Περιεργο θέμα με arch

μέχρι χθες το απόγευμα όλα πήγαιναν ρολοι. ξαφνικά ο chromium ενω ανοιγε αμέσως έκανε 4-5 δευτερόλεπτα να δείξει σελιδοδείκτες και να ανοιξει σωστα.δεν εδωσα σημασια μέχρι που εκανα επανεκίνηση.επειδη ειχα επιλεξει να μπαινω χωρις κωδικο μετα την επανεκινηση και τον grub το μονο που εδειχνε η οθονη ηταν μια πάυλα πάνω δεξια. χωρις να ανταποκρίνεται σε κανένα πλήκτρο .η πάυλα πότε σταθερή και πότε να αναβοσβήνει.

βασικά ειμαι ψύχραιμος με τέτοια αλλα αυτό δεν μου είχε ξανατύχει.
ειπα μήπως είναι θέμα κερνελ γιατι το λαπτοπ μου είναι 6 χρονων παλιό.
εκανα στα γρήγορα μια εγκατάσταση artix . με το που τελείωσε η εγκατάταση η επανεκίννιση έγινε κανονικά και μπήκα στο artix. εκανα τις πρώτες ενημερώσεις εκανα επανεκίνηση και πάλι τα ίδια!!

φυσικά ειχα κάνει πριν φορματ την κατάτμηση μην με ρωτήσετε γιαυτο.
ξανακάνω το artix εγκατάσταση-ευτυχως είναι απίστευτα γρήγορο στην εγκατάσταση- μπαίνω κανονικά μετά την εγκατάσταση και βαζω τον πυρήνα linux-lts. τα ρυθμίζω όλα κάνω update-grub κάνω επανεκίνηση μπαίνω με linux-lts και πάλι το ίδιο!!!
κάνω και μια τρίτη προσπάθεια με EndeavourOS με τα ίδια βήματα και ακριβώς η ίδια πάυλα σε μαυρη οθονη χωρλις να μπορώ να κλανω τιποτα!

σίγουρα κάτι συμβαίνει με τις διανομες τυπου arch και δεν ξερω τι.
εκανα μετά εγκατάσταση sparky linux και δουλεψαν ολα σωστά χωρίς κανένα θέμα. το sparky εχει κερνελ 4.9 .αφού ησύχασα δεν έχει να κάνει με το λαπτοπ μου εβαλa pclinux os που και εδω ολα δουλευουν σωστα χωρις θεματα.εδω εχω κερνελ 5.8.14 και δεν εχω πρόβλημα ως τώρα.
πάει πουθενά το μυαλό σας;

Δοκιμάσες να μπουταρεις με nomodeset στα kernel boot parameters;

Το arch και τα παράγωγά του είναι στην 5.9 και στην 5.4 LTS. Μπορεί να παίζει κάτι με τα builds και το setup σου.

Δώσε και τα specs του μηχανήματος

ξεχασα να γραψω οτι και boot με την δευτερη επιλογη που εχει ο grub γινοταν ακριβως το ιδιο. μαυρη οθονη με μαυρη παυλα πανω δεξια χωρις να μπορω να κανω τιποτα.

Machine:
  Type: Laptop System: HP product: HP Notebook v: Type1ProductConfigId 
  serial: <superuser/root required> 
  Mobo: HP model: 80CC v: 99.41 serial: <superuser/root required> 
  UEFI: Insyde v: F.1F date: 12/01/2015 
CPU:
  Info: Quad Core model: AMD A6-6310 APU with AMD Radeon R4 Graphics 
  bits: 64 type: MCP L2 cache: 2048 KiB 
  Speed: 994 MHz min/max: 1000/1800 MHz Core speeds (MHz): 1: 998 2: 998 
  3: 998 4: 998 
Graphics:
  Device-1: AMD Mullins [Radeon R4/R5 Graphics] driver: radeon v: kernel 
  Device-2: AMD Sun XT [Radeon HD 8670A/8670M/8690M / R5 M330 / M430 / 
  Radeon 520 Mobile] 
  driver: radeon v: kernel 
  Device-3: Microdia HP Webcam type: USB driver: uvcvideo 
  Display: server: X.Org 1.20.10 driver: ati,modesetting,v4l 
  unloaded: radeon resolution: 1366x768~60Hz 
  OpenGL: renderer: AMD KABINI (DRM 2.50.0 5.8.14-pclos1 LLVM 10.0.1) 
  v: 4.5 Mesa 20.3.0 
Audio:
  Device-1: AMD Kabini HDMI/DP Audio driver: snd_hda_intel 
  Device-2: AMD FCH Azalia driver: snd_hda_intel 
  Sound Server: ALSA v: k5.8.14-pclos1 
Network:
  Device-1: Broadcom BCM43142 802.11b/g/n driver: wl 
  IF: wlan0 state: down mac: 60:6d:c7:d2:40:4d 
  Device-2: Realtek RTL810xE PCI Express Fast Ethernet driver: r8169 
  IF: eth0 state: up speed: 100

Υπαρχει στο Arch το αντιστοιχο πακετο του firmware-amd-graphics που υπαρχει πχ στο Debian?

Κατά την εκκίνηση με το που πας να επιλέξεις με ποιο πυρήνα θα ξεκινήσεις πάτα το e και στη συνέχεια πας στο σημείο που λέει quiet, το σβήνεις και βάζεις και το nomodeset και στη συνέχεια πατάς F10

Τα αντίστοιχα είναι:
xf86-video-ati (για Radeon κάρτες κυρίως)
xf86-video-amdgpu (για όλες τις κάρτες και συνιστάται να προτιμάται αυτό)

εκανα εκ νέου εγκατάσταση σήμερα και ολα δουλέυουν ρολοι και δεν μπορω να καταλάβω γιατι συνεβη αυτο προχθες.εκανα αρκετες επανεκινησεις μετα τις ενημερωσεις και οκ. εβαλα και το πακετο xf86-video-amdgpu. ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

2 «Μου αρέσει»