Ποιο πρόγραμμα-εφαρμογή χρησιμοποιείτε για video conference, chat, τηλεφωνικές κλήσεις κλπ

Ας πουμε εδω τι χρησιμοποιουμε, ετσι για να περνουμε ιδεες και feedback απο τα προγραμματα που χρησιμοποιει ο καθενας.
Μεχρι προσφατα χρησιμοποιουσα αρκετα το wire για βιντεοκλησεις, chat και κλησεις ομιλιας, αλλά σιγα σιγα μαλλον θα το καταργησω μετα απο αυτη την ειδηση που διαβασα → https://blog.privacytools.io/delisting-wire/
Καποιος φιλος, μου προτεινε να χρησιμοποιουμε το tox το οποιο μου φανηκε ενδιαφερον και εδω και λιγο καιρο που χρησιμοποιω το utox ειμαι ευχαριστημενος και το καλο ηταν οτι το βρηκα στα αποθετηρια. Εδω οι tox clients → https://tox.chat/clients.html . Για το κινητο (android) μαλλον εχει θεμα προς το παρων στο να ανοιγει αρχεια που λαμβανοντε μεσω της εφαρμογης. Εχει και επιλογη για δημιουργια groupchat που ειναι και θεμα των ημερων τωρα…
Για τον υπολογιστη και για κλησεις με το πρωτοκολλο sip με εχει βολεψει το jitsi, αλλά εχει το κακο οτι πρεπει να προσθεσεις αποθετηριο.
Για το κινητο για κλησεις με sip (και οχι μονο βεβαια) καπως καλο για μενα ειναι το linphone αλλά μου παρουσιαζει προβληματακια και δεν εχω καταληξει ακομα. Εχω χρησιμοποιησει και το zoiper αλλά ειναι κλειστο λογισμικο και μου τη σπαει.
Σε ενα live usb (για να μην τα εχω σε κανονικη εγκατασταση) εχω και το skype και το viber αν χρειαστει να μιλησω με καποιον mainstream (να το πω ετσι) ανθρωπο αλλά ευτυχως δεν εχει χρειαστει παρα ελαχιστες φορες (και το αποφευγω κιολας)
Εσεις τι χρησιμοποιειτε;

1 «Μου αρέσει»

Jitsi Meet

δεν χρειαζεται να κανεις εγκατασταση τιποτα, στελνεις μια προσκληση με ενα λινκ και μιλας απο εφαρμογη ανοιχτου κωδικα με κρυπτογραφηση μεσα απ τον Browser.
Σε Firefox η ποιοτητα ηχου και εικονας ειναι κορυφαια.

4 «Μου αρέσει»

πολυ σωστα ειναι πολυ βολικο το jitsi meet. Προϋποθετει ομως οτι δε θα εχεις απενεργοποιησει το webrtc στον browser (για λογους ιδιωτικοτητας). Επισης το jitsi meet δεν κανει κλησεις μεσω sip (αν δεν κανω λαθος). Κατα τα άλλα ειναι πολυ καλο, γιατι οπως ειχε αναφερει και ο @GNUTechie σε άλλο νημα, γινεται και self hosted με docker, κατι που μπορει να εξυπηρετησει πολυ.

ναι είναι πολύ καλό το jitsi meet για conferencing.

Για chat με έχει βολέψει πολύ το ferdi (hardfork of franz). Υποστηρίζει όλα τα chat που δουλεύουν απο browser, π.χ. skype, telegram, discord, matrix (με riot web) κτλ

Χρησιμοποιώ επίσης zulip (μεσώ ferdi) και αναγκαστικά skype, οι κλήσεις skype δουλεύουνε πολύ καλά από ferdi. Είναι γενικά λίγο βαρύ, ειδικά το appimage αλλά πολύ βολικό!

1 «Μου αρέσει»

Γεια σε όλους…Στην δικη μου περίπτωση σε Firefox εχει πρόβλημα και μου βγάζει μήνυμα για χρήση chrome η chromium κάτι που έκανα και όλα δουλεύουν καλά.Καμιά ιδέα τι συμβαίνει.

τι εκδοση του firefox εχεις; δωσε στο τερματικο
firefox -v και πες μας…
επισης, μηπως εχεις απενεργοποιησει το webrtc; ή μηπως εχεις αλλάξει user agent;

Firefox 75 ,οχι και οχι !!!

Ομοίως και σε μένα (σε arch - τελευταία έκδοση firefox). Με βαριά καρδιά έβαλα chromium χωρίς να πολυψάξω παραπάνω τι δεν δουλεύει (σωστά) σε firefox.

1 «Μου αρέσει»

σε μενα με firefox 75 φαινεται να δουλευει… δε μου βγαζει τετοιο μηνυμα…
ειδατε τι λεει στο λινκ που γραφει fully supported browsers;

edit
ουπς, ξεχασα, εγω εχω αλλάξει το user agent και φαινεται οτι χρησιμοποιω chrome και windows 10, ενω χρησιμοποιω mx linux και firefox…

Αυτά ακριβώς έγραφα τώρα … με πρόλαβες! (Manjaro )

@lnxuser δεν εχω ιδεα.
LinuxMint 19.3 και Firefox 75

Με τον Firefox Γενικά έχει θεματάκια. Μπορεί να μην το λένε ευθέως , αλλά επειδή έχω διαβάσει λίγο το blog της κοινότητας του jitsi , γενικά είναι γραμμένο για Chrome. Τώρα σιγά σιγά προσθέτουν υποστήριξη για Firefox. Συγκεκριμένα έχουν επικεντρωθεί στο να φτιάξουν μία λειτουργία που θα κάλύπτει τα ίδια με το simulcast του Chrome.

Για παράδειγμα αν μία κλήση 10 ατόμων με κάμερες καταναλώνει 120 Μbps στον Firefox ή άλλο φυλλομετρητή, αν όλοι οι συμμετέχοντες έχουν Chorme ( όλοι όμως), τότε θα καταναλώνει 95 Mbps και θα υπάρχει καλύτερη ευστάθεια.

Ακόμα αξίζει να πούμε πως αν χρησιμοποιείται το meet.jit.si η επικοίνωνίας σας δεν είναι κρυπτογραφημένη από άκρο-σε-άρκρο(e2e), αλλά αποκρυπτογραφείται από στον σέρβερ του Jitsi και ξανά στέλνεται κρυπτογραφημένη στον παραλήπτη. Αν μέσω του meet.jit.si/ υπάρχουν μόνο 2 άτομα συνδεδεμένα, τότε χρησιμοποιείται peer-to-peer σύνδεση οπότε είναι e2e κρυπτογραφημένη, αλλά χωρίς ο χρήστης να το ξέρει μπορεί αν συνδεθεί κάποιος τρίτος ή αν αποτύχει κάποια στιγμή το p2p, τότε να σταματήσει η κρυπτογράφηση e2e, γιατί θα αναλάβει ο σέρβερ. Οπότε για πλήρη ιδιωτικότητα πάμε σε Signal (δεν έχει ομαδική κλήση ακόμα) και άλλες εφαρμογές αν και στις ομαδικές βιντεοκλήσεις με κρυπτογράφηση σε FOSS δεν έχω βρει κάτι που να είναι έτοιμο στημένο. Μόνο το jitsi έχει δωρεάν αυτή τη δυνατότητα για e2e, αν το σηκώσεις σε δικό σου σέρβερ, αλλά φυσικά πληρώνεις τον σέρβερ.

2 «Μου αρέσει»

ριξε μια ματια στο tox που λεω παραπανω, νομιζω οτι μαλλον ειναι οκ. Το θεμα που ξερω για αυτο ειναι οτι η κρυπτογραφηση που χρησιμοποιει δεν ειναι επικυρωμενη επισημα απο κρυπτογραφους γενικοτερα…

1 «Μου αρέσει»

Σε σχέση με ιδιωτικότητα αλλά και το πως ως χρήστες πως πρέπει να το χρησιμοποιούμε
αυτό είναι πολύ κατατοπιστικό https://jitsi.org/news/security/
Εφόσον λύσουν και τα προβλήματα με τον firefox φαίνεται να είναι ότι καλύτερο σε ελεύθερο λογισμικό

3 «Μου αρέσει»