Πρόταση για linux σε laptop του 2008 με 4gb ram

Καλημέρα. Τι μου προτείνετε να βάλω σε Sony Vaio του 2008 με 4giga ram. Lubuntu xubuntu η linux lite για να δουλεψει όσα μπορεί καλύτερα.;Είναι για άπειρο χρήστη του Linux.

Καλημέρα,
Δοκίμασα το antix σε Turbo-x του 2007 και με εξέπληξε το πόσο καλά δουλεύει.

3 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ θα την δω την διανομή που λες και βλέπουμε :+1:.

Εγώ θα σου έλεγα να πας σε lubuntu, θα είναι πιο ευχάριστο σε άπειρο χρήστη.

2 «Μου αρέσει»

Την 20.10 θα έλεγες η την lts 20.04 έχει δύο για κατέβασμα…

δοκιμασε void linux. εχω σε λαπτοπ του 2007 και πεταει.

2 «Μου αρέσει»

20.04.3 LTS

οτι πρεπει για τον αρχαριο

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ να είσαι καλά

Είχα ένα Vaio του 2010 από τα μικρά με Intel Atom και 1 Gb RAM (αργότερα 2GB). Δοκίμασα όλη τη λίστα από τις ελαφριές Ubuntu διανομές και βρήκα πως του καθόταν καλύτερα το Point linux, Debian-based με περιβάλλον Mate που είναι αρκετά ελαφρύ. Το PC λειτουργεί με το Point Linux από το 2016, χωρίς κάποιο πρόβλημα.

2 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ και εσένα αδελφέ για την γνώμη σου., :+1:

1 «Μου αρέσει»

Τι επεξεργαστή έχεις;

elementary os. Ελαφρυ και πανευκολο.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ αδελφέ… :+1:Να είσαι καλά.

Εγώ σε παλιούς υπολογιστές και αρχάριους χρήστες βάζω πάντα LXLE που είναι βασισμένο στο Lubuntu. Είναι ελαφρύ, σταθερό, γρήγορο και πολύ καλά σεταρισμένο. Βέβαια έχει μείνει λίγο πίσω σε εκδόσεις αλλά η τελευταία του ( 18.4.3 ) δουλεύει μια χαρά
Αν θες να επιμείνεις στην απλότητα και σταθερότητα μπορείς ίσως να δοκιμάσεις και το ΜΑΤΕ
Δεν ξερω τι επεξεργαστή έχεις αλλά δες εδώ : System Requirements | Ubuntu MATE

1 «Μου αρέσει»

εγω εχω παθει πλακα με το void σε παλια μηχανηματα. εβαλα πριν λιγο για πλακα σε σπιτι φιλου σε πολυ παλιο νετμπουκ hp 32 μπιτ με 2 gb ram μοντελο 2008.
η εγκατασταση με την ενημερωση εχει ογκο 2,1 gb στον σκληρο.
με xfce περιβαλλον εργασιας. η επιφανεια εργασιας καταναλωνει 230 mb ram.
ανοιγμενος ο firefox με μια καρτελα facebook 500 mb ram. μπορουσα αξιοπρεπεστατα να δω ακομα και video στο youtube 480p. φανταστειτε η εγκατασταση σε τοσο παλιο μηχανημα δεν κρατησε πανω απο 7 λεπτα να ολοκληρωθει.

4 «Μου αρέσει»