Πολύπλοκο clone (dual) boot δίσκου από SSD --> NVMe. Γίνεται χωρίς να ξαναστήσω το σύμπαν;

Λοιπόν, επειδή ψήνομαι να αποσύρω τον boot SSD 500GB (3.5") σε NVMe 1TB, προβληματίζομαι για το πόσο εύκολα θα γίνει clone για να μην ξαναστήσω τα πάντα. Η εικόνα του SSD μου είναι αυτή:

bootloader grub2, μέσω του οποίου επιλέγω WIN/LINUX

Το πρόβλημα είναι (φαντάζομαι) ότι όπως είναι στημένο η ονοματοδοσία στο Linux είναι sdb1, sdb2. sdb3 κ.ο.κ. για τα partitions

Για κάποιον λόγο που δεν ασχολήθηκα ποτέ να ψάξω το σύστημα θεωρεί sda τον “δεύτερο” δίσκο που έχω για data. Whatever.

Όταν λοιπόν περάσω σε NVMe, και κάνω clone, εκεί τα partitions θα αλλάξουν σε nvme0xxxx

Επίσης φαντάζομαι ότι o grub θα ψάχνει, μετά το clone, στο sdb και δεν θα βρίσκει τίποτα.

Επίσης το EFI, που ποτέ δεν έμαθα πώς ακριβώς λειτουργεί μετά το κλασικό ΜΒR, θα γίνει μαντάρα…

Θα αναγκαστώ δηλαδή να ξαναστήσω τα πάντα από την αρχή ή φαντάζομαι ιστορίες για αγρίους και όλα θα λειτουργήσουν ΟΚ?

Είμαι τόσο απάλευτος που αν δεν είναι απλή και straightforward διαδικασία, δεν αγοράζω nvme δεν την παλεύω λέμε…

Για πείτε όσοι το έχετε κάνει, την εμπειρία σας…

Όσον αφορά σ’ αυτό το κομμάτι και μόνο, στο δικό μου σύστημα, ως sda αναγνωρίζεται ο δίσκος που είναι συνδεδεμένος στη θέση SATA_1 της μητρικής, sdb αυτός που είναι στη SATA_2 κοκ.
Μόλις την περασμένη βδομάδα άλλαξα μια κάρτα γραφικών, και αυτή που μπήκε έφτανε πάνω από τα βύσματα SATA της μητρικής, και δεν έμπαινε, αν τα βύσματα δεν ήταν αυτά που κάνουν ¨γωνία¨. Αλλάζοντας τα καλώδια βιαστικά, μπέρδεψα τους δίσκους, και ο πρώην sdb έγινε sdc, ο sdd έγινε sda και άλλα χαρωπά. Το σύστημα bootαρε, φαντάζομαι επειδή ψάχνει UUIDs και όχι θέσεις sata.
Όλα τα παραπάνω μόνο για sata δισκους, δεν έχω NVME και δεν ξέρω με τι σειρά θα πάνε στην περίπτωσή σου.

1 «Μου αρέσει»

Μπορείς να ‘‘κλωνοποιήσεις’’ τον SSD σε NVME με το Clonezilla live, να αφαιρέσεις τον SSD, να αλλάξεις το boot priority στο bios-uefi και νομίζω θα είσαι εντάξει.

Θα λειτουργήσουν όλα κανονικά. Το έχω κάνει άπειρες φορές με το Acronis, το οποίο είχε δωρεάν ο Crucial δίσκος μου, οπότε φαντάζομαι οποιοδήποτε cloning πρόγραμμα θα δουλεύει.

1 «Μου αρέσει»

Λοιπόν… Ευκολάκι ήταν αλλά θέλει μια εμπειρία. Καταθέτω πώς και τι έκανα:

Συνδέω τον nvme

Α προσπάθεια (αποτυχημένη)

clone με τελευταίο clonezilla. Σημειώνω ότι το clonezilla μου έδειξε ότι ενημερωσε το OS/initramfs/εγγραφές στον grub κτλ.

Γεμάτος ελπίδες πάω για boot από nvme.

Μπουτάρει κανονικά linux.

Δυστυχώς, ενώ boot-αρε από τον nvme (grub) βλέπω στο OS ότι χρησιμοποιούσε το root partition “/” του παλιού SSD.

Υποψιάζομαι ότι αυτό γίνεται λόγω του ΙΔΙΟΥ UUID που είχε ο nvme και ο “παλιός” SSD (φυσιολογικό αποτέλεσμα του cloning)

Μπουτάρω gparted live να αλλάξω τα UUID

Εκεί λέω “δεν πάω να κάνω και resize τα partitions”? (από 500GB —> σε 1TB με αποτέλεσμα ο μισός nvme να είναι unallocated).

Ε εκεί κάπου έπαιξε μαλακία και έγιναν τα partitions “data-free” lol

AΚΥΡΟ

Β προσπάθεια ΕΠΙΤΥΧΙΑ

  1. clone με τελευταίο clonezilla. AYTH TH ΦΟΡΑ επιλέγω “;expert mode” και ενεργοποιώ την επιλογή -k1 που αυξάνει αναλογικά τα partitions στον νέο δίσκο, ώστε να καταλαμβάνουν όλο τον διαθέσιμο χώρο. Αυτόματα και όμορφα δούλεψε

  2. Μπουτάρω Linux, αλλά πάλι πήγαινε και έτρεχε root από τον παλιό δίσκο. Αποσυνδέω τον παλιό δίσκο και ΜΠΑΜ boot από τον nvme KANONIKA και με τον νόμο. Άρα έφταιγαν τα κοινά UUID που είχαν δημιουργηθεί από το clone. Πάει αυτό

  3. Windows έτρωγα άκυρο. Οπότε κάνω τα βηματάκια:

α) mount το partition των windows

β) os-probe, το βλέπει

γ) sudo update-grub

KOΜΠΛΕ

Απλά στην πρώτη προσπάθεια να μπουτάρω windows με πέταξε στο “μπλε” περιβάλλον, οπότε πάω advanced—> repair start up problems (κάπως έτσι δεν θυμάμαι) και επισκευάζεται, Επόμενο restart και… ΚΑΝΟΝΙΚΑ μπαίνω και windows!!!

Τώρα πλέον ξέρω 🙂

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.