Ποιες μνήμες ram χρειάζομαι για το laptop μου.

Καλημέρα, καλό μήνα!
Καλά Χριστούγεννα να έχουμε! :christmas_tree:
Τον νέο χρόνο, ονειρευόμαστε να ανεβάσουμε λίγο τις επιδόσεις του Linux λειτουργικού μας στο laptop.
Αφού τελικά καταλήξαμε στην αγαπημένη μας διανομή μετά από αρκετό distro-hopping.
Επιτρέψτε μου κάποιες ερωτήσεις στο φιλόξενο και αμερόληπτο φόρουμ μας.
Θα τις ονόμαζα ερωτήσεις αρχάριου και όντως έτσι είναι, αλλά μετά από έναν χρόνο περίπου στο Linux και στο φόρουμ μας, διαπιστώνω ότι έχω μάθει αρκετά πράγματα και είμαι ενθουσιασμένος με το πόσα πολλά πράγματα έχω να μάθω ακόμη.
Οι ερωτήσεις λοιπόν:

  • Πώς βρίσκω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μηχανήματος μου;
  • Πώς βρίσκω το ανώτερο όριο αναβάθμισης μνήμης για το συγκεκριμένο λάπτοπ;
  • Η αντικατάσταση μνήμης ram, απαιτεί μόνο αντικατάσταση του hardware, χωρίς επέμβαση στο software;
  • Εκτός από αναβάθμιση σε μνήμη ram και δίσκο ssd, υπάρχει δυνατότητα επιπλέον αναβάθμισης σε laptop;
  • Αν κάτι πάει στραβά ξέρετε καμιά καλή υπηρεσία υποστήριξης :sweat_smile:
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πολύ περισσότερα από όσα θα ήθελες να μάθεις θα βρεις με την εντολή

sudo dmidecode | less

Τις πληροφορίες αυτές τις παίρνει από το System Managment BIOS. Μεταξύ άλλων θα δεις το πραγματικό μοντέλο του Laptop. Στην συνέχεια ψάχνεις το “Service Manual”. Χωρίς αυτό δεν μπορείς να απαντήσεις τίποτα παραπάνω.

1 «Μου αρέσει»

Πολυ γρηγορη απαντηση ειναι να πληκτρολογησεις το μοντελο του λαπτοπ στην google συνοδευομενο απο max memory. Υπαρχουν σαιτ κατασκευαστων μνημων οπως η corsair kingston κτλ που εχουν βαση δεδομενων και αναφερουν ποια ειναι η μεγαλυτερη αναβαθμιση που μπορεις να κανεις αλλα και ποσα διαθεσιμα slot εχεις. Πχ αν θελεις 8Gb και υπαρχει ενα slot στο laptop πρεπει να παρεις 1 module των 8Gb και να βγαλεις το υπαρχον. Αν εχει 2 slot τοτε ισως μπορεις να παρεις ενα module 4Gb και να προσθεσεις στην ηδη υπαρχουσα κτλ.

Ssd απαραιτητα!

Στα laptop δεν μπορεις να αναβαθμισεις πολλα πραγματα. Αν ειναι παλιο ισως να μπορεις να αλλαξεις και τον επεξεργαστη. Για να δεις αν ο επεξεργαστης μπορει να αντικατασταθει πληκτρολογεις στη google τον επεξεργαστη σου. Αν δεν ειναι bga πιθανων να μπορεις να παρεις οτι καλυτερο βρεις και να τον αντικαταστησεις. Ομως εκει πρεπει να να προσεξεις. Πχ αν ειναι διπυρυνος ο δικος σου και πάρεις τετραπύρηνο μπορει να μην υποστηριζεται απο το bios. Υπηρεσιες για να ελεγξεις τον επεξεργαστη σου ειναι πχ cpuupgrade κτλ. Θα βρεις και παλι αρκετα στο net. Δεν γινεται upgrade σε bga γιατι δεν ειναι βαζω βγαζω. Χρειαζεσαι εξειδικευμενο εξοπλισμο.

Τελος εαν ολα τα παραπανω δεν σε καλυψουν ψαχνεις τη διανομη με τις μικροτερες απαιτησεις. Ομως οι απαιτησεις του λειτουργικου δεν αντικατοπτριζουν τις απαιτησεις της χρησης. Θα βρεις εναν ελαφρυ browser, και τελος θα κανεις αρκετες περικοπες. Πχ youtube μονο σε χαμηλη ποιοτητα, οχι ανοικτες πολλες καρτελες κτλ

1 «Μου αρέσει»

Θα παραθεσω μια ακομα εντολη που ισως παρουσιασει τις πληροφοριες που θες λιγο πιο κατανοητα απο την περγαμυνη που σου δινει το dmidecode.

Κατεβασε το inxi για την διανομη που χρησιμοποιεις και στο τερματικο γραψε

sudo inxi -F -m

Θα πρεπει λογικα να σου βγαλει ενα αποτελεσμα παρομοιο με το παρακατω (αυτο που δειχνω εδω ειναι απο ενα απο τα μηχανιματα μου):

System:    Host: Gizmo Kernel: 4.19.0-17-amd64 x86_64 bits: 64 Desktop: MATE 1.20.4 Distro: Debian GNU/Linux 10 (buster) 
Machine:   Type: Desktop Mobo: Intel model: DH61CR v: AAG14064-209 serial: <redacted> BIOS: Intel 
           v: BEH6110H.86A.0044.2012.0531.1710 date: 05/31/2012 
Memory:    RAM: total: 3.76 GiB used: 2.64 GiB (70.3%) 
           Array-1: capacity: 32 GiB slots: 2 EC: None 
           Device-1: Channel A DIMM 0 size: 4 GiB speed: 1333 MT/s 
           Device-2: Channel B DIMM 0 size: No Module Installed 
CPU:       Topology: Dual Core model: Intel Core i3-3220 bits: 64 type: MT MCP L2 cache: 3072 KiB 
           Speed: 1596 MHz min/max: 1600/3300 MHz Core speeds (MHz): 1: 1596 2: 1596 3: 1596 4: 1596 
Graphics:  Device-1: Intel Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor Graphics driver: i915 v: kernel 
           Display: server: X.Org 1.20.4 driver: intel resolution: 1440x900~60Hz 
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Desktop v: 4.2 Mesa 18.3.6 
Audio:     Device-1: Intel 6 Series/C200 Series Family High Definition Audio driver: snd_hda_intel 
           Sound Server: ALSA v: k4.19.0-17-amd64 
Network:   Device-1: Intel 82579V Gigabit Network driver: e1000e 
           IF: eth0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: <redacted> 
           IF-ID-1: docker0 state: down mac: <redacted> 
           IF-ID-2: vboxnet0 state: down mac: <redacted> 
Drives:    Local Storage: total: 2.73 TiB used: 1.25 TiB (45.8%) 
           ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WD10EZEX-00RKKA0 size: 931.51 GiB 
           ID-2: /dev/sdb vendor: Western Digital model: WD20EZRZ-00Z5HB0 size: 1.82 TiB 
Partition: ID-1: / size: 909.09 GiB used: 629.53 GiB (69.2%) fs: ext4 dev: /dev/sda1 
           ID-2: swap-1 size: 7.80 GiB used: 363.3 MiB (4.5%) fs: swap dev: /dev/sda5 
Sensors:   System Temperatures: cpu: 39.0 C mobo: N/A 
           Fan Speeds (RPM): N/A 
Info:      Processes: 216 Uptime: 106d 5h 22m Shell: bash inxi: 3.0.32 

Στη γραμμη Memory σου αναφερει το μεγιστο μεγεθος μνημης ( capacity ) που μπορει να παρει το συστημα αυτο ειτε laptop ειτε Desktop.

Εξαρταται. Εαν κανεις αναβαθμιση σε μηχανιμα με 64αμπιτο λειτουργικο δεν χρειαζεται τιποτα. Αν κανεις αναβαθμιση σε μηχανιμα με 32αμπιτο λειτουργικο θα πρεπει να τρεχει πυρινα που να υποστηριζει PAE για να μπορεσει να διαβασει παραπανω απο 3GB μνημης RAM.

Μπορεις να κανεις και αναβαθμιση στο wifi του εν λογω laptop. Το σημειο που θελει προσοχη και διαβασμα του Service Manual οπως σωστα προτεινε ο @Asfodelus ειναι τι ειδους καρτα wifi θα χρειαστεις για το εν λογω μηχανιμα. Αφου βρεις το service manual για το laptop σου (τα οποια γινονται σιγα σιγα δυσευρετα) δες τι προτεινουν συσκευες σαν αντικαταστατες κοιτα τις προδιαγραφες τους και μετα ξεκινας κηνιγητο σε Ebay, Aliexpress, Amazon, Skroutz κλπ κλπ

Επηδει ειμαι εκτος Ελληνικου εδαφους δεν γνωριζω.

Ελπιζω να βοηθησα

1 «Μου αρέσει»

Την πιο καλή υποστήριξη θα την έχεις μόνο αν βρεις κάποιον τεχνικό υπολογιστών, που να ξέρει από λάπτοπ, σε επίπεδο γειτονιάς και να είναι καλός άνθρωπος. Ειδικά στα λάπτοπ αν έχεις ένα τζιμάνι γνωστό σου τεχνικό είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει πιστεύω. Σε μεγάλες εταιρίες service δεν νοιάζονται αρκετά για να ψάχνουν ανταλλακτικά για το κάθε δύστροπο μοντέλο λάπτοπ κλπ.

Χτυπάς στο Google τον αριθμό του μοντέλου που αναγράφεται κάπου στο λαπτοπ και το όνομα του brand. Σχετικές πληροφορίες θα βρεις στη σελίδα του κατασκευαστή εκεί που έχει τα χαρακτηριστικά του λάπτοπ ή στο manual.

1 «Μου αρέσει»

Αν μας έβαζες το μοντέλο του φορητού θα ήταν πιο εύκολο να βοηθήσουμε. Τώρα να μαντέψω αν οι μνήμες είναι ddr3 σίγουρα ένα ζεύγος 2Χ8gb είναι υπέρ αρκετό.
SSD προτιμώ Samsung, το καλύτερο rock solid firmware προς το παρόν.
CPU … αν είσαι σε dual core 99% οι μνήμες είναι ddr2 άρα 2Χ4gb με sdd σε sata2 max transferate 250mb/s.

2 «Μου αρέσει»

Να αποκαλύψω ότι το laptop είναι triple-boot
win10, win11pro και Linux-lite 5.6.
Προς το παρόν χειρίζομαι το Linux lite γιατί το προτιμώ, είναι πιο όμορφο, χρειάζεται λιγότερους πόρους και λειτουργεί καλύτερα από τα άλλα δύο στο μηχάνημά μου.
Επίσης να σημειώσω ότι το Win11 προσπαθεί από μόνο του να επιβληθεί στο boot menu.
Επομένως θα πρέπει να βρώ κάποιο άλλο μηχάνημα να το εγκαταστήσω, ίσως μαζί με το 10 για να παρακολουθώ τις εξελίξεις, ιδίως στα windows subsystem for linux και windows subsystem for android.
Επίσης δεν παίζω παιχνίδια, μόνο Fortnite στο PS4 του γιού μου.
Δεν χειρίζομαι Photoshop.
Θέλω όμως να χρησιμοποιήσω virtual machines, lxc containers, docker, Kubernetes.

Συγκεκριμένα τα χαρακτηριστικά είναι:
(Έχω σβήσει τις διευθύνσεις mac, πείτε μου αν έπρεπε να αποκρύψω κάτι επιπλέον)

nikaskn  ~  sudo inxi -F
[sudo] password for nikaskn: 
System:    Host:       Kernel: 5.4.0-91-generic x86_64 bits: 64 Desktop: Xfce 4.14.2 Distro: Linux Lite 5.6 LTS 
Machine:   Type: Laptop System: LENOVO product: 80L0 v: Lenovo G50-80 serial: PF0APW7Z 
           Mobo: LENOVO model: Lenovo G50-80 v: 31900058 WIN serial: PF0APW7Z UEFI: LENOVO v: B0CN95WW date: 08/03/2015 
Battery:   ID-1: BAT0 charge: 6.4 Wh condition: 18.7/28.5 Wh (66%) 
CPU:       Topology: Dual Core model: Intel Core i3-4030U bits: 64 type: MT MCP L2 cache: 3072 KiB 
           Speed: 798 MHz min/max: 800/1800 MHz Core speeds (MHz): 1: 798 2: 798 3: 800 4: 799 
Graphics:  Device-1: Intel Haswell-ULT Integrated Graphics driver: i915 v: kernel 
           Display: server: X.Org 1.20.11 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1366x768~60Hz 
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 4400 (HSW GT2) v: 4.5 Mesa 21.0.3 
Audio:     Device-1: Intel Haswell-ULT HD Audio driver: snd_hda_intel 
           Device-2: Intel 8 Series HD Audio driver: snd_hda_intel 
           Sound Server: ALSA v: k5.4.0-91-generic 
Network:   Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet driver: r8169 
           IF:         state: down mac: 
           Device-2: Intel Wireless 3160 driver: iwlwifi 
           IF:       state: up mac: 
Drives:    Local Storage: total: 465.76 GiB used: 41.58 GiB (8.9%) 
           ID-1: /dev/sda vendor: Seagate model: ST500LT012-1DG142 size: 465.76 GiB 
Partition: ID-1: / size: 95.17 GiB used: 41.54 GiB (43.7%) fs: ext4 dev: /dev/sda8 
Sensors:   System Temperatures: cpu: 35.0 C mobo: N/A 
           Fan Speeds (RPM): N/A 
Info:      Processes: 227 Uptime: 1d 9h 46m Memory: 3.77 GiB used: 1.91 GiB (50.7%) Shell: bash inxi: 3.0.38 

παραθέτω επίσης μέρος της απόκρισης στην εντολή sudo dmidecode | less

SMBIOS 2.7 present.
68 structures occupying 3390 bytes.
Table at 0x9C708000.

Handle 0x0000, DMI type 0, 24 bytes
BIOS Information
        Vendor: LENOVO
        Version: B0CN95WW
        Release Date: 08/03/2015
        Address: 0xE0000
        Runtime Size: 128 kB
        ROM Size: 6144 kB
        Characteristics:
                PCI is supported
                BIOS is upgradeable
                BIOS shadowing is allowed
                Boot from CD is supported
                Selectable boot is supported
                EDD is supported
                Japanese floppy for NEC 9800 1.2 MB is supported (int 13h)
                Japanese floppy for Toshiba 1.2 MB is supported (int 13h)
                5.25"/360 kB floppy services are supported (int 13h)
                5.25"/1.2 MB floppy services are supported (int 13h)
                3.5"/720 kB floppy services are supported (int 13h)
                3.5"/2.88 MB floppy services are supported (int 13h)
                8042 keyboard services are supported (int 9h)
                CGA/mono video services are supported (int 10h)
                ACPI is supported
                USB legacy is supported
                BIOS boot specification is supported
                Targeted content distribution is supported
                UEFI is supported
        BIOS Revision: 1.95
        Firmware Revision: 1.95

παρακάτω έχω σβήσει το ID

Handle 0x0004, DMI type 4, 42 bytes
Processor Information
        Socket Designation: U3E1
        Type: Central Processor
        Family: Core i3
        Manufacturer: Intel(R) Corporation
        ID: 
        Signature: Type 0, Family 6, Model 69, Stepping 1
        Flags:
                FPU (Floating-point unit on-chip)
                VME (Virtual mode extension)
                DE (Debugging extension)
                PSE (Page size extension)
                TSC (Time stamp counter)
                MSR (Model specific registers)
                PAE (Physical address extension)
                MCE (Machine check exception)
                CX8 (CMPXCHG8 instruction supported)
                APIC (On-chip APIC hardware supported)
                SEP (Fast system call)
                MTRR (Memory type range registers)
                PGE (Page global enable)
                MCA (Machine check architecture)
                CMOV (Conditional move instruction supported)
                PAT (Page attribute table)
                PSE-36 (36-bit page size extension)
                CLFSH (CLFLUSH instruction supported)
                DS (Debug store)
                ACPI (ACPI supported)
                MMX (MMX technology supported)
                FXSR (FXSAVE and FXSTOR instructions supported)
                SSE (Streaming SIMD extensions)
                SSE2 (Streaming SIMD extensions 2)
                SS (Self-snoop)
                HTT (Multi-threading)
                TM (Thermal monitor supported)
                PBE (Pending break enabled)
        Version: Intel(R) Core(TM) i3-4030U CPU @ 1.90GHz
        Voltage: 0.7 V
        External Clock: 100 MHz
        Max Speed: 1900 MHz
        Current Speed: 1900 MHz
        Status: Populated, Enabled
        Upgrade: Socket BGA1168
        L1 Cache Handle: 0x0006
        L2 Cache Handle: 0x0007
        L3 Cache Handle: 0x0008
        Serial Number: To Be Filled By O.E.M.
        Asset Tag: To Be Filled By O.E.M.
        Part Number: To Be Filled By O.E.M.
        Core Count: 2
        Core Enabled: 2
        Thread Count: 4
        Characteristics:
                64-bit capable
                Multi-Core
                Hardware Thread
                Execute Protection
                Enhanced Virtualization
                Power/Performance Control

Ευχαριστώ @Asfodelus, @anon88072451, @GNUTechie, @orfibous, @Nik0lis για την ανταπόκριση.
Τώρα σε ποιον θα δώσω τη λύση, που όλες οι απαντήσεις αποτελούν λύση;
Ας με συγχωρήσουν οι εξαίρετοι φίλοι του φόρουμ για τη φλυαρία μου, νομίζω δε θα διαφωνήσουν οι υπόλοιποι συμμετέχοντες στη “συζήτηση”, που θα επιλέξω την απάντηση του @GNUTechie μιας και βρίσκεται εκτός ελληνικού εδάφους.
Σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.