(Πιο) ακριβές monitoring μπαταρίας λάπτοπ

Από τότε που εγκατέστησα το Mint είχα αρκετά απροσδόκητα shut downs λόγω μπαταρίας!
Το θέμα είναι πως τσεκάρω συχνά την ένδειξη η οποία δείχνει πως υπάρχει ακόμα αρκετός χρόνος αλλά παρ’ όλα αυτά έχω shut downs!
Είδα ένα applet που υπάρχει διαθέσιμο αλλά δεν μπορώ να πω πως με έπεισε και πολύ…
Το λαπτοπ είναι Dell inspiron 3521 με αλλαγμένη την μπαταρία (όχι Dell φυσικά :) ), πράγμα που ξέρω πως μπορεί να δημιουργεί θεματάκια. Γενικά τα λαπτοπ της Dell δεν τα πάνε και πολύ καλά με aftermarket μπαταρίες.
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η διάρκεια αυτή καθ’ αυτή όσο το μονιτορινγκ που μάλλον είναι ότι να 'ναι γιατί ακόμα και μετά το shut down όταν συνδέσω τον φορτιστή δείχνει κανά 40% από το πρώτο λεπτό!
Στα win η ένδειξη είναι πιο ακριβής και δεν έχω θέμα με απρόσμενα shut down!

Αν έχετε κάποια συμβουλή…

Ευχαριστώ πολύ (ξανά)!!!

Αν η μπαταρία σου ηταν NiMH θα σου έλεγα οτι θα μπορούσε να κάνει παιχνίδια. Όμως είναι Li-Ion. Νομίζω οτι ενα callibration της μπαταρίας θα σου λύσει τα προβλήματα. Υπάρχει μια εφαρμογή, αλλα δεν ξέρω τι ψάρια πιάνει. εγκατέστησε τη και την ψάχνεις

sudo apt-get install power-calibrate
1 «Μου αρέσει»

Την εγκατέστησα αλλά δεν βλέπω να έχει γραφικό περιβάλον…
Δεν ξέρω πως να την χρησιμοποιήσω!
Ευχαριστώ!

Δες εδω. Κι εγω δεν ξερω οποτε θελει ψαξιμο

1 «Μου αρέσει»

Βρήκα και αυτό… https://linrunner.de/tlp/

1 «Μου αρέσει»

Σιγουρα δεν εχει το mint ηδη καποιο σχετικο προγραμμα;
πχ η mx εχει το tlp προεγκατεστημενο…

1 «Μου αρέσει»

Από όσο το έψαξα όχι.
Το εγκατέστησα κ εγώ.
Πάλι πριν λίγο ενώ είχε υποτίθεται 2 ώρες χρήσης ακόμα έσβησε.
Ελπίζω να κάνουν κάτι τα πιο πάνω προγράμματα.

Επησεις απενεργοποιησε το Bluetooth αν δεν το χρησιμοποιεις, γιατι τραβαει αρκετο ρευμα.

Update:
Δοκιμασε απο το γραφικο περιβαλλον να το κανεις disable και δες αν η καταναλωση σου ειναι λιγο καλητερη. Επησεις για να βελτιωθει η κατασταση χαμηλωσε λιγο την φωτεινοτητα της οθονης (σε σημειο που ειναι αναγνωσιμη αλλα οχι σε σημειο που γινεσαι Mr Magoo). Και νομιζω το TLP που προτεινε ο @anon88072451 εχει καλη ακριβεια αλλα σε Mint δεν ξερω αν εχει γραφικο περιβαλλον. Εχει ομως manpages. Με τερματικο ανοιχτο και: man tlp θα σου δωσει τα βασικα ετσι ωστε να βαλεις το powersaving προφιλ εν δρασει και να δεις αν τα shutdowns μειωθουν.

Ελπιζω ολα αυτα να βοηθησουν.

Update #2:
Οταν κλεινει αποτομα… μηπως το laptop εχει ανεβασει θερμοκρασια; Πριν κλεισει ακους τα ανεμιστηρακια να ανεβαζουν στροφες;

1 «Μου αρέσει»

Σωστός… το χρησιμοποιώ αλλά όχι συχνά!
Θα το απενεργοποίησω… από το γραφικό περιβάλλον εννοείς ή πρέπει να κάνω κάτι πιο «βαθύ»:slightly_smiling_face:

EDIT: Μια διευκρίνιση… Το πρόβλημα δεν είναι ότι η μπαταρία κρατάει λίγη ώρα! Για την ηλικία του υπολογιστή και το ότι η μπαταρία δεν είναι “γνήσια” μια χαρά διαρκεί … το κύριο θέμα είναι ότι ο υπολογιστής κλείνει εντελώς απροσδόκητα! Ενώ φαίνεται πως η μπαταρία δεν έχει τελειώσει!!

Ευχαριστώ και πάλι!