Περί ιών, αντιγραφών και εξωτερικών σκληρών

To rsync κάνει περισσότερη δουλειά αλλά στον επεξεργαστή. όχι στον δίσκο. Δεν έχω ασχοληθεί να το μετρήσω αλλά πάντα υπέθετα ότι από ένα σημείο και μετά πρακτικά δεν θα σε καθυστερεί γιατί ο bottleneck θα είναι ο δίσκος, ακόμα και στην αρχική αντιγραφή. Το γεγονός είναι ότι όταν το χρησιμοποιώ η ταχύτητα είναι η αναμενόμενη άρα δεν έχω αισθητή καθυστέρηση.

Επίσης μέσω δικτύου με το rsync έχεις πλεονέκτημα ταχύτητας (συχνά τάξεις μεγέθους) γιατί μπορείς να κάνεις συμπίεση.

2-. Δυστυχώς δεν μπορώ, SMART unsupported


4-. Linux έχω παντού. Ίσως δεν το είπα σωστά. Κάποια αρχεία που έχω στους υπολογιστές, είναι δημιουργημένα/κατεβασμένα/αποθηκευμένα από την εποχή που είχα Windows και πηγαινοέρχονται από backup σε restore. Αρχεία δεδομένων (pdf,xls,doc,jpg κτλ) όχι αρχεία συστημάτων. Κάτι drivers για Windows που ανέφερα, είναι άσχετα.

Πάμε να το κάνουμε supported. Είναι σημαντικό να δούμε SMART data.

Με τον δίσκο συνδεδεμένο, δώσε μου σε παρακαλώ το output της εντολής:
lsusb -t

και μετά της εντολής:
lsusb

hdds

O δίσκος σου παίζει σε UAS mode (φαίνεται στο output του lsusb -t και η Seagate τον έχει ρυθμίσει να μην δίνει SMART data μπλοκάροντας το σωστό pass-through.

Εφόσον το ID είναι 0bc2:ab26 (φαίνεται στο output του lsusb), ακολούθα κατά γράμμα τις οδηγίες:

Σύνδεσε την συσκευή, και αποσύνδεσέ την.
Άνοιξε root παράθυρο (δεξι κλίκ open as root) και πήγαινε
/sys/module/usb_storage/parameters/
Εκεί μέσα θα βρεις το αρχείο quirks (αν δεν υπάρχει δημιουργησέ το)
Μέσα στο αρχείο γράψε usb_storage.quirks=0bc2:ab26:
Σώσε.
Ξανασύνδεσε την συσκευή και δώσε μου πάλι το αποτέλεσμα lsusb -t
Τώρα θα πρέπει να γράφει Mass Storage και το SMART θα παίζει

uas

Δοκίμασα με copy/paste. Μετά (η φωτογραφία που βλέπεις) δοκίμασα και με το usb_storage.quirks=0x0bc2:0xab26:

Τώρα παίζει mass storage (από το screenshot που δίνεις). Αν ανοίξεις το DISKS δεν σου δίνει smart data?

Ούτε το Disks, ούτε (αν έχει σημασία) το GSmartControl

Δηλαδή τώρα που παίζει σαν mass storage, η επιλογή smart data στο disks είναι γκριζαρισμένη;

Ναι, είναι γκριζαρισμένη στο Disks, και στο GSmartControl συνεχίζει να δίνει SMART unsupported

Για κάνε μια τελευταία προσπάθεια

smartctl --all -d sat /dev/sdX

όπου X το κατάλληλο γράμμα για τον δίσκο

μικρή λεπτομέρεια. Μπορεί όλα αυτά να έχουν νόημα δεν ξέρω αλλά δεν υποστηρίζουν όλοι οι δίσκοι SMART. Πόσο παλιός είναι ο δίσκος;

εδιτ: Α είδα 2017 ok μάλλον θα έπρεπε να υποστηρίζει

2017 και να μην υποστηρίζει? Απλά είναι πρακτική της Seagate να το μπλοκάρει στους εξωτερικούς.

Θα τρελαθούμε…

smartctl --all -d scsi /dev/sdc

Ούτε αυτό?

Για πες μου μία και το ακριβές μοντέλο του δίσκου να το γκουγκλάρω.

Σόρι που σε πρήζω. Μπορείς να δοκιμάσεις ξανά με sudo?

sudo smartctl --all -d sat /dev/sdc

το έκανε ως root αν πρόσεξες.

ooopsss. Έχεις δίκιο.

Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Όσα ήξερα για τα enclosures της seagate καταρρίπτονται…

Ευχαριστώ για τον χρόνο και την προσπάθεια πάντως. Αυτά που έμαθα και απ’ τους 2 είναι πολύ χρήσιμα.