Περί ιών, αντιγραφών και εξωτερικών σκληρών

Σαββατοκύριακο και η σύζυγος ξεκουνάει απ’ τον υπολογιστή της για να πάει για μπιρίμπα. Ωραία λέω, ευκαιρία για backup, μιας και έχουμε να πάρουμε απ’ το Νοέμβριο. Παραμάσχαλα ο Seagate Backup Plus slim 1 ΤΒ του 2017. Πέταμα τα παλιά αρχεία, πέταμα και το .Trash100. Έχει χώρο για όλα της τα αρχεία, και άλλα τόσα και άλλα τόσα. Πάμε. Copy/paste τα Documents & Pictures. “Θέλω κανα 2ωρο” μου λέει το παραθυράκι (ταχύτητα εγγραφής περίπου 7 ΜΒ/sec). Πάω στο άλλο δωμάτιο για καφέ.
Στο μισάωρο γυρνάω πίσω να δω τι παίζει. Επαναλαμβανόμενο μπιπ-μπιπ που μοιάζει περισσότερο με φωνή τζίτζικα κατακαλόκαιρο, και η αντιγραφή κολλημένη σε ένα σημείο. Πάπαλα.
Σταματάω την αντιγραφή, επανασύνδεση στο δίσκο. Στα disks εμφανίζεται κανονικά, διαβάζει ότι υπάρχει μέσα, δεν γράφει με τίποτα. Μπιπ μπιπ.
Internet, troubleshooting. “Καθαρίστε σκόνες, αλλάξτε καλώδια, αλλάξτε θύρες, κοιτάξτε για ιούς, ελέγξτε το δίσκο με διαγνωστικό, πετάχτε το δίσκο και αγοράστε άλλον” κτλ.
Αφού κάνω τα βασικά, πάω για διαγνωστικό στο site της Seagate. (Εδώ γελάτε, αλλά είπαμε, δεν βαράτε). Διαγνωστικό για SSD. Δεν βλέπει το δίσκο. Παίρνω ένα σκεπάρνι που έχω στο σπίτι, αλλά πριν τον σπάσω, τον ανοίγω να δω πως είναι μέσα. Ω του θαύματος, δεν είναι SSD, είναι HDD…
Seagate cli tools, τερματικό. Full sequential verify. Κόλλησε στο 25%. Bad block xxxxxxx, TEST FAILED.
Κάπου έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι μπορεί να στρώνει με Format. Λοιπόν,
noformat
To δαγνωστικό της Seagate δεν κάνει format σε δίσκο Seagate, γιατί δεν αναγνωρίζει το δίσκο της Seagate ως Seagate. Ίσως φταίει που όταν πάει να διαβάσει το S/N, διαβάζει μπαρμπούτσαλα.
nosn
Το disks του Mint διαβάζει μια χαρά το S/N. Εφαρμόζω την προσωρινή χακιά που έχει αναρτηθεί σε άλλο topic, μπας και έχω πιο σωστή πρόσβαση στο δίσκο, και format. 17 (δεκαεπτά) συναπτές ώρες.
Ξανά μανά Full sequential verify, μια χαρά ο δίσκος.
Με τη χακιά να ισχύει (δεν έγινε επανεκκίνηση) backup (copy/paste)* του δικού μου υπολογιστή. Υπερτριπλάσια ταχύτητα εγγραφής (Thanks @linuxovios).
Τελειώνω με το δικό μου και πάω στης συζύγου.
Ξανά μπιπ-μπιπ ο δίσκος, και μάλιστα στον ίδιο φάκελλο.
Κάπου έχω διαβάσει, επίσης εδώ μέσα, ότι αν το Linux εντοπίσει πρόβλημα, κολλάει η εγγραφή. Σε συνδυασμό με την προτροπή για έλεγχο για ιούς,
ClamV. Να μην τα πολυλογώ, δεν τα κατάφερα με την έκδοση τερματικού, οπότε
ClamTK και στους 2 υπολογιστές. 101 possible threats στο δικό μου, άλλοι τόσοι στης συζύγου.
Μεταξύ άλλων, possible threats στην cache του firefox, σε αρχεία που είναι χρόνια στους 2 υπολογιστές κατεβασμένα από internet (φόρμες συμπλήρωσης στοιχείων σε pdf), downloaded .exe drivers από την εποχή Windows, αλλά και σε φάκελλο .config του libreoffice (???!!!)


Πέταμα όλα, και έσχατη (για το επίπεδό μου) λύση
Format μέσω DBAN. 29 (είκοσι εννέα) συναπτές ώρες.
Μόλις τελείωσα επιτυχώς το Backup (copy/paste)* και στους δύο υπολογιστές.
Και ερωτώ. Υποψιάζεστε ιούς; Αν ήταν έτσι, γιατί εμφανίστηκε τώρα το πρόβλημα, αφού τα αρχεία είναι χρόνια στους υπολογιστές (εκτός και αν το πρόβλημα ήταν οι ιοί στην cache του firefox).
Μήπως να μην έχω εμπιστοσύνη και να πάω για δίσκο, απλά έτυχε να δουλέψει προσωρινά;
Μήπως υποψιάζεστε κάποιο άλλο λάθος δικό μου (εκτός βέβαια του ότι πέρασα τον HDD για SSD);

*Κάτι πρέπει να έχει αλλάξει πρόσφατα στο case sensitivity κατά το copy/paste. Στην εικόνα


φαίνεται πως πλέον δύο αρχεία που ναι μεν έχουν τον ίδιο τίτλο, αλλά ορισμένα γράμματα είναι κεφαλαία αντί μικρά, αναγνωρίζονται ως ίδια και ζητείται έλεχος και ενέργεια. Παλιά αναγνωριζόντουσαν ως διαφορετικά αρχεία και μεταφερόντουσαν και τα δύο.

1 «Μου αρέσει»

ένα μικρό σχόλιο.

Εκτός από τις τετριμένες περιπτώσεις που φυσικά δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα. Σε περιπτώσεις όπως η παραπάνω η αντιγραφή καλό είναι να γίνεται με το rsync (ή κάποια εφαρμογή που κάνει έτσι την δουλειά). Δεν καταλάβα να το έκανες έτσι, οπότε καλό είναι να το κοιτάξεις.

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το rsync ή κάποια άλλη εφαρμογή. Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.

Πολλές μπορεί να είναι οι αιτίες, αλλά το προφανές είναι ο δίσκος στον οποίο αντέγραφες είναι NTFS; γιατί αν είναι NTFS αυτό είναι το αναμενόμενο.

Screenshot from 2020-02-11 16-26-57
SDC

vfat βλέπω ακόμα πιο περιοριστικό από ntfs στα ονόματα. Και τα δύο έχουν τις συμβάσεις windows. Η αναμενόμενη συμπεριφορά για μη διάκριση πεζών-κεφαλαίων.

Το vfat έχει επιπλέον περιορισμούς στα ονόματα και έχει και τον περιορισμό στα μεγέθη αρχείων ως 4 γίγα. Οπότε καλό είναι να εξετάσεις μήπως χρησιμοποιήσεις άλλο σύστημα (πχ ntfs ή αν δεν σε νοιάζει η συμβατότητα με windows ίσως και ext4)

1 «Μου αρέσει»

Δεν κρατήθηκα :joy: μην παρεξηγείς…

Λοιπόν έχω να κάνω μερικά σχόλια.

Οπότε ο εξωτερικός δίσκος είναι SATA2 ή χρησιμοποιούσες SATA2 θύρα. Η ταχύτητα αυτή είναι βασανιστικά αργή για αντιγραφή μεγάλου όγκου δεδομένων.

  1. Σε όλη την ιστορία (μπράβο για την περιγραφή :slight_smile: δεν μας έχεις ποστάρει ένα SMART του δίσκου. Το γεγονός ότι είχε bad blocks σημαίνει ότι έχει αρχίσει η αρχή του τέλους και ο δίσκος παύει να θεωρείται αξιόπιστος (ειδικά για backup) ακόμα και αν τον “έστρωσες” με low level format.

  2. Το rsync που σου προτείνεται από άλλον χρήστη είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος για backup. Ναι μεν στο πρώτο αντίγραφο που θα πάρεις είναι πιο αργό από το κλασικό copy/paste, αλλά θα υπάρξει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά από το δεύτερο αντίγραφο και μετά, καθώς το RSYNC θα συγκρίνει τα αρχεία της πηγής και του προορισμού και κάνει αντιγραφή μόνο σε όσα έχουν τροποποιηθεί ή σε όσα νέα έχουν δημιουργηθεί στην πηγή. Υπάρχει και GUI rsync αν δεν θέλεις να το κάνεις από κονσόλα (που είναι αρκετά εύκολο και μπορείς να φτιάξεις και ένα σκριπτάκι σε 2 λεπτά για να μην ταλαιπωρείσαι κάθε φορά).

  3. Δεν έχω καταλάβει αν τα αρχεία που αντέγραψες ήταν από δίσκο με λειτουργικό windows και είχες μπουτάρει με live usb? Ή το pc της συζύγου έχει dual boot? Βλέπω στα screenshots Linux.

1 «Μου αρέσει»

Ακόμα και για το «πρώτο αντίγραφο» (θα το έλεγα ίσως «αρχικό»; ) είναι σημαντικό το πλεονέκτημα που προσφέρει το rsync πχ αν σταματήσει για κάποιο λόγο στην μέση η διαδικασία. Έχει πολλά και τρομερά πλεονεκτήματα.

Επίσης το «πιο αργό» για μια τετριμένη αντιγραφή λίγων δευτερολέπτων, είναι ίσως αισθητό. Για μια αντιγραφή που θέλει πολλά λεπτά ο ελάχιστος παραπάνω χρόνος (δευτερόλεπτα?) είναι αμελητέος.

Σε μετρήσεις που είχα πάρει παλιότερα που το έψαχνα το θέμα, υπήρχε αισθητή διαφορά στην ταχύτητα. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αλλά δεν νομίζω ότι κάνω λάθος. Για αντίγραφο αρκετών δεκάδων GB αρχείων, είδα διαφορά. Ίσως έφταιγαν και τα flags που είχα δηλώσει στο RSYNC (π.χ. διατήρηση δικαιωμάτων αρχείων κτλ), αλλά η διαφορά υπήρχε.

Σε κάθε περίπτωση, RSYNC χρησιμοποιώ, καθώς ο χρόνος που κερδίζεις από τη “δεύτερη” αντιγραφή και μετά είναι ανυπολόγιστος…

To rsync κάνει περισσότερη δουλειά αλλά στον επεξεργαστή. όχι στον δίσκο. Δεν έχω ασχοληθεί να το μετρήσω αλλά πάντα υπέθετα ότι από ένα σημείο και μετά πρακτικά δεν θα σε καθυστερεί γιατί ο bottleneck θα είναι ο δίσκος, ακόμα και στην αρχική αντιγραφή. Το γεγονός είναι ότι όταν το χρησιμοποιώ η ταχύτητα είναι η αναμενόμενη άρα δεν έχω αισθητή καθυστέρηση.

Επίσης μέσω δικτύου με το rsync έχεις πλεονέκτημα ταχύτητας (συχνά τάξεις μεγέθους) γιατί μπορείς να κάνεις συμπίεση.

2-. Δυστυχώς δεν μπορώ, SMART unsupported


4-. Linux έχω παντού. Ίσως δεν το είπα σωστά. Κάποια αρχεία που έχω στους υπολογιστές, είναι δημιουργημένα/κατεβασμένα/αποθηκευμένα από την εποχή που είχα Windows και πηγαινοέρχονται από backup σε restore. Αρχεία δεδομένων (pdf,xls,doc,jpg κτλ) όχι αρχεία συστημάτων. Κάτι drivers για Windows που ανέφερα, είναι άσχετα.

Πάμε να το κάνουμε supported. Είναι σημαντικό να δούμε SMART data.

Με τον δίσκο συνδεδεμένο, δώσε μου σε παρακαλώ το output της εντολής:
lsusb -t

και μετά της εντολής:
lsusb

hdds

O δίσκος σου παίζει σε UAS mode (φαίνεται στο output του lsusb -t και η Seagate τον έχει ρυθμίσει να μην δίνει SMART data μπλοκάροντας το σωστό pass-through.

Εφόσον το ID είναι 0bc2:ab26 (φαίνεται στο output του lsusb), ακολούθα κατά γράμμα τις οδηγίες:

Σύνδεσε την συσκευή, και αποσύνδεσέ την.
Άνοιξε root παράθυρο (δεξι κλίκ open as root) και πήγαινε
/sys/module/usb_storage/parameters/
Εκεί μέσα θα βρεις το αρχείο quirks (αν δεν υπάρχει δημιουργησέ το)
Μέσα στο αρχείο γράψε usb_storage.quirks=0bc2:ab26:
Σώσε.
Ξανασύνδεσε την συσκευή και δώσε μου πάλι το αποτέλεσμα lsusb -t
Τώρα θα πρέπει να γράφει Mass Storage και το SMART θα παίζει

uas

Δοκίμασα με copy/paste. Μετά (η φωτογραφία που βλέπεις) δοκίμασα και με το usb_storage.quirks=0x0bc2:0xab26:

Τώρα παίζει mass storage (από το screenshot που δίνεις). Αν ανοίξεις το DISKS δεν σου δίνει smart data?

Ούτε το Disks, ούτε (αν έχει σημασία) το GSmartControl

Δηλαδή τώρα που παίζει σαν mass storage, η επιλογή smart data στο disks είναι γκριζαρισμένη;

Ναι, είναι γκριζαρισμένη στο Disks, και στο GSmartControl συνεχίζει να δίνει SMART unsupported

Για κάνε μια τελευταία προσπάθεια

smartctl --all -d sat /dev/sdX

όπου X το κατάλληλο γράμμα για τον δίσκο