Πληκτρολόγιο: Περισσότερα αγγλικά σύμβολα με το AltGR

Είδαμε πως μπορείς να προσθέσεις πολλά σύμβολα στο ελληνικό πληκτρολόγιο με την βοήθεια του πλήκτρου AltGr. Αν δεν ξέρεις δες το αντίστοιχο άρθρο στις παραπομπές.

Αλλά το αγγλικό πληκτρολόγιο είναι πολύ άδειο. Γιατί να μην προσθέσουμε κάποια σύμβολα και στο αγγλικό; Η απάντηση είναι πολύ απλή. Απλά αλλάζουμε τον τύπο του πληκτρολογίου

image

Μια καλή επιλογή είναι η παρακάτω, ή η αντίστοιχη αμερικάνικη. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το που είναι το @. Στο αμερικάνικο είναι στην θέση του πλήκτρου 2.

Πατώντας το Preview βλέπουμε πως είναι ένα πολύ ποιο πλούσιο πληκτρολόγιο, με χρήσιμους χαρακτήρες, ειδικά αν σποραδικά γράφουμε λέξεις με εκτεταμένο λατινικό αλφάβητο.

Παραπομπές

Αυτό ήταν ένα πολύ σύντομο και απλό κόλπο.Δες τα άλλα άρθρα μου στο keyboard https://linux-user.gr/tags/keyboard για πολλά άλλα κόλπα με το πληκτρολόγιο.

4 «Μου αρέσει»

Ανάποδα, στο αμερικάνικο (US) είναι εκεί. Στο UK δεν είναι εκεί.

3 «Μου αρέσει»

Για να φρεσκάρω λίγο και το παραπάνω, εάν βάλεις Ελληνικό keyboard layout όπως εγώ σε PopOS Ubuntu 20.10 θα βρεις ότι και όλα τα παρακάτω λειτουργούν

image

Σαφώς έχει πολλά περισσότερα αλλά ένα μικρό
cheatsheet για εμάς τους Ελληναράδες δεν μας χαλάει :yum:

Υ.Γ. έχω ένα public google sheet για όσους έχουν όρεξη να συμμετέχουν στη συμπλήρωσή του εδώ

3 «Μου αρέσει»