Προστασία προσωπικών δεδομένων

Τα ιχνη στο internet δεν κρυβονται και αυτο ειναι καλο.

Το internet μας εχει διαδαξει οτι δεν μπορουμε να κρυφτουμε απο τα ανωτερα ματια. Ναι καποιος βαζει ενα vpn και τελικα αντι να τον παρακολουθει ο isp παροχος παρακολουθειται απο το ιδιο το vpn. Ειναι τοσο δυσκολο να κρυψουμε τα ιχνη μας και ισως σχεδον απιθανο θα ελεγα. Θα χρησιμοποιησει tor , vpn και χιλια δυο πραγματα για να κρυφτει και στο τελος θα εχει ενα πολυ αργο internet απλα και μονο για να μην πεταγονται διαφημισεις, αλλα στο τελος ολα τα δεδομενα καπου θα εχουν καταγραφει.

Μετα και απο διαφορες ΑΔΙΑΝΟΗΤΕΣ εξελιξεις που αρχισαν να δημοσιευονται, οπως ελεγα παντα η πλοηγηση μας στο internet πρεπει να ελεγχεται απο καποια αρχη. Απο μια μικρη παρανομια εως ενα τεραστιο εγκλημα αυτο θα πρεπει να μπορουν οι αρχες να το αποκαλυψουν για να προστατεψουν τους υπολοιπους. Ετσι πιστευω οτι η προστασια προσωπικων δεδομενων ειναι αρκετα σωστη οπως αυτη υπαρχει σημερα. Μπορει να κρυφτει καποιος απο τους διαφημιζομενους εως ενα σημειο αλλα ο παρανομος μπορει να ξεσκεπαστει σχετικα ευκολα.

Θα προτιμουσα βεβαια να μην προλαβαινει να προβει σε καποιο εγκλημα καποιος αλλα εκει θα επρεπε εταιρειες με μηχανες αναζητησης να στελνουν live δεδομενα στις αρχες και τοτε θα ειχε ξεσηκωθει ο κοσμος.

Η ιδιωτικοτητα και η προστασια δεδομενων θα πρεπει να εχουν ενα οριο και ευτυχως η κατασκευη του internet ειναι τετοια που να μπορει να αποκαλυφθει καθε ειδους ανηθικη και εγκληματικη πραξη

3 «Μου αρέσει»

το 90% του πληθυσμου κουβαλαει πανω του μερα νυχτα ενα κινητο αντροιντ η μηλο με gmail, φατσοβιβλιο, γιουτουμπ κλπ κλπ
οποτε η κουβεντα περι “προσωπικων δεδομενων” εχει μονο ακαδημαικο ενδιαφερον.
υπαρχουμε μονο σαν ψηφιακα προφιλ για να πουλανε οι διαφημιστικες στοχευμενη διαφημηση.
Προστασια υπαρχει μονο με Νοκια 3310 και υπολογιστη χωρις ιντερνετ…

4 «Μου αρέσει»

Εν έτη 2022 δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα. Μόνο εάν πας να ζήσεις σε καμία σπηλιά ή στη ζούγκλα. Αποκόψεις δηλαδή κάθε επαφή με την κοινωνία και ζήσεις σαν αγρίμι.
Όλες αυτές οι παρανοϊκές προσπάθειες να “κρυφτεί” κάποιος όντας συνδεδεμένος στο Internet ή έχοντας στην κατοχή του ένα κινητό τηλέφωνο, είναι μόνο για γέλια.
Μόνο να σκεφτεί κανείς πόσες κάμερες τον παρακολουθούν σε μια καθημερινή βόλτα μέχρι π.χ. το super market, αρκεί. :slightly_smiling_face:

3 «Μου αρέσει»

Σεμια ιδανική κοινωνία θα είχαμε δημοκρατία. Σε μια τέτοια περίπτωση κάποια πράγματα δεν θα είχαν νόημα, όπως πχ η μυστική ψήφος. Τι θα πεί η ψήφος μου στις εκλογές είναι μυστική; Σαν πολίτης έχω την γνώμη μου και την υποστηρίζω θαρραλέα.

Για δευτερεύοντα ζητήματα και μπλεξοδουλίες υπάρχουν πολλές ταινίες που δείχνουν καταστάσεις που μπορεί να συμβούν αν λέμε πάντα την αλήθεια ή δεν κρατάμε κάτι μυστικό.

Αλλά πίσω στα σημαντικά: Γιατί υπάρχει το μυστικό της ψήφου; Μήπως είναι περιττή;

Και ο λόγος είναι πως υπάρχει ανισορροπία δύναμης.

Τώρα ζούμε σε μια χώρα που λέει πως έχει δικαιοσύνη και δημοκρατία. Να θυμίσω όμως το σκάνδαλο των υποκλοπών; Που είχαμε και δολοφονία; Για τον Κώστα Τσαλικίδη μιλάω προφανώς.

Α και αυτό που περιγράφεις υπάρχει όντως και δουλεύει μια χαρά. Στην Κίνα …

Και επειδή έχουμε κοντή μνήμη:

3 «Μου αρέσει»

Δυο πραματάκια θα ήθελα να πω…

Για το υπόλοιπο 10% μπορεί το ενδιαφέρον να μην είναι ακαδημαϊκό.

Κάποιοι ζούμε σε χωριό. Κάμερα στο χωριό μου έχω μόνο εγώ. Στο κοτέτσι…

Υγ
Δε θα έλεγα οτι προσπαθώ να κρυφτώ, αλλά δε μου αρέσει καθόλου τα όποια δεδομένα μου να κυκλοφορούν ελεύθερα ασύδοτα. Το ελεύθερο και το ασύδοτο έχουν μεγάλη διαφορά αλλά συχνά τα μπερδεύουμε. Πχ άλλο ελεύθερη οικονομία, άλλο ασύδοτη οικονομία :grinning:

Υγ1
Κατανοώ οτι με τον τρόπο ζωής που έχει η πλειοψηφία σε πολλούς ανθρώπους φαίνεται πως οτι ισχύει για τους ίδιους, έχουν την αίσθηση οτι ισχύει για όλους. Δεν είναι έτσι, καλό είναι να έχουμε με το νου μας οτι καμιά φορά μπορεί με τη στάση μας σχετικά με κάτι που θεωρούμε αναπόφευκτο, μπορεί να δημιουργήσουμε θέμα σε άλλους.
Και αλήθεια, ξέρετε πόσο σπαστικό φαίνεται στο μάτι να μένεις σε χωριό και αν θέλεις να παραγγείλεις κάτι να βλέπεις στη φόρμα για τη διεύθυνση αποστολής οτι το πεδίο πόλη πρέπει να συμπληρωθεί υποχρεωτικά; Για σκεφτείτε το λίγο…

2 «Μου αρέσει»

Μπορεί να ζεις σε μια κλειστή κοινωνία όπου ελάχιστες κάμερες (ή και καθόλου) θα υπάρχουν σε σπίτια, καταστήματα ή δημόσιους χώρους και κτίρια αλλά σίγουρα κάποια στιγμή έχεις ταξιδέψει ή μείνει για κάποιο διάστημα και σε κάποια μεγαλύτερη πόλη. Μπορεί ακόμα και οι μετακινήσεις σου να είναι εκτός του χωριού. Επίσης μην ξεχνάς ότι ακόμα και εκεί που μένεις όλοι έχουν από ένα κινητό τηλέφωνο που διαθέτει και κάμερα και μικρόφωνο. Άρα, πέρα από το κοτέτσι είσαι από παντού περικυκλωμένος. :slightly_smiling_face:
Αν πάρουμε το παράδειγμα με την κάμερα της μετρητής δηλαδή.
Από την άλλη, σε έναν μικρό τόπο, ο ένας ξέρει τον άλλο σαν κάλπικη δεκάρα. Ποιος είναι, τι κάνει, που πάει, τι καπνό φουμάρει γενικότερα.

Όσο για το πεδίο πόλη που λες στη φόρμα παραγγελίας, ίσως έχεις ένα δίκιο όπως το διατυπώνεις. Συμφωνώ ότι θα ήταν πιο σωστό εάν έλεγε, τόπος διαμονής, π.χ.

Προσπαθει το internet να μην σε καταγραψει και εσυ θες ντε και καλα να καταγραφείς σωστα!

Το internet τα εχει κανει ευκολα ολα. Θες να παραγγειλεις? Μπαινεις και παραγγελνεις. Θες να μιλησεις με ενα φιλο? Μπαινεις και μιλας. Θες να γ…ς; Μπαινεις και παραγγελνεις. Ολα εχουν γινει πιο ευκολα. Και τα καλα και τα κακα. Νομιζω οτι οσο προχωραμε τοσο καλυτερα και ευκολα θα ζουμε και αντιστοιχα οι κακοι (ακουστηκε λες και μιλαει κανενα παιδακι) θα βρισκουν ολο και πιο ευκολους τροπους να κανουν κατι κακο. Καπου εκει δεν με πειραζει και τοσο η παρακολουθηση. Για την ιστορια πληρωνω φθηνο vpn για να μπορω να δω καποια πραγματα σαν αμερικανος και ειμαι σιγουρος οτι με 2-3 ευρω το μηνα δεν βγαινει η εταιρεια του vpn. Οποτε λογικα πουλαει και κανενα δεδομενο που και που να βγαινουν τα σπασμενα των προσφορών.

Hey google. Play music

1 «Μου αρέσει»

Ναι έτσι είναι. Πιστεύω όμως κατάλαβες τι λέω. Δηλαδή ok λερώθηκε το τραπεζομάντηλο. Δε χρειάζεται να χέσουμε κιόλας εκεί…

Σε αρκετές περιπτώσεις παρατηρώ οτι ο ταχυδρομικός κωδικός δεν είναι υποχρεωτικός, αλλά το πεδίο πόλη είναι πάντα (το αντίθετο έπρεπε να συμβαίνει). Είναι φανερό δηλαδή οτι για τη δημιουργία της φόρμας της διεύθυνσης αποστολής έχει θεωρηθεί δεδομένο οτι όλοι μένουν σε πόλεις.

Χαχαχα. Σωστός… :grinning:

1 «Μου αρέσει»