Printer hp 1515 drivers

Καλημέρα σε όλους! Δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον εκτυπωτή μου.(HP Deskjet Ink Advantage 1515).Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Καλώς ήρθες @Manos στην παρέα μας :hugs:

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Τι διανομή έχεις; Τι ενέργειες έκανες; Είδες κάτι σε κάποια ξένη σελίδα ή ακολούθησες κάποιον οδηγό;

Έχω το Linux Mint 19.3 και κατέβασα την εφαρμογη για HP απο τον Διαχειριστή Λογισμικού αλλά δεν τον αναγνωρίζει καθόλου.

Δες αυτό εδώ το νήμα, νομίζω ότι έχει αναλυθεί εκτενώς.

Θα το ξανακοιτάξω μήπως κάτι μου διέφυγε.Ξέχασα να αναφέρω οτι έτρεξα και το Hplip αλλά τίποτα.Δεν βλέπω καθόλου εκτυπωτή.Ευχαριστώ.

Ο εκτυπωτής έχει υποστήριξη και κανονικά δεν θα έπρεπε να είχε πρόβλημα. Την εγκατάσταση θα την κάνεις με το hp-setup.

Εκεί λες πως “δεν το βλέπει” κάτι καθόλου σαφές… Πως είναι συνδεμένος ο εκτυπωτής;

Είναι συνδεδεμένος με USB.To hp-setup να το τρέξω στο τερματικό;

Επίσης ούτε αυτή την ενεργεια μπορώ να ολοκληρώσω.

1 «Μου αρέσει»

Κλείσε τον υπολογιστή.
Βγάλε το καλώδιο του εκτυπωτή (USB), και μετά βγάλ’ τον ΚΑΙ απ’ την πρίζα.
Περίμενε 1 λεπτό.
Άνοιξε τον υπολογιστή. Μετά βάλε τον εκτυπωτή στην πρίζα και σύνδεσε το καλώδιο USB.
Άνοιξε τώρα τον εκτυπωτή, και περίμενε λίγο μήπως σου βγάλει μήνυμα ότι αναγνωρίστηκε/συνδέθηκε USB εκτυπωτής.
Αν όχι, πήγαινε Μενού-All Applications, κατέβα και βρες το Hplip και τρεξ’ το από κει.
ακολούθησε τα βήματα που περιγράφονται εδώ


από το σημείο που λέει να γίνει reboot του υπολογιστή και μετά (δεν πειράζει που είναι παλιά η σελίδα, ίδια μέθοδος είναι).
Αν δεν εγκατασταθεί ο εκτυπωτής ή/και το hplip σου βγάζει πάλι ιερογλυφικά, αποσύνδεσε τελείως τον εκτυπωτή πάλι, και πήγαινε και εγκατέστησε το hplip από τον Software manager. (Θα ξηλώσει την παλιά εγκατάσταση και θα κάνει καινούργια).
EDIT :Στις εικόνες δεν φαίνεται να έχεις εγκαταστήσει το hplip, μάλλον προσπαθείς να το εγκαταστήσεις με κλικ πάνω σε αρχείο .run. Τα αρχεία .run δεν εγκαθίστανται έτσι. Προτίμησε να πας από Software manager, είναι πιο εύκολο.

Μην κάνεις όμως εγκατάσταση κατεβάζοντας το εκτός αποθετηρίων, δεν υπάρχει κανένας λόγος σήμερα. Το βασικό είναι να βεβαιωθούμε πρώτα πως βλέπει τον εκτυπωτή ο υπολογιστής και δεν έχεις καμία καμένη πόρτα USB ή κάποιο προβληματικό καλώδιο.

Χρήσιμη είναι η εντολή lsusb

Στο All Applications δεν υπάρχει.Αλλά το έχω κατεβάσει.Το βλέπω εγκατεστημένο.Το έκανα αφαίρεση και ξανά εγκατάσταση αλλά τίποτα.Μάλλον υπάρχει ευρήτερο πρόβλημα γιατί δεν μου ανοίγει και κάποιες εφαρμογές που εχθές άνοιγε.Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!Θα δοκιμάσω άλλη έκδοση.

Άνοιξε την εικόνα μέσα απο κάποιο πρόγραμμα και κάνε αντιγραφή. Μετά πάτησε επικόληση εδώ, ή κανε συρε και άσε την εικόνα ή πάτα το κουμπί “ανέβασμα”.

εικόνα

Στην πέμπτη σειρά κάτι βλέπω

κανε οτι σου ειπε ο Talos
ανοιξε το Τερματικο και δωσε την εντολη
hp-setup

1 «Μου αρέσει»

εικόνα

Δεν είναι καθόλου δύσκολο να κάνεις αντιγραφή και επικόλληση το κείμενο από το τερματικό.

Θα πρέπει να εγκαταστήσεις το πακέτο hplip-gui

 apt install hplip-gui 
 sudo hp-setup

Φτάνω μέχρι εδώ.Δοκίμασα και τα τέσσερα PPD αλλά τίποτα.Τουλάχιστον τον βρήκε!!

Για δοκιμασε Διαχειρηση Συστηματος » Αναφορες Συστηματος » Εντοπισμενα Προβληματα

1 «Μου αρέσει»

…και μετά δοκίμασε τα παρακάτω:
Πήγαινε Μενού->All applications->Printers.
Στο πρώτο παράθυρο θα πρέπει να δεις τον εκτυπωτή. Κάνε δεξί κλικ και πάτα “set as default”. Μετά, πάτα properties.
Στην δεύτερη σειρά, έλεγξε αν ο εκτυπωτής είναι “enabled” και “accepting jobs” , όπως στην εικόνα.


Ανέβα στην πρώτη σειρά (settings), και εκεί που γράφει “Make and model” πάτα “Change”.
Στο παράθυρο που θα ανοίξει, άσε πάνω πάνω την πρώτη επιλογή, και από κάτω επέλεξε “HP” και forward, όπως στην εικόνα

Στο επόμενο παράθυρο θα βρεις τον εκτυπωτή σου, είναι χαμηλά στη λίστα αλλά υπάρχει. Άσε την πρώτη επιλογή και πάτα froward μέχρι να τελειώσει η εγκατάσταση των drivers.

EDIT:
Δεν ξέρω αν όντως υπάρχει διαφορά, αλλά το USB “βλέπει” Deskjet 1510, ενώ πάνω-πάνω γράφεις “Deskjet Ink Advantage 1515”. (Δεν ξέρω αν πρέπει να τους δει διαφορετικά το USB). Πάντως, υπάρχουν και τα δύο μοντέλα στη λίστα με τους drivers, αν και οι drivers μοιάζουν να είναι οι ίδιοι.

3 «Μου αρέσει»

Δεν φαίνεται ο εκτυπωτής…

Μη γράφεις διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποίησε την επεξεργασία κειμένου
Μη γράφεις διαδοχικές δημοσιεύσεις. Σε επόμενη φορά θα λάβεις 24ωρο αποκλεισμό

Να μην πατάω απάντηση για να γράψω δηλαδή;;Να τα γράφω που;;Εδώ για παράδειγμα;

Γρηγορες απαντησεις χωρις να εχω διαβασει τα παντα λογω χρονου…

Τα ppd αρχεια βρισκονται στα αρχεια του driver απο τον εκστοτε κατασκευαστη. Στον δικο μου πχ (kyocera) στο αρχειο ειχε ολα τα ppd για τα γειτονικα μοντελα μαζι με του δικου μου…

Τωρα δεν ξερω αν χρειαζεται σε usb εκτυπωτη και μαλιστα hp αλλα εμενα επρεπε να ειναι εγκατεστημενο το cups.