Πληροφορίες apt

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος εδώ την διαφορά μεταξύ του apt και του apt-get

1 «Μου αρέσει»

Αν μείνουμε στον κόσμο του debian / ubuntu το apt είναι ένα πρόγραμμα που ενοποιεί τα διάφορα προγράμματα. Για τον απλό χρήστη δεν έχει κάποια διαφορά.

Κάτω από το καπάκι έχω την υποψία πως το κάνει με διαφορετικό τρόπο (μέσω dbus και packagekit υπό τον έλεγχο του policykit), αλλά δεν έχω δει τον κώδικα να είμαι βέβαιος.

Υπάρχει όμως και μια άλλη υλοποίηση, που την έχει το mint στο /usr/local/bin/apt και που κρύβει το /usr/bin/apt που έχει ευτυχώς τον ίδιο τρόπο χρήσης, και προσωπικά το βρίσκω πολύ ποιο βολικό. Αυτό απλά καλεί άλλες εντολές εντολές να κάνουν την δουλεία όπως την ίδια την apt-get.

Η ιστορία πίσω από αυτό είναι πως το mint είχε αυτή την εντολή, από τις πρώτες του εκδόσεις, αλλά δεν την είχε ποτέ τεκμηριώσει, γιατί μια ενοποιημένη εντολή ήταν φυσιολογικό να υπάρξει. Αυτή καθυστέρησε να γίνει για πολλά χρόνια.

4 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και το aptitude που δίνει διαφορετικό, μερικές φορές περισσότερο verbosing.

Βέβαια εγώ είμαι μεγάλος fan του aria2 σε συνδυασμό με το apt-get διότι μπορεί να κάνει πολλαπλές λήψεις πακέτων και τελειώνεις μια διαδικασία πολύ πιο γρήγορα. Σαφώς όταν είναι χειροκίνητη, δεν έχω καταφέρει να το αντικαταστήσω με επιτυχία για τα αυτόματα όπως synaptic package manager ή άλλο που κάνει την ίδια δουλειά.

Περισσότερες πληροφορίες για το aria2 + apt-get εδώ
Και ψάχνοντας περί αυτού θα βρείτε αρκετά. (git forks και άλλα)

2 «Μου αρέσει»

Μήπως να έκανες την ερώτηση λίγο πιο συγκεκριμένη; Διότι υπάρχει και η apt (εντολή) που δημιουργήθηκε στο Ubuntu (από την έκδοση 16.04 και έπειτα, νομίζω υπάρχει και στο Debian 8) και δεν έχει ουσιαστικές διαφορές με το apt-get.
Από man apt

The `apt` command is meant to be pleasant for end users and does not need
        to be backward compatible like apt-get(8).

Χωρις καμια προθεση για αντιπαραθεση :slight_smile: αλλα μηπως ειναι το αντιθετο… μηπως το apt υπηρχε στο Debian 8 και το τσιμπησε το Ubuntu (μιας και τσιμπανε το Debian Testing σε δεδομενες χρονικες στιγμες για να δημιουργησουν την δικια τους επομενη εκδοση) απο το 16.04 και μετα;

1 «Μου αρέσει»

Δεν αναφέρομαι στον APT (Apt Packaging Tool), αλλά στην apt (εντολή). Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω που αναφέρεται ο OP.
Για να αποφεύγεται η σύγχυση, συνήθως γράφουμε τον Package Manager με κεφαλαία (APT) και την εντολή με πεζά (apt), αλλά αυτό δεν είναι φυσικά κάποιος κανόνας.
Τώρα αν ρωτάς για το ποιος δημιούργησε την εντολή, δηλ. αν ήταν developer του Ubuntu ή του Debian, για μένα λίγη σημασία έχει στη παρούσα φάση. Εγώ το θυμάμαι να έχει παρουσιαστεί πρώτη φορά με την έλευση του Ubuntu 16.04.

Αυτό που έχει, ίσως, περισσότερη σημασία κατά τη γνώμη μου είναι μια σύγκριση μεταξύ εντολών apt και apt-get .

Εντολή apt Εντολή apt-get Λειτουργία εντολής
apt install apt-get install Εγκατάσταση Πακέτου
apt remove apt-get remove Απομάκρυνση Πακέτου
apt purge apt-get purge Απομάκρυνση Πακέτου και ρυθμίσεων αυτού
apt update apt-get update Ανανέωση πηγών Λογισμικού
apt upgrade apt-get upgrade Αναβάθμιση όλων των πακέτων που μπορούν να αναβαθμιστούν
apt autoremove apt-get autoremove Απομάκρυνση πακέτων που δεν χρειάζονται
apt full-upgrade apt-get dist-upgrade Αναβάθμιση πακέτων με αυτόματη διαχείριση εξαρτήσεων
apt search apt-cache search Αναζήτηση ενός πακέτου
apt show apt-cache show Εμφάνιση λεπτομερειών ενός πακέτου

Νέες εντολές που παρουσιάστηκαν με την apt

Νέα εντολή apt Λειτουργία της εντολής
apt list Εμφάνιση λίστας αναλόγως το κριτήριο (πχ εγκατεστημένα, για αναβάθμιση κλπ)
apt edit-sources Επεξεργασία πηγών λογισμικού
5 «Μου αρέσει»

Άρα πρώτα υπήρχε η apt-get και ύστερα δημιουργήθηκε η apt;

Σαν εντολή, ναι.
Η apt παρουσιάστηκε στο Ubuntu 16.04 αν και νομίζω ότι υπήρχε και λίγο πιο πριν, απλά δεν είχε γίνει mainstream.

2 «Μου αρέσει»