Περί λίνουξ και άλλων δεινών

Ακόμα και στον ορισμό του τρολ τρολλάρεις…

“Στη γλώσσα του Διαδικτύου η λέξη τρολ ( troll ) περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με πονηρά προκλητικές, σκόπιμα ανόητες ή επιτηδευμένα εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα, όπως ένα φόρουμ συζήτησης, mailing list, chat room ή μπλογκ, με πρωταρχική πρόθεση να προκαλέσει και να ερεθίσει άλλους χρήστες[1] ή με κάθε τρόπο να επιφέρει διαταραχή σε μια διαδικτυακή συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα και να πετύχει μια αλυσίδα αντιδράσεων από άλλους χρήστες[2]. Η συμπεριφορά αυτή που λέγεται τρολάρισμα ( trolling ) πολλές φορές συνοδεύεται από αμφιλεγόμενη διαμάχη των υπολοίπων περί του σκοπού του.”

7 «Μου αρέσει»

Ας σταματήσει εδώ το θέμα…εξάλλου, πρόθεση για σοβαρό διάλογο δεν υπάρχει…φάνηκε από το πρώτο σχόλιο.
Μην σπαταλάτε τον χρόνο σας με ανούσιες αντιπαραθέσεις.

8 «Μου αρέσει»

Οπως ειπα και πιο πανω εμενα προσωπικα δεν με νοιαζει αν καποιος χρηστης θελει linux windows η kolibri os. Αυτο γιατι η νεα γενια εχει μαθει τα παντα στο πιατο. Το '90 για να παιξω ενα παιχνιδι στο dos ηξερα τα dma και irq της καρτας ηχου, αλλαζα το μαμημενο autoexec.bat καθε φορα που ετρεχα αλλο παιχνιδι, για να ρυθμισω την convertional μνημη κατα περιπτωση. Και φυσικα υπηρχαν παλιοτεροι απο μενα που σε c64 γραφανε το παιχνιδι εκεινη την ωρα σε basic το παιζανε κανα δυο μερες ασταματητα και οταν κλεινανε το c64 χανανε ολη τη δουλεια. Τωρα γιατι να ασχοληθω με καποιον που μπαινει στο forum να ρωτησει κατι που πρεπει να εχει απαντηθει χιλιαδες φορες στο internet. Ας μαθει να γκουγκλαρει πρωτα και μετα ας μαθει και οποιο λειτουργικο θελει

Το googling το '90 ηταν τηλεφωνο σε καποιον φιλο που μπορει να ηξερε περισσοτερα απο μας και απειρα ασηκωτα βιβλια

5 «Μου αρέσει»

Εγώ είχα ξεχωριστές επιλογές στο boot menu :stuck_out_tongue:

4 «Μου αρέσει»

αυτες ειναι μαγκιες!!! δυστηχως οσοι ειχαμε υπολογιστη ειμασταν σχεδον στην απομόνωση και αυτα και αλλα πολλα ακουγονται διαστημικα ακομη και σημερα.

Ηταν η εποχη του χαλκου στους υπολογιστες και ολοι μας προσπαθουσαμε να κανουμε χακιες για να κανουμε λιγο πιο ευκολη τη ζωη μας, αλλα σεβομαι και εκτιμω ,αν και δεν την εζησα, την προηγουμενη περιοδο του λιθου('80) που τα παιχνιδια και τα προγραμματα θελαν πολυ φαντασια για να καταλαβεις τι εννοουσαν και φυσικα με λειτουργικα συστηματα cp/m dos 1.1,2.0,3.3 και τα πασης φυσεως home computer που οι προγραμματιστες διναν το 110% των δυνατοτητων τους για να φτιαξουν εξαιρετικα γραφικα, προγραμματα και παιχνιδια που κανονικα δεν υπηρχε η δυνατοτητα να παιζουν σε αυτα τα λειτουργικα.

4 «Μου αρέσει»

Υπήρξαν κάποιες εποχές που οι υπολογιστές ήταν κάποια μαγικά αντικείμενα και όχι απλά μια μηχανή όπως μια τοστίερα. Στους ακόμα ποιο παλιούς τα μαγικά αυτά αντικείμενα ήταν οι μηχανές και τα ραδιόφωνα.

Σαν παιδί, είχες την ανάγκη να κάνεις δική σου αυτή την δύναμη. Και πριν τα φόρουμ και το διαδίκτυο όσοι θέλανε να γίνουν μικροί μάγοι ήταν μοναχικές μορφές. Ίσως κάπου εδώ να ξεκινάει, λόγω της διαφοράς ψυχολογίας μεταξύ αγοριών και κοριτσιών, τα κορίτσια δεν θέλουν την δύναμη καθώς έχουν μια άμεση επαφή με την ζωή και την ύπαρξη, η περιθωριοποίηση των γυναικών από την τεχνολογία.

Σήμερα την μαγική αυτή εμπειρία την έχουμε ξεχάσει. Το Linux και το Arduino είναι ένας δρόμος πίσω προς την παιδική μας ηλικία, ένας δρόμος να παραμείνουμε παιδιά. Και δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος επικαλείται 20ετή εμπειρία, αν αυτός έχει μεγαλώσει και θέλει να βλέπει τον υπολογιστή απλά σαν μια τοστιέρα. Κάτι που κατανοώ, και δεν κατακρίνω, αντίθετα είμαστε εδώ να τον βοηθήσουμε να μην κάψει το τοστ.

Αλλά χαίρομε πολύ, όσους ακόμα βλέπουν το Linux σαν μια μαγική περιπέτεια, όσους ακόμα παραμένουν παιδιά. Όπως πχ την δουλεία που μοιράστηκε μαζί μας ο @fanisatt.

3 «Μου αρέσει»

Εγώ τύλιγα την κασέτα του spectrum με τον στυλό, σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει.

5 «Μου αρέσει»

Αν έκανες και peek και poke…τότε τα είδες όλα…

1 «Μου αρέσει»

…και κάποια στιγμή έκανα κι εγώ τη μετάβαση προς το άγνωστο πλην όμως ελεύθερο Linux !
Δεν είχα τόσο απογοητευθεί από τις μπλε οθόνες των “άψογων” XP … όσο από τον εαυτό μου, τον οποίο ένιωθα να παρανομεί χρησιμοποιώντας κατά κόρον σπασμένο-κλεμμένο λογισμικό , για να ικανοποιήσω είτε τις ανάγκες μου , είτε την περιέργεια μου.
Το έβλεπα όμως να έρχεται…απειλές από παντού…το διαδίκτυο άρχισα να μην το νιώθω ως φίλο μου αλλά ως εργαλείο της Δικαιοσύνης , ικανό να ενεργήσει εις βάρος μου…και με όλο το δίκιο να βρίσκεται στην άλλη πλευρά και όχι στη δική μου !!! Και πως να ήταν στη δική μου … αφού το σπορ μου ήταν να αποκτώ σπασμένο λογισμικό , το οποιο ίσως και να μην χρειαζόμουν ή , το οποίο ήταν too much για τις δικές μου πραγματικές ανάγκες !!!

Το βήμα προς την ελευθερία , το βήμα προς το Linux ήταν ταυτόσημο με το περίφημο ΞΕΒΟΛΕΜΑ !!
Όπου φτωχός κι η μοίρα του … κακά τα ψέμματα…
Είναι δεδομένο ότι στην αρχή , δεν ήταν υπολογισμένο το ρίσκο . Η ελευθερία (τελικά) είχε περισσότερες απαιτήσεις από μένα… Το πρώτο Linux που εγκατέστησα μου εξαφάνισε τα XP, ενώ το έβαζα σε άλλο δίσκο… Δεν ρωτούσαν τότε οι εγκαταστάτες που θέλεις να γραφτεί το grub…
Για αυτό το λόγο σέβομαι ιδιαίτερα τους απανταχού Linuxάδες (περισσότερο τους χρήστες!!!) .
Διότι αποφάσισαν να ξεβολευτούν , αποφάσισαν να ξεκαθαρίσουν ποιές είναι οι πραγματικές τους ανάγκες και πως αυτές θα μπορούν να ικανοποιηθούν με πιο λιτό τρόπο , μακριά από την άπιαστη και απαγορευμένη οικονομικά “λογισμική χλίδα” της άλλης πλευράς… Κι έτσι εμπιστεύθηκαν την κοινότητα λίγων ελεύθερων ψυχών που έστησαν το Linux…
Δεν λέω πως είναι κακή η χλίδα …λέω πως δεν μπορούμε όλοι να χαιρόμαστε τα πάντα σ’ αυτόν τον υλικό κόσμο.
Κάπως έτσι…θυμάμαι το gimp , το inskscape και άλλα…όταν πρωτοεμφανίσθηκαν, να κρασσάρουν κάθε τρεις και λίγο αλλά…σιγά-σιγά ο αγώνας των απλών ανθρώπων στέφθηκε με τεράστια επιτυχία !!!
Οι κατακτήσεις του ελεύθερου λογισμικού προκάλεσαν ανεπανόρθωτη ζημιά στους μεγαλεμπόρους λογισμικού …ενώ γέμισαν με χαρά τόσους και τόσους απλούς ανθρώπους…
Σας ζάλισα πάλι…

5 «Μου αρέσει»

Τι έγινε ρε μάγκες; Χαμπάρι δεν πήρα. Ο Δημήτρης γούσταρε να παίξει με τους λινουξάδες; :smiley: Γεια σου ρε Δημήτραρε! Πες τα πες τα.

Η μαλακία είναι ότι το κάθε φόρουμ έχει κανόνες συμμετοχής και εν ολίγοις… δεν μπορούμε να ανταλλάξουμε μπινελίκια να ξεμουδιάσουμε λίγο. Εσύ να μας τη λες που είμαστε κολλημένοι-μορμόνοι-πλεμπαριά-κακομοίρηδες
κι εσύ ελεύθερος καταναλωτής που απολαμβάνεις τις πλαισιωμένες συνήθειές σου. ΓΟΥΣΤΑΡΩ!

Σε άλλο φόρουμ που θα κουβεντιάζαμε πολιτικά θα εκθείαζες τη μεγαλοσύνη του φιλελευθερισμού και κάθε φορά που θα ήθελες να ξορκίσεις την μιζέρια που σου γεννά η καθημερινότητα θα επιχειρούσες να αποδομείς τις προσωπικότητες των αυτών που προτείνουν άλλον τρόπο ζωής από αυτό που σου εμπνέει το πλαισίωμα που ανέφερα προηγουμένως.
Ξέρω ρε συ! Υπάρχουμε κι εμείς που δεν γουστάρουμε πόρσε και φεράρι και Μύκονο και έχεις την ευκαρία να αντλήσεις ικανοποίηση και να προστατεύεις το όνειρό σου. Μπορεί να μην πάρεις ποτέ φεράρι και πόρσε και να μην εχεις λεφτά για ακριβό εστιατόριο να πας και να έχεις να λες ότι ξέρεις από υψηλή γαστρονομία, αλλά μπορείς αντ’ αυτού να κράξεις εμάς και με αυτό να νιώθεις ότι ανήκεις στον κύκλο αυτών που γλείφεις μέσα στη συνείδησή σου.

Ποιος λογαριασμός είσαι στον βόθρουμ ρε; :grin:

3 «Μου αρέσει»

Παρακαλώ διαβάστε καλά το https://linux-user.gr/faq. Όχι προσωπικές επιθέσεις ad-hominem

θυμάμαι είχα συζητήσει με έναν φίλο μου την ιδέα δημιουργίας μιας αρένας στην οποία όλα θα επιτρέπονται εκτός φυσικά από προσωπικές απειλές και δεδομένα.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ διαφωνώ με “εκτός από…”. Αλλιώς τι αρένα θα είναι; :blush:

Φτάσαμε σε μια ηλικία ρε φίλε που έχουμε εισπράξει πολύ αρνητίλα. Άμα πιστεύεις σε κάτι μεταθανάτιο έχει καλώς. Αν όχι όπως εγώ, τότε είναι λογικό να υπάρχει κι ένα είδος αντίδρασης σαν το δικό μου (το σκέφτομαι ως λογικό). Δηλαδή ότι, δεν έχω κανέναν λόγο και δεν μου προσφέρει τίποτα να παραμένω στα πλαίσια και τους κανόνες. Εδώ ο άλλος νιώθει ελεύθερος να εκφράζει τον φασισμό του. και δεν εννοώ μία καλόπιστη κριτική ή έστω και μία επιθετική συμπεριφορά που γεννάται από πραγματική οργή και αγανάκτηση. Όμως όταν βλέπεις κακοήθεια και χουλιγκανισμό… γιατί να είσαι σωστός και ωραίος και πολιτισμένος κλπ κλπ;
Και η καοήθεια δεν είναι έτσι γενική κι αόριστη. Είναι μία συγκεκριμένη που μου τη δίνει εμένα. Είναι αυτή που γεννάται από κόμπλεξ δημιουργημένα από τη μίζερη υπόσταση κάποιου και που βρίσκει διέξοδο στην επιθετικότητα ενάντια σε αυτούς που θα θεωρήσει κατώτερους και πιο ανίσχυρους απ’ αυτόν.
Με δυο γραμμές βέβαια δεν μπορώ να περιγράψω το όλο φαινόμενο. Αλλά παίρνεις μια ιδέα πιστεύω.

2 «Μου αρέσει»

Καθένας μπορεί να φτιάξει σήμερα ένα φόρουμ και να το χειρίζεται όπως αυτός θέλει. Αν κάποιος φτιάξει ένα ελληνικό κλώνο του 4chan μπορεί να μετέχω, μπορεί και όχι.

Άλλα εδώ μέσα όμως δεσμευόμαστε όλοι από τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ. Το οποίο ανήκει σε όλους μας, ας το κρατήσουμε καθαρό. Το σύστημα με τα επίπεδα πρόσβασης που έχουμε δείχνει πως δεν θέλουμε να είναι μια υπόθεση λίγων ατόμων.

Παρακαλώ θερμά να λήξει εδώ αυτή η ιστορία. Δεν είναι καθόλου ωραίο να μιλάς για κάποιον που δεν θα μπορεί να απαντήσει για πολύ καιρό, και όχι απλά για ένα 24ώρο. Αν η συζήτηση εκτραπεί το νήμα θα κλειδωθεί προσωρινά.

ας μου επιτραπει μια ερωτηση, δεν ξερω αν ταιριαζει εδω, αλλά μου φαινεται πως κολλαει με το «και άλλων δεινών».
Μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση πως διαφορες επιθετικες κλπ συμπεριφορες που βλεπουμε στο διαδικτυο, οφειλοντε κατα ενα μεγαλος μερος στο πως εχει συνηθισει ο χρηστης του διαδικτυου να συμπεριφερεται στα social media πχ facebook, και στο κλιμα που επικρατει εκει και το οποιο θεωρει λογικο και αναμενωμενο να επικρατει και αλλού. Δεν εχω χρησιμοποιησει ομως ποτέ social media και δεν σκοπευω και να το κανω. Επομενως θα ηθελα να με διαψευσετε ή να με επιβεβαιωσετε οσοι χρησιμοποιειτε social media, γιατι το εχω απορια. Ομως μερικες φορες ειναι αρκετα φανερο οτι θεματα που αναπτυσοντε πχ στο facebook ή στο twitter μεταφεροντε και εξω απο αυτο (και μαλιστα αυτοι που τα μεταφερουν νομιζουν οτι εχουν ολοι γνωση για αυτα πχ καλα δεν ειδες τι γινεται στο facebook; ), για αυτο και εχω αυτη την εντυπωση. Παρακαλω τις αποψεις σας…

Σεβαστά αυτά που λες. Αλλά διαφωνώ σε πολλά.
Βασικά εντοπίζω μία αντίφαση (αν και είναι αποδεκτές οι αντιφάσεις και πολλές φορές αναπόφευκτες και αναγκαίες).

  1. Το φόρουμ δεν ανήκει σε όλους μας παρά μόνο στους διαχειριστές του και εν τέλει σε αυτόν που πληρώνει τον σέρβερ. Αν άνηκε σε όλους δεν θα χρειαζόταν οι κανόνες ή θα άλλαζαν διαρκώς σύμφωνα με τη θέληση της πλειοψηφίας
  2. Δεν βλέπω καμία ιστορία να υπάρχει, ούτε κάτι λερωμένο ώστε να πρέπει να το διατηρήσουμε καθαρό.
  3. Γιατί δεν είναι ωραίο να μιλάς για κάποιον είτε μπορεί να απαντήσει είτε όχι; Όταν μάλιστα έχεις εντοπίσει κακοήθεια κι εσύ έχεις και θέληση αλλά και περιεχόμενο απάντησης (ή μάλλον τοποθέτησης);
1 «Μου αρέσει»

Αυτό που λες σόσιαλ μίντια πριν από δεκαετίες ήταν απλά η καφετέρια της συνοικίας. Κι εκεί υπήρχε και η καφρίλα και η καγκουριά. Δεν τη γέννησε το facebook. Είναι νοοτροπία.

1 «Μου αρέσει»

ναι δε γεννησε την καφριλα πχ το facebook, αλλά ειναι αυτο το κλιμα που επικρατει στα social media ή οχι; και αν ναι πιστευεις οτι εξαγετε και αλλου επειδη τα social media «ειναι» το ιντερνετ και αρα ετσι συμπεριφερομαστε παντου στο ιντερνετ ή οχι;
δηλαδη να το πω και αλλιως, επειδη τα κοινωνικα δικτυα ειναι εν πολλοις προβολη του εαυτου, εκει αποδιδω τις ad hominem επιθεσεις που βλεπω συχνα και που αλλιως δεν πολυκολλανε

Νόμιζα ότι το απάντησα. Απλά η καφρίλα υπήρχε και υπάρχει με τον ίδιο τρόπο. Καθόσουν στην καφετέρια κι όταν πέρναγε ένα ζευγάρι έλεγες για την κοπέλα “κοίτα τον μαλάκα που κυκλοφορεί”.
Το αντ χόμνινεμ τώρα, υπάρχει κι αυτό και υπήρχε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει σώνει και καλά να το θεωρούμε ανέντιμο και μη πολίτικαλ κορέκτ. Γιατί;
Γιατί έτσι.
Μην ξεχνάς ότι ο τρόπος σκέψης μας - η νοοτροπία είναι οχλική. Έτσι το είδαμε να αντιμετωπίζεται κι έτσι νομίζουμε ότι είναι το σωστό. να το κατακρίνουμε ως συμπεριφορά. Δηλαδή να μου παρουσιάσουν έναν πίνακα που ζωγράφισε ο Χίτλερ και να μου πουν “Δες το μόνο καλλιτεχνικά”! Ε όχι ρε φίλε. Δεν θα το κάνω.
Θα κρίνω τον πίνακα με βάση του τι ήταν ο δημιουργός του. Δεν θα τον κοιτάξω καν βασικά.
Ωστόσο δεν βρίσκω εντελώς λάθος το να αντιμετωπίζεται το αντ χόμνινεμ ως κάτι κακό. Υπάρχουν περιπτώσεις κακόβουλες. Όπου ένας τύπος έχει απλά μία άποψη για ένα φαινόμενο. Μπορεί να είναι σωστή κι ας είναι αυτός καθίκι ή οτιδήποτε άλλο αρνητικό.
Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

2 «Μου αρέσει»

Άποψη μου επί του θέματος είναι πως μέσα από τα SM ο χρήστης έχει αναπτύξει μία αντίληψη πως στο διαδικτυακό χώρο έχει κάποιο εθιμικό δικαίωμα να κάνει και να λέει ότι θέλει. Από τη μία η εποπτεία της ορθής συμπεριφοράς στα SM (πχ μεγέθους FB) είναι ένας άθλος, εξαιτίας του τεράστιου όγκου περιεχομένου που παράγεται. Ακόμα, η εμπειρία μου στο FB εχει δείξει πως και η πολιτική του FB, για τέτοια ζητήματα είναι πολύ χαλαρή. Στο FB, για παράδειγμα, άνετα μπορείς να γράψεις ένα σχόλιο που απειλεί την σωματική ακεραιότητα κάποιου και να μην πάθεις τίποτα, αν κάποιος σημαντικός αριθμός ανθρώπων δεν αναφέρει το συγκεκριμένο περιεχόμενο, ή αν δεν λάβει το θύμα κάποια μέτρα (όπως να καταγγείλει το περιστατικό στην αστυνομία). Δεν θα πιάσω καν το θέμα του ναζισμού στα ΜΚΔ (Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης, για να βάλουμε και το ελληνικό στη ζωή μας), όπου μπορείς να βρεις συζητήσεις ολόκληρες για ολοκαυτώματα κλπ, χωρίς να τις πειράζει κανείς.
Έτσι γράφει ο κανένας ότι θέλει και νομίζει πως μπορεί να το κάνει αυτό παντού με την ψευδαίσθηση κιόλας πως το μέσο του προσφέρει ανωνυμία (ο απόλυτος τεχνολογικός αναλφαβητισμός).
Νομίζω πως μία σημαντική μερίδα κόσμου που είναι από πιο παλιά στη φάση των φόρουμ, δεν έχει αναπτύξει τόσο την ίδια αντίληψη.