Πολλαπλές ταυτότητες στον Firefox με Containers (wow)

Εισαγωγή

Συχνά προκύπτει η ανάγκη να έχουμε να διαχειριστούμε πολλές ψηφιακές ταυτότητες, όπως πολλαπλούς λογαριασμούς email, ή να κρατήσουμε κάποιο site όπως μια τράπεζα απομονωμένο από τα υπόλοιπα. Ένας κλασσικός τρόπος που πολύ κάνουν είναι να χρησιμοποιούν διαφορετικούς browsers. Αλλά με τον Firefox :firefox: δεν είναι ανάγκη.

Υπάρχει ο κλασσικός τρόπος με τα ξεχωριστά profil που παρουσιάστηκε εδώ

αλλά μεταξύ μας είναι μπελάς και δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την λύση με τους πολλούς browsers. Άσε που δεν είναι εύκολα ορατό σε ποια ταυτότητα είσαι σε κάθε ξεχωριστό παράθυρο.

Αλλά υπάρχει και ένας καλύτερος τρόπος. Μια επίσημη επέκταση που δεν πρέπει να λείπει από καμία εγκατάσταση. Κύριοι και κυρίες ιδού τα “Firefox Multi-Account Containers”

Εγκατάσταση

Πάμε στην σελίδα Firefox Multi-Account Containers – Get this Extension for 🦊 Firefox (en-US) και πατάμε “Add to Firefox

Χρήση

Θα δούμε ένα νέο κουμπί για την διαχείριση των Containers. Υπάρχουν κάποια έτοιμα, αλλά ας προσθέσουμε ένα καινούργιο

image image

Προσθέσαμε ένα όνομα, ένα χρώμα και ένα εικονίδιο, τα τελευταία 2 προαιρετικά.

Επιλέγουμε το καινούργιο Container και στο καινούργιο TAB θα ανοίξουμε το Google. Ακόμα και αν ήμασταν συνδεμένοι στο λογαριασμό, όλα τα cookies και η σύνδεση θα έχουν χαθεί.

Προσέξτε στην γραμμή διευθύνσεων πως δείχνει το container που είμαστε.

Μπορούμε να κλειδώσουμε το URL με ένα συγκεκριμένο Container

image image

Και πλέον αν πάμε στο Google έχουμε την επιλογή να ανοίξει στο container που ορίσαμε

Από τώρα και στο εξής είμαστε μέσα στον container. Αν κάνουμε κλικ σε κάτι που ψάξαμε στο Google θα ανοίξει μέσα στο ίδιο container. Πατάμε στο βελάκι. Ο αριθμός δίπλα δείχνει πόσα tabs είναι ανοικτά μέσα στον Container.

Κρύβοντας ένα Container

Ένα άλλο χρήσιμο χαρακτηριστικό είναι η δυνατότητα να κρύψουμε όλα τα tabs ενός container. Ξέρετε πως είναι: Ψάχνεις κάτι έχεις βρει κάποια πράγματα να διαβάσεις και μετά από λίγο θα ανοίξεις το linux-user.gr, θα ανοίξεις το facebook και θα χάσεις μέσα στον χαμό, αυτά που έψαξες. Αν όμως βάλεις τους “πειρασμούς” σε ένα container μπορείς να τα κρύψεις με μια κίνηση. Πατάς στο γνωστό πλέον κουμπί και επιλέγεις “Hide this container”

image

Μαντέψτε ή πειραματιστείτε για το τι κάνουν οι άλλες επιλογές

image

Συμπεράσματα

Οι καρτέλες μέσα σε κοντέινερ μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την προστασία του απορρήτου σας τεμαχίζοντας τη διαδικτυακή σας ζωή σε κομμάτια. Μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν για την οργάνωση της εργασίας σας μέσω διαχωρισμού και έγχρωμων καρτελών.

Αξίζει τον κόπο να εγκαταστήσεις την επίσημη επέκταση, για έναν τουλάχιστο από τους παραπάνω λόγους. Ελπίζω κάποια στιγμή να ενσωματωθεί η δυνατότητα στον Firefox :firefox:.

4 «Μου αρέσει»

Και σήμερα έψαχνα/σκεφτόμουν για τα Firefox Multi-Account Containers και πως θα μπορούσα να οργανώσω καλύτερα την περιήγηση στο internet.

2 «Μου αρέσει»

Στο ίδιο σημείο, νομίζω, αφήνουν τα cookies τους όμως τα sites από τα διαφορετικά containers. Ti παίζε με αυτό;

Όχι τα προφίλ είναι διαχωρισμένα. Ας το εξηγήσω κάπως έτσι:

Αν μπεις σε igognito mode έχεις ένα απομονωμένο περιβάλλον. Δεν έχεις τα cookies της “κανονικής” συνεδρίας, οπότε πρέπει να ξανακάνεις login παντού. Όταν βγεις έξω όλα τα cookies σβήνουν καθώς και όλα τα ίχνη. Ε λοιπόν στο container δεν σβήνουν.

Ακριβώς όπως όταν έχεις ξεχωριστά προφίλ, δηλαδή έχεις εντελώς διαφορετικές αποθήκες. Τα containers όμως, είναι κάπου στην μέση. Διαφορετικές αποθήκες για κάποια πράγματα, αλλά κοινά bookmarks, κοινή αποθήκη κωδικών και στο ίδιο παράθυρο.

2 «Μου αρέσει»

Το εγκατέστησα και το δοκιμάζω, πολύ καλό. Απ’ ότι είδα τοποθετεί το site σε ένα container. Μπορείς να βάλεις το ίδιο site, π.χ. facebook, σε διαφορετικό container με διαφορετικό λογαριασμό;

Εννοείται πως μπορείς να το κάνεις! Στο μόνο που παίζει να έχεις θέμα είναι η λειτουργία που σου επιτρέπει να ανοίγεις συγκεκριμένα site σε συγκεκριμένα containers. Αλλά και πάλι σιγά το πράγμα.

1 «Μου αρέσει»

Για το Facebook υπάρχει & το Facebook Container addon, επίσης από την Mozilla, με πολύ καλύτερη προστασία. Μπορείς να δεις την διαφορά του με το Multiple Acoounts & το τί έξτρα προστασίες προσφέρει.

1 «Μου αρέσει»