Ποιες είναι οι διαφορές του linux με το BSD;

Ακούω συχνά για το BSD και μάλιστα σε άμεση σύγκριση με το Linux. Αναφέρεται ότι είναι ποίο ασφαλές, ότι υστερεί όμως σε πληθώρα εφαρμογών ή ότι είναι ποίο δύσκολο. Έτσι μου δημιουργηθηκε η απορία τι ισχύει από όλα αυτά; ποιες είναι οι διαφορές τούς; Και για να ξεκινήσει η κουβέντα γιατί θεωρείται ποίο ασφαλές;

Καθε λειτουργικο που εχει μικρη απηχηση θεωρηται και πιο ασφαλες. Ενας χακερ γιατι να αναπτυξει κακοβουλο λογισμικο εφοσον θα ειναι ελαχιστοι αυτοι που θα κανει ζημια;

Η ιδια λογικη ισχυει και με την αναπτυξη εφαρμογων. Ενας προγραμματιστης γιατι να φτιαξει μια εφαρμογη που θα τη χρησιμοποιουν λιγοι;

Παντως το BSD υπερεχει στη διαχειριση αρχειων video και γι αυτο προτιμαται σε video servers. Σε οικιακο περιβαλλον που εκανα πριν χρονια δοκιμη, ειχε ενα 20+% καλυτερη ανταποκριση απο linux σε ταινιες 1080 οταν υπηρχαν πολαπλοι χρηστες. Λιγοτερες διακοπες σε βαρια περιεχομενα και μικροτερη καθυστερηση κατα την επιλογη ταινιας

4 «Μου αρέσει»

νομιζω αυτο ειναι ενα καλο αρθρο για να αρχισει να μπαινει κανεις στο νοημα → https://itsfoss.com/why-use-bsd/

4 «Μου αρέσει»

Διάβασα το άρθρο και μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες:

  1. Αναφέρεται το zfs το οποίο από ό,τι βρήκα στο διαδίκτυο μου φάνηκε πολύ ωραίο, όμως λέει ότι παρά τις προσπάθειες δεν υποστηρίζεται από τα λινουξ μέχρι να λυθούν τα ζητήματα αδειοδότησης;;;;
  2. Γράφει, πώς η άδεια χρήσης του BSD επιτρέπει σε οποιονδήποτε να “πάρει το λογισμικό, να κάνει αλλαγές και να κάνει ό, τι θέλει με αυτό, αλλά προσφέρει επίσης προστασία στον κύριο του έργου”. Εγώ όμως διαβάζω σε άλλα site ότι η άδεια του BSD επιτρέπει την οποιαδήποτε εκμετάλλευση του κώδικα αλλά δεν δείνει καμία εγγύηση γι’ αυτόν και δε φέρει ευθύνη για προβλήματα στον πηγαίο κώδικα κανείς από τους συγγραφείς του. Που είναι λιπών η προστασία στον προγραμματιστή; Το γεγονός ότι δεν θα μπορούν να του κάνουν μήνυση για τυχόν λάθος στο πρόγραμμα ή δε ξέρω εγώ τι άλλο αλλά το έργο του θα κλαπεί νόμιμα από τις εταιρείες είναι προστασία;
  3. Η αργή αλλαγή αν και σίγουρα θα δίνει καλύτερη σταθερότητα προσωπικά δεν μου άρεσε γιατί θέλω να έχω τα πάντα στις τελευταίες τους εκδόσεις και μάλιστα γρήγορα.
  4. Οι λιγότερες εφαρμογές είναι σίγουρα μεγάλη υστέρηση σε σχέσει με το linux.

Το zfs δεν έρχεται από το BSD, αλλά από την Sun, πλέον Oracle. Η άδεια του είναι κάποια άλλη, που δεν επιτρέπει την ενσωμάτωση του μέσα στον πυρήνα. Μπορείς όμως να το έχεις εξωτερικά. Ο πυρήνας περιέχει το btrfs που έχει εμπνευστεί απο το zfs, αλλά υπάρχουν ακόμα κάποια ελλάσονα προβλήματα.

Αλλά δεν υποχρεώνει, σε αντίθεση με την GPL να δοθούν πίσω οι αλλαγές. Μια κατάλληλη άδεια για την ακαδημία, αλλά μακρυά από την ηθική του ελεύθερου λογισμικού. Η Microsoft έχει χρησιμοποιήσει στο παρελθόν μεγάλα κομμάτια απο το TCP/IP stack αλλά δεν επέστρεψε τίποτα πίσω. Το ρούτερ σου τρέχει BSD, όπως και πρακτικά κάθε συσκευή με πόρτα ethernet, αλλά ποιο το δικό σου όφελος; Επίσης το disclaimer αυτό υπάρχει σε κάθε έργο λογισμικού.

Υπάρχει γκρίνια, αλλά πλέον κάποιος θα γράψει στο API του Linux και όχι Portable όπως παλιά, και είναι κατανοητό αυτό. Οπότε η λύση είναι να αντιγράψει τα API του Linux, μειώνοντας του λόγους να γράψει κάποιος για BSD :crazy_face:

Ένα πλεονέκτημα που είχε το BSD εδώ και χρόνια ήταν τα BSD jails. Αλλά σήμερα το Linux απέκτησε τα δικά του, και τεχνολογίες όπως το app isolation είναι προ των πυλών ενώ το docker είναι μια καυτή τεχνολογία. Τι θα πρέπει να κάνει το BSD αν θέλει κάποιος να τρέξει κάποιο container (όπως πχ αυτό το φόρουμ;) να αντιγράψει το API. Ότι ακριβώς είχε κάνει η IBM με το OS/2 με το API των Windows 3.11. Αλήθεια θυμάται κανένας το OS/2 ?

3 «Μου αρέσει»

Ναι, αλλά όμως δεν το λες και ακριβώς rock stable και σίγουρα όχι performant, σε σχέση με του bsd (για την υλοποίηση του zfs σε bsd και linux μιλάω). Σημαντικά πράματα και τα δύο για filesystems (ειδικά για fileservers, λέω γω).

Εγώ, εγώ… Με πικρή και τρυφερή νοσταλγία… :cry: Για κάποια χρόνια ήταν το βασικό μου λειτουργικό (την εποχή που τα windaya έκαναν πρακτικά task switching και το os/2 πραγματικό multitasking). :cry:

1 «Μου αρέσει»

To ZFS υποστηρίζεται στο linux εύκολα. Ο ίδιος το έχω δοκιμάσει και είναι υπόθεση 2 λεπτών να στήσεις ZFS pool. Μάλιστα, μόλις αγοράσω 2 δίσκους 3TB (+1 που διαθέτω ήδη), έχω αποφασίσει να στήσω ένα ZFS RAIDZ-1 (aka raid 5). Αν δεν κάνω λάθος πρόσφατα διάβασα ότι το Ubuntu θα το υποστηρίζει απευθείας από τον installer.

1 «Μου αρέσει»

Για να συνοψίσω τα μέχρι τώρα γραφέντα:

  1. Το BSD είναι είναι ποίο ασφαλές λόγω της μικρότερης απήχησης του, της ασφαλέστερης δομής του και μεγαλύτερης προσοχής που δίνουν επί του θέματος οι προγραμματιστές του και της ποίο αργής αλλαγής του.
  2. Το τελευταίο μάλιστα ( η αργή αλλαγή του) του προσδίδει και μεγάλη σταθερότητα.
  3. Έχει λιγότερες εφαρμογές.

Απορία: όπως το καταλαβαίνω εγώ το BSD είναι καλύτερο από το Linux για για servers και όχι για desktop πόσο μάλλον που δεν έχει από μόνο του desktop environment και χρειάζεται να βάλεις μετά ένα όπως δείχνει το cerebrux . Γιατί τότε όλοι οι server’s τρέχουν Linux; Επίσης κρίνοντας από τις διαφορές στις άδειες χρήσης τους συμπεραίνω ότι υπάρχει διαφορά και στην φιλοσοφία τούς όσον αφορά το ανοιχτό λογισμικό. Ποια είναι ακριβός η προσέγγιση του GNU/LINUX και ποια του BSD; Είναι κάποιο ποίο “κοντά” στο Unix; Η αυτό δεν έχει και τόση σημασία;
Υστερόγραφο: η απάντηση είναι wiki. Αισθανθείτε ελεύθεροι να προσθέσετε ότι παρέλειψα και να τροποποιήσετε ότι είναι λάθος.

Επειδη δουλευω με servers, η απαντηση γιατι το linux βρισκεται πιο συχνα στους server ειναι απλη.

Για να στησω ενα server room θα χρειαστω x servers για εργασιες ισως καποιον server για firewall πιθανων καποιον server για pbx κτλ. Οι λυσεις που εχω ειναι

Windows: Ευκολη ευρεση administrators, Ευκολη διαχειριση, Μικρη ασφαλεια λογω δομης του λειτουργικου

Linux: Δυσκολη ευρεση administrators, μετρια δυσκολια διαχειρισης, Καλη ασφαλεια

BSD: Σχεδον αδυνατη ευρεση administrators, Δυσκολη διαχειριση, Ισχυρη ασφαλεια

Οταν στηνεις κατι επαγγελματικο πρεπει να τα υπολογιζεις ολα. Αν χρειαζεσαι 4 admin για βαρδιες σε ενα server room(3+1 για τα ρεπο) και δεν βρισκεις κανεναν τοτε πας στο αμεσως προηγουμενο επιπεδο

edit: και σε αυτο το ποστ μπορεις να καταλαβεις το λογο που οι πολυ μικρες εταιρειες επιλεγουν windows server. θυσιαζουν την ασφαλεια για την ευρεση φθηνων administrator

5 «Μου αρέσει»

@anon88072451 όσον αφορά τους server’s με κάλυψες πλήρως.

1 «Μου αρέσει»

Αρκετές από τις βιβλιοθήκες του Linux σχετικές με την ασφάλεια ήρθαν από το BSD. Επίσης στο παρελθόν το BSD είχε ένα σύστημα απομόνωσης των εφαρμογών που το Linux έκανε δεκαετές να αποκτήσει. Αλλά σήμερα το Linux έχει μια πολύ καλύτερη υλοποίηση, και πολλά άλλα συστήματα και μηχανισμούς σχετικά με την ασφάλεια.

Θα πρέπει λοιπόν να αναθεωρήσουμε την παλιά κοινή γνώση. Το Linux έχει κάνει άλματα, ενώ το BSD έχει μείνει κάπως στάσιμο. Το αν παραμένει ακόμα δεν είμαι σε θέση να το βεβαιώσω, αλλά πιστεύω πως όχι.

2 «Μου αρέσει»

Είχα λάθος στον ισχυρισμό μου πως το Linux είναι ποιο κοντά στο “επίσημο” UNIX απο ότι στο BSD. Τι να κάνουμε με μπέρδεψε το SunOS/Solaris, συμβαίνουν αυτά, αλλά δεν πρέπει να αφήνουμε την λανθασμένη πληροφορία να εξαπλώνετε.

Το διάγραμμα είναι αρκετά απλοποιημένο, αλλά επίσης και αρκετά καθαρό και δείχνει μόνο ότι έχει κάποιο ενδιαφέρον σήμερα. Το βρήκα διαβάζοντας για το DarwinOS.

5 «Μου αρέσει»