Προσέχετε τα updates...

9 «Μου αρέσει»

ΛΟΛ! :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye: και οχι μονο αργουν του κερατα. αλλα 9 στις 10 φορες θα τα διαλυσουν ολα και μετα θα θελεις επανεγκατασταση (ειδικα στα 10 εχει γινει χαμος πολλες φορες με τα updates). τετοια τραγικη κατασταση σαν τα windows updates δεν ειχα ουτε με debian sid, που ειναι εντελως πειραματικο και περιμενεις οτι θα εχει θεματα

τα windows updates εχουν καψει πολλες γουνες, γι’αυτο ψαχνουν ολοι πως να τα μπλοκαρουν. και πολλοι μεταφερουν τη συνηθεια αυτη και στο λινουΚΣ. και λογω αυτης της νοοτροπιας, σχετικα προσφατα στο μιντ εβαλαν ενα προσθετο να κανει αυτοματα τα security updates, και πεσανε ολοι να τους φανε οτι γινονται microsoft

αλλα η αληθεια ειναι οτι στο λινουΚΣ δεν χρειαζεται να ανυσηχεις για τα updates, γιατι σπανια διαλυουν πραγματα. και ακομα και να διαλυσει κατι, στις περισσοτερες περιπτωσεις μπορεις να το επαναφερεις (αλλωτε ευκολα αλλωτε πιο δυσκολα). πολυ σπανια θα διαλυσει τοσο που να χρειαζεται επανεγκατασταση

κατι περιπου αντιστοιχο υπαρχει και στην ταινια southpark, για τα windows98 που βγαζουν μπλε οθονη την πιο κρισιμη στιγμη :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 «Μου αρέσει»

Να γινω συνηγορος της microsoft… Οταν ενα λειτουργικο τρεχει στο 78% των desktop και σε χιλιαδες διαφορετικα hardware ειναι πιθανο να εχει απωλειες στα updates οπως φυσικα υπαρχουν απωλειες και στο 3% των linux μηχανηματων. Το μονο λειτουργικο που δεν εχει απωλειες ειναι το macos και αυτο γιατι το hardware ειναι συγκεκριμενο.

Ας πουμε οτι εχουμε 1.000.000.000 υπολογιστες. Ας υποθεσουμε οτι ενα update δεν παει καλα στη microsoft και στο linux για το 1% των χρηστων και στα δυο… Αρχικα εχουμε 780.000.000 χρηστες windows και 30.000.000 χρηστες linux. Στα windows θα προσβληθουν 7.800.000 χρηστες και στο linux 300.000 χρηστες. Απο τα νουμερα μπορει ευκολα καποιος να δει οτι απλα στους χρηστες linux δεν θα φανει καν. Αν συνυπολογισουμε και τις διανομες τοτε οι χρηστες που θα προσβληθουν στο linux ισως ειναι μερικες χιλαδες χρηστες με το ζορι εκτος αν το θεμα ειναι του kernel.

Αν βαλουμε και την παραμετρο αρχαριων χρηστων που στο linux ειναι λιγοι τοτε το προβλημα ο χρηστης θα το λυσει μονος του κατα κυριο λογο σε σχεση με τον χρηστη windows που θα περιμενει ενα patch…

1 «Μου αρέσει»

Σωστό μεν, αλλά π σχολιασμός αφορά τον έλεγχο σου επί της μηχανής, και αν ανήκει σε σένα η στην Microsoft. Αν για κάποιον συγκεκριμένο λόγο δεν θέλεις κάποιο Update, επειδή σπάει κάτι για παράδειγμα, αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την συσκευή για κάτι επείγον και θα πρέπει να περιμένεις γιατί έτσι γουστράρει το μηχάνημα σου.

Δευτερευόντως η βασανιστική εμπειρία χρήσης με τα updates. Στο Linux μπορείς να κάνεις τα updates χωρίς σχεδόν να ενοχληθείς καθόλου. Ίσως να χρειαστεί να κλείσεις και ανοίξεις τον firefox ή να πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση κάποια στιγμή στο σύντομο μέλλον. Στα Windows για τεχνικούς λόγους δυστυχώς αυτό δεν είναι δυνατόν. Κάποιες φορές θα πρέπει να γίνουν διαρκείς επανεκκινήσεις, μέχρι να δεήσει το μηχάνημα ΣΟΥ να αποφασίσει να δουλέψει.

Επιπρόσθετα στο Linux σπάνια και όχι σε όλες τις διανομές, θα δεις να έχει εγκατασταθεί κάτι που δεν θέλεις, δεν ζήτησες, και δεν σου χρειάζεται… Και ακόμα και τότε το αφαιρείς χωρίς πολλά πολλά.

ΥΓ: Μια στρατηγική μου στο παρελθόν, που μπορεί να θεωρηθεί τουλάχιστον αμφιλεγόμενη, αλλά Ξα μου, ήταν να έχω απενεργοποιημένα τα Updates και να μην τρέχω κανένα antivirus να μου πρήζει τα αυγά να το αγοράσω κάθε τρεις και λιγο και να κάνει την μηχανή να σέρνετε. Προφανώς δεν χρησιμοποιούσα το internet παρά ελάχιστα και δεν έβαζα ποτέ και πουθενά κανένα κωδικό. Δεν τους είχα ούτε έχω καμία εμπιστοσύνη σαν λειτουργικό για να βάζω κωδικούς. Έτσι και αλλιώς θα κολλούσε που θα κολλούσε :stuck_out_tongue:. Και κάπου ένα image για επαναφορά. Πολύ πιο γρήγορο, και πολύ πιο ασφαλές (για καλύτερα αποτελέσματα αφαιρείς το καλώδιο του δικτύου).

3 «Μου αρέσει»

Φυσικα δεν εβαλα τον ιδεολογικο προσανατολισμο περι ποιου ειναι το μηχανημα. Και ναι μεν η microsoft κανει τα updates με το ετσι θελω αλλα εχει και μεγαλο ποσοστο χρηστων που δεν εχουν γνωσεις και αν δεν γινοντουσαν updates προφανως και θα υπηρχε προβλημα απο τη απλη χρηση μεχρι και την λειτουργια.

βασικα εκει ακριβως ειναι το θεμα. οτι δεν εχουν τα ιδια ποσοστα απωλειων και τα 2. το λινουΚΣ εχει πολυ μικροτερα ποσοστα απωλειων. ακομα και αν ειχαν τον ιδιο αριθμο χρηστων παγκοσμιως, και παλι το λινουΚΣ θα ηταν πολυ πιο κατω σε απωλειες

εκτος απο τις απωλειες, ειναι οπως λεει και ο asfodelus και θεμα ελεγχου. στο λινουΚΣ κανω τα updates οπως θελω εγω, οχι οπως θελει αυτο, και μετα να κανω δεηση στον ΚΘΟΥΛΟΥ, να μην εχει ψοφησει στην επομενη (αναγκαστικη) επανεκκινηση

εγω π.χ. στο LMDE εχω απενεργοποιησει το αυτοματο update, αλλα μια φορα το μηνα κανω ελεγχο και κατεβαζω οτι βρει (εχω κοψει ολους τους αυτοματισμους γιατι το εχω σε ssd και θελω να τον εχω οσο γινεται πιο «χαλαρο» σε θεμα επανεγγραφων)

την απλ αφηστε την. εταιρια με πιο αθλια «φιλοσοφια» δεν υπαρχει. μπορει να ειναι καλα σαν μηχανηματα, αξιοπιστα, γρηγορα, ευχρηστα, ντιζαϊνατα, κλπ, αλλα τα εχουν τοσο περιορισμενα, που νιωθεις οτι το μηχανημα το εχεις νοικιασει

το μονο ασφαλες window ειναι αυτο το window παρακατω. φυσικα χωρις κανενα αντιwhatever και με μπλοκαρισμενα τα updates (καθολου αμφιλεγομενη στρατηγικη θα ελεγα εγω), και με ενα μονιμο αρχικο σημειο επαναφορας (προφανως εξωτερικο και οχι απο το system restore των windows):

και μολις διαπιστωσα απο την ημερομηνια στο popup, οτι εχω να το αγγιξω απο οταν το «εγκατεστησα», ενα χρονο πριν :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye: (αυτο το session unlocked που γραφει στο popup στην 3η σειρα, τι ακριβως εννοει? τωρα το προσεξα για πρωτη φορα)

Προσωπικά στα updates μου στο Void (κάθε 1-2 εβδομάδες), επειδή ξέρω ότι τα φτύνει καμιά φορά το Xorg κάπου στη μέση, πάντα το απενεργοποιώ και μπαίνω σε TTY πριν κάθε upgrade.

Επειδή περιστασιακά χρησιμοποιώ το ρημάδι το hackintosh setup μου, δεν έχει δει upgrade εδώ και πολύ καιρό (γιατί απλά ποτέ δε δουλεύει). Πραγματικά απορώ με αυτούς που θεωρούν το Mac OS εύχρηστο.
Όσο για τα Windows, αρχικά θέλω ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΟΝ HDD ΜΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ! Για τα upgrades δεν καίγομαι καθώς δεν κάνω boot σε εκείνο το partition, εκτός από ειδικές περιπτώσεις. Αλλά το να μου ζητάει η M$ να “ολοκληρώσω την εγκατάσταση” ενώ το έχω κάνει μήνες πριν, δε θα το καταλάβω ποτέ…

@getimiskon, τα hackintosh ειναι αυτο που λεει και η ονομασια τους. macOS περασμενο με χακιες και μοντες σε μηχανημα εκτος απλ. αν δεις ακομα και στα «επισημα» hackintosh φορουμ, λενε να μην γινονται ποτε update γιατι σπανε. και ο λογος ειναι αυτος ακριβως. οταν πας εσυ να το κανεις update, οι χακιες αυτες διαγραφονται απο τα εργοστασιακα updates της απλ. οποτε μετα σπαει γιατι δεν βλεπει το μηχανημα που περιμενει να δει εργοστασιακα (γιατι ειναι φτιαγμενο να δουλευει μονο σε απλ).

ακομα και να βρεις τα ιδια ακριβως εξαρτηματα με ενα απλ μηχανημα για να φτιαξεις χακιντος, η απλ φλασαρει τα εξαρτηματα της με δικο της ιδιοκτητο firmware, που μονο εκει δουλευει σωστα το macOS (ακριβως για να σε περιορισει και να σε αναγκασει να εχεις το δικο της μηχανημα). αν δεν εχεις εξαρτηματα με firmware φλασαρισμενο απο την απλ, δεν προκειται ποτε να εχεις πληρη συμβατοτητα (με οτι αυτο συνεπαγεται). macOS σε απλ μηχανημα ειναι οτι πιο σταθερο υπαρχει (και ισως τοσο σταθερο οσο το debian)

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω κάνετε μέγα λάθος για το MacOS, δυστυχώς ή ευτυχώς είναι το πιο εξελιγμένο, ευχάριστο, ισχυρό, σταθερό και ελαφρύ λειτουργικό σύστημα. Το χρησιμοποιώ από το 2006 μαζί με λινουξ και θα μπορούσα να πω οι δυνατότητες του OS X Yosemite του 2012 στο να διαχειριστεί ένα iPhone, iPad, iCloud φωνητικά ή όχι είναι αδιανόητο να συμβεί έτσι εύκολα και απροβλημάτιστα με συμβατά τηλέφωνα ή ταμπλετ στα δέκατα παράθυρα. Το δε monterey σε efficiency είναι αδιανόητο να συγκριθεί τώρα με κάτι, ίσως την επόμενη 10ετια.
Δεν συμφωνώ με την πολιτική του Τζομπς πιο @@αρας διευθυντής δεν πρέπει να έχει υπάρξει.

Αυτό έλειπε, να μην ξέρω τι έχω περασμένο στο PC μου… :joy:
Δε μπορείς να φανταστείς πόσο εκνευριστικό είναι να πρέπει να πειράζεις ένα EFI partition (λες και η ύπαρξή του μόνο δεν είναι τέτοια που σου κάνει να μισείς το PC σου). Επίσης τείνει κάτι να σταματάει να λειτουργεί στην τύχη. Αλλά γενικά στο laptop μου πάει καλά.

Όσο για τα εξαρτήματα, για όσο υπάρχουν custom kexts και community support, θα υπάρχουν και μηχανήματα hackintosh, αν και πιστεύω πως βρίσκονται σε μηχανική υποστήριξη καθώς η Apple μεταβαίνει σε ARM SoCs.

1 «Μου αρέσει»

οχι απλα @@ρας. εκμεταλλευτης, παραδοπιστος, μισανθρωπος. κυριολεκτικη σκ@#$%%ψυχια (και ολη αυτη τη συμπεριφορα τη μετεφερε και στον τροπο διαχειρησης της απλ). γι’αυτο και εγω αν δεις κακοχαρακτηριζω τον τροπο λειτουργιας της απλ σαν εταιρια οτι ειναι εμετικη. οχι για τα συστηματα τους, η, οσους τα χρησιμοποιουν. τα συστηματα τους ειναι οντως καλοφτιαγμενα, σταθερα, ευχρηστα (και με το λινουκς μπορεις να το πετυχεις αυτο, αλλα οχι ετοιμο. πρεπει να κανεις μοντες και να ξερεις καλα τι μοντες κανεις. και ΠΟΛΥ προγραμματισμο)

ΛΟΛ! :rofl: παλια σου τεχνη κοσκινο δηλαδη που λεμε :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye:

δυστυχως μπορω να το φανταστω. εγω ακομα ειμαι με legacy bios mode (παρολο που το λαπτοπ μου εχει λειτουργια efi) και τρεχω σε extlinux οχι σε grub2/GPT γιατι ηδη με την εχει κανει μια φορα τη στραβη ο grub2. το EFI partition με κανει να το μισω οχι μονο απλα με την υπαρξη του, αλλα το μισω ακομα περισσοτερο απο το γεγονος οτι ειναι σε FAT32. το πιο προβληματικο filesystem που εχει υπαρξει ποτε. μια στραβη στο μπαζοpartition και εχεις χασει ολο το λειτουργικο (δεν μπορω να καταλαβω γιατι να προσθετουμε αχρηστη περιπλοκοτητα και περισσοτερα σημεια αποτυχιας στα λειτουργικα συστηματα)

αυτο οντως θα ειναι ενα θεμα. και οτι θα ειναι και ολα ουσιαστικα ενσωματωμενα, (ουσιαστικα θα εχεις πλακετα απο ταμπλετακι σε κουτι υπολογιστη), θα κανει ακομα πιο δυσκολο το reverse engineering για να φτιαχτει hackintosh σε αρμ (αν θελεις π.χ. να το ριξεις σε κανα raspberryPI, και να φτιαξεις… raspintosh :stuck_out_tongue_winking_eye:)

1 «Μου αρέσει»

Ακριβώς όμως…

Για να είμαι ειλικρινής, αμφιβάλλω για το αν θα δούμε Raspberry Pi Mac ποτέ.

οι χακεραδαι ειναι χακεραδαι. ποτε μη λες ποτε. ισως οχι σε ενα χρονο, η , δυο, αλλα αργοτερα δεν ξερεις τι θα γινει.

1 «Μου αρέσει»

Tα ARM δεν είναι επεξεργαστές, είναι σχέδια επεξεργαστών. Θα πάρεις το σχέδιο και πιθανά να προσθέσεις τις δικές σου εντολές. Θα το πλαισιώσεις με τα λεγόμενα IP που είναι σχέδια για άλλα περιφερειακά, είτε δικά σου είτε τρίτων. Και καταλήγεις σε ένα επεξεργαστή που μόνο εσύ τον έχεις και που μόνο εσύ ξέρεις πως λειτουργεί. Και το κομμάτι του ARM είναι ένα ελάχιστο ποσοστό του silicon die. Όχι λοιπόν δεν θα υπάρξει ποτέ κάποιο Hackntosh.

ΥΓ: Έχω κάποιο software IDE για FPGA. Μέσα στα μενού υπάρχει ή επιλογή να προσθέσεις στο πρόγραμμα σου μέσα έναν ARM (μεταξύ άλλων IP). Πάτησα μια φορά το κουμπί, μου έβγαλε ένα παράθυρο με κάποιες απλές ερωτήσεις, για τι χρήση το θέλεις, πόσα κομμάτια θα φτιάξεις και ένα email για επικοινωνία και να σου πούνε την τιμή. Δεν το πάτησα αν και θα είχε πλάκα να δω αν θα έφτανε ο νεφρός μου :blush:. Αλλά τόσο απλά μπορείς να φτιάξεις σήμερα τον δικό σου επεξεργαστή. Το Rasberry PI έφταιξε τον δικό του με λίγους μήνες δουλεία και μισό δις :stuck_out_tongue: (εκ μνήμης, δεν βρίσκω την αναφορά)

η, οπως λενε και οι αγγλοι, «an ARM and a leg» :rofl: :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 «Μου αρέσει»

Ο θεός να τον συγχωρήσει τον ηλ@θιο που νόμιζε ότι θα νικούσε τον καρκίνο με το τσάι του Θιβέτ έτσι απλά και διαφορετικά όπως πουλούσε τις όμορφες συσκευασίες υπολογιστών.

@getimiskon, και μιας που τωρα το ειδα, σε μια τετοια περιπτωση γιατι χαραμιζεις partitions στο σκληρο για το μπατζουροwindow? συν οτι μπλεκεις και με dualboot και ιστοριες, που πολλα μπορει να πανε στραβα και να χασεις καποιο λειτουργικο (η και τα 2 σε κατι πολυ σοβαρο), συν τον μπελα οτι θα πρεπει να κανεις καθε φορα επανεκκινηση οταν θελεις το μπατζουρowindow

εγκατεστησε το virtualbox στο λινουΚΣ και πετα ενα μπατζουρowindow εκειμεσα. θα ειναι εντελως απομονωμενο απο το λινουΚΣ. θα εχεις σημεια επαναφορας που θα μπορεις να επαναφερεις οτι και αν παθει. θα ειναι και πολυ πιο ευχρηστο γιατι δεν θα χρειαζεται επανεκκινηση καθε φορα που θα το θελεις, και θα ειναι και πιο αξιοπιστο λογω των σημειων επαναφορας του virtualbox

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω 2 λειτουργικά. Έχω 3. Το Mac το ξέχασες, lol.
Γενικά έχω όρεξη (μάλλον για βίτσιο το κόβω…) και θέλω να βασανίζομαι με τα partitions στον σκληρό μου. Τώρα, αν κάτι πάει στραβά, έχω μερικά backups, αν και ξέρω ότι πρέπει να επενδύσω σε εξωτερικό σκληρό κάποια στιγμή. Επίσης το laptop μου δεν τα πάει τόσο καλά με τα VMs.

1 «Μου αρέσει»

@getimiskon τι specs εχει το λαπτοπ σου? εγω ειμαι με εναν διπυρηνο AMD AM2 5600 X2 (2.8GHZ/πυρηνα), 4GB μνημη DDR2 800ΜΗΖ, μια αρχαια nvidia GTX9400, και IDE μηχανικους σκληρους, και το παει αερας το virtualbox. αν εχεις παραπανω απο αυτο, δεν θα εχεις κανενα απολυτως θεμα

σε τοσα χρονια σε τοσα μηχανηματα διαφορετικα που εχω περασει λινουξ σε update ουτε μια φορα προβλημα. ετσι μια φορα να ειχα θεμα. μια φορα. σε τοσες δεκαδες εγκαταστασεις μια φορα δεν ειχα θεμα. αντιθετα αν παω σε υπολογιστη με παραθυρα με πιανουν τα νευρα μου στο 5λεπτο.