Προτάσεις χρηστών

Ευχαριστούμε για τις προτάσεις. Επειδή αυτές μέχρι τώρα κυρίως αφορούν την “ταξινόμηση” μεταφέρω αυτό που έχουμε πει εδώ

Κατηγορίες
Θέλεις να κάνεις μια ανάρτηση και δεν βρίσκεις ποια είναι η κατάλληλη κατηγορία, γιατί απλά αυτή δεν υπάρχει;

Κανένα πρόβλημα. Κάνε την ανάρτηση σε όποια κατηγορία ταιριάζει καλύτερα και θα μπει στην κατάλληλη κατηγορία από κάποιο διαχειριστή. Επειδή δεν υπάρχει τίποτα ποιο θλιβερό από άδειες κατηγορίες αποφασίσαμε να μην κάνουμε ασκήσεις επί χάρτου

Μόλις μαζευτούν αρκετά θέματα που να δικαιολογούν την ύπαρξη μιας κατηγορίας ή υποκατηγορίας, αυτή θα δημιουργηθεί και τα θέματα θα μεταφερθούν εκεί.

Ετικέτες
Ο δεύτερος διαχωρισμός που έχουμε είναι με βάση τις ετικέτες. Προσπάθησε να βάλεις τις σωστές ετικέτες στο θέμα σου. Αν δεν υπάρχουν κατάλληλες ένας διαχειριστής θα τις φτιάξει και θα τις προσθέσει.

Κάποια στιγμή, αν είσαι ενεργός χρήστης, θα αποκτήσεις αυτόματα το δικαίωμα να φτιάχνεις ετικέτες μόνος σου. Χρησιμοποίησε αυτό το δικαίωμα με φειδώ. Κάθε 6 μήνες θα κάνουμε ένα έλεγχο στις ετικέτες και αν κάποια βρεθεί πως δεν έχει χρήση, τότε αυτή θα διαγράφετε.

Έχουμε μια μεγάλη ευελιξία λοιπόν, με ότι καλά και κακά έχει μια μεγάλη ευελιξία. Σε ένα παλαιού τύπου φόρουμ, είχες τον χωρισμό σε κατηγορίες. Και μια ερώτηση για το yum θα έπερεπε να διαλέξεις που θα μπεί. Στο redhat στο centos στο fedora σε κάποια ειδική κατηγορία; Πλέον μπορούμε να έχουμε μια ποιο ευέλικτη δομή. Θα καταλήξουμε σε υποκατηγορίες; Σε μια κατηγορία και σε λίγες ετικέτες; Μαζί θα το βρούμε.

Και για να βρούμε τον καλλίτερο τρόπο θέλουμε υλικό. Ερωτήσεις και οδηγούς να καλύψουν την δομή. Συνεχίστε με τις προτάσεις για κατηγορίες. Όταν έρθει η στιγμή θα τις δούμε. Αλλά ανοίξτε το οπτικό πεδίο και βάλτε και τις ετικέτες στο παιγνίδι.

Και αν πραγματικά θέλεις μια κατηγορία να υπάρχει υπάρχει ένας τρόπος να μας εξαναγκάσεις να την φτιάξουμε. Πλημμύρισε το με υλικό, ώστε να μας αναγκάσεις να την φτιάξουμε :smiley: Και αν πραγματικά δεν υπάρχει μέρος να βάλεις κάτι, επικοινώνησε με την διαχείριση, η άφησε ένα σημείωμα για το που θα ήθελες να μπει και θα το δούμε.

2 «Μου αρέσει»

Γεια σας,

Δεν θέλω να ξεκινήσω με γκρίνια :stuck_out_tongue:

Αλλά θα πω μια προσωπική μου γνώμη για τις κατηγορίες,
Το πιο σημαντικό στοιχείο τής άποψης είναι ότι κακώς έχει χωριστεί το support ανά διανομές. Τα περισσότερα θέματα είναι τελείως ανεξάρτητα από την διανομή. Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να υπάρχει απλώς μία και μόνο κατηγορία για βοήθεια και όποιος χρειάζεται να ξέρει απλώς ότι εκεί και μόνο θα πάει για αυτό.

Καλώς ήρθες @lucinos στο linux-user.gr. Δεν υπάρχει γκρίνια, υπάρχει μόνο εποικοδομητική κριτική. Μια καλή προσέγγισή είναι να μην υπάρχει καν χωρισμός σε διανομές, και κάθε διανομή να έχει απλά μια ετικέτα.

Ένας σχεδιασμός που απορρίψαμε ήταν κάτι σαν τον παρακάτω:

  • Προβλήματα
  • Αρχάριος χρήστης
  • Ψαγμένος χρήστης (κάποιο καλύτερο όνομα)
  • Προγραμματισμός/διαχείριση
  • Ελεύθερο λογισμικό
  • Καφενείο

Ο λόγος είναι πως κρίναμε ότι θα ήταν πολύ ποιο δύσκολο για τον αρχάριο χρήστη. Οπότε επιλέξαμε μια ποιο παραδοσιακή δομή. Σε ένα τυπικό φόρουμ έχεις μόνο μια επιλογή, οπότε είναι πολύ ποιο εύκολο. Σε αυτό έχουμε υπερβολική ευελιξία. Επιλέξαμε το χωρισμό στις μεγάλες διανομές και ταυτόχρονα να βάζουμε ετικέτα πχ problem:graphics, nvidia. Τις ετικέτες τις διορθώνουν όσοι έχουν δικαίωμα.

Πολύ καλά έκανες λοιπόν να το επισημάνεις. Ποια δομή θα ήταν άραγε καλύτερη; Δείτε το από την πλευρά

α. Κάποιου “άσχετου” χρήστη, και που δεν θέλει να μείνει έτσι (και μαγκία του) και που πρώτη φορά μπαίνει σε διαδικασία να ρωτήσει κάτι σε ένα φόρουμ.
β. Κάποιος που είναι τεχνικά καταρτισμένος, και έχει εμπειρίες υποστήριξης σε φόρουμ

2 «Μου αρέσει»

Διαχωρισμοί με τούς οποίους είμαι αντίθετος
Σε διανομές
Σε αρχάριους και ψαγμένους

Φυσικά αφού έχετε tags ο καθένας φυσικά είναι ελεύθερος να τα χρησιμοποιεί όπως θέλει.

Ειδικές κατηγορίες που κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχουν
α) μια κατηγορία για βοήθεια
όπως εξήγησα παραπάνω
β) μια κατηγορία καφενείο, όπως σωστά φαίνεται
γ) μια κατηγορία για το ίδιο το φόρουμ
Έχετε δύο Site Feedback και Ανακοινώσεις δεν βλέπω τον λόγο για αυτόν τον διαχωρισμό.

Από εκεί και πέρα τις τις υπόλοιπες συζητήσεις/άρθρα/οδηγούς δεν έχω καθαρή γνώμη.

1 «Μου αρέσει»

Το site είναι ακόμα σε φάση beta, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όλα τα μέλη έχουν λόγο στη διαμόρφωση του.

Όπως σωστά αναφέρεις το τελευταίο πράγμα που θέλουμε να έχουμε είναι ο διαχωρισμός σε αρχάριους και ψαγμένους. Θέλουμε να έχουμε χρήστες Linux ή εν δυνάμει χρήστες Linux. Με λίγα λόγια όποιος έχει ενδιαφέρον να μάθει, να μιλήσει ή να προσφέρει γύρω από το linux, βρίσκεται στο σωστό χώρο.

1 «Μου αρέσει»

Έχει παρατηρηθεί πως οι καινούργιοι χρήστες θα διαβάσουν κάτι και θα πάνε να το εφαρμόσουν. Άρθρα και κόλπα χρήσιμα όπως “Κάνε compile τον kernel με αυτά τα patches και βάλε τον τελευταίο οδηγό της Nvidia βελτιστοποιημένο με cuda based opencv” (εντάξει υπερβάλω λίγο στο παράδειγμα) για όσους τα έχουν ανάγκη, workarounds μέχρι να υποστηρίξει κάποιο πακέτο η διανομή κλπ…

Πράγματα δηλαδή που πρέπει να τα κάνεις αν καταλαβαίνεις τι κάνουν, είναι πρόσφατα, και τα έχεις ανάγκη. Αλλά αν τα κάνει κάποιος που δεν ξέρει θα χαλάσει το σύστημα του.

Αυτές οι περιπτώσεις είναι καλό να μαρκάρονται με κάποιο βαθμός δυσκολίας ή επικινδυνότητας. Αυτό το νόημα έχει ένας πιθανός τέτοιος διαχωρισμός, και όχι οποιοδήποτε άλλο.

Για να αναπτύξω λίγο περισσότερο την γνώμη μου,

πράγματα όπως διανομές (Arch, Debian, Ubuntu, Mint κλπ), γραφικά περιβάλλοντα (KDE, GNOME, Xfce, κλπ) γλώσσες (Python, Bash, C++, κλπ) εξυπηρετούνται άνετα σε ετικέτες και θα ήταν λάθος να έχουν κατηγορίες, ούτε καν υποκατηγορίες (ακόμα και αν δεν υπήρχαν οι ετικέτες πάλι θα ήμουν αντίθετος! )

Η βασική λογική είναι τι ζητάμε σε ένα φόρουμ για χρήστες λίνουξ
θέμα 1ο, άμεση βοήθεια για κάτι (είπα ήδη την γνώμη μου)
θέμα 2ο, how-to οδηγοί, κυρίως γιατί είναι χρήσιμο να ανεβάσει κάποιος έναν οδηγό για να τον βρει ο ίδιος αργότερα :stuck_out_tongue_winking_eye:
θέμα 3ο, προώθηση ανοικτού λογισμικού
θέμα 4ο, διεύρυνση γνώσεων σχετικά με το λίνουξ και τούς υπολογιστές
θέμα 5ο, πειραματισμοί, μαστορέματα, προγραμματισμός
θέμα 6ο, ερωτήσεις/γνώμες σχετικά με το υλικό
θέμα 7ο, ερωτήσεις/γνώμες σχετικά με λογισμικό
θέμα 8ο, παιχνίδια (ναι νομίζω η εξέλιξη τού λίνουξ ως παιχνιδοπλατφόρμα το κάνει να αξίζει να έχουμε κατηγορία ειδικά για αυτό, ώστε να ανοίγουμε θέμα για ποια παιχνίδια παίζουμε ή ακόμα και για κάθε παιχνίδι :slight_smile:

Όπως είπα δεν είμαι απόλυτος στο πώς θα πρέπει να είναι ιεραρχημένες οι κατηγορίες ή ακόμα και ποιες ακριβώς κατηγορίες θα πρέπει να υπάρχουν, αλλά πάνω στην παραπάνω λογική θα σκεφτόμουν, Πχ το θέμα 6ο και 7ο θα μπορούσαν να είναι υποκατηγορίες μιας κατηγορίας για ερωτήσεις και γνώμες.

4 «Μου αρέσει»

Έμενα πάντως μου αρέσει όπως είναι!!!
Ορίζεις και σαν αρχική σελίδα να σου εμφανίζει τις τελευταίες αναρτήσεις και τα βλέπεις όλα άμεσα!

Γενικότερα μου αρέσει πολύ ο τρόπος λειτουργίας αυτού το forum που δεν είναι όπως τα κλασικά και βγάζω το καπέλο στα παιδιά για την επιλογή τους. Αν θα πρόσθετα μια κατηγορία θα είχε σχέση με το hardware και τη συμβατότητα του με το linux.

4 «Μου αρέσει»

Η δυνατότητα να εμφανίζεις τις τελευταίες αναρτήσεις εύκολα, είναι ούτως ή άλλως απολύτως χρήσιμη :)

Ωραια ιδέα αλλά αν εφαρμοστεί θα πρέπει να παραθέσουμε έναν οδηγό στο πώς μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί τα tags για να μπορεί να ψάχνει ότι τον ενδιαφέρει, αλλιώς θα χαθει πολύ κόσμος!

Σχετικά με posts που στοχεύουν σε υποστήριξη κάποιου προβλήματος ή ακόμη καλύτερα όπου ειναι δυνατό, προκειμένου να βοηθήσουμε νέους χρήστες και να κρατήσουμε μια κάποια συνοχή στο φορουμ θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε Templates:
What are Topic templates

Επειδή έλαβα ένα like και το θυμήθηκα, έχω σκεφτεί το ακόλουθο σχήμα:

  1. Βοήθεια

  2. Σχετικά με το φόρουμ
    οι ανακοινώσεις μπορούν να είναι σε υποκατηγορία.

  3. Σχολείο
    με ενδεχόμενες υποκατηγορίες

  • προγραμματισμός
  • how-to
  • σύστημα
  • ηλεκτρονικά
  1. Γενικές συζητήσεις για λίνουξ
    με ενδεχόμενες υποκατηγορίες
  • ανακοινώσεις/προώθηση
  • εφαρμογές
  1. Παιχνίδια

  2. Καφενείο

2 «Μου αρέσει»

το forum ετσι οπως ειναι η δομη του δεν ειναι δυνατο να βοηθησει νεους χρηστες, και σιγουρα δεν μπορει να προσελκυσει και κοσμο στο linux(αυτο ειναι 100% σιγουρο) .

Δεν φταιει το συγκεκριμενο forum, αλλα ειναι ετσι οι κατασκευες και η λογικη των forum που απευθυνονται σε μεσους χρηστες και πανω. Ολα τα forum ετσι ειναι…

Για νεους χρηστες θα ηταν ωραιο να στηθει σιγα σιγα μια ευκολοχρηστη βαση δεδομενων πριν το forum η σε ενα subdomain. Θα μπορουσε να ειναι ειτε σε στυλ wiki ειτε σε στυλ digitalocean (εκει που εχει απαντησεις για καθε πιθανο θεμα)

Δηλαδη να εχει πως κανουμε εγκατασταση ταδε αρχειου…
και απο κατω να εχει σε ubuntu me apt-get install xxxxxxxxx
σε centos με rpm xxxxx κτλ.
Να αρχισει καποιος που πραγματικα τον ενδιαφερει να μαθει 5 πραγματα να τα βρισκει μαζεμενα σε ενα αξιοπιστο μερος και για ολες τις βασικες διανομες. Φυσικα δεν θα μπορει να γραφει ο καθενας, και για καθε ερωτημα θα εχει μια λυση και οχι 50 διαφορετικα πραγματα κτλ.

Και εννοείται χωρις δυνατοτητα σχολιασμου

Απλα λιτα απεριτα… Ακριβως οπως το εχει το digitalocean

1 «Μου αρέσει»

Εγώ πάλι διαφωνώ.

Κάτι τέτοιο, σαν αυτό που προτείνεις, θα είναι χρήσιμο μόνο γι αυτούς που δεν ξέρουν ντιπ αγγλικά. Για όλους τους υπόλοιπους, υπάρχει ήδη πάρα πολύ υλικό στο ίντερνετ.

Το φόρουμ είναι διαφορετικό μέσο σε σχέση με ένα wiki ή ένα όποιο knowledge base. Και η μητρική γλώσσα είναι πολύ πιο εύκολη σε σχέση με τα αγγλικά - για το μέσο χρήστη - στη συγγραφή μηνυμάτων. Οπότε ένα ελληνικό φόρουμ καλύπτει όντως ένα κενό.

Το συγκεκριμένο φόρουμ εγώ το βρίσκω μια χαρά, ως έναν χώρο που ένας χρήστης του όποιου επιπέδου μπορεί με εύκολο τρόπο να κάνει την ερώτησή του και συνήθως να βρει μία λύση. Σίγουρα δεν είναι τέλειο - αλλά ποιος μπορεί να πει τι είναι τέλειο πριν περάσουν καναδυοτρία χρόνια και φανεί στην πράξη η υπεροχή και οι αδυναμίες??

Ας μην κυνηγάμε την ουρά μας, λέω εγώ…

Απλα τα εξειδικευμενα forum συνηθως δεν περπατανε. Ειναι στη φυση των forum. Πχ αν γραψω εγω ενα προβλημα και μου γραψουν απο κατω 20 πιθανες λυσεις και συνολικα 100+ μυνηματα, ο επομενος που θα μπει για το ιδιο προβλημα η θα βαλει windows, η θα ψαξει σε ξενα site.

Φυσικα υπαρχουν τα ξενα site και καλυπτουν μια χαρα, αλλα επειδη βλεπω αρκετο κοσμο ακομη και αυτοι που εχουν πτυχια αγγλικης φιλολογιας ειναι πιο πιθανο να ψαξουν κατι στη μητρικη τους γλωσσα πρωτα(μην ξεχναμε οτι ενας απειρος χρηστης εχει να αντιμετωπισει και τεχνικη ορολογια που οσο καλα αγγλικα και να ξερει ισως να μην μπορει να κατανοησει ενα κειμενο για το linux) . Εχω ξαναμιλησει για την αποτυχια του ubuntu-gr… εκατονταδες αναπαντητα θεματα με εκατονταδες χρηστες χωρις ουσιαστικη βοηθεια σε κανεναν απο κανεναν.

Στα forum ειναι ετσι η λογικη. Φυσικα δεν λεω να γινουν αλλαγες, απλα δεν υπαρχει περιπτωση νεος χρηστης να βοηθηθει απο κανενα forum. Τα forum ειναι κυριως αναπτυξη ιδεων και βοηθηματα για εμπειρους που ξερουν τι κανουν

στις διανομες ως υπομνημα θα πρεπε να υπαρχει ενας οδηγος εγκαταστασης για καθε μια ξεχωριστα. για εμας ολες οι διανομες πανω κατω με τον ιδιο τροπο μπαινουν. αλλα για τον κανουργιο χρηστη αυτο θα του φαινεται βουνο. και για να ρωτησει οτιδηποτε αλλο θα πρεπει πρωτα να καταφερει την εγκατασταση.

1 «Μου αρέσει»

Θα ήταν εύκολο να υπάρξει ένας ποιο αμέσως τρόπος επικοινωνίας μέσα στο φόρουμ, κάτι σαν chat για να μην είναι τόσο ξένο το περιβάλλον και να γίνει ποιο φιλικό?
θέλω να ρωτήσω διάφορα πράγματα που δεν αξίζουν να ανοίξω καινούριο post

σε αυτο το νημα → Περί ανέμων και υδάτων εχω γραψει οτι →

ανοιγω αυτο το νημα για να γραφουμε εδω κατι για το οποιο θεωρουμε οτι δε χρειαζεται να ανοιγουμε καινουργιο νημα.

αν σου κανει ισως να γραψεις εκει αυτο που θες…

2 «Μου αρέσει»

Γεια σας παιδιά.
Παρακολουθώ καιρό το φόρουμ, και αρχικά έμπαινα μέσω ενός πρόχειου λογαριασμού από ένα παλιό τάμπλετ που είχα, και χάθηκε μαζί με τον λογαριασμό.
Επειδή μου άρεσε το φόρουμ, γράφτηκα κανονικά με username και password.
Λοιπόν, φτιάχνω αυτό τον καιρό έναν αναλυτικό οδηγό για Linux Server, ο οποίος στηρίζεται πάρα πολύ σε screenshots. Πήγα να ανεβάσω το πρώτο τμήμα του στο τμήμα των οδηγών, αλλά μου λέει ότι οι νέοι χρήστες μπορούν να ανεβάσουν μόνο μια εικόνα. Τι περίεργος περιορισμός είναι αυτός; Υπάρχει λύση ή να εγκαταλείψω τη σκέψη της ανάρτησης του οδηγού εδώ;
Φιλικά πάντα εννοείται η παρατήρηση, να προσφέρω θέλω.

Καλώς ήρθες @Mintux στην παρέα μας :hugs:

Διάβασε λίγο σχετικά με τα επίπεδα εμπιστοσύνης για να καταλάβεις πως λειτουργεί αυτό το forum

1 «Μου αρέσει»