Ποιον web browser χρησιμοποιείτε και γιατί;

Εδώ και αρκετό καιρό έχω δει αυτό το πολύ ωραίο και χρήσιμο “κατεβατό” που έχει γράψει ο @Constantinos. Πολλά μπράβο για την υπομονή και το κουράγιο του.

Εδώ και χρόνια προσωπικά έχω καταλήξει σε 2 browsers και αυτοί είναι ο Brave που χρησιμοποιώ ως βασικό και ο Firefox ως δεύτερο.

Που χρησιμοποιώ αυτούς τους 2 browsers;
Σε Android, iOS, Windows, Linux, macOS. :innocent: :slightly_smiling_face: Παντού με άλλα λόγια.

Γιατί Brave;
Πρώτα απ’ όλα επειδή (για μένα) διαθέτει το καλύτερο ενσωματωμένο ad block απ’ όσους άλλους browsers έχω δοκιμάσει. Με το καλημέρα δηλαδή, κόβει τα πάντα από μόνος του χωρίς να αρχίσεις να προσθέτεις διάφορα extensions για διαφημίσεις, pop up windows, κλπ. Κυρίως στο Android και το iOS που τα περισσότερα ad block app extensions είναι χάλια.
Ένας ακόμα λόγος που έχω καταλήξει σε αυτόν τον browser, είναι γιατί είναι cross platform και έχει και πάρα πολύ καλό sync. Αν και όταν πρωτοβγήκε σε έπιανε πονοκέφαλος. Τώρα τελευταία έχει διορθωθεί και τα προβλήματα είναι μηδενικά.
Εκτός από τα παραπάνω, είναι free open source + chromium based και κυριολεκτικά πετάει από ταχύτητα στο φόρτωμα των σελίδων.
Τέλος, υπάρχει η πληθώρα των add-ons και των themes που λειτουργούν άψογα.

Γιατί Firefox;
Ο Firefox είναι λατρεία για μένα. Των χρησιμοποιώ από τότε που βγήκε όταν ακόμα έτρεχα το υπέροχο Windows OS ( :face_vomiting:) :sweat_smile:
Ταχύτατος, όμορφο UI, παίρνει τα πάντα από extensions και themes, είναι cross platform και free open source φυσικά.
Ομολογώ ότι τον έχω κάνει κάπως στην άκρη λόγο του πολύ καλύτερού του brave αλλά στο Linux τον χρησιμοποιώ αρκετά πλέον.

Ότι άλλο έχω δοκιμάσει από browsers, Safari, Opera, Vivaldi, Libre Wolf, Edge, Konqueror… μάπα το καρπούζι.
Δεν κάνω καν αναφορά στον Chrome. :sweat_smile: :rofl:
Επίσης αφήνω εκτός browsers όπως Tor, Epic, Comodo, κλπ.

Αυτά!

Ξέρω ότι είναι θέμα που (σχεδόν) πάντα καταλήγει σε διαφωνίες, αλλά μιας και πάνω σε αυτό το κομμάτι πάντα κάτι αλλάζει, αξίζει κάπου-κάπου να είναι αντικείμενο συζήτησης.

4 «Μου αρέσει»

Πάνω κάτω τους ίδιους χρησιμοποιώ. Firefox και brave.
Κάνω χρήση και του chrome αλλά μονο στην δουλειά από υποχρέωση του security policy που μας έχουν standard λογισμίκο στο pc.

Γιατί προτειμώ τους παραπάνω, τον firefox τον χρησιμοποιώ απο οταν βγήκε, τον brave γιατί έχει καλό ad-block.

1 «Μου αρέσει»

Λογω δουλειας τους χρησιμοποιω ολους. Το 100% των ιστοσελιδων και των νεων τεχνολογιων παιζει σε google chrome. Ακολουθει πολυ κοντα ο Firefox και αν και μακρια ο opera εχει αρκετα βοηθητικα εργαλεια που τον κανουν 3η επιλογη.

Οι υπολοιποι browser ειναι αρκετα μακρια αλλα φυσικα για οικιακη χρηση και απλες σελιδες δεν νομιζω καποιος να δει καποια διαφορα.

*Για τον brave εχω γραψει ηδη παλιοτερα και ελπιζω να εχουν βελτιωθει τα πραγματα αν και ακομη μου στελνει τα τραγικα παρακαλετα email για να μου διαθεσει τα δεδομενα απ οταν γραφτηκα για την ερευνα μου

1 «Μου αρέσει»

Έκατσα και διάβασα αυτά που έχεις γράψει στην προσωπική έρευνα που έκανες Κώστα.
Τελικά είναι μια φούσκα ο Brave και αν ναι γιατί;
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καθόλου τα BAT. Εκτός από την αρχή για να δω τι είναι και πως λειτουργεί το όλο πράγμα.

Εν ταχει αν και τα εχω ξαναγραψει

Α. Διακοπτει ολο το διαφημιστικο περιεχομενο(αυτο αν το κανεις μονος σου το θεωρω ηθικο αν το κανει μια εταιρεια για να σε διευκολυνει το θεωρω ανηθικο και φυσικα ειναι αλλοίωση περιεχομενου. Καποιοι εχουν ιστοσελιδες και εχουν επιλεξει τη διαφημιστικη οδο για εσοδα. Κατανοω την κοινοτητα και δεν ειμαι κατα της προσωπικης αφαιρεσης περιεχομενου(διαφημισεων εν προκειμενω) κατα την προβολη αλλα φυσικα ειμαι κατα της αφαιρεσης απο τριτο και μαλιστα απο εταιρεια με σκοπο το κερδος πριν την προβολη.

Β. Στην ελλαδα δεν ηρθε ακομη αλλα γενικα θα γινεται επικαλυψη των διαφημισεων με δικες τους. Αν η ιστοσελιδα δεν δεχτει απλα δεν θα συμμετεχει στα εσοδα. Ουσιαστικα τα εσοδα θα ειναι μονο για τον brave και τον χρηστη(καλα ουτε για τον χρηστη. Τι να τα κανει τα κρυπτονομισματα… Αυτος που παρεχει περιεχομενο δεν θα τον ρωτανε καν.

Γ. Μαζευει δεδομενα απλα δεν τα μαζευει ανα λογαριασμο αλλα ανα συσκευη. Και γω αν ειχα 2000 ευρω για να συνεχισω την ερευνα(τοσα κοστιζει το μικρο διαφημιστικο πακετο τους) θα μου διναν δεδομενα και μου υποσχεθηκαν πολυ καλη στοχευση περιεχομενου

Δ. Ολο το story αν το δεις δεν ξεκινησε καλα. Μπηκαν πολλα funds να τον χρηματοδοτησουν και μαλιστα funds στα οποια συμμετεχουν μεγαλα ονοματα εμπορικων σηματων και προιοντων.

Ε. Ετσι κι αλλιως λειτουργει με καταπατηση και δεν μπορει να τρεξει σε σοβαρα νουμερα στην ΕΕ. Θεωρω οτι αν μεινει στα νουμερα που ειναι τουλαχιστον στην ευρωπη δεν θα εχει θεμα. Στην Αμερικη και παγκοσμια δεν γνωριζω τους νομους για την αλλοιωση περιεχομενου απο παροχο

Ετσι ενα μηνυματακι εγραψα και το πλατιασα. Σεντονακι για το κρυο

5 «Μου αρέσει»

Κατάλαβα τι θέλεις να πεις.

Θα σου πω την δική μου άποψη αρχικά.
Εγώ χρησιμοποιώ τον Brave από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε ως beta και στη συνέχεια από την πρώτη κιόλας κανονική του έκδοση. Οι λόγοι ήταν ότι α) Δεν θέλω με τίποτα να χρησιμοποιώ τον Chrome γιατί τον θεωρώ ότι πιο αισχρό και ανήθικο υπάρχει από browsers. Κάποιοι τον λατρεύουν, οκ. Ο καθένας όπως νομίζει καλύτερα., β) Λόγω του ότι χρησιμοποιούσα ως βασικό OS το macOS, ο ενσωματωμένος Safari είναι ένας browser με απίστευτα προβλήματα κάθε τόσο, με περιορισμούς στα extensions (πλέον μόνο μέσω App Store μπορείς να περάσεις που είναι όλα sandboxed :face_vomiting:) και γενικά είναι ένα σκουπίδι. Επίσης κάποιοι τον λατρεύουν αλλά αυτοί είναι σε άλλον πλανήτη μην πω σε άλλο πλανητικό σύστημα κάποιου μακρινού γαλαξία. Έχουν τα πάντα σε Apple και όλα μια χαρά. Κουκου-ρουκου στο μυαλό., γ) Για χρόνια χρησιμοποιούσα τον Firefox (που μάλιστα ποτέ δεν τον άφησα) αλλά κάποια στιγμή είχε τόσα προβλήματα στο macOS που δεν μπορούσα να τον ακολουθήσω. Και ο λόγος ήταν κυρίως το sync που ήταν άθλιο αλλά και γενικότερα ακόμα και τα mobile apps σε Android και iOS είχαν πολλά θέματα.
Έτσι λοιπόν, είχα φτάσει κάποια στιγμή και ως βασικό χρησιμοποιούσα τον Opera παντού. Στις πολύ αρχές του. Ως δεύτερο, είχα τον Chrome κυρίως για το sync του. Αναγκαστικά χρειαζόμουν κάποια πράγματα να τα έχω στο κινητό σε συγχρονισμό.
Όταν λοιπόν ο Brave έφτιαξε το sync και είδα ότι σε όλα τα λειτουργικά παίζει χωρίς προβλήματα, αποφάσισα να τον χρησιμοποιήσω πλέον ως βασικό. Το ότι έχει και ενσωματωμένο adblock που κόβει τα πάντα, για μένα ήταν ιδανικό ειδικά στο Android και iOS (iPhone και iPad).

Πάμε τώρα γενικά για τους χρήστες.
Πόσοι θα κάτσουν να ψάξουν τι γίνεται πίσω από τον κάθε browser; Πόσους ενδιαφέρει; Η απάντηση είναι ελάχιστους.

Για το διαφημιστικό κομμάτι δεν ξέρω τι γίνεται. Δεν βλέπω πουθενά διαφημίσεις και δεν ασχολούμαι και με σελίδες που έχουν κέρδος από διαφημίσεις. Εννοώ να έχω μια δική μου σελίδα και να περιμένω κέρδη.
Με τα κρυπτονομίσματα, επίσης δεν ασχολούμαι. Μεγαλύτερη απάτη δεν υπάρχει. Κάποιοι τα πιστεύουν και μάλιστα ρίχνουν και χρήμα πιστεύοντας ότι κάποια μέρα θα γίνουν πλούσιοι. Καλά κάνουν. Και οι εξωγήινοι κάποια στιγμή θα είναι φίλοι μας. :alien: :space_invader:
Όσο για τα δεδομένα… και ποιος δεν μαζεύει δεδομένα σήμερα. Οι πάντες και τα πάντα. Οπότε το να παίζουμε την γάτα με το ποντίκι με τους browsers δεν έχει κανένα νόημα. Προσέχουμε όσο γίνεται φυσικά για να έχουμε.

Για να μην μακρηγορώ κι εγώ και κουράζω, τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να βλέπω και πάλι προς τον Firefox. Όσο πάει και βελτιώνεται, παρόλο που έχει φάει κλωτσιές από παντού. Και εννοώ από τις μεγάλες εταιρίες όπως MS και Apple. To sync του δεν έχει θέματα, παίζει παντού μια χαρά, με το φορτωμα των σελίδων όλα ΟΚ, οπότε ίσως έρχεται ο καιρός να μετακινηθώ και πάλι σε αυτόν. Θα δούμε.

Δεκαετίες τώρα έκανα χρήση Mozilla Firefox, αλλά εδώ και 3 χρόνια βασική χρήση έχω τον Opera, ειδικά σε android κινητό όπου έχει μια μοναδική ικανότητα που δεν έχει κανείς άλλος browser! Σε όποια σελίδα και να είσαι κάνεις μεγέθυνση/σμίκρυνση με τα 2 δάκτυλα και αυτόματα προσαρμόζει το εύρος του κειμένου στο μέγεθος της οθόνης του κινητού!
Απλά θεϊκό ειδικά για μεσήλικες σαν του λόγου μου. Απορώ γιατί δεν το έχουν και οι άλλοι browsers! Έχω ψάξει, αλλά δεν βρίσκω κάτι ανάλογο σε Mozilla Firefox, Google Chrome! Αν κάποιος ξέρει σχετικά ας μας ενημερώσει.
Επίσης για τα πολύ εύκολα διαχειρήσιμα speed dial που μπορείς να έχεις στην αρχική οθόνη, καθώς και για τα ενσωματομένα που αν θες χρησημοποιείς, Messenger, WhatsApp, Telegram κτλ.
Ο συγχρονισμός του σε όλες τις συσκευές εύκολος και αξιόπιστος.
Σαν 2η επιλογή χρησημοποιώ τον Mozilla Firefox, αλλά σπάνια.

Προσθήκη: Ακόμη ένα μοναδικό στοιχείο που έχει ο Opera, είναι του ότι το dark mode επεκτείνετε και στο άσπρο χρώμα των ιστοσελίδων αν θέλετε. Απίστευτα βολικό και ευχάριστο!

2 «Μου αρέσει»

Τι λες για το Reader Mode του Firefox;

Αφαιρεί οτιδήποτε περιττό και δίνει μόνο το βασικό κείμενο. Μπορείς να ρυθμίσεις φόντο, γραμματοσειρά, πλάτος. Και αν θέλεις να σπάσεις και λίγο πλάκα μπορείς να του ζητήσεις να το διαβάσει στα ελληνικά :stuck_out_tongue_closed_eyes: [1]. Τουλάχιστον έχει πολλές διαφορέτικές φωνές για να διαλέξεις. Είναι ενσωματωμένο και δεν απαιτεί κάποιο πρόσθετο.

Δουλεύει σχεδόν πάντα, ελάχιστα sites έχω δει που να μην εντοπίζει το βασικό κείμενο. Για μένα είναι ένα βασικό εργαλείο που το χρησιμοποιώ συχνά, για να εστιάζω στα βασικά και όχι στα φρου φρου κάθε σελίδας. Επίσης, κρατώντας το Ctrl και με τη ροδέλα του ποντικιού αλλάζεις το zoom.

[1] Που μπορεί να έχει μεν πλάκα για μας, αλλά για κάποιους άλλους είναι από πολύ χρήσιμο έως απαραίτητο.

4 «Μου αρέσει»

Αυτό για υπολογιστή (γνωστό το Ctrl+Mouse Scroll button), για κινητό όμως απλά ξεχνάς την δυνατότητα αυτόματης προσαρμογής!
Προφανώς δεν κατάλαβες τι έγραψα.

Πολύ καλό για ανθρώπους που κάνουν χρήση αυτής της λειτουργίας λόγω όρασης, αλλά είναι λιγάκι δυσλειτουργικό γιατί όταν στο κείμενο υπάρχουν φωτογραφίες που δεν αυτοπροσαρμόζονται στο μέγεθος-ζουμ, γίνεται κουραστικό να το πηγαίνεις δεξιά αριστερά μέχρι να το κεντράρεις που λέμε για να διαβάσεις το άρθρο.
Ο @Asfodelus μιλάει για τον desktop browser του Firefox γιατί στον mobile δεν υπάρχει καμία τέτοια λειτουργία.
Πέρα από τα παραπάνω, είχα πάρα πολύ καιρό να εγκαταστήσω τον Opera στο Android. Φαίνεται αρκετά βελτιωμένος. Θα του ρίξω μια ματιά :face_with_monocle:

...γίνεται κουραστικό να το πηγαίνεις δεξιά αριστερά μέχρι να το κεντράρεις που λέμε για να διαβάσεις το άρθρο.
Αυτό ακριβώς κάνει να μην χρειάζεται ο Opera.

Sorry, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα από την απάντησή σου.
Εννοώ ότι στον Opera συμβαίνει αυτό.

Αυτό ακριβώς που αναφέρεις, είναι δυσλειτουργικό. Οι φωτογραφίες δεν προσαρμόζονται στο ζουμ και πρέπει να κάνεις διαρκώς δεξιά-αριστερά για να το κεντράρεις.

Στο Opera δεν χρειάζεται να κάνεις διαρκώς δεξιά-αριστερά για να το κεντράρεις. Μιλάμε πάντα σε android.

Για το ίδιο λέμε τότε. Για Android.
Ναι μεν όταν κάνεις ζουμ μεγεθύνουν τα γράμματα, αλλά όταν υπάρχουν εικόνες μέσα στο κείμενο, αυτές δεν αλλάζουν μέγεθος. Κάνε μια ελαφριά κίνηση όταν είσαι σε ζουμ, από τα δεξιά προς τα αριστερά και θα δεις αυτό που λέω.
Με το ζουμ ουσιαστικά γίνεται μεγέθυνση και μαζεύεται το κείμενο στην αριστερή πλευρά σε σχέση με τις φωτογραφίες που περιλαμβάνει ένα άρθρο. Οπότε, ότι είναι κάτω από το όριο μεγέθους των φωτογραφιών μένει κενό.
Επίσης, το ζουμ του Opera δεν λειτουργεί σωστά για όλες τις σελίδες. Οπότε, πάλι πρέπει να κάνεις δεξιά-αριστερά.

Προσωπικά σε Xiaomi Redmi 10 Pro δεν μου το κάνει αυτό σε 10άδες website που παρακολουθώ καθημερινά! Τις φωτογραφίες τις βγάζει την μια κάτω από την άλλη και ενδιάμεσα το κείμενο. Αυτό που λες το κάνει ο Opera (όπως και όλοι οι browsers) όταν είσαι με επιλογή “Προβολή για υπολογιστή”, πάντα σε android κινητό.

Όχι, δεν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή “Προβολή για υπολογιστή”.
Σε Samsung A71 που είμαι εγώ πάντως αυτό που λέω το κάνει.
Σε λίγες σελίδες γίνεται σωστά αυτό που αναφέρεις.

Αυτό είναι το αποτέλεσμα σε μία από τις σελίδες με ζουμ.

Σε άλλες σελίδες, με ειδήσεις π.χ.,

Καλύτερη η κατάσταση, αλλά κάνει αυτό που ανέφερα στην αρχή όπως φαίνεται και στις εικόνες.




Σε μένα τα δείχνει όλα σωστά και όμορφα όπως περιγράφω πιο πάνω.
Στείλτε μου το website να το τσεκάρουμε για την ιστορία! ;)

1 «Μου αρέσει»

Μόλις το τσέκαρα και υπάρχει. Με ακριβώς τον ίδιο τρόπο, και οι επιλογές εμφάνισης είναι στο μενού. Είναι λιγότερες, αλλά δεν έχει νόημα πχ η ρύθμιση του πλάτους.

Αυτό που δε βρήκα είναι η λειτουργία ανάγνωσης, ίσως υπάρχει, αλλά όσον αφορά το mobile η σχέση μου είναι επιφανειακή.

1 «Μου αρέσει»

Για τη λειτουργία ανάγνωσης (Read Mode) λέω @Asfodelus.
Έψαξα και δεν βλέπω να υπάρχει. Εκτός και κάνω τόσο λάθος.

Δες λίγο στο macworld @astrolavos1998.

Στην μπάρα που δείχνει το URL

2 «Μου αρέσει»