Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα?

https://booksandtoys.gr/φάδερ-ημών.html
Εδώ φαίνεται να το έχουν διαθέσιμο.

1 «Μου αρέσει»

Είναι ήδη στον δρόμο για εδώ, ευχαριστώ :nerd_face:

1 «Μου αρέσει»

O anarxikos ta spaei sto idio motivo “to deksi xeri tou skotadiou” tis idias syngrafeos.
kai sto idio politiko motivo "Anarxikoi kai Oneiropoloi tou Maurizio Maggiani.

Edit by admin:
Απαγορεύονται τα greeklish. Να μην επαναληφθεί παρακαλώ!
Εκ της διευθύνσεως

2 «Μου αρέσει»

προτιμήσεις: 1. ψυχολογία (εκλαϊκευμένη), 2. βιογραφίες, 3. εμψυχωτικά.

τώρα: “Elon Musk”, 3/5*

περίληψη: Ο βετεράνος δημοσιογράφος σε επιστημονικά και τεχνολογικά θέματα Άσλι Βανς ξεδιπλώνει σε όλο το εύρος της τη ζωή και το έργο μιας ιδιοφυΐας, από τα ταραχώδη παιδικά του χρόνια στη Νότια Αφρική και τη φυγή του στις Ηνωμένες Πολιτείες μέχρι τις τρομερές τεχνολογικές καινοτομίες και τις επιχειρηματικές του επιδιώξεις. Στο βιβλίο αυτό αποκαλύπτεται το όραμα του Ίλον Μασκ, ενός ιδιαίτερου ανθρώπου ο οποίος έχει επαναπροσδιορίσει την παγκόσμια βιομηχανία και έχει προκαλέσει νέα επίπεδα εφευρέσεων -από τη SpaceX και την Tesla μέχρι τη SolarCity- ξεπερνώντας τις όποιες δυσκολίες και δημιουργώντας πολλούς εχθρούς στην πορεία του. Μια βιογραφία που προκαλεί στον αναγνώστη έμπνευση και ενθουσιασμό για το μέλλον που έρχεται.

συγγραφέας: Ashlee Vance, συγγραφέας με παγκόσμια μπεστ σέλερ & παρουσιαστής tv “Hello World” (τεχνολογία). Αρθρογραφεί στο Bloomberg Businessweek κι έχει εργαστεί ως ανταποκριτής για τους New York Times και το The Register.

1 «Μου αρέσει»

βεβαια ο οποιοσδηποτε και αν επερνε τοσο χρημα απο το κρατος των ηπα μεσω της ποσοτικης χαλαρωσης ολο και κατι θα εφτιαχνε. Αλλά φανταζομαι τετοια πραματα δε γραφει το βιβλιο αυτο, ιδιαιτερα αφου το γραφει αρθρογραφος του bloomberg…
sorry, για το σχολιο, αλλά δεν κρατιωταν :grinning:

3 «Μου αρέσει»

lollll :smiley:
κοίτα… (θέλω να με βλέπω σαν) άνθρωπο των αποτελεσμάτων, πχ αν καταστήσει το πήγαινε-έλα (spX) φτηνό ή με γλυτώσει απο τον πονοκέφαλο του αν ο μεθυσμένος με σκοτώσει (self-drv tesla) [ζούσα Χανιά 10y =huuuge problem!] ή αν ο Gates λύσει το χέσιμο των ανθρώπων, τότε δεν* μ’ ενδιαφέρει που τα βρήκαν κ πως τα έκαναν (*σχετικό βεβαίως, σε κάποια πλαίσια ηθικής κτλ κτλ…)

στο άλλο άκρο (…για μένα), αν κάποιος δεν προσέφερε τελίκα τπτ τότε κ τίμιος πλην απλός “λαχανοπώλης” (λέω, αστειευόμενος), αν δεν βοήθησε κάπου /δεν επέστρεψε τπτ στην ανθρωπότητα (όσο ταπεινό κι αν ήταν) τότε τι να λέει… ;)

ps. ξεφεύγω από politically κορεκτίλα επειδη νιώθω άνετα να, μην τραβήξει κάποιος τις 5γραμμές μου αν δεν γίνομαι κατανοητός, …πεινάω κιόλας χαχα :P

2 «Μου αρέσει»

εγω θα συμφωνησω με αυτο, πλην ομως δεν μπορω να παραβλεψω οτι ενα πολυ μεγαλυτερο οφελος χαθηκε πχ για να στελνει αυτοκινητα στο διαστημα. Αν αυτα τα δισσεκατομυρια πηγαιναν στην υγεια πχ δε θα ηταν καλλιτερα; τεσπα… ειπα αρκετα…

4 «Μου αρέσει»

Την “Τριλογία του Βερολίνου” του Φίλιπ Κερ. Νουάρ ιστορικά μυθιστορήματα στην εποχή του Β ΠΠ , πρίν και μετά. Όλη η σειρά βιβλίων με ήρωα τον ντετέκτιβ Μπέρνχαρντ Γκούντερ είναι πολύ καλή.

2 «Μου αρέσει»

raik δεν διαφωνούμε, απλά θα σου δείξω μία πτυχή που ίσως δεν τυχαίνει να βλέπεις (πχ δεν ξέρω το επάγγελμά σου). σαφώς ΚΑΘΕ ποσό μπορεί να έχει καλύτερη τύχη (όπως κ το δικό μου ετήσιο budget καφέ -έξω- θα μπορούσε να βοηθήσει έναν άστεγο), όμως δεν το επιλέγουμε (για διάφορους ανθρώπινους λόγους). έτσι κι οι εταιρείες (όπως εμείς, τα πρόσωπα) χρηματοδοτούν επικοινωνιακές ή άλλες πλάγιες διαφημιστικές ενέργειες, για επίσης διάφορους λόγους (που ίσως δεν είναι καθόλου προφανείς).

  • σαν ιδιώτης, εγώ θα προτιμούσα να φαινόμουν στην παραλία, ότι διάβαζα την βιογραφία κάποιου που δήλωσε πως αντί μίας ακόμα (πανάκριβης) διαφήμισης, το ποσό θα δωριστεί σε κάποιους μετανάστες πολέμου …πχ!

  • σαν επιχειρηματίας, παρότι μπορώ να φανταστώ ένα σκασμό άλλες πολλαπλές διαφημιστικές ενέργειες που θα μπορούσε να ξοδευτεί το budget (θεωρώ εγώ, “καλύτερα” /κυρίως επειδή δεν φτάνουν τα όνειρά μου σε τέτοια επίπεδα ενεργειών), δεν παραβλέπω πως το τόλμημα να αναλωθεί σε μία (ξεκαθαρή, για τους διαφημιστές) καραbold-branding ενέργεια /μία “διπλή δήλωση” θα έλεγε κάποιος /μία ειρηνική “πολεμική ιαχή” προς όσους τον αμφισβήτησαν (εντελώς α-πα-ραί-τη-τη για όλους τους ονειροπόλους εργαζόμενους που ξενύχτησαν στηρίζοντας το όραμά του), ήταν ότι καλύτερο, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή προκάλεσε τόσο (κάτι που συνάδει με τους εταιρικούς σκοπούς και των δύο επιχειρημάτων (spX+tsl).

σαν άνθρωπος μου μοιάζει σπατάλη αλλά αν ήθελα η εταιρεία μου να φωνάξει, θα διάλεγα -αν μπορούσα- μια τέτοια ενέργεια, ειδικά αν είχα φτύσει το αίμα που χρειάστηκε ο πόλεμος του να σταθούν αυτά τα projects ;)

ναι καταλαβαινω το ενδιαφερον που εχει ενας επιχειρηματιας να διαβασει αυτο το βιβλιο απο πολλες αποψεις, δεν ειμαι εναντιον αυτού, πολυ καλα κανεις και το διαβαζεις το βιβλιο. Φαινεται ομως πως δεν προσεξες μια λεπτομερεια σε αυτα που ειπα, γυρω απο την οποια κινειται το ολο σχολιο

ο οποιοσδηποτε και αν επερνε τοσο χρημα απο το κρατος των ηπα

δε μιλαμε μονο για κεφαλαια ιδιωτων αλλά και για κρατικο χρημα. Μπολικο.

2 «Μου αρέσει»

Ήρθε!

Stats for nerds

Τυπώθηκε τον Ιανουάριο του 2006 σε 3000 αντίτυπα.
460 σελίδες σε χαρτί Σαμουά (Palatina) 100γρ.

3 «Μου αρέσει»

Ωραίος! Καλό διάβασμα!

Αν υπάρξει λαϊκή απαίτηση, ίσως να είναι καιρός για επανέκδοση.

1 «Μου αρέσει»

το πρόσεξα και το απάντησα @ “τότε δεν* μ’ ενδιαφέρει που τα βρήκαν κ πως τα έκαναν” :) ;)

γιατί να μην επιδοτήσει το γιουεςέϊ, όταν βρίσκεται εξαρτόμενο από ρώσους κ κινέζους για οτιδήποτε επικοινωνιακό (αλλά ας μην κρυβόμαστε: στρατιωτικό)? η spX ξαναβάζει σε κυριαρχία την χώρα κ αυτό συμφέρει τον καθένα (τους)! αν δλδ ξεκινούσες εσύ την αναβίωση της πειραϊκής πατραϊκής ή της ελλ/κής αυτοκινητοβιομηχανίας, γιατί να μην δεχόμασταν όλοι να “επιδοτήσουμε” από την φορολογία μας? είναι καλύτερη η εισαγωγή αγαθών κ υπηρεσιών? :) ;)

προφανώς ίσως γνωρίζεις περισσότερα κ σαφώς είμαι εκτός θέματος ανανεώνοντας την συζήτηση, πέραν του βιβλίου. προσωπικά δεν βρίσκω τπτ μεμτό στην ιστορία, ειδικά όταν τα ταμειακά αποθέματα αναλώνονται σε στρατιωτικούς σκοπούς (για τους οποίους ουδής γιοεσεϊ-ανός :P ) ερωτήθηκε ;) …αλλά θα χαιρόμουν να συνεχίζαμε κ διαπροσωπικά, ώστε να φτάσω να γνωρίζω περισσότερα ;) :)

βλεπω θες να παρεις αποψη για να δεις το θεμα πιο σφαιρικα και να βγαλεις συμπερασμα. Σωστος :+1:
Διαπροσωπικα οταν λες, φανταζομαι εννοεις προσωπικο μηνυμα για να μην κουραζουμε τα παιδια εδω με ασχετα θεματα (παλι σωστος). Οκ θα στειλω πμ σε λιγακι γιατι εχω να κανω κατι ενδιαμεσα

1 «Μου αρέσει»

" Tι??? Θέλεις να γίνουμε η σοβιετία της ευρώπης??? "

:rofl:

1 «Μου αρέσει»

Βρε το τελευταίο πήρες; :slight_smile: :slight_smile:

Αν και το έχω διαβάσει εδώκαι κάποιο καιρό

The Μachine stops (1909) Edward Forster

Ένα εξαιρετικό εργάκι επιστημονικής φαντασίας γραμμένο αρκετά πριν γίνουν όλα πραγματικότητα, που ασχολείται με θέματα όπως η δικτύωση, τα αερόπλοια και γενικότερα η ζωή του ανθρώπου σε μία τεχνολογικά αναπτυγμένη κοινωνία, μέσα από τα μάτια ενός ανθρώπου του 19-20ου αιώνα. Έχει γυριστεί και σε ταινία (50 λεπτών) στα πλαίσια της σειράς Out of the Unknown (1965–1971) του BBC. Δυστυχώς δεν το έχω βρει πουθενά μεταφρασμένο. Σε κάποιες ακαδημαϊκές συλλογές το γραπτό κείμενο κυκλοφορεί ελεύθερα.

3 «Μου αρέσει»

Με μια πρόχειρη αναζήτηση, βλέπω ότι υπάρχει εδώ : https://www.politeianet.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=89&keyword=η+μηχανή+σταματά&limitstart=0
και εδώ : https://www.protoporia.gr/forster-entoyarnt-morgkan-h-mhxanh-stamata-9786185077174.html

2 «Μου αρέσει»


Ιδανικό ανάγνωσμα για νυχτερινές ώρες, μειονέκτημα-πλεονέκτημα δεν υπάρχει μετάφραση στα ελληνικά. Η γραφή παρ’όλα αυτά είναι απολαυστικότατη.

2 «Μου αρέσει»

enlightenment now απο τον stephen pinker !!

Γράφει πάρα πολύ κατανοητά.

2 «Μου αρέσει»