Ποια διανομή έχετε αυτήν την στιγμή...

Οι κύριες διανομές μου είναι Ubuntu για το λόγο ότι κάποιες εφαρμογές της Microsoft (πχ MS SQL Server, Visual Studio Core, .Net core, Teams, κτλ) υποστηρίζονται επίσημα… και λόγο της δουλειά μου κάνω δοκιμές σε όλα αυτά.
Σε ένα mini PC έχω Ubuntu 20.04 Gnome και έχω και δύο Ubuntu Servers 18.04 LTS, ο ένας από αυτόν τρέχει στο Azure… κάτι που δεν το προτείνω και ιδιαίτερα.

3 «Μου αρέσει»

Manjaro-mate και Ubuntu σε σταθερό και δυο σκληρούς.
Και μια και το θυμήθηκα πρέπει να δω σε τι κατάσταση είναι το ubuntu (έχω να μπω καιρό )

1 «Μου αρέσει»

Linux Mint, απ’ όταν ξεκίνησα με το linux (2015).

4 «Μου αρέσει»

Είσαι ο δεύτερος που συναντώ γενικά να το λέει αυτό αν και πότε δεν συμπάθησα αυτήν τη διανομη δεν βρησκω τον λόγο ύπαρξης της. Χωρίς παρεξήγηση πάντα

Γιατί να σε παρεξηγήσω; Απλά δεν κάνω εύκολα “αλλαγές”. Για να κάνω μετάβαση από windows σε linux μου πήρε καιροοοοό για να το αποφασίσω. Μέχρι στιγμής έχω βολευτεί με το mint. Πάντως εάν αλλάξω, θα πάω μάλλον σε manjaro, που είναι rolling διανομή (αυτό που με “φρενάρει”, είναι ότι βαριέμαι να “ξαναστήσω” από την αρχή το σύστημά μου).

Να πας σε μαμά διανομή όχι σε δεύτερη είναι καλύτερα έτσι τουλάχιστον για εμένα. (το aur θα σε τρελάνει αξίζει τον κόπο )

Δεν θα χάσεις τίποτα αν έχεις home partition

1 «Μου αρέσει»

Όταν λες “μαμά” διανομή, εννοείς arch linux; Είμαι της “ευκολίας”. Πάντως, όντως έχω ξεχωριστό home partition.

Όπως νομίζεις στο ίδιο στρατόπεδο είναι. :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 «Μου αρέσει»

είμαι της άποψης, όταν είσαι ευχαριστημένος με μια διανομή δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις, αν από την άλλη σε τρώει για μια αλλαγή, τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου…

9 «Μου αρέσει»

Δεν χορταινω μονο Plasma η μονο Gnome, και ετσι τρεχω σε ενα δισκο openSUSE Tumbleweed Plasma (5.20.5) και στον αλλο debian bullseye unstable Gnome (3.38.2), ασε εχω δοκιμασει τα παντα. :yum:

4 «Μου αρέσει»

To linux mint είναι τρομακτικά polished και με το cinnamon προσφέρει μία πολύ οικεία εμπειρία σε παλιούς χρήστες ηυ.
Είναι ο ορισμός του βάζεις το κλειδί, βάζεις μπροστά και φεύγεις.

5 «Μου αρέσει»

Εδώ και κανα χρόνο σπάω τα μούτρα μου με Arch LTS+Cinnamon. Η μάχη είναι άνιση λόγω ελλιπών γνώσεων-καμιά φορά σε σημείο μαζοχισμού-αλλά το παλεύω γιατί έχω μάθει πολλά, τα οποία δεν θα (χρειαζόταν να) μάθω ποτέ στο αγαπημένο μου (για τους λόγους που ανέφερε ακριβώς από πάνω το @tsapi) Mint.
Στης συζύγου έχω βάλει Arch LTS+Cinnamon. Ούτε εκείνη, ούτε ο υπολογιστής δεν έχουν κάνει κιχ.
Στο δικό μου που είναι συνδεδεμένος στο στερεοφωνικό, έχω βάλει και Ubuntu Studio σε dual boot.

4 «Μου αρέσει»

Το archwiki ειναι με απλα λογια οτι χρειάζεσαι ολοι αυτο χρησιμοποιούν μόλις μάθεις να το διαβαζεις σε ενα ικανοποιητικό βαθμό θα δεις οτι ειναι η ποιο ευκολη διανομη

2 «Μου αρέσει»

Pop!_OS 20.4. Με έχει κυριολεκτικά βγάλει ασπροπρόσωπο. Εξαιρετικά σταθερή, λειτουργική και εύχρηστη διανομή. Έχω κάρτα γραφικών Nvidia (GeForce 1050) και ως γνωστόν NVIDIA και Linux ώρες ώρες δε τα πάνε καλά. Παρά το γεγονός ότι όλες οι διανομές λειτουργούσαν καλά στον υπολογιστή μου πάντα κάτι μικρό ήταν εκτός (screen tearing - αν και φτιαχνόταν με λίγη προσπάθεια, μέτρια απόδοση στο gaming κλπ). Με το Pop όλα αυτά τα προβλήματα εξαφανίστηκαν δια μαγείας από τη πρώτη δοκιμή. Και αυτό επειδή έχουν προνοήσει για την χρήση ειδικών drivers για τη Nvidia (ναι δυστυχώς proprietary αλλά κάνουν σωστή δουλειά). Αυτό σε συνδυασμό με άλλες βελτιώσεις επί του βασικού Ubuntu με έχουν κάνει να ερωτευτώ τα Linux από την αρχή.

8 «Μου αρέσει»

@George_K Καλώς ήρθες στην κοινότητα :smiley:

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ!:slight_smile: Δεν ξέρω πως κατάφερε να μου διαφύγει τόσα χρόνια μια ολόκληρη κοινότητα γεμάτη χρήστες.

Τον Απρίλιο κλείνουμε δύο χρόνια ζωής, είμαστε φρέσκια :joy::joy::joy:

2 «Μου αρέσει»

Xubuntu 20.04 στο desktop
Ubuntu Mate 20.04 στο laptop
Debian 8 στο raspberry
windows 10 σε virtualbox (στο desktop)

Προδίδοντας τα χρόνια μου εξομολογούμαι πως είμαι οπαδός minimal interface DE στο στυλ τωv windows 95/xp κι αυτό το έχω βρει στο mate / xfce.
Για κάποια χρόνια είχα debian και arch αλλά επανήλθα σε ubuntu based os.

4 «Μου αρέσει»

EndeavourOs Kde Plasma 5.20.5

7 «Μου αρέσει»

mint 19.1xfce στο laptop. Στον desktop dual boot με 2 hdd, mint 19.1xfce & lubuntu 18.04lxde.
Το lubuntu (14.04) ήταν η πρώτη διανομή που με έβαλε στον κόσμο του Linux, με έναν παλιό υπολογιστή που είχα τότε.
Σήμερα σπάνια το χρησιμοποιώ (μόνο για καμιά VM), αλλά το κρατάω ακόμα τιμής ένεκεν. Είναι πιο γρήγορο από το mint. Αλλά το mint με βολεύει καλύτερα. Με αυτό έφυγα για πάντα από τα windows.

3 «Μου αρέσει»