Προσωπικα δεδομενα στην Ελλαδα. Μηπως ειναι ωρα να ασχοληθουμε σοβαρα

Παιδια για διαβαστε λιγο αυτο εδω και εκφερετε γνωμη.

Μηπως πρεπει να γινει καμια κινηση ετσι ωστε να ακουστει και η φωνη των απλων χρηστων του διαδικτυου οσων αφορα τα προσωπικα μας δεδομενα; Μηπως θα πρεπει να ασχοληθουμε λιγο σοβαρα με αυτο το θεμα;

7 «Μου αρέσει»

κινηση πρεπει να γινει αλλά πως και τι δεν ξερω…

Ισως μια ανακοινωση ολοι μαζι αφου προηγηθει μια συζητηση θα ηταν αρκετο για να ξεκινησει κατι…

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς είναι μόδα πια να αφήνουμε τα προσωπικά μας δεδομένα στο έλεος του Θεού.Η σημερινή νεολαία δεν ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιες “λεπτομέρειες” γιατί δεν τους το δίδαξε κανείς μας.

4 «Μου αρέσει»

Ας μην το ριξουμε στην νεα γενεια και την σημερινη νεολαια γιατι αυτο μαζι με αλλα ειναι δικο μας φταιξιμο. Το προβλημα ειναι καθολικο και διολου ευκολο. Απαιτειται μια καθολικη και σοβαρη συζητηση για το τι πρεπει να κανουμε απο δω και περα.

3 «Μου αρέσει»

Θα με αφήσεις να διαφωνήσω, ως σημερινή νεολαία. Το πρόβλημα με τα προσωπικά δεδομένα δεν είναι η νέα γενιά. Το πρόβλημα είναι συνολικό. Το πρόβλημα είναι ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός. Οι υπολογιστές και κυρίως τα κινητά και το τεράστιο “μάζεμα δεδομένων” μπήκαν στη ζωή της ανθρωπότητας τα τελευταία 20 χρόνια. Οι μεγάλες μάζες, δηλαδή που δεν είχαν μία πιο ερασιτεχνική σχέση με την τεχνολογία αυτή. Μέσα σε αυτά τα χρόνια οι μάζες αυτές που δεν σκαμπάζουν και πολλά από το περίεργο και πολύπλοκο κουτί (υπολογιστής/ κινητό) δεν κατάφεραν να μορφωθούν περι της σωστής χρήσης.

Όσο ο κόσμος δεν ενημερώνεται από εμάς που καταλαβαίνουμε αυτά τα ζητήματα σε κάποιο βαθμό και κυρίως τις επιπτώσεις που μπορεί να έχουν στη ζωή του ατόμου, θα παραμένει αναλφάβητος. Πρέπει να εξηγήσουμε στον κόσμο ότι προσωπικά δεδομένα δεν θα πει να δίνει στο fb απλά την φωτογραφία του την οποία ούτως ή άλλως θα δημοσίευε, αλλά προσωπικά δεδομένα θα πει πως αύριο δεν θα έχει ελεύθερη βούληση στο τι θα βλέπει στον κόσμο γύρω του. Δεν θα βλέπει τις ειδήσεις ή τα προϊόντα που θέλει, αλλά θα βλέπει αυτά που κάποιοι άλλοι νομίζουν ότι θέλει ή αυτά που θέλουν να του προβάλουν.

4 «Μου αρέσει»

Αυτο συμβαινει ηδη φιλε μου, χρονια τωρα μας βομβαρδιζουν απο παντου και στρεφουν το ενδιαφερον του κοσμου οπου γουσταρουν.Δυστηχως εχω κατσει με πολλους γνωστους και φιλους θελοντας να τους ανοιξω τα ματια σε ορισμενα πραγματα αλλα δεν καθεται κανενας να ασχοληθει.Πρεπει να ασχοληθουμε με τα παιδια απο πολυ μικρη ηλικια αν θελουμε να εχουμε ανθρωπους σωστους στο μελλον και οχι απλα καταναλωτικα οντα.Τωρα απο 5 χρονων τα παιδια βρισκονται online χωρις επιβλεψη απο τους γονεις τι περιμενεις να γινει?Απο το σπιτι ξεκινουν ολα.

2 «Μου αρέσει»