Ποιον web browser χρησιμοποιείτε και γιατί;

Νομίζω αξίζει να διαβαστεί απο όλους η παρακάτω αναφορά (pdf). Περιγράφει σε 66 σελίδες διάφορές ανήθικες συμπεριφορές που χρησιμοποιούν οι εταιρίες για να επιβάλουν τη χρήση του δικού του δικού τους προϊόντος (μεταξύ άλλων).

Η ποιο αστεία είναι η αντίδραση της Microsoft αν προσπαθήσεις να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τον Firefox μετά την εγκατάσταση.

Και το καλύτερο:

Pathetic

Ίσως το ερώτημα θα πρέπει να τεθεί: Ποιον Web Browser χρησιμοποιείτε και γιατί; Τον επιλέξατε εσείς ή η συσκευή σας, και πόσο εύκολα τον αλλάξατε αν τον αλλάξατε; Σέβεται πλήρως η συσκευή την επιλογή σας, ή όχι;

ΥΓ: Στα άλλα νέα (και ένα μάθημα για να έχεις ενεργό ένα adbocker):

4 «Μου αρέσει»

Η Apple είναι σαν την ποντικοπαγίδα. Σε εγκλωβίζει γενικότερα στο οικοσύστημά της με την πειθώ.
Είναι πάρα πολύ καλοί παραμυθατζήδες. Έχουν τρομακτικό marketing σε βαθμό που ακόμα και το πιο γελoίο νέο feature, θα στο παρουσιάσουν ως καινοτομία. Και κάποιοι το χειροκροτούν αυτό. :expressionless:

@Asfodelus δες αυτό να γελάσεις.

Ως default browser στο macOS, έχω ορίσει να είναι ο Brave. ΟΚ;

Αυτό “κανονικά” σημαίνει ότι εγώ ως χρήστης θέλω όχι μόνο να χρησιμοποιώ τον συγκεκριμένο browser ως προεπιλογή για ΟΛΑ αλλά και όλες του τις ρυθμίσεις. Σωστά; ΑΜ ΔΕ!!!

Αν χρησιμοποιήσεις το Spotlight για να αναζητήσεις κάτι στο διαδίκτυο…

Screen Shot 2022-10-30 at 12.03.59

θα ανοίξει μεν στον προεπιλεγμένο browser, ΑΛΛΑ… ως μηχανή αναζήτησης ποια είναι;

Η Google!

Εγώ όμως, μέσα στις ρυθμίσεις του Brave, έχω ως default την Presearch.

Άρα, η Apple επιλέγει αντί για μένα τη Google να μου εμφανίζει αποτελέσματα με την διαδικασία της επιβολής. :hugs:

Και μετά αυτή η εταιρία μιλάει για προσωπικά δεδομένα και ιδιωτικότητα και κάποιοι την πιστεύουν και την χειροκροτούν, ενώ τους δουλεύει ψιλό γαζί.

Apple. It just works. Ή διαφορετικά μπορεί και να το παραφράσει κανείς στα Ελληνικά ως “Σας δουλεύει”.

2 «Μου αρέσει»

Το ότι δείχνει τα “Οικονομικά στοιχεία” καθώς και το “iSemedaki” σαν τα καλύτερα θέματα να διαβάσεις εδώ μέσα, πραγματικά με τρομάζει :slight_smile:

6 «Μου αρέσει»

Microsoft Edge, the default browser in Windows, is based in part on Chromium, which is the open source application that Chrome is built on. That’s why you can install Chrome add-ons in Edge if you want—both apps are built on the same open source code.

This goes deeper. Chromium was originally built, in part, using code from WebKit, an open source project Apple developed and used for Safari. So the three most common browsers on the web, created by three of the largest tech companies, are all built using the same open source code.

επειδη η apple οντως κανει τα δικα της και ο σκοπος της δεν ειναι να αναπτυξει τεχνολογια , ομως ας βαλουμε και το λιθαρακι της εδω απλά να υπάρχει

χρησιμοποιω τον firefox γιατι κολλησα με το linux και με εξυπηρετει . εχω μεγαλο ιστορικο και δεν θελω να τον διαγραψω. Επισης και ο Οpera τον θεωρουσα καλον . Αυτον που θεωρω μαπα ειναι ο υπερτιμημενος - κατ εμε - chrome`και vivaldi

Από την αναφορά της Mozilla, η εξέλιξη των κυρίων browser

Απο την αναφορά

Unfortunately, as shown in the diagram below, the diversity of browser engines has con -
verged such that there are only three main browser engines left today.65 We believe this
is the network effect from years of: (1) both Google and Apple engaging in mobile op -
erating system and browser bundling; and (2) Apple requiring rival browsers to use its
WebKit browser engine. Browser bundling with Android and iOS made it vital for all de -
veloper websites and services to be compatible with Chrome and Safari. Apple’s require-
ment forced more browser usage towards WebKit and away from competing engines like
Gecko, Trident and Presto.

Αξίζει να σημειωθεί και που δεν αναφέρετε στην εικόνα πως η βάση του Webkit ήταν το KDE

3 «Μου αρέσει»

Δείτε και την σειρά ντοκυμαντέρ :

καθώς και την σειρά σχετικά με την άνοδο και την πτώση του Netscape Navigator :

3 «Μου αρέσει»

Η Siri, θεωρεί ότι αυτά είναι τα θέματα που εγώ θα ήθελα να διαβάσω στο Linuxuser με βάση τις αναζητήσεις μου και όχι ότι αυτά τα δύο θέματα είναι τα καλύτερα.
Και το αστείο ποιο είναι; Ότι έχω απενεργοποιήσει τα πάντα που έχουν σχέση με τη Siri.
Προφανώς όχι όλα όσα μπορώ από τις ρυθμίσεις ή όσα με αφήνει η Apple να απενεργοποιήσω, μάλλον. :slightly_smiling_face:
Προσπαθεί λοιπόν με ακόμα έναν τρόπο και μέσω μιας AI μηχανής που διαρκώς τρέχει στο background, να “χαλιναγωγήσει” και να κατευθύνει τον χρήστη. Βρε δεν θέλω. Θα το πάρεις! Έστω και με το ζόρι.

Κάτι ακόμα που όσοι χρησιμοποιούν τον άθλιο browser που λέγεται Safari το ξέρουν. Τα Top Hits.

Screen Shot 2022-10-30 at 19.10.08

Τα Top Hits για όσους δεν το γνωρίζουν είναι ένας μηχανισμός που με βάση τις λέξεις κλειδιά, όσο εσύ πληκτρολογείς, αυτό σου προτείνει σελίδες. Τα Top Hits, είναι αδύνατο να τα απενεργοποιήσεις. Και γιατί είναι αδύνατο θα πει κάποιος; Αφού η Apple μας δίνει αυτή την επιλογή μέσα από τις ρυθμίσεις.

Αμ δε! Και να απενεργοποιήσεις αυτή τη λειτουργία δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ! Καλό;

Γι’ αυτό αγαπώ τρελά την Apple. Γιατί κάνει ότι γουστάρει και τον χρήστη τον έχει γραμμένο κανονικότατα.

*Να σημειώσω ότι κανένα workaround από αυτά που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο δεν έχει αποτέλεσμα για την απενεργοποίηση των Top Hits.

1 «Μου αρέσει»

Το timeline που εβαλε ο @Asfodelus νομιζω ειναι οτι καλυτερο για να κατανοησουμε πως λειτουργει ενας browser με 20 χρονια εξελιξης.

Εκει βλεπουμε οτι ο opera και ο edge δεν αντεξαν τον ανταγωνισμο και πηγαν στα πακετα του chromium για να καταφερουν να αντεξουν την πιεση. Δυο browser εχουν ακολουθησει δικο τους δρομο και ειναι ο firefox και ο safari. Ο safari δεν εχει να δειξει κατι χρησιμο αλλα υπαρχει στις apple συσκευες οποτε αυτος ειναι ο λογος που βρισκεται δευτερος. Ο firefox δεν φαινεται να αντεχει τις συνεχεις αλλαγες του internet αλλα θα φανει στην πορεια αν θα καταφερει να κερδισει καποιο αξιολογο ποσοστο.

Ολα αυτα φυσικα ισχυουν και για τα fork των browser.

Ενας browser σημερα μπορει να εχει υπερβολικα πολυ δουλεια απο πισω του. Θυμαμαι που ειχα διαβασει οτι ο chrome browser ειχε 7 εκ γραμμες κωδικα ενω ολοκληρο το android ηταν στις 15 εκ γραμμες κωδικα. (Καπου 2017-2018). Οποτε μιλαμε για τεραστια project που περαν των τεχνολογιων ειναι σχεδον αδυνατο για μικρες εταιρειες να τα προστατεψουν απο πιθανα προβληματα και απο επιθεσεις. Φυσικα και η συγγραφη κωδικα για μια επομενη εκδοση ειναι τεραστιο βημα. Ενας λογος που ενα fork δεν μπορει να κανει την μεγαλη αλλαγη ειναι και αυτος.

Ίσως, δεν πρόσεξες το κρυμμένο κείμενο που εξηγεί το γιατί. Η αλήθεια είναι πως το προσέθεσα αργότερα. Ένας πολύ σημαντικός λόγος είναι η Apple. Αν θέλεις να έχεις παρουσία στο Apple Store δεν έχεις άλλη επιλογή.

Γιατί επιλέχθηκε τότε το KDE και όχι το Firefox; Ο ένας λόγος είναι η απέχθεια της Apple στο ελεύθερο λογισμικό. Ο άλλος λόγος είναι τεχνικός. Καλά έκανε τότε, γιατί το Firefox εκείνη την εποχή χρησιμοποιούσε το XUL, XBL και XPCOM. Τεχνολογίες που είχαν δείξει τα όρια τους και σήμερα έχουν εγκαταλειφθεί. Οι τεχνολογίες που είχε αναπτύξει το KDE είχαν πίσω τους μικρότερη ιστορία και ήταν μια καλύτερη βάση ανάπτυξης. Και η Apple πρόσθεσε κάποια πράγματα, αν και κυρίως σε Φρου φρου και αρώματα και όχι σε βασικές τεχνολογίες (όπως πχ η Google με τη μηχανή javascript ή το καινούργιο http ή το NaCL που καλώς εγκαταλείφθηκε και αντικαταστάθηκε από τη Web Assembly) αλλά κυρίως σε CCS animation κλπ

Κάτι που απαντά νομίζω στο ερώτημα του πώς και το Ελεύθερο λογισμικό μπορεί να αναπτύξει πολύπλοκα και δύσκολα προγράμματα από το μηδέν. Το OpenOffice, Firefox, Eclipse, όπου μεγάλα κομμάτια κώδικα ήρθαν έτοιμα, οπότε δεν υπήρχε πίεση δημιουργίας απο το μηδέν, δεν είναι πάντα η κανονικότητα.

Όσο για το αντέξει ο Firefox:
Έχετε ακουστά τη γλώσσα Rust; Γράψανε μια ολόκληρη γλώσσα προγραμματισμού, για να μπορέσουν να γράψουν μια σωστή και ασφαλή μηχανή. Αυτό και αν είναι καινοτομία. Και με την Google να θέλει να εμποδίσει τα Ad Blockers, καλώς ή κακώς, καθώς και το Tracking, βλέπω πολύ κόσμο να επιστρέφει μόλις σταματήσει να δουλεύει το Ad Block του και βιώσει την εμπειρία του αγνού καλού διαφημιστικού Internet :innocent:.

Και μην ξεχνάμε πως, ένας από τους λόγους που δεν είναι πρώτος σήμερα είναι η εξαναγκασμένη επιλογή όπως έχει τεκμηριωθεί παραπάνω.

1 «Μου αρέσει»

Δεν διαφωνω με τα περισσοτερα, αλλα οπως ειπα και παραπανω δεν υπερισχυει αυτος που εχει το καλυτερο προιον σε τεχνολογια αλλα αυτος που εχει το μεγαλυτερο κοινο. Παντα συνεβαινε αυτο και παντα θα συμβαινει. Η apple και η google θα εχουν παντα το μεγαλυτερο κοινο για διαφορετικους λογους η καθεμια. Η apple με τον τοιχο που εχει βαλει στους χρηστες και η google με ολα τα apps που εχει παραλληλα. Ουσιαστικα και η google εχει τοιχο αλλα ας πουμε οτι αν θελεις τον περνας. Δεν νομιζω δηλαδη οτι ειναι πολυ απλο μια εταιρεια να μην ακολουθησει αυτους τους 2…

To 99% του χρόνου μου σε firefox, και το υπόλοιπο 1% σε chromium (ή οτιδήποτε άλλο βασισμένο σε αυτό άμα είναι η μόνη επιλογή π.χ. edge).
Ας τα πάρουμε με σειρά:

  • Brave
    Ο Chromium (ungoogled ή όχι) με ublock origin υπάρχει ήδη, next.
  • Google Chrome
    Lol, συν ότι ισχύει για τον Brave.
  • Edge
    Ότι ισχύει για τον Chrome, με τη διαφορά ότι η MS προσφέρει καμιά βελτίωση στην εμπειρία που και που
  • Vivaldi
    Μια από τα ίδια (όσον αφορά το κομμάτι του chromium), η μοναδική δυνατότητα του που μου λείπει στο firefox είναι το πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις τα keyboard shortcuts.
  • Opera
    Lol, κτλ κτλ

  • Librewolf/Waterfox/κτλ
    Το firefox με about:config και user.js υπάρχει ήδη, next.
  • Firefox
    Μετά τα container tabs, η ζωή έξω από τον firefox είναι δύσκολη. Τομείς που υστερεί σε σχέση με δυνατότητες που κληρονομάει όλη η οικογένεια του Chromium:
  1. Διαχείριση διαφορετικών profile, ίσως επίπτωση του πόσο παλιά απέκτησε αυτή την δυνατότητα σε σύγκριση με άλλους browsers.
  2. Συμβατότητα με σελίδες, περιπτώσεις στις οποίες είναι χρήσιμος ο chromium ως backup.
  3. Σεβασμός στο XDG BD Specification. Είναι 2022, plz σταμάτα να πετάς ένα .mozilla στο home σαν απολίτιστος ουρακοτάγκος (κάτι που κληρονομάει και το thunderbird δυστυχώς). Δεν το κάνεις στα Windows, μη το κάνεις και στο Linux.
6 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιώ firefox παντού (linux, windows όποτε και αν αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω, android).
Το κάνω ως το προσωπικό μου λιθαράκι, για να σπάσει το μονοπώλιο της google και σε επίπεδο browser αλλά και σε επίπεδο browser engine.
Τα τελευταία χρόνια ο firefox με ικανοποιεί απολύτως.

13 «Μου αρέσει»

Firefox κατά 90% (εννοείται με μηχανή αναζήτησης duckduckgo)

Για τα extensions, τα container tabs (τα οποία τα θεωρώ απίστευτα) είναι free open source φυσικά και τέλος προτιμώ να στηρίζω την Mozilla.
Επίσης έχει το καταπληκτικό Reader Mode, που βολεύει πάρα πολύ όταν θέλεις να διαβάσεις κάτι χωρίς περισπασμούς και στο οποίο μπορείς να προσαρμόσεις το κείμενο όπως θέλεις.

Google chrome μόνο όταν θέλω να συνδεθώ στους λογαριασμούς της Google.

Chromium όταν θέλω την σελίδα που διαβάζω να την μεταφράσω με το google translate και αυτό λόγω του ότι δεν μπορώ να βρω ένα ικανοποιητικό extensions στον Firefox.

Το Simple Translate το έχεις δοκιμάσει;

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις το παρακάτω

Δεν υποστηρίζει ελληνικά ακόμα, κάτι που για μένα προσωπικά δεν είναι απαγορευτικό. Παλία είχα μια εγκατάσταση του chrome για αυτή τη δουλεία. Πλέον θα το χρησιμοποιήσω μόνο για DRM περιεχόμενο, γιατί αρνούμαι να το ενεργοποιήσω στον Firefox, καθώς και για σελίδες που μπορεί να έχουν κάποιο βίντεο που τα ad blockers που έχω στον Firefox το κόβουν.

1 «Μου αρέσει»

Δεν το έχω δοκιμάσει, θα το δω όμως μήπως με βολεύει, ευχαριστώ.

Το γνωρίζω το είχα διαβάσει στο καλύτερο Ελληνικό forum για Linux, το Linux-User :wink: :wink: :wink:
Δεν με βολεύει όμως γιατί δεν έχει Ελληνικά.

2 «Μου αρέσει»

Να δοκιμασεις και το S3.Translator βγαζει ωραιο pop-up οπως το Simple Translate αλλα με ρυθμισεις επι τοπου.

Αν ολοι περναμε απο μια σκουπα θα χαμε μια αθηνα κουκλα…

Οι browser χανουν εδαφος οχι γιατι δεν μπορουν να σταθουν διπλα σε γιγαντες αλλα γιατι αν εμεις δεν τους τιμουμε (δεν τους τραβαμε το χαλι κατω απ τα ποδια ειναι το σωστο) δεν εχουν λογο να αναπτυσονται. Τα οικονομικα επονται γιατι ενα project βγαζει χρηματα σε σχεση με τη βαση που εχει. Ας πουμε οτι οι devs του vivaldi εχουν μια τρομερη ιδεα. Την αναπτυσουν και τη φτιαχνουν. Θα την δουν ελαχιστοι και απλα οταν θα την παρουν πρεφα οι μεγαλοι θα την εισαγουν στο δικο τους προτζεκτ… χαμενη και η ιδεα και ο vivaldi αλλα και ο χρηστης που τον ακολουθει…

Αν και δεν μπορω να ακολουθησω αυτο που θα πω λογω επαγγελματος θα προτεινα οτι αν θελουμε να στηριξουμε τον firefox απλα τον χρησιμοποιουμε. Δεν εχει καμια αξια το να κανουμε μια δωρεα χωρις να τον χρησιμοποιουμε. Αν δεν γινει παλι ο 3ος η 2ος browser απλα θα χαθει στο χαος του software.

Να μην ξεχναμε ποτε οτι πισω μας ερχεται η νεα γενια που πιθανων να μην εχει ακουσει για τον firefox και οσο περνανε τα χρονια απλα θα γινει ενας μικρος browser που τα στατιστικα θα τον μετρανε στους υπολοιπους…

Φυσικα αυτο ειναι ενα απο τα κακα του open software. Πολλα forks και τεραστια διασπαση ακομη και σε μικρη κλιμακα

1 «Μου αρέσει»