Practical Linux Security Cookbook - Second Edition (FREE for a Limited Time)

Η προσφορά είναι από το betanews.com.

Το κατεβάζετε από το https://betanews.tradepub.com/free/w_pacb133 ή από το block μου για όσους δεν θέλουν να δώσουν το email τους στην tradepub ή στην packtpub.

Offer expires 3/3/2021

7 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε @ManVal
Πολύ ωραίο το blog!
Και το βιογραφικό…θυμίζει “ελληνικό” όνειρο.

1 «Μου αρέσει»

Στα τέλη της δεκαετίας του '80, που έπρεπε να αποφασίσω τη δουλεία θα κάνω, η σπουδές στην πληροφορική ήταν όντως ένα όνειρο, αλλά λόγο συγκυριών δεν σπούδασα πληροφορική αλλά σερβιτόρος (που ήταν γρήγορο και έβρισκες δουλεία αμέσως). Άλλα άντεξα 5 χρόνια, τα παραίτησα και ασχολήθηκα σταδιακά επαγγελματικά με το χώρο των υπολογιστών. Την εποχή εκείνη δεν ήμουν ο μόνος, γνωρίζω αρκετούς που είτε σπούδαζαν μαθηματικά, φυσική ή ηλεκτρολόγοι και μετά έγιναν πληροφορικάριοι.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πλέων γίνετε το ανάποδο. Λόγο της θέσης μου στην εταιρεία που είμαι, προσλαμβάνουμε κατά καιρούς απόφοιτους πληροφορικής οι οποίοι “δεν το 'χουν”, και φοβάμαι ότι θα “καταντήσουν” σερβιτόροι. Για αυτό σημαντικό είναι να κάνεις ένα επάγγελμα που σου αρέσει… δεν γίνεται να γίνουμε όλοι γιατροί και δικηγόροι επειδή το 'χει όνειρο η μαμά μας!

3 «Μου αρέσει»

Έχει άλλωστε καταγραφεί νομίζω και άλλη φορά στο φόρουμ η απογοήτευση μας από τον σχεδιασμό διαχρονικά του συστήματος παιδείας και εκπαίδευσης.
Άξιοι εκπαιδευτικοί υπάρχουν, όρεξη για καινοτομία επίσης.
Στο σχολικό συγκρότημα της τοπικής κοινότητας, τα παιδιά μου κάνουν τις εργασίες τους σε linux λειτουργικό κανα-δύο χρόνια πριν από μένα, χωρίς βέβαια να το θεωρούν κάτι παράξενο.
Αυτό που λείπει φαντάζομαι είναι ο κεντρικός σχεδιασμός.
Και αυτό φανερώνεται και από την αδυναμία σύνδεσης της εκπαίδευσης με την παραγωγή.
Στην μοναδική περίπτωση που εμφανίζεται η σύνδεση αυτή νομίζω είναι οι επαγγελματικές σχολές του ΟΑΕΔ.
Αλήθεια τα μαθήματα ΣΕΠ, νομίζω θα μπορούσαν να είχαν άλλη προοπτική εξέλιξης σε ένα τέτοιο πλαίσιο σύνδεσης με την αγορά εργασίας.
Σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός.

2 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω πώς δουλεύει, και αν δουλεύει σωστά το ΣΕΠ, την εποχή μου πάντως ήταν σε πολλή αρχικά στάδια ή δεν υπήρχε καθόλου, Τότε ήθελαν όλοι να γίνουν γιατροί και δικηγόροι. Τώρα επειδή όλοι έχουν smartphone & facebook θέλουν να γίνουν hackers!

2 «Μου αρέσει»

Και γω @ManVal…και γω. :joy:
Πέρα όμως από τραγελαφικές καταστάσεις, πολύ θα ήθελα να γνωρίζω πως να προστατευτώ.
Το fb δεν με πολυαπασχολεί πλέον γιατί προσπαθώ να αποφύγω την γεροντική άνοια, προληπτικά πάντα.
Και μου συνέστησαν οι “επιστημονικοί συνεργάτες” μου, με τα scate και το fortnite, να το “δούμε λίγο αυτό”.
Βέβαια με ενδιαφέρει περισσότερο η αξιοποίηση του διαδικτύου, του αγαθού αυτού όπως το γνωρίσαμε το 90.
Που να φανταζόμασταν ότι η μηχανή αναζήτησης με το πολύχρωμο logo σχεδιασμένο με το Gimp, ότι θα είχε τέτοια αλματώδη ανάπτυξη.
Εννοώ την Google.
Μόλις πρωτοαντίκρυσα τη σελίδα της, σκέφτηκα “καλά περιμένει κανείς να πετύχει με τέτοιο όνομα”;
Προφανώς διαψεύστηκα!
https://web.archive.org/web/19981111183552/http://google.stanford.edu/
Κοίτα να δεις!
Έχει και Linux search!
Τότε δεν είχα ιδέα τι θα πεί linux.
Ο σύνδεσμος είναι από τη “μηχανή του χρόνου”, waybackmachine

2 «Μου αρέσει»

Δεν είχα ιδέα ότι οι μανάδες μας είναι μονοζυγωτικά δίδυμα.

Από που προκύπτει αυτή η διαπίστωση? Μήπως από την φράση:
"δεν γίνεται να γίνουμε όλοι γιατροί και δικηγόροι επειδή το 'χει όνειρο η μαμά μας!¨"?

Από τι άλλο ;
Λες να ήταν δίδυμες αδελφές και μας το έκρυψαν :rofl:

Μπα… δεν χρειάζεται να είναι καν συγγενείς. Αυτό είναι ένα από τα φετίχ της κλασικής Ελληνίδας μάνας… κάτι σαν το σεμεδάκι: Το φετίχ της κλασικής ελληνίδας μάνας - Newsbeast