Ποια η ιδέα σας για αυτό το σχεδιάγραμμα σεμιναρίου, για να διδάσκω PHP σε απόρους?

Σκευτόμουν να διδάξω PHP σε άτομα που δεν έχουν προτίτερα εμπειρία σε προγραμματισμό δωρεάν.

Έτσι έκανα αυτήν την ύλη:

Η ιδέα είναι να κάνω 1,5 - 2 ώρα μαθήματα από 1 Οκτωβρίου έως 15 Ιουνίου. Ποια η άποψή σας σχετικά με την ύλη πως προτείνετε να δομηθούν;

Η ιδέα είναι επειδή ένας προγραμματιστής έχει έναν μισθό. Ακόμα υπάρχει έλλειψη σε έμψυχο υλικό για την θέση αυτήν, έτσι διδάσκοντας προγραμματισμό θα βοηθήσει άτομα που δεν έχουν να βγάλουν τα προς το ζην. Σκεφτόμουν να διδάξω PHP που έχω κάποια εμπειρία.

13 «Μου αρέσει»

Δεν γνωρίζω να απαντήσω στην ερώτηση σου. Συγχαρητήρια θελω να σου πω για την καλή καρδιά σου.

2 «Μου αρέσει»

Ούτε εγώ γνωρίζω να σου πω αλλά μπράβο σου για την πρωτοβουλία που παίρνεις να βοηθήσεις άλλους συνανθρώπους σου.

Μια χαρα φαινεται η υλη με μονο μια διαφωνια μου. Λογω του οτι θεωρητικα θα παρακολουθησουν ατομα που δεν γνωριζουν παραπανω πραγματα ισως στο πρωτο μαθημα να ηταν καλο να διδαχθει και μια βαση δεδομενων (πχ mariadb) και ενας webserver επιγραμματικα.

Στη δουλεια μου ερχομαι αρκετες φορες σε επαφη με προγραμματιστες και αυτο που εχω αντιληφθει ειναι οτι ο καλος προγραμματιστης ειναι αυτος που αυτοεκπαιδευτηκε στα 15 του. Βεβαια αυτο δεν αναιρει οτι καποιος μπορει να το χρησιμοποιησει σαν βοηθητικο (πχ ενας web designer)

Καλη επιτυχια

2 «Μου αρέσει»

Δλδ τι να πω τι είναι ένας webserver και τί είναι μια βάση εφόσον την βάση μπορώ να το ορίζω στο PDO section. Νομίζω 1ο μάθημα είναι να δέιξω επιγραμματικά τι είναι μια σελίδα.

Επιγραμματικα θα ελεγα να γινεται εγκατασταση μιας βασης και ενος webserver. Απλα βηματα. Γιατι δυστηχως οσο και αν ακουγονται αυτονοητα δεν ειναι. Στην καλυτερη να γινεται μια εγκατασταση lamp με απλους ορισμους τι ειναι το καθενα. Σκεψου τωρα καποιος να φτιαξει κατι σε php και να μην εχει ανοιχτο εναν apache. Δυστηχως μου εχουν τυχει τετοια περιστατικα

1 «Μου αρέσει»

Οι σχεδιασμοί επί χάρτου συνήθως έχουν νόημα σε ένα πανεπιστήμιο. Στην πράξη βλέπεις και αναπροσαρμόζεις ανάλογα με τον κόσμο που θα έρθει. Λάθη θα κάνεις και τα μισά θα πεις από όσα υπολόγιζες. Επίσης μην έχεις πολλές απαιτήσεις. Η εμπειρία έχει δείξει πως το τσάμπα δεν το εκτιμά κανένας.

ΥΓ: Το σκεφτόμουν τον Χειμώνα, ίσως το σκεφτώ πάλι τον επόμενο. Αλλά θα υπάρχει ενδιαφέρον τον επόμενο χειμώνα για μαθήματα C++ χωρίς αντικείμενα;

2 «Μου αρέσει»

Όμως δεν πρέπει να έχω ένα αρχικό πλάνο το ποιο είναι το pool δηλαδή μέχρι που να πάω σαν κόκκινη γραμμή; Ώστε αν είναι αδύναμοι να πάω σε ποιο χαλαρό ρυθμό.

Απ την άλλη θέλω να διδάξω και σε άτομα όπως άστεγους (somehow αν επενδύσω σε υλικοτεχνική υποδομή) ώστε να μπεί και αυτός σε σπίτι. Θα πρέπει να έχω μια έστω μυοπήζουσα κατεύθυνση.

Απ’ την άλλη κάπως θα πρέπει να αγγίξω και Js &CSS ζητήματα. ώστε να δώσω στον άπορο ένα πλήρες Basic Skillset.

Εμένα με ενδιαφέρει να συμμετέχω σε κάθε μάθημα που να κυμαίνεται σε ένα begginer level, αλλά δεν είμαι άστεγος… :crazy_face:. Φυσικά δεν μου περισσεύουν, αλλά μου είναι απαραίτητο να βρω “τα κατάλληλα” μαθήματα και με αμοιβή. Αρκεί να μην είναι απρόσιτα Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο άμα μπορείτε να μου προτείνετε κάτι.

1 «Μου αρέσει»

@pc_magas που σκοπεύεις να κάνεις τα μαθήματα; Live streaming ή σε κάποιο χώρο;

Πολλά μπράβο για την πρωτοβουλία :clap::clap::clap:

Aμφότερα με Livestream χώρο δεν αποφάσισα.
Κλείδωσα την ύλη σε αυτά που βλέπετε. Τώρα χώρος εχμ δεν ξέρω μάλλον καλύτερα να μιλήσω στην ενορία μου μήπως ο πάτερ ξέρει άτομα και αξιοποιήσω την αίθουσα το ΙΝ Αγ. Πέτρου.

Απ την άλλη σκεύτομαι hackerspace. Αλλά με ενδιαφέρει να προσεγγίσω τα άτομα που θα βοηθηθούν περισσότερο.

2 «Μου αρέσει»

Hey αν δεν δυσκολεύεστε να πληρώσεις το code academy είναι καλό με interactive μαθήματα.
Ακόμα υπάρχει και το PHP greek, μαθήματα στα Ελληνικά 1 (Εγκατάσταση, Είσαγωγή) - YouTube

Αν είναι να κάνω δωρεάν θα χρειάζομαι 10 άτομα για να έχει νόημα.

2 «Μου αρέσει»

Συγνωμη για την υπόδειξη, αλλα μου ηρθε η σκέψη και την εκφράζω. Δεν ρωτάς εδω Κιβωτός του Κόσμου - YouBeHero μηπως εχουν αναγκη τα παιδιά να κάνουν τα μαθήματα; Που θα πιάσει τοπο ο κόπος σου σιγουρα;

3 «Μου αρέσει»

Καταρχήν μπράβο! Καταπληκτική ευκαιρία και πολύ ευγενικό εκ μέρους σου. Τα συγχαρητήρια μου φίλε μου.

Η σειρά της ύλης γενικά μου φαίνεται πολύ καλή.
Προσωπικά μονάχα ίσος άλλαζα αυτή την σειρά :

  • functions
    • type hinting
    • exceptions
    • function essentials (what is function)
  • Classes
    • instance variables
    • instance variable visibility
    • methods
  • libraries
    • require
    • include
  • Basic file I/O
    • file permissions
    • read & write
    • text files
    • binary files

κάπως έτσι πάνω-κάτω :

  • Basic file I/O
    • file permissions
    • read & write
    • text files
    • binary files
  • functions
    • type hinting
    • exceptions
    • function essentials (what is function)
  • Classes
    • instance variables
    • instance variable visibility
    • methods
  • libraries
    • require
    • include
2 «Μου αρέσει»

U can do it too. Εννοώ δεν λέω όχι σε Εθελοντές - συνεργάτες στο εγχείρημα αυτό.

2 «Μου αρέσει»

Στο Download XAMPP βλέπω πως το XAMPP έχει installer ΚΑΙ για linux έτσι για τα μαθήματα PHP το σκεφτόμουν αυτήν την λύση αντί για VM.

Η ιδέα είναι να έχω έναν disposable test-only webserver με PHP ώστε να μπορεί κάποιος νέος να τον ξεματιάζει. Η ιδέα είναι να έχω κάτι ενοιαίο και για Linux και για WIndows αλλά και για MAC ώστε να μπορώ να συμβαδίζω με όλους του μαθητές χωρίς να χρειάζετε να διδάσκω per case πως να εγκαθιστά PHP από το Μάθημα 1.

Όμως δεν έχω ιδέα αν αυτό αποτελεί καλή ιδέα η όχι. Το συστείνετε να κοιτάξω άλλη λύση. Το χρειάζομαι για να διδάσκω PHP.

Ο xampp θα δεσμεύσει συγκεκριμένες θύρες. Αν αυτό δεν σου δημιουργεί πρόβλημα, τότε μάλλον δεν είναι άσχημη ιδέα να το δοκιμάσεις εφόσον θέλεις κάτι ενιαίο και για μαθητές με windows…

Για windows LARAGON ή docker και wsl2.
Για linux aapanel ή/ και docker.
Το aapanel έχει επίσημη εικόνα docker.
Νομίζω είναι καλή λύση για αρχάριους…μιλάω εκ πείρας. Τα έχω δοκιμάσει. Δε γνωρίζω όμως από PHP.

Ναι είναι γνωστό ως LAMPP. Ο Installer που αναφέρεις δημιουργεί ένα πλήρες LAMPP instalattion στο /opt/lampp . Εγκαθιστάς και μια mariaDB και έγινε η δουλειά σου (Προσοχή όμως γιατί η mariaDB έχει μερικά conflicts σε πακέτα με την MySQL). Έπειτα το μόνο που χρειάζεσαι είναι να setάρεις το vhosts αρχείο του apache μέσα στο /opt/lampp/etc και μπορείς να έχεις άπειρα sites, που σηκώνονται από τον ίδιο apache σε διαφορετικά instances. Είναι πολύ πιο απλό και γρήγορο από το να τους μαθαίνεις επιπλέον Docker.
Ένα σχετικό FAQ έχει εδώ

Aπ την άσλλη θέλω κάτι permission free ώστε να πω περί permissions παρακάτω και όχι από το Μάθημα 1.