Πολυμπριζο σε Ups?

Καλημέρα μάγκες μου.Λοιπον μπορώ να συνδέσω πολυμπριζο σε ups η το ups σε πολυμπριζο?Στο πολυμπριζο δεν θα συνδεθούν άλλες συσκευές.Ρωταω γιατί στο δωμάτιο μου έχω μια αμφιβολία για τις πρίζες οπότε θα χρειαστεί να πάρω ρεύμα από άλλο δωματιο

το UPS σε πολυμπριζο μπορεις να το συνδεσεις, αλλα θα πρεπει οπωσδηποτε το πολυμπριζο να εχει γειωση και να συνδεθει σε μπριζα με γειωση, και να μην συνδεσεις αλλες «βαριες» συσκευες πανω στο πολυμπριζο. καναν φορτιστη κινητου, καναν εκτυπωτη, κανα πορτατιφ, κλπ τετοια ναι. αλλα οχι συσκευες τυπου ηλεκτρικη σκουπα ας πουμε, η, ψυγειο. επισης το πολυμπριζο να μην ειναι απο αυτα τα προστατευτικα τασης, αλλα ενα κλασσικο απλο.

πολυμπριζο πανω στο UPS, δεν θα το συνιστουσα

1 «Μου αρέσει»

Αν το πολύπριζο είναι στοιχειωδώς καλό, γιατί όχι?

@tsapi το θεμα ειναι οτι με το πολυμπριζο πανω στο UPS συνδεεις πολλες «θυρες» σε μια «θυρα». ειναι κατι αντιστοιχο με τα usb hubs. αν βαλεις πολλα επανω και το υπερφορτωσεις, επειδη εχεις μια θυρα να μοιραζεται σε πολλες, ειτε καποιες συσκευες δεν θα δουλευουν σωστα (το πιο συνηθες), ειτε μπορει κατι να την ακουσει και να καψει τη θυρα (πολυ σπανιο αλλα μπορει να συμβει). σιγουρα δεν θελεις κατι τετοιο στα 5βολτ συνεχες της usb, και ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ κατι τετοιο να συμβει με 230βολτ εναλλασομενου :skull_and_crossbones:

1 «Μου αρέσει»

Έχω αυτά τα δύο ποιο να προτιμήσω?

@Kostagiannis_Panagio, το μικρο με τις 3 μπριζες βαλε. το αλλο ειναι απο αυτα τα προστατευτικα τασης. ΜΗΝ συνδεσεις το UPS πανω σε προστατευτικο τασης για κανενα λογο. αν διαβασεις τις οδηγιες του UPS, σιγουρα το αναφερει καπου, να μην το συνδεεις σε προστατευτικα πολυμπριζα

1 «Μου αρέσει»

Πω πω και το παλιό ups το είχα πάνω στο πολυμπριζο με το προστατευτικό τάσης.Λες γι αυτο να μου έκαψε το προηγούμενο pc μου?

@Kostagiannis_Panagio, ειναι ΠΟΛΥ πιθανο, μην σε πω και σχεδον σιγουρο

1 «Μου αρέσει»

Προφανώς το ups δεν πρέπει να υπερφορτωθεί, είτε μία πρίζα βγάζει είτε πέντε.

Προφανώς αν σε ένα 500άρι ups συνδέσεις ηλεκτρική σκούπα, θα την ακούσει ντούαλ στέρεο το ups.

Αν κανείς σεβαστεί αυτήν την (αυτονόητη στα μάτια μου) προϋπόθεση, εξ όσων ξέρω μπορεί με ασφάλεια να συνδέσει ένα στοιχειωδώς καλό πολύπριζο πάνω σε μία πρίζα-έξοδο του ups του.

BTW εδώ και χρόνια στο rack μου έχω συνδεδεμένη την έξοδο του UPS σε πολύπριζα στο rack αλλά και όλες τις πρίζες του δωματίου μου και της “στήλης” του στερεοφωνικού - τηλεόρασης - htpc στο σαλόνι, και όλα δουλεύουν ρολόι. Προφανώς σεβόμενος τα φορτία που βάζω στα πολύπριζα / πρίζες.

1 «Μου αρέσει»

@tsapi μπορεις να το κανεις, αλλα το θεμα στο να συνδεσεις πολυμπριζο πανω στο UPS, ειναι οτι πολυ ευκολα μπορει να ξεχαστεις οτι ειναι συνδεμενο πανω σε UPS, και να το παρακανεις με τις συνδεμενες συσκευες (με τα επακολουθα θεαματικα αποτελεσματα). θελει πολυ προσοχη και να το εχεις συνεχεια στο μυαλο σου

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ παίδες για άλλη μια φορά μου ανοίξατε τα μάτια .Να είστε καλά.

Το UPS να συνδέεται πάνω σε πολύμπριζο γίνεται, αρκεί το πολύμπριζο ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ με εξομάλυνση τάσης κτλ. Να είναι απλό πολύμπριζο.

Πολύμπριζο πάνω σε UPS επίσης γίνεται, αλλά να ξέρεις ότι όλες οι συσκευές που συνδέονται εκεί θα σου μειώνουν τον ωφέλιμο χρόνο λειτουργίας με μπαταρία που θα έχει το PC σου, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

2 «Μου αρέσει»