Πρόταση για αρχάριο φίλο μου

Έχεις (εσύ και πολύς κόσμος) λάθος εντύπωση που βασίζεται σε δεδομένα 10+ χρόνια πριν. Η αλήθεια είναι ότι δεν θα το πρότεινα για συντηρητικές ανάγκες (πολύ παλιούς υπολογιστές ή υπολογιστές που δεν θέλουμε μεγάλες αναβαθμίσεις) αλλά όποιος το αποφεύγει γιατί πιστεύει ότι είναι «βαρύ» κάνει λάθος.

Αν είχες παλιότερο Atom θα έλεγα όχι KDE. Αλλά για τον ικανοποιητικά καινούργιο που έχεις άνετα μπορείς να δοκιμάσεις αν θες.

3 «Μου αρέσει»

Επειδή δεν είναι δικό μου το atom θα κοιτάξω να δω τι + και - έχει το Kde και θα πράξω αναλόγως.
Αυτό βέβαια με τις αναβαθμίσεις δεν το έπιασα. Πρέπει να αναβαθμίζεται το hardware ή απλά πρέπει να γίνεται συχνά update?
Το παιδί που θα του βάλω Linux δε θέλει να μπλέκει με πολλά updates και τέτοια. Σκέψου καλά καλά δεν ξέρει τι είναι excel τι Mozilla και άλλα βασικά. Να μπαίνει ίντερνετ και να είναι όσο μπορούμε plug and play αν συνδέσει π.χ ένα φλασάκι, ένα σκληρό κ.ο.κ
Αν αυτά τα πληρεί το Kde neon και δεν τρώει πολύ μνήμη θα το δω.

@foufoutos Το κοιτάζω τώρα να δω τι παίζει.

όχι δεν εννοώ το hardware

Ναι θα έλεγα ότι για αυτό που θέλει, το KDE δεν το θεωρώ καλή ιδέα εκτός αν ελπίζεις να τον εντυπωσιάσεις.

1 «Μου αρέσει»

σε αρχαριο οπως λεει και το νημα το mint ειναι το ιδεωδες. με τα χαρακτηριστικα που διαβασα δεν νομιζω να εχει θεμα.

2 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποίώ το Cinammon (σε παλαιό PC αλλά είναι σχετικά οκ) αλλά λες το mate ή το xfce να είναι εξίσου εύκολα ή stable σαν περιβάλλοντα?
Επειδή κάπου διάβασα ότι το mate βγάζει τα θεματάκια του. Το xfce παλι ένας φίλος μου που το έβαλε το βρήκε ωραίο.
Τι θα μου πρότεινες?

το xfce ειναι το αγαπημενο μου de. θα στο προτεινα με την μία. mint με xfce

1 «Μου αρέσει»

Να το αφησεις όπως είναι με τα windows. Θα σε πρήξει. Been there - done that :stuck_out_tongue:

2 «Μου αρέσει»

Φίλε ο ίδιος μου ζήτησε με ερώτηση αν γίνεται να μην κολλάει ο υπολογιστής, κυρίως όταν σερφάρει.
Οπότε σκέφτομαι να του βάλω mint που τα ξέρω σχετικά και μετά αν έχει πρόβλημα του βάζω πάλι τα windows.

Αν ο υπολογιστής είναι σε ηλικία να πάει φαντάρος, δεν τον σώζει τίποτα :grin:

3 «Μου αρέσει»

Είναι καινούριο το pc από γνωστή αλυσίδα αγορασμένο. Αλλά έχει πολύ φτωχό hardware και τα 10 είναι ίσα ίσα που παίζουν.

Μπορείς να δοκιμάσεις linux lite !

1 «Μου αρέσει»

Ο συγκεκριμένος cpu είναι μοντέλο του 2016 είναι σχετικά από καινούργια chip των Atom είναι τετραπυρηνα για πολυ απλά πράγματα έχουν την απαραίτητη ισχυ (θεωρητικά πάντα, δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο), αφού είναι για φίλο θα βάλεις κάτι που γνωρίζεις γιατί εσύ θα είσαι το support του…μακρυά από Rolling διανομες να μην ζαλιστεί ο άνθρωπος κάθε μέρα από τα updates…οποτε κάτι σε Ubuntu-Base η debian, για γραφικό περιβάλλον, θα έλεγα όχι kde γιατί θέλουμε κάτι απλό στο μάτι, θα πελαγώσει ο άνθρωπος από τις τόσες επιλογες που δίνει το kde… Οπότε εγώ προτείνω mint xfce του βάζεις αν θες και ένα Windows xp theme με αντίστοιχα εικονίδια και θα είναι άρχοντας :wink:

2 «Μου αρέσει»

Μόλις έβαλα το Mint Mate και το είδα ελαφρά πιο stable και γρήγορο από το cinammon.
Το xfce τι παραπάνω προσφέρει?
Τρία κουμπιά θέλει ο φίλος να δουλεύει, άνοιγμα/κλείσιμο pc, άνοιγμα/κλείσιμο browser και άνοιγμα/κλείσιμο vlc. Αν το xfce δεν έχει θέματα θα το δω παρότι με ένα video που είχα δει καιρό πριν διέφερε κυρίως στο που είναι τι και όχι στο πως είναι τι.Πριν καταλήξω για εμένα σε Mate είδα video και διάβασα οτι είναι το πιο stable από τα 3 mint. Ισχύει όντως?

1 «Μου αρέσει»

Δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, ειδικά για τον φίλο σου. Το Mate είναι πιο απλό.

Σταμάτα να βλέπεις/διαβάζεις κάθε παπαριά που λέει/γράφει ο καθένας και απλά δες μόνος σου τι είναι το κάθε τι και αν έχεις πρόβλημα τότε ρώτα. Ακόμα και αν είναι σωστά όταν τα λέει μπορεί να μην είναι λίγους μήνες μετά.

2 «Μου αρέσει»