Ποιον web browser χρησιμοποιείτε και γιατί;

Για την mobile έκδοση λέω. Στο Android.
*Αν υπάρχει και δεν τη βλέπω, ανέβασε ένα screenshot εάν είναι εύκολο. Thanks.
**Ναι, κατάλαβα. Σε μένα πάντως δεν εμφανίζεται έτσι.

Βρήκα τη λύση για την ενεργοποίηση του Reading Mode του Firefox στο Android για όποιον ενδιαφέρεται.
Ενεργοποιείται με την προσθήκη του add-on Dark Reader. :sunglasses:

Πάρα πολύ κουφό αυτό που έγινε.
Ενεργοποίησα στο add-on Dark Reader και το εικονίδιο του Reading Mode εμφανίστηκε.
Βλέποντας το screenshot του @Asfodelus (και ευχαριστώ), απενεργοποίησα πάλι το Dark Reader για να δω τι γίνεται. Ε, εντάξει, εμφανίστηκε πλέον το εικονίδιο του Reading Mode. Κουφό; :man_facepalming:

Όλα κανονικά σε μένα!



ΥΓ: συνδιασμός Samsung + οτιδήποτε από Macintosh είναι “διαβολικός”! :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Ναι, μπορεί να έχει να κάνει με τη συσκευή @astrolavos1998.

Γέλασα πάρα πολύ με αυτό το σχόλιο. Αλήθεια! :joy: :rofl:

1 «Μου αρέσει»

Σε γενικές γραμμές, χρησιμοποιώ 8 browsers σχεδόν καθημερινά (Vivaldi, Firefox, Chrome, Opera, Edge, Waterfox, Brave, Librewolf ).
Τώρα γιατί όλοι αυτοί; είναι γιατί έχω διαφορετικά emails, bookmarks, passwords και extensions στο καθένα, καθώς εξυπηρετούν διαφορετικό κομμάτι της καθημερινότητας (Προσωπικά, διασκέδαση, δουλειά, ακαδημαϊκά κτλπ). Θα μπορούσα να χρησιμοποιώ την υποστήριξη profile που έχουν, αλλά είναι μια ευκαιρία να τους δοκιμάζω κιόλας.
Παρόλα αυτά ,ο βασικός μου browser είναι ο Vivaldi, γιατί είναι customizable και έχει πολλά καλούδια που με βολεύουν (webmail, notes, calendar, webpanels). O vivaldi αντικατέστησε των επι δεκαετιών αγαπημένο Firefox. Τότε τον είχα επιλέξει λόγω των extensions και μετά απλά έγινε συνήθεια.

1 «Μου αρέσει»

Γεια σου …
Η μεγεθυνση/σμικρυνση με 2 δακτυλα που λες υπαρχει στο UC Browser.
Και εχει και σε dark mode οπως ηθελες!!
Για τα υπολοιπα δεν γνωριζω…!

Κι εγώ, χρησιμοποιώ, κυρίως, τον Brave και δευτερευόντως, τον Firefox. Άλλωστε είναι οι browsers, που ανταποκρίνονται “πιό ικανοποιητικά”, στις ανάγκες του χρήστη, “στην πράξη”, αλλά και στον τεχνικό έλεγχο! (https://privacytests.org/).

1 «Μου αρέσει»

Safari, ενεργειακά πιο αποδοτικός, καλύτερος στην προστασία του απορρήτου σας, λειτουργία ανάγνωσης εξαιρετική.

Από τη στιγμή που μιλάμε για Linux που κολλάει ο Safari ως browser ο οποίος αφορά μόνο τα Apple products;

όχι, ο mobile firefox έχει Reader Mode κανονικά

οκ βλέπω το λύσατε σορρυ για το σπαμ

συνήθηζα παλιότερα να είχα 3 browsers όπως και εσύ. από όταν ο firefox έβαλε container tabs και έκανα install και το thunderbird χρησιμοποιώ μόνο πλέον firefox με “delete all cookies and browsing data” και “cookie autodelete” add on. βοηθάει και το KeePassXC για γρήγορα login χωρίς permanent cookies.

έτσι μπορείς να έχεις 1 browser και ανοιχτά παράλληλα (με containers) πολλά accounts χωρίς να μένουν logged in επ αόριστων (clear data when closing) και χωρίς να ανισυχείς για να θυμάσαι κωδικούς (KeePaas) ή αν έκανες log-out ή όχι από το προηγούμενο tab που έκλεισες (cookie autodelete), ενώ τα emails σου μπορείς να τα έχεις έυκολα οργανομένα ξεχωριστά (thunderbird)

1 «Μου αρέσει»

Firefox σε υπολογιστή
Firefox Nightly στο κινητό
Falkon σε παλιά μηχανήματα, γιατί όλοι οι άλλοι είναι απελπιστικά αργοί
(εννοείται με μηχανή αναζήτησης duckduckgo ή swisscows)

σπανιότερα brave

Ο λόγος είναι η ασφάλεια δεδομένων, οπότε οτιδήποτε προέρχεται από big tech
(google, microsoft) είναι αστείο να τα χρησιμοποιεί ένας λινουξάς.
Από τους δύο προαναφερθέντες “μεγάλους αδελφούς”,
προτιμότερη η … Apple

2 «Μου αρέσει»

ακριβως. παραξενευτηκα και εψαξα μηπως υπαρχει και για λινουξ. τελικα ο καθενας οτι θελει λεει. η απλα δεν καταλαβαινει

Πολύ παλιά και για λίγα χρόνια (5) είχε βγει και για Windows. Αλλά από την τελευταία του έκδοση, μετράμε μια δεκαετία. Γενικά είναι ο browser που ζει στο χρυσό κλουβάκι του χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο ουσιαστικά.

ναι τον ειχα δοκιμασει στα windows χωρις τιποτα το εξαιρετικο.

Ο μοναδικός λόγος που αξίζει να χρησιμοποιήσει κανείς αυτόν τον σκουπιδοbrowser, είναι να έχει προϊόντα της Apple φυσικά, αλλά και τα οποία να βασίζονται στην φορητότητα. Επειδή είναι γραμμένος πάνω στο hardware που παράγει η ίδια η Apple, σε σχέση με τους υπόλοιπους browsers έχει χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας. Οπότε ότι έχει σχέση με Apple, μπαταρία και διάρκεια σε χρήση-ώρες, καλύτερα να παίζεις μπάλα μαζί του. :soccer: Κατά τα άλλα είναι μόνο για κλωτσιές.
Κάποτε τα πήγαινε καλύτερα και με τη χρήση της RAM αλλά η κατάσταση έχει βελτιωθεί πάρα πολύ πλέον. Μόνο ο Chrome συνεχίζει να είναι κάπως καταστροφικός σε αυτό το κομμάτι, αλλά όποιος χρησιμοποιεί Chrome καλά να πάθει έτσι κι αλλιώς.

Μιλάνε κάποιοι για την ασφάλεια που παρέχει σαν browser, κλπ. αλλά ξεχνάνε ότι η default seach engine του Safari είναι η Google η οποία πληρώνει αρκετά εκατομμύρια στην Apple γι’ αυτό! :joy:
Εκτός αυτού, κάνουν και ένα login στο google account τους. :ghost:

Και δεν είναι τόσο ασφαλής όσο διαφημίζει η Apple. Αυτό το ξεχνάμε. Μια χαρά κενά ασφαλείας έχει.

1 «Μου αρέσει»

Οπως ειπα και παραπανω για απλη οικιακη χρηση προφανως και οποιον browser και να χρησιμοποιησουμε, ενδεχομενως δεν παιζει καποιο ρολο. Ομως οι καινουριες τεχνολογιες ακολουθουν τους browser με το μεγαλυτερο ποσοστο στην αγορα. Οι devs καποιου web project πρωτα θελουν να παιζει καλα στους chrome , safari, edge, firefox και opera. Και συμφωνα με το https://gs.statcounter.com/browser-market-share

ειναι και με τη σειρα που τα εβαλα. Μου ετυχε ενας προγραμματιστης μου να φτιαξει ενα web app για εναν πελατη μου. Επαιζε σωστα σε chrome , safari και firefox και δεν επαιζε σωστα πουθενα αλλου. Ακομη και τα forks αυτων των browser δεν μπορουσαν να το κανουν σωστα rendering. Τι θα κανεις? Τιποτα. Εχεις φτιαξει κατι που παιζει σε ενα 80+ μεριδιο αγορας. Απλα οταν ακολουθησουν οι αλλοι browser την τεχνολογια των μεγαλων θα παιξει και κει σωστα το app.

Γενικα στην ιστορια της τεχνολογιας δεν κερδιζει ο καλυτερος αλλα αυτος με το μεγαλυτερο μεριδιο στην αγορα.

Ο safari δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο σαν τεχνολογια. Απο τη στιγμη που εχει το εξωφρενικο 20% ειναι στους top browsers και οι devs παντα τσεκαρουν αν και εκει παιζουν ολα καλα.

*Για την ιστορια καποια στιγμη εχοντας τη φιλοσοφια της κοινοτητας χρησιμοποιουσα τον epiphany. Παιζει να μη γινοταν σωστο rendering ουτε σε απλες σελιδες. Φυσικα επειδη η εργασια μου ειναι με servers και πρεπει να βλεπω σωστα το web δεν τον ξαναχρησιμοποιησα εδω και πολλα χρονια

Αυτό και αν είναι παραπλανητική διαφήμιση. Χρησιμοποιώ τον Chrome ελάχιστα, αλλά σήμερα που το έκανα ,μου είπε να μου βελτιώσει το απόρρητο :-) Στα ψιλά γράμματα ήταν να συναινέσω στον καινούργιο τρόπο φακελώματος, όπου αντί για cookies θα έχω τον ίδιο τον Browser.

Ναι, η Google μας προστατεύει και πάνω από όλα νοιάζεστε για την ιδιοτικότητα μας :slight_smile:

Δυστυχώς, δεν κράτησα το ερώτημα, οπότε ένα screenshoot από τις ρυθμίσεις. Κρίμα γιατί εκεί φαίνονταν καλύτερα το πόσο μας αγαπάει η Google, πως προσπαθεί να μας κάνει να πούμε το ΝΑΙ και βέβαια τι χάρη μας κάνει με το να συλλέγει (θεωρητικά) λιγότερες πληροφορίες λολ.

Το πρόβλημα είναι πως μπορεί κάποιος να την πιστέψει και να συναινέσει. Κανονικά αν υπήρχαν νόμοι θα έπρεπε να ήταν μυνήσιμο για προσβολή της νοημοσύνης μας, τουλάχιστον.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ μαζί σου @anon88072451, μόνο επίτρεψέ μου να συμπληρώσω, ότι αυτό το ~19% του Safari, είναι κυρίως λόγω της πανδημίας του iPhone. Το λέω αυτό γιατί οι Mac users, χρησιμοποιούν περισσότερο Chrome (άλλο κι αυτό) και λιγότερο τον Safari. Πολύ λιγότερο τον FF και ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό όλους τους άλλους browsers. Π.χ. Opera ή Vivaldi. Και να τους μιλήσεις για κάποιο fork π.χ. τον Brave, θα μπούνε στην διαδικασία να τον χρησιμοποιήσουν μετά από τεράστιο συμβιβασμό με το υποσυνείδητό τους που δεν τους αφήνει να ξεκολλήσουν από τα τετριμμένα, αλλά μέσα σε 2-3 μέρες θα έχουν επιστρέψει στον Chome ή στον Safari.
Σε μερικούς είχα προτείνει να ρίξουν μια ματιά στον Orion. Νόμιζαν ότι τους μιλάω για εξωγήινους.

Ειδικά εκεί που λέει “Αυτό σημαίνει υψηλότερο επίπεδο απορρήτου για εσάς και λιγότερη παρακολούθηση μεταξύ ιστοτόπων.” είναι όλα τα λεφτά @Asfodelus

Η φρικτή πραγματικότητα είναι πως στο iPhone μπορείς να έχει μόνο ένα Browser. Μπορείς μόνο να ανοίξεις το εικονίδιο. Η Apple απαγορεύει τη χρήση οποιασδήποτε άλλης μηχανής έκτος από τη δική της, για να μπει κάτι στο Store. Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις το δικό σου λογισμικό. Τέλεια, πακετάρετε μου 4 θα πάρω και για το σπίτι, ευχαριστώ.

Πήγε και η M$ να κάνει το ίδιο με τον Edge στο Windows εάν θυμάστε, αλλά το μάζεψε μετά από το κράξιμο που έφαγε.
Με το έτσι θέλω θα χρησιμοποιείται αυτό που θέλουμε εμείς. Επιβολή δηλαδή από τις εταιρίες κολοσσούς.

Είναι πραγματικά κρίμα που ο Firefox έχει φάει κλωτσιές από όλους.

1 «Μου αρέσει»

Η ms με τον explorer και το activex ειχε πιασει το ποσοστο χρησης που ηθελε την περιοδο 2000-2010 χωρις να εχει τιποτα αξιολογο να δειξει. Και η apple το ιδιο κανει με τον safari. Σε εγκλωβιζει. Περαν αυτων ομως ισχυουν τα ανωτερω. Οπως ο παλιος κατασκευαστης dvr επαιζε με activex και δεν μπορουσες να μην εχεις καπου εναν internet explorer καπως ετσι ειναι και με την apple και τον safari.

Τα ποσοστα χρησης σε οτιδηποτε τεχνολογικο καθοριζουν και που παει ο κοσμος

Μπορεις να το δεις με το ψοφιο raspberry οταν βγηκε εναντι δυνατων sbc… απο τη στιγμη που το πρωτο raspberry εκανε 10εκ πωλησεις ολοι οι devs φτιαχναν πραγματα και βελτιωσεις γι αυτο και οχι για τα σουπερ δυνατα της texas instruments

2 «Μου αρέσει»