsd-cards στο raspi είναι θρυλικά απρόβλεπτο και αναξιόπιστο, ειδικά όταν μιλάμε για μηχάνημα που θα τρέχει σαν linux server / router (που θα γράφει / σβήνει κτλ). Το τελευταίο πράμα που θα ήθελα είναι να χτυπήσει το ρημάδι όταν λείπω διακοπές ή ΠΣΚ και να ακούσει η μακαρίτισσα η μανούλα μου τα σχολιανά της…
1 «Μου αρέσει»

Απο την δικη μου εμπειρεια… δεν πιστευω οτι αυτο ισχυει. Εχω ενα Rasberry Pi 2B με το LibreElec επανω 24/7. Εδω και κανα δυο χρονια δεν χρειαστηκε καθολου να κανω reimage την microsd καρτα.
Και ολο αυτο με απλο charger απο HTC τηλεφωνο στα 5V 1A.

Και για το USB-to-Ethernet adapter εχω ενα σε ενα 3πυρινο AMD σαν την κυρια ethernet θυρα εδω και 3 χρονια τωρα… και καθε φορα με restart και με διακοπες ρευματος… παντα ανεβαινει επανω κανονικοτατα με Debian 9 σαν host σε Docker και KVM. Αυτη ειναι η εμπειρια μου.

Τωρα οσο για το Raspberry Pi 4 με το σωστο charger/τροφοδοτικο μονο το trial & error θα σου πει τι παιζει… αλλα με ext4 δεν νομιζω να χασεις κατι… με διακοπες το δικο μου setup εδω ολα ανεβαινουν μια χαρα (με εξαιρεση το Cockpit που στα VMs μου κανει μερικες κονξες και μαλλον θα τα αντικαταστησω με Docker containers αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).

1 «Μου αρέσει»

Χωρίς να θέλω να θίξω τα λεγόμενα του @GNUTechie αλλά για να είμαστε σωστοί. Τα sbc που είναι κατασκευασμενα για hobby δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επαγγελματικες και μόνιμες κατασκευές. Η εμπειρία καθενός φυσικά και είναι διαφορετική. Όμως ένα raspberry δεν έχει κατασκευαστεί καν για λειτουργία αρκετών ημερών, πόσο μάλλον για 24/7. Φυσικά και μπορεί να αντέξει και το raspberry και η sd ακόμη και για χρόνια. Όμως είναι σαν να πάρουμε ενα τρίκυκλο και να μεταφέρουμε τσιμέντα. Μπορεί να αντέξει, αλλά κανένας δεν είναι σίγουρος…

Τα επαγγελματικα sbc απο την άλλη, είναι σχεδιασμένα για μεγάλο εύρος θερμοκρασίας λειτουργίας. Σχεδιάζονται για δύσκολες συνθήκες και για 24/7, μιας και η χρήση τους είναι επαγγελματική και μπορεί μια αποτυχία να κοστίζει χρόνο και χρήμα.Ας πούμε οτι είναι ενα φορτηγό σε σχέση με το τρίκυκλο.

Έχοντας δει δεκάδες sbc τα τελευταία χρόνια, τα MIPS και τα ARM έχουν σοβαρά θέματα ειδικά σε εγκαταστάσεις πακέτων, μιας και πολλά πακέτα η δεν βγαίνουν καν γι αυτές τις αρχιτεκτονικές ή δεν έχουν ίδια περίοδο ενημερώσεων. Το raspberry είχε μεγάλη επιτυχία στο hobby γιατί βρέθηκαν πολλοί να ασχολούνται μαζί του. Δεν μπορεί όμως να ξεφύγει απο το hobby και δεν νομίζω να θέλει και η εταιρεία κατασκευής. Απευθύνεται ούτως η άλλως σε διαφορετικό κοινό.

3 «Μου αρέσει»

ΟΚ θα ψιλοδιαφωνησω… αλλα τι οριζουμε επαγγελματικες μονιμες κατασκευες; Αν μιλαμε για SoCs με καστομαρισμενο PCB και συγκεκριμενη σχεδιαση για συγκεκριμενες προδιαγραφες… αυτο μου ακουγεται λιγο μεταξυ της διαφορας μεταξυ ενως 1U server με ενα απλο PC στο οποιο εχουμε βαλει Linux και εχουμε κανει το δικο μας setup για να δουλεψει.

Στην ουσια και τα δυο συστηματα ειναι λιγο πολυ τα ιδια … x64 hardware με την διαφορα οτι το 1U εχει συγκεκριμενο τροφοδοτικο και παιρνει συγκεκριμενες μνημες ενω το απλο PC χρησιμοποιει εξαρτηματα που υπαρχουν στην ευρυτερη αγορα ( COTS δηλαδη Commercial Off The Shelf για τους αγγλοφωνους φιλους μας).

Δεν θα τρεξουμε Debian ή CentOS ή Slackware για servers… θα τρεξουμε το ιδιο λειτουργικο… το Raspbian πχ περνει τα περισσοτερα πακετα του απο το Debian armhf και επισεις βαζει και τα δικα του.

Η Python πχ στον Raspberry Pi με εξαιρεση τις rpi specific βιβλιοθηκες θα τρεξει τον ιδιο κωδικα… τωρα το ποσο θα αντεξει η SD καρτα αυτο εξαρταται με πολλα. Αλλα και για να μειωθουν τα γραψιματα μπορει να χρησιμοποιηθει εξωτερικος δισκος ή τα logs να γραφονται σε εσωδικτυακο log-server. Απλα θα παρει παραπανω setup.

Δεν ειναι μονο το εργαλειο που θα κανει την δουλεια αλλα και ο μαστορας. Και στην περιπτωση του @tsapi ο μαστορας ειναι αρκετα καλος. :)

1 «Μου αρέσει»

Αν μπουμε σ αυτη τη διαφωνια δεν νομιζω να βγει πουθενα. Θα συμφωνησω στο οτι μπορεις να κανεις πραγματα με οτιδηποτε περισσεύει, αλλα ενα raspberry πληρες με κουτακια τροφοδοτικα καρτες κτλ ξεπερναει τα 100€ την ωρα που η πλακετα που προανεφερα ξεκιναει απο τα 107€ με αλλου τυπου αξιοπιστια και 10πλασια τουλαχιστον ταχυτητα. Αλλα δεν ειναι ο λογος αυτος του ποστ. Πριν 2-3 χρονια ανακαλυψα ενα online εργαλειο ευρεσης sbc που λυνει χερια οταν θες συγκεκριμενα πραγματα οπως πχ dual ethernet συγκεκριμενη αρχιτεκτονικη επεξεργαστη η οτι αλλο…

https://www.hackerboards.com/home.php

3 «Μου αρέσει»

Για την πληρότητα του thread και για μελλοντική αναφορά, να αναφέρω και ένα τοσοδούλι (τηρουμένων των αναλογιών) υπολογιστίδιο που “ανακάλυψα” με 4 έως 6 lan (πολύ πολύ βολικό για ταράτσες με πολλές κεραίες κτλ κτλ):

https://www.ipu-system.de/

…με τιμές που θεωρώ λογικές…

2 «Μου αρέσει»