Περί ιών, αντιγραφών και εξωτερικών σκληρών

μικρή λεπτομέρεια. Μπορεί όλα αυτά να έχουν νόημα δεν ξέρω αλλά δεν υποστηρίζουν όλοι οι δίσκοι SMART. Πόσο παλιός είναι ο δίσκος;

εδιτ: Α είδα 2017 ok μάλλον θα έπρεπε να υποστηρίζει

2017 και να μην υποστηρίζει? Απλά είναι πρακτική της Seagate να το μπλοκάρει στους εξωτερικούς.

Θα τρελαθούμε…

smartctl --all -d scsi /dev/sdc

Ούτε αυτό?

Για πες μου μία και το ακριβές μοντέλο του δίσκου να το γκουγκλάρω.

Σόρι που σε πρήζω. Μπορείς να δοκιμάσεις ξανά με sudo?

sudo smartctl --all -d sat /dev/sdc

το έκανε ως root αν πρόσεξες.

ooopsss. Έχεις δίκιο.

Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Όσα ήξερα για τα enclosures της seagate καταρρίπτονται…

Ευχαριστώ για τον χρόνο και την προσπάθεια πάντως. Αυτά που έμαθα και απ’ τους 2 είναι πολύ χρήσιμα.

Είμαι απρόσεκτος…
Τώρα είδα ότι στο post σου εδώ Περί ιών, αντιγραφών και εξωτερικών σκληρών

εξακολουθεί και παίζει με UAS driver… Διάβασα βιαστικά το Class=Mass storage και νόμιζα ότι ήταν ο driver αλλά δεν ήταν…
Άρα δεν το έχουμε γυρίσει σε mass storage και όλες οι παραπάνω δοκιμές ήταν άκαρπες…

Είσαι σίγουρος ότι είχες αποσυνδέσει τον δίσκο πριν προσθέσεις το 0bc2:ab26: στο quirks?

Από εδώ https://www.smartmontools.org/wiki/Supported_USB-Devices
που είναι το επίσημο list του smartmontools για τις υποστηριζόμενες συσκευές, γράφουν ότι με

sudo smartctl -d sat,12 -a /dev/sdc

ή

sudo smartctl -d sat,16 -a /dev/sdc

θα πάρεις smart data
(δοκίμασε με και χωρίς πείραγμα του quirks)

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα. Λοιπόν, κάπου εδώ είναι το θέμα.
Σύμφωνα με το wiki που έδωσες, αυτή η γραμμή είναι για τις μόνιμες ρυθμίσεις.
Στις πρόχειρες, για tests, πρέπει να πάω με το παρακάτω


(μόνο το ID της συσκευής, χωρίς το “usb_storage.quirks-”, και με την παράμετρο :u για να γίνει override το UAS. Έτσι όπως ήταν το αρχείο, το αποτέλεσμα είναι αυτό

Με το παρακάτω quirks, γίνεται το override
correctquirks
οπότε έχουμε

1 «Μου αρέσει»

Κατ’ αρχάς μπράβο για τη διερεύνηση. Σε μένα δούλεψε αντίστροφα για να μπει σε usb-storage mode, άρα μάλλον είναι ανάλογα με την ιδιαιτερότητα του εκάστοτε usb controller που χρησιμοποιεί η Seagate στα enclosures.

Ο δίσκος φαίνεται υγιής (αγνόησε το μεγάλο read error count, οι Seagate σε αυτό το attribute δίνουν περίεργη αριθμοδοτηση εσωτερικοί και εξωτερικοί). Στο gsmartcontrol αν πας το ποντίκι πάνω από αυτό το attribute, σε ενημερώνει με tooltip περί τούτου.

Με αυτά που εγώ βλέπω λοιπόν δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα στον δίσκο. Αν σε.επομενο backup σου παρουσιαστεί ξανά πρόβλημα, τώρα ξέρεις τον τρόπο να δεις μέσω smart τι συμβαίνει.

ΥΓ τον δίσκο της συζύγου τον έχεις ελέγξει για τυχόν προβλήματα ?

2 «Μου αρέσει»

Όχι, αλλά τώρα που έμαθα πως γίνεται, μόλις ξεκουνήσει πάλι για μπιρίμπα, θα περάσουν όλοι οι δίσκοι των παθών τους τον τάραχο :grinning: :smiley: :smile: :rofl: :joy:

2 «Μου αρέσει»

Άμα είσαι μονίμως ξενύχτης αυτά συμβαίνουν… Δεύτερη φορά που βιάζομαι σε αυτό το thread. Τώρα βλέπω ότι ο δίσκος έχει αρκετά seek errors και έχουν καταγραφεί uncorrectable errors σε 3 sectors. Παρ’ όλα αυτά δεν υπάρχουν reallocated sectors, που σημαίνει ότι δεν έχει βρεθεί κάποιο πρόβλημα στα πλατό του δίσκου, αλλά κάποια δυσλειτουργία στις κεφαλές ανάγνωσης εγγραφής ή ίσως στο usb bridge. Όλα αυτά δείχνουν ότι θα πρέπει σιγά σιγά να αρχίσεις να τον χρησιμοποιείς για δευτερεύουσες εργασίες και όχι για backup…

3 «Μου αρέσει»

Δεν ήξερα τα πολύ ωραία και θαυμαστά πλεονεκτήματα που αναφέρετε για το rsync! Οπότε θα το έχω και εγώ υπόψιν μου από εδώ και πέρα! Σας ευχαριστώ!

Όσο για το πρόβλημα σου, οι προλαλήσαντες πιθανός έχουν να σου πουν περισσότερα για να σε βοηθήσουν, αλλά προσωπικά και εγώ μια φορά την έπαθα με σκληρό δίσκο seagate και έπειτα ούτε να ακούω για αυτούς δε θέλω.
Sorry, δεν θέλω να ανοίξω τέτοιους είδους αντιπαράθεση εδώ, αλλά Western Digital και πάλι WD!!

Εύχομαι τα καλύτερα για τα δεδομένα σου!

1 «Μου αρέσει»

Εντάξει, η προσωπική εμπειρία του καθενός τον επηρεάζει, αλλά μάλλον δεν έχεις δίκιο. Κάθε δίσκος έχει πιθανότητες κάποια στιγμή να χτυπήσει. Γι’αυτό πάντα έχουμε σε 3 σημεία backup. Και η Seagate και η WD έχουν βγάλει μοντέλα που αποδείχτηκαν πολύ ανθεκτικά στον χρόνο, αλλά έχουν κυκλοφορήσει και σειρές που αστοχούσαν εύκολα. Εγώ έχω χάσει στις 2 δεκαετίες που ασχολούμαι με PC 2 δίσκους συνολικά, έναν εξωτερικό WD και έναν εσωτερικό Seagate. Άλλος έχει άσχημη εμπειρία με την μία εταιρεία, άλλος με την άλλη. Δεν είναι η μία εταιρεία “καλύτερη” από την άλλη και, αν είναι, αυτό είναι στα όρια του στατιστικού λάθους. Γι’αυτό εγώ δεν υποστηρίζω ούτε τη μία ούτε την άλλη, αλλά φωνάζω BACKUP BACKUP BACKUP!

1 «Μου αρέσει»

Εννοείται πως συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου. Backup - BACKUP - Backup! :slight_smile: