Περίεργο πρόβλημα με τις διατάξεις πληκτρολογίου

Γεια σε όλους!

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τις διατάξεις πληκτρολογίου στο Ubuntu 19.10. Ανακάλυψα το πρόβλημα όταν προσπάθησα να παίξω το Euro Truck Simulator 2. Όταν προσπάθησα να αντιστοιχίσω ένα κουμπί σε μια ενέργεια, είπε ότι το κουμπί είναι σύνθετο και δεν το αντιστοίχισε. Το ίδιο πράγμα με το Assassin’s Creed Odyssey. Στο Assassin’s Creed 2 βρήκα επιτέλους τι συμβαίνει πραγματικά με αυτά τα “σύνθετα” κουμπιά. Τα αντιστοιχεί σωστά αλλά αντί να λένε W A S D λένε πράγματα όπως greek_finalsigma greek_alpha greek_sigma greek_delta
Δεν είναι λοιπόν περίεργο ότι αυτά τα κουμπιά θεωρούνται περίπλοκα από ορισμένα παιχνίδια. Αλλά πώς μπορώ να το διορθώσω; Οι εγκατεστημένες διατάξεις πληκτρολογίου είναι:
Ελληνικά, Ελληνικά (πολυτονικά), Ρωσικά και Αγγλικά (ΗΠΑ, alt. Intl.)

sudo dpkg-reconfigure keyboard-configuration

Με αυτή την εντολή μπορείς να αλλάξεις το default keyboard layout που έχεις. Για αρχή δοκίμασε π.χ να βάλεις Αγγλικά και δες αν στο παρουσιάζει.

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα!

Το πρόβλημα υπάρχει και στα Αγγλικά (παρόλο που γράφει σωστά). Θα δοκιμάσω αυτή την εντολή μετά και θα πω τι έγινε.

1 «Μου αρέσει»

Έτρεξα την εντολή και μου λέει να βάλω μοντέλο πληκτρολογίου. Θα έβαζα από τα generic που λέει αλλά έχω και κουμπιά για τα πολυμέσα, hotkeys για τις εφαρμογές, κουμπί on/off αναμονή και τα λοιπά πάνω στο πληκτρολόγιο τα οποία λειτουργούν. Άμα βάλω generic θα λειτουργούν;

Με αυτή την εντολή θα το αλλάξεις μόνο προσωρινά.
Κάνε τις δοκιμές σου και μετά κοιτάμε ποια δούλεψε και την κάνεις μόνιμη.

1 «Μου αρέσει»