Προσπάθεια εγκατάστασης Linux Mint 21 Vera σε λαπτοπ με Linux Mint 17 . Δεν αναγνωρίζει το live usb.

Εφόσον το USB δεν φαίνεται μέσα από το BIOS κάτι πάει στραβά είτε με το usb στικάκι (ψόφησε) είτε με το USB port του υπολογιστή.

1 «Μου αρέσει»

εχει και σιντιερα που διαβαζει dvd TSSTcorp CDDVDW TS-L633A
αν δεν δουλεψουν τα αλλα κολπα και εχεις πουθενα δισκακι καψτο και κανε εκιννηση απ την σιντιερα

3 «Μου αρέσει»

@Souiters όπως αναφέρεις “αν δεν δουλεψουν τα άλλα κόλπα”, το cd έρχεται στο προσκήνιο.

Υποθέτω βέβαια ότι εννοείς να περιμένουμε την περισσότερο ορθολογική λύση.

Πάντως, νομίζω ότι η εγκατάσταση και των υπόλοιπων λειτουργικών συστημάτων στον συγκεκριμένο φορητό υπολογιστή πρέπει να έχει γίνει με live cd.
Η υπόθεση αυτή στηρίζεται στις παραπάνω οδηγίες, από όπου συμπεραίνω είτε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει θέμα με την εκκίνηση από live usb, είτε ότι “κολλάει λιγάκι” το usb stick ή η θύρα, είτε ότι αφορά την έκδοση του “Phoenix SecureCore ™ Setup Utility”.

3 «Μου αρέσει»

κανε μια ενημερωση η πιο καλα μια αναβαθμιση πριν στο υπαρχον λειτουργικο. ειδα την μαρκα του υπολογιστη και καταλαβα το προβλημα που σου δημιουργει .

1 «Μου αρέσει»

Καλη σας ημέρα , ευχαριστω θερμά για την ανταπόκριση και το καλωσόρισμα . Προσπαθώ από χτες να γράψω τα νέα , αλλα σαν νέο μέλος , δείχνει οτι εχω δικαίωμα για συγκεκριμένο αριθμό αναρτήσεων την ημέρα , έναν αριθμό που χτες τον ξεπέρασα και στη συνεχεια έβγαζε error .

Τα νέα έχουν ως εξής : έκανα verification στο iso , οπως ακριβώς με συμβούλευσε ο οδηγός που μου έστειλε ο φίλος @Maras και όλα πήγαν οπως πρεπει . Προσπάθησα εκ νέου να μπουταρω με το φλας στο λαπτοπ που έχει τα Windows και παλι τα ίδια :-( . Flash boot failed η κάτι τέτοιο .

@souiters δυστυχώς το cd dvd drive έχει πεθάνει από χρόνια στο λαπτοπ μου .

Πριν στείλω το dvd για επιδιόρθωση , ψάχνοντας χτες , ανακάλυψα κάποια ποστ που υποστηρίζουν οτι οποιαδήποτε Linux OS μπορούν να μπουταρουν από το hard drive , και μάλιστα με δυο τρόπους .

Δεν ξερω αν μπορω να ποστάρω εξωτερικό λινκ εδώ , ποια ειναι η γνώμη σας ?

Μέσα στο λαπτοπ μου ακόμα ανοίγουν κάποια αρχαία Ubuntu 10 , σκέφτομαι ισως από εκεί να επιχειρήσω να μπουταρω το καινούριο iso αν όσα γράφουν έχουν κάποια πιθανότητα .

1 «Μου αρέσει»

Τα Windows Vista είναι εγκατεστημένα στο :computer:; Α όχι, αναφέρεσαι στα 10 από το άλλο :computer:. Άρα μόνο Ubuntu 10 κάνει εκκίνηση; Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος σύντομος ενδεδειγμένος τρόπος να γίνει αναβάθμιση του λειτουργικού Ubuntu 10 σε πρόσφατη έκδοση, χωρίς USB boot, αλλά μου φαίνεται λίγο χλωμό…

1 «Μου αρέσει»

Σε παλια συστηματα θυμαμαι ειχαν προβλημα τα στικακια να φτιαχτουν με αλλα προγραμματα. Τοτε εκεινης της εποχης το λαπτοπ δεχοταν στικακια απο το usbbootin αν θυμαμαι καλα.Οποτε μπορεις να προσπαθησεις και με το usbbootin εναντι το balenaetcher. Παντως το οτι δεν το δειχνει στο bios το bootable usb σημαινει οτι δεν το διαβαζει. Δεν θυμαμαι τοτε παλια αν το bios εδειχνε το στικακι ετσι κι αλλιως. Λογικα το λαπτοπ εχει θυρες και δεξια και αριστερα. Επειδη συνδεονται με διαφορετικο τροπο στη μητρικη μπορεις να δοκιμασεις τις αριστερες εναντι των δεξιων η αντιστροφα

2 «Μου αρέσει»

Τα ubuntu 10 δεν μπορούν να αναβαθμιστούν πια ειναι από την Πλειστοκαινο . Εχω όμως μια ελπίδα διότι ο τρόπος που διαβάζω ειναι μέσω εντολών στο terminal .

Η επόμενη λύση ειναι να στείλω το dvd drive για αντικατάσταση και να επιχειρήσω με dvd .

Εδώ το link , που βρήκα ενδιαφέρον :

Ευχαριστω για την απάντηση . Με ανησυχεί το γεγονός οτι δεν μπουταρει ούτε στα windows .

Τις θύρες ναι , εχεις δίκιο , τις δοκίμασα όλες και αριστερά και δεξιά , δεν ανταποκρίθηκε , βασικά δεν είδα κάποια αλλαγή στο BIOS .

Ακούω όμως από πιο έμπειρους από μένα οτι το λαπτοπ μου (αγοράστηκε 2009) δεν θεωρείται αρχαίο και θα έπρεπε να προβλέπει boot από φλας .

1 «Μου αρέσει»

Σίγουρα όπως φαίνεται είναι μια καλή λύση αν δεν κοστίζει ακριβά. Ίσως μετά λυθεί και το μυστήριο με τις θύρες usb

1 «Μου αρέσει»

Δείξε και μια φωτογραφία της καρτέλας security.

1 «Μου αρέσει»

Το στικακι αν εχω καταλαβει σωστα αναγνωριζεται απο τα λειτουργικα οποτε δεν ειναι θεμα να ειναι χαλασμενο η κατι τετοιο. Η καλυτερη λυση ειναι να προσπαθησεις να φτασεις στο σημειο να το διαβασει το bios. Συνηθως τα στικακια ειναι fat32 η exfat. Ισως τα πιο παλια συστηματα να θελουν να δουν fat16. Μολις αναγνωριστει το στικ τοτε φτιαξε bootable για να μην κανεις 500 επανεκκινησεις και τρως χρονο χωρις λογο

Ομως αυτα προυποθετουν οτι το στικ θα ειναι μαξ 2GB και αν δεν ειναι θα γινει μτατροπη για να γινει 2

1 «Μου αρέσει»

Με συγχωρείς , προσπαθούσα από χτες , αλλα δεν με αφηνε να σηκώσω τίποτα αλλο (νέο μέλος).

1 «Μου αρέσει»

Πριν προχωρήσεις σε άλλες μεθόδους εγκατάστασης, θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα flash drive με Linux, όπου να είναι επιβεβαιωμένο ότι boot-άρει σε άλλο μηχάνημα για να αποκλειστεί το προβληματικό μέσο εγκατάστασης. Αν είναι αναγκαίο χρησιμοποίησε και άλλο flash drive.

2 «Μου αρέσει»

Πως μπορω να το μετατρέψω έτσι ώστε να το διαβάσει το BIOS ?

Αν κατάλαβα καλά , θα πρεπει να κάνω κάποια ενέργεια στο αλλο μηχάνημα με τα win10 ώστε να διαβαστεί από το BIOS του δικού μου λαπτοπ ?

Παίρνω αλλο φλας τώρα και τρέχω εκεί το iso . Μια ερώτηση . Για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να φταίει το etcher , να δοκιμάσω να το τρέξω με αλλο προγραμμα ?
Ο φίλος @anon88072451 ανέφερε το usbbootin και διαβάζω στο linuxmint.com και για το Rufus.

Ναι δοκίμασε και άλλα προγράμματα μετά.
Επίσης @Eleanna, στην καρτέλα Security, στο πεδίο Fixed disk boot sector:, τι άλλες τιμές παίρνει, πέρα από το normal?

1 «Μου αρέσει»

Χωρίς να θέλω να περιπλέξω τα πράγματα, ο @ManVal είχε αναφέρει και αυτό το πρόβλημα σε παλιότερο νήμα.

2 «Μου αρέσει»

@nikaskonstantinos, σε αυτό το thread που έδωσες, OP είναι ο ίδιος χρήστης που μετά έφτιαξε τον οδηγό που υπάρχει στο 12o post μου.

Φορμαρε το σε Linux. Αν ειναι exfat πιθανων δε θα διαβαζεται σε τοσο παλιο bios. Οποτε προσπαθεις για Fat32 η στη χειροτερη Fat σκετο. Μετα βαζεις το iso που θες με οποιο προγραμμα. Ομως ακομη και αδειο νομιζω θα το αναγνωρισει αμεσα εφοσον ειναι στο συστημα αρχειων που μπορει να διαβασει το bios