plesk σε ubuntu τοπικα

Καλησπέρα σε όλους,

Μία βοήθεια παρακαλω, Σημερα εκανα εγκατασταση το ubuntu σε εναν παλιο υπολογιστη που έχω και εκανα και εγκατάσταση plesk. Ολα πηγαν καλα το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω στο plesk. Εχω την σελίδα για το user και pass αλλα δεν τα αναγνωριζει. Δεν εχω βάλει καπου αλλου κωδικους εκτος απο την εγκατασταση του ubuntu και με αυτους προσπαθω να μπω στο plesk. Τα root admin κλπ δεν τα αναγνωριζει. καμια ιδεα τι εχω κανει λαθος. Να πω οτι πρωτη φορα ασχολουμε με linux

ευχαριστω

1 «Μου αρέσει»

Καλως ορισες στην παρεα μας @Nikolaos_Patrikios.

Εαν το Plex τρεχει μεσα απο το κανονικο account του Ubuntu, δοκιμασε στην σελιδα με το username και το password να χρησιμοποιησεις τα στοιχεια του χρηστη μεσα απο το οποιο τρεχει το Plex.

ΠΧ αν εγω το ετρεχα σαν gnutechie τοτε θα εβαζα gnutechie στο username του Plex και μετα θα χρησιμοποιουσα τον password μου σαν χρηστης gnutechie ακριβως οπως θα εκανα αν εκανα login στο Ubuntu για να το χρησιμοποιησω αν ειμουνα μπροστα απο την οθονη του υπολογιστη.

Δοκιμασε το και πες μας εαν σου δουλεψε.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα φιλε μου. Ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα απο εχθες και εγω ετσι προσπαθω αλλα δεν μπαινει με τπτ Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να μπω?

Plesk ή Plex είναι η εφαρμογή που εγκατέστησες; Δεν ξέρω τι είναι το plesk αλλά για το Plex που αναφέρει ο @GNUTechie πρέπει να φτιάξεις account online στην ιστοσελίδα τους και με αυτό να συνδεθείς.

1 «Μου αρέσει»

Το plesk ειναι διαχείριση server μεσω web. Το plex ειναι διαχειριση media

1 «Μου αρέσει»

Plesk ηθελα να πω. Γραψε λαθος @Alexis Ηταν λιγο αργα οταν εγραψα την απαντηση

1 «Μου αρέσει»