Προσθηκη καρτας γραφικων

inxi -F
System:
  Host: joe-Manjaro Kernel: 5.7.10-1-MANJARO x86_64 bits: 64 
  Desktop: MATE 1.24.0 Distro: Manjaro Linux 
Machine:
  Type: Desktop Mobo: ASRock model: H81M-DGS R2.0 serial: <root required> 
  BIOS: American Megatrends v: P1.60 date: 07/23/2015 
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core i3-4150 bits: 64 type: MT MCP 
  L2 cache: 3072 KiB 
  Speed: 800 MHz min/max: 800/3500 MHz Core speeds (MHz): 1: 1192 2: 1368 
  3: 1320 4: 1546 
Graphics:
  Device-1: Intel 4th Generation Core Processor Family Integrated Graphics 
  driver: i915 v: kernel 
  Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: modesetting unloaded: intel 
  resolution: 1920x1080~60Hz 
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 4400 (HSW GT2) 
  v: 4.5 Mesa 20.1.4 
Audio:
  Device-1: Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio 
  driver: snd_hda_intel 
  Device-2: Intel 8 Series/C220 Series High Definition Audio 
  driver: snd_hda_intel 
  Sound Server: ALSA v: k5.7.10-1-MANJARO 
Network:
  Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet 
  driver: r8169 
  IF: enp2s0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: 60:02:92:b3:c4:3e 
Drives:
  Local Storage: total: 1.47 TiB used: 57.30 GiB (3.8%) 
  ID-1: /dev/sda vendor: Patriot model: Burst size: 111.79 GiB 
  ID-2: /dev/sdb vendor: Western Digital model: WD5000AAVS-00G9B0 
  size: 465.76 GiB 
  ID-3: /dev/sdc vendor: Seagate model: ST1000DM003-1ER162 size: 931.51 GiB 
Partition:
  ID-1: / size: 36.41 GiB used: 12.34 GiB (33.9%) fs: ext4 dev: /dev/sda1 
  ID-2: /home size: 103.94 GiB used: 25.00 GiB (24.1%) fs: ext4 
  dev: /dev/sdb5 
  ID-3: swap-1 size: 4.65 GiB used: 0 KiB (0.0%) fs: swap dev: /dev/sda6 
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 31.0 C mobo: N/A 
  Fan Speeds (RPM): N/A 
Info:
  Processes: 183 Uptime: 3h 33m Memory: 7.46 GiB used: 1.87 GiB (25.1%) 
  Shell: bash inxi: 3.0.37 

Μια αναζήτηση που είχα κάνει είχα δει αυτό.


Είναι παλιό το σύστημα αλλά ελπίζω να βρω κάτι που να ταιριάξει και να λειτουργεί …
Το τροφοδοτικό που έχω είναι 350W . Θα χρειαστεί κι αυτό αναβάθμιση?
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.

Λογικά κάνεις αυτην την αναβάθμιση για να παίξεις πιο άνετα κανένα παιχνίδι.
Μέχρι πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις? ανάλογα τα λεφτά που διαθέτεις θα πάρεις και την αντίστοιχη κάρτα και ανάλογα την κάρτα θα δούμε κατά πόσο αντέχει το τροφοδοτικό σου (o οποιος ειναι μικρός σε watt και να φανταστώ είναι κάποιος παλιός no name?)

[quote=“Constantine, post:2, topic:2318, full:true”]

Λογικά κάνεις αυτην την αναβάθμιση για να παίξεις πιο άνετα κανένα παιχνίδι. [/quote]
Οχι. Εχω προβλημα με το Inkscape και θελω να μην κολλαει …

απλά πάρε μια καινούργια κάρτα γραφικών, amd polaris ή πιο καινούργια και έναν δίσκο ssd (γράψε λάθος, έχεις ssd). Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι αναβάθμιση cpu, (καλύτερα σε επόμενο χρόνο να αναβαθμίσεις τα πάντα, αλλά δεν χρειάζεται να το κάνεις τώρα, την δουλειά θα την κάνει και η υπάρχουσα)

Το τροφοδοτικό είναι πολύ οριακά. Πιστεύω αν πας για την rx 5500 (είναι η καινούργια navi) που έχει πολύ καλή ενεργειακή απόδοση δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά για οποιαδήποτε περισσότερο ενεργοβόρα θες τροφοδοτικό.

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρημάτων σκέφτομαι να πάρω μια φτηνή κάρτα και να βάλω μεγαλύτερο τροφοδοτικό. Για αναβάθμιση δεν προβλέπεται στο προσεχές μέλλον εκτός κι αν γίνει το θαύμα.
Σκέφτομαι για αυτήν
https://www.e-shop.gr/vga-msi-nvidia-geforce-gt710-1gb-gt710-1gd3h-lp-1gb-ddr3-pci-e-retail-p-PER.514614
η αυτην
https://www.e-shop.gr/vga-msi-nvidia-geforce-gt710-2gb-gt710-2gd3h-lp-2gb-ddr3-pci-e-retail-p-PER.514613
σε συνδυασμό με ένα ανεμιστήρα και μεγαλύτερο τροφοδοτικό. Απλά δεν γνωρίζω αν θα υπάρξει πρόβλημα συμβατότητας.

Αφου έχεις πού σφιχτό budget εγώ θα πρότεινα μια AMD Radeon RX 550, AMD που πλέον οι ανοιχτοι drivers είναι πολύ καλοί στο Linux, είναι σχετικά καινούργια, μπορείς να κάνεις και ένα ελαφρύ gaming στον ελευθερό σου χρόνο.

Όσον αφορά το τροφοδοτικό, googlare για psu calculator, όλες σχεδόν οι γνωστές εταιρείες που πουλάνε τροφοδοτικά έχουν μια πλατφόρμα που συμπληρώνεις τα parts του συστήματος σου και σου βγάζουν πόσα watt τροφοδοτικό χρειάζεσε.

Επίσης στο τροφοδοτικό μην κάνεις οικονομία, είναι το αλφα και το ωμέγα για ένα σωστό και σταθερό built. Επίλεγουμε πάντα γνωστούς αξιόπιστους κατασκευαστες, δεν έιναι ανάγκη να πάρεις απλά ένα μεγαλυτερο σε watt, κοιτάμε και ποιότητα και ας είναι και πιο ακριβό, τροφοδοτικό παιρνεις για τουλάχιστον μια 10ετια.

1 «Μου αρέσει»

ναι αυτό θα έλεγα και γω. Είναι το μίνιμουμ που θα κάνει την δουλειά του κάπως καλά. Οτιδήποτε λιγότερο (πχ gt 710 που λέει) απλά θα παιδευτεί και θα έχει προβλήματα.

Επίσης μπορεί να μην χρειάζεται τροφοδοτικό.

psu calculate with rx 550 = 242W

Ευχαριστώ και τους δυο για την βοήθεια.
Τι λετε γι αυτην ?

είναι παλιότερη και πολύ πιο ενεργοβόρα, θα χρειαστείς σίγουρα τροφοδοτικό και αν και είναι μάλλον αρκετά ισχυρότερη, επειδή είναι παλιότερη δεν θα έχεις εξίσου καλή υποστήριξη. Εγώ είπα την γνώμη μου, amd polaris ή πιο καινούργια. Η μικρότερη poraris είναι η rx 550, δηλαδή η μικρότερη που έχει την προδιαγραφή που λέω. Μην δυσκολέψεις την ζωή σου για πόσο; 15 ευρώ; Η r9 θα έβγαζε καλό νόημα για να παίξεις μετρίως παλιά παιχνίδια στα windows αφού είναι δυνατότερη. Αλλά για να κάνεις την δουλειά σου είναι χειρότερη.

1 «Μου αρέσει»

Στο e-shop εχει 84,90 € το οποιο εμπιστευομαι.
Στο σκρουτζ εχει απο 68 εως … αλλα ειναι ολα τα μαγαζια Αθηνα και δεν τα εμπιστευομαι.
Τελευταια επιλογη SAPPHIRE NITRO R7 2GB 350W προτεινομενο τροφοδοτικο.
Αρκετα σε έπρηξα.

Εχω ψωνήσει και εχω στήσει 2 μηχανήματα απο σκρουτζομαγαζα, απλά θέλει λίγο έρευνα για το κατάστημα που θα ψωνίσεις…ένας μπακαλίστικος τρόπος ειναι να δείς τις αξιολογήσεις, όσες πιο πολλές τόσο το καλύτερο, στο λινκ που σου στείλα με την RX 550, το πρώτο κατάστημα που την έχει και φτηνότερη έχει κοντά στα 1980 αξιολογήσεις (1945 θετικές και 35 αρνητικές) ακόμα και να έχει “φυτευτές” θετικές αξιολογήσεις, είναι πολύ απίθανο να ειναι και οι 1945.

Στα προηγούμενα συμφωνώ με το lucino, καλύτερα μια πιο καινούργια κάρτα (καλύτερη υποστήριξη, χαμηλότερη κατανάλωση, εξαιτίας της πιο συγχρονης αρχιτεκτονικής)

Μεταχειρισμένη; και πόσο;
Τώρα που λίγο την κοίταξα είναι στην ίδια περίπου κατηγορία με RX 550 και GT 1030.

30 € το SAPPHIRE NITRO R7.
Σας παραζάλισα. Αφου δεν προκειται να κανω αναβαθμιση του συστηματος λεω να ρισκαρω οσο το δυνατο λιγοτερο (σε €) και αν βγει πατατα μικρο το κακο. Αυτη ειναι η επιλογη μου.

Nαι όμως ποιά ακριβώς; αν είναι η R7 360 τότε είναι αρκέτα καλή περίπτωση για 30 ευρώ.
Αν είναι μεταχειρισμένη από γνωστό και ξέρεις περίπου τη χρήση έκανε καλός, αν είναι καινούργια (αν και δύσκολο σε αυτή την τιμή) ακόμα καλύτερα.

Screenshot at 2020-07-27 20-13-23
Αυτη.

Έτσι φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω, η σειρά Nitro της Sapphire μπορεί βγαίνει σε παραπάνω απο ένα μοντέλα…τελος πάντων λογικά η R7 360 θα είναι πιο κάτω μοντέλο δεν βρήκα να υπάρχει, για 30 ευρώ χτύπα την το ποσό ειναι μικρό, αν σου βγει ΟΚ είναι πολύ καλο deal.

Ευχαριστω. Τελος δεν με αντεχω αλλο σας ξεφορτωνομαι ! Ναστε καλα!

Σκοπός του παρόντος φόρουμ είναι η αλληλοβοήθεια επομένως μην ανησυχείς. Ενόχλησε όσο θέλεις :wink:

A post was split to a new topic: Χαρίζω / πουλάω υλικο

Μήπως το inkscape κολλάει λόγω ram και όχι λόγω κάρτας γραφικών;

Αν κολλάει με 8GB …