Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να καίτε στικάκια;

Συμφωνώ ότι το default του cp είναι καλύτερο.
Η σουμα είναι σε ένα post εδώ στο AskUbuntu.

Ενδιαφέρον είναι και το thread εδώ (στατιστικά χωρις dd)

1 «Μου αρέσει»

Balena Etcher ειναι ο,τι καλυτερο για να καις ο,τι θες.

Βημα 1ο: επιλεγεις το .iso
Βημα 2ο: επιλεγεις τη συσκευη που θα κανεις bootable
Βημα 3ο: Εκτελεση

5 «Μου αρέσει»

για linux suse studio imagewriter

για windows Rufus

πάντα rufus @win /μόλις τώρα δοκίμασα etcher @lnx =χαριτωμένο, λέω δεν το πετάω κ win =bload κ της αρκούδας =αρνήθηκα τα πάντα κ πάλι πέρασε avast, pc-accelerator κάτι, κ παραλίγο κ mcafee chrome extension …είχα καιρό να βλαστημήσω καλά κι είχα σκουριάσει, να 'ναι καλά… που να το σημειώσω μην ξαναξεχαστώ ποτέ?? #σιχτιρι

edit: ώπα, πέρασε και webadvisor, silverspeed, walliant κάτι… γαμ2$@@$@

edit2: τι απλή και γρήγορη ομορφιά το imagewriter, thnx αλήτης ;)

To dd, αν και όχι τόσο συχνά πια μιας και χρησιμοποιώ συνήθως multiboot usb και βάζω isos εκεί. Πάντως επειδή ήθελα ν’ αποφύγω τη χρήση του dd μέσω τερματικού, όπου χρειάζεται προσοχή σχετικά με τις διαδρομές και να κάνω τη διαδικασία λίγο πιο εύκολη έφτιαξα πρόσφατα ένα gui σε python3 και qt5.

2 «Μου αρέσει»

Σε win το yumi
σε linux ένα γαλλικό που λέγεται multiboot.

@dancaer69
Καλή φάση, πως μπορούμε να το δοκιμάσουμε?

Εγώ σε win/linux/mac etcher για το verification παιδιά γιατί πολλά στικάκια πεθαίνουν στα χέρια μου τελευταία, λες και τα φτιάχνουν από σκουπίδια…

Ναι, πρόσφατα το ανέβασα, μιας και ζητήθηκε σε ανάλογο θέμα σε γειτονικό φόρουμ. Εδώ το link:


Είναι σε python3 με Qt5, οπότε χρειάζεται το αντίστοιχο πακέτο. Σε ubuntu based διανομές το όνομα πακέτου είναι python3-pyqt5
Δεν είναι σε πακέτο, απλά αποσυμπιέζετε το αρχείο όπου θέλετε, τρέχει με το “ddburnIso.py” (ίσως χρειαστεί να γίνει εκτελέσιμο)

το unetbootin ηταν το καλυτερο που ειχα χρησιμοποιησει. Λυπάμαι που δεν δουλευει σχεδόν ποτε εδω και 2+ χρόνια. dd σε δυσκολα και πλέον οταν παταω ενα ιso ανοιγει καποιο προγραμμα και το φτιαχνει. Μαλλον είναι του ubuntu η του elementary. Γενικα τετοιες λειτορυργιες επρεπε να ειναι ενσωματωμενες στις διανομές εδω και χρονια. Ολοι κάποια στιγμη χρειαστηκαν να φτιαξουν ενα στικακι

Ventoy https://www.ventoy.net/en/download.html
Με τη βοήθεια plop linux
https://www.plop.at/en/ploplinux/index.html
για αρχαία pc.
Επίσης balena etcher.

1 «Μου αρέσει»