Print Screen με Arch Linux

Καλησπέρα σας!

Προχθές έκανα εγκατάσταση Arch Linux με i3 και εδώ και 2 μέρες και παρόλο που είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση και τη λειτουργικότητα, έχω ένα πρόβλημα. Δε μπορώ να κάνω Print Screen. Έχω εγκαταστήσει το scrot, και στο ~/.xbindkeysrc έχω βάλει το ακόλουθο:

# Screenshot
"scrot ~/Images/%b%d-%H-%M-%S.png"
   m:0x0 + c:107   # Print

Αλλά δε λειτουργεί (έχω σιγουρευτεί ότι το xbindkeys τρέχει σε κάθε boot για να το δει). Έχω δοκιμάσει να βάλω και κατευθείαν Print αντί για το keycode αλλά πάλι δε λειτουργούσε. Πώς μπορώ να το φτιάξω; Ευχαριστώ πολύ!

Τα keybinding τα βάζεις μέσα στο config του I3 δες το documentation https://i3wm.org/docs/userguide.html#_default_keybindings

2 «Μου αρέσει»

Εγω χρησιμοποιω το maim αντι του scrot και εχω βαλει αυτο για το PrtSc:

bindsym Print  exec --no-startup-id maim pic-full-"$(date '+%y%m%d-%H%M-%S').png
1 «Μου αρέσει»

Εισαι σιγουρος οτι ο φακελος Images υπαρχει; Νομιζω οτι ο προεπιλεγμενος φακελος για να αποθυκευεις αρχεια εικονων ειναι στο ~/Pictures .

Για δες που πανε τα screenshots σου πριν δουμε αν υπαρχει καποιο αλλο θεμα.

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και βγάζω κανονικά από το terminal

Δοκιμασε να το φτιαξεις σε σκριπτακι και να βαλεις να γινεται sleep.

Δες εδω.

1 «Μου αρέσει»

Επειδή το είχα και εγώ το θέμα. Στο Arch Wiki νομίζω εξηγείται. (αν κατάλαβα σωστά το πρόβλημα!)

image

Έβαλα και ένα στιγμιότυπο οθόνης που χρησιμοποιεί αυτή την λύση! :wink:

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ σε όλους για τη συμβουλή σας! Τελικά έπρεπε να πειράξω το config του i3 (όπως πρότεινε ο @anon12951060) και να βάλω bindsym (όπως πρότεινε ο @Red_Debian). Καλό σας απόγευμα!

3 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.