Περι φορολογικων μηχανισμων (ΕΑΦΔΣΣ) και αλλων ενδιαφεροντων πραγματων

Προσπαθοντας να καταλαβω την λειτουργεια των φορολογικων μηχανισμων μιας και η κουβεντα σε προηγουμενα νηματα “τσιγκλισε” λιγο την περιεργεια μου βρηκα αυτο εδω το manual απο εναν φορολογικο μηχανισμο της ICS (Algobox Net).

algodriver_webupdate.pdf (1,8 MB)

Καθως το διαβαζω (δεν ξερω αν ειμαι λαθος ή οχι αν ειμαι παρακαλω διορθωστε με…) βλεπω οτι υπαρχει η δυνατοτητα για USB και Ethernet συνδεση.

Ποσο δυσκολο θα ηταν να φτιαξουμε πχ ενα PPD για να μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σε προγραμματα οπως πχ το Dolibarr ή πχ να το ενσωματοσουμε σε καποιο δικο μας προγραμμα;

Δεδομενου οτι το GNU/Linux εχει πολλα κινουμενα μερη για να κανει μια εργασια (ΠΧ CUPS και PPDs για τους διαφορους εκτυπωτες) πια στην ουσια ειναι η διαφορα μεταξυ Drivers τυπου A και τυπου Β και ποιο ειναι πιο ευκολο και πιο σωστο να δημιουργησουμε;

Ελπιζω να μην σας ζαλισα…

4 «Μου αρέσει»

Driver τυπου Β χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι. Τωρα το γιατι δεν το γνωριζω.

Ο algobox μαζι με τον datasign ειναι οι κυριοι φορολογικοι μηχανισμοι που κυκλοφορουν στην ελλαδα. Εχουν και usb και ethernet. Ο φορολογικος μηχανισμος παραγει μια σημανση η οποια βγαινει πανω στην αποδειξη. Ουσιαστικα δουλευει αναποδα. Στελνει τη σημανση στο προγραμμα και απο εκει το προγραμμα την καταχωρει σε καθε αποδειξη ξεχωριστα. μετα ο φορολογικος μηχανισμος αποθηκευει στη μνημη του τα στοιχεια της σημανσης. Σε ενδεχομενο ελεγχο της εφοριας οι εφοριακοι δεν διαβαζουν τα στοιχεια του φορολογικου μηχανισμου αλλα τα στοιχεια του προγραμματος και κοιτανε αν εχει σημανση η αποδειξη.

Μια πιο φρεσκια ιδεα ειναι να φτιαχτει η διασυνδεση με το mydata της ΑΑΔΕ. Το mydata θα παιρνει ολα τα φορολογικα στοιχεια απο το προγραμμα της επιχειρησης και θα τα διαβιβαζει στα ηλεκτρονικα βιβλια της επιχειρησης στο taxis. Υπαρχει πληρες API απο την ΑΑΔΕ και θα μπορουσε να φτιαχτει απο καποιους η διασυνδεση. Πλην του dolibarr μπορει να χρησιμοποιηθει και το invoiceplane

Υποθετω οτι θα υπαρξει μια μεταβατικη περιοδο απο το ενα συστημα στο αλλο οποτε ισως χρειαστουμε να γραψουμε κωδικα και για τα δυο. Για τους ΕΑΦΔΣΣ Algobox και Datasign θα χρειαστει να δουμε τη ροη των πληροφοριων και πως και ποτε εκτυπωνεται το παραστατικο (αποδειξη η τιμολογιο η οτιδηποτε αλλο). Επισεις ισως πρεπει να ρωτησουμε καποιων τι γινεται στις περιπτωσεις της επιστροφης προιοντων στα καταστηματα και επιστροφης χρηματων στους πελατες.

Το API για το mydata της ΑΑΔΕ υπαρχει σε καποιο PDF? Αν ναι @anon88072451 μηπως εχεις κανενα link για να το δουμε;

https://www.aade.gr/myDATA/tehniki-tekmiriosi

Στο παραπανω link υπαρχουν τα pdf

Λεω για το mydata γιατι σε λιγους μηνες θα ειναι υποχρεωτικο για b2b. Οι φορολογικοι μηχανισμοι μεχρι το 2021-22 λογικα θα καταργηθουν και για το b2c.

Να ειναι και τα opensource στην Ελλαδα μια φορα πρωτα σε κατι! Ειναι κριμα που πρεπει να υπαρχει μονο λυση σε closed source για τετοιες περιπτωσεις στην Ελλαδα.

Σε τεχνικο επιπεδο δεν φαινεται και πολυ δυσκολο. Απλα πρεπει τα δεδομενα που στελνουμε να ειναι συμφωνα με τα xsd αρχεια που μας δινει η ΑΑΔΕ. Επισεις υπαρχουν παραδειγματα για το πως θα γινουν σε διαφορες γλωσσες προγραμματισμου (Java,Javascript, C, C# Ruby, Python και μερικες αλλες) οι κλεισεις του API για το myData.

Τωρα… εκτως απο το Dolibarr του οποιου το ελληνοφωνο forum εχει μεινει λιγο πισω, εχουμε κανενα free/libre open source προγραμμα εμπορικης διαχειρησης κατα προτημηση ελληνικο (οχι εξελληνισμενο απο την αρχη) για να δουμε πως θα ενσωματωσουμε το API της ΑΑΔΕ σε αυτο;

2 «Μου αρέσει»

Δυστηχως στα προγραμματα εμπορικης διαχειρισης δεν υπαρχει κατι απο την αρχη ελληνικο. Αυτα που μπορουν να παιξουν ειναι κυριως αυτα

Ομως εγω ψηφιζω και το invoiceplane γιατι ειναι απλο στη λειτουργια και εχει ολα οσα χρειαζεται μια επιχειρηση b2b. Βεβαια το dolibarr εχει απειρες λειτουργιες και καλυπτει πιθανων μεχρι και το 100% των επιχειρησεων

1 «Μου αρέσει»

καλησπερα επειδη δεν το ψιλο εχω καταλαβει … θα μπορουν τα open source Λογισμικα να μεταβιβαζουν τα στοιχεια στο mydata η θα θελουν πιστοποιηση ?

Αν καταφερεις να φτιαξεις τη γεφυρα μεταξυ open source λογισμικου και mydata τοτε θα τρεξει κανονικα. Τα λογισμικα δεν κανουν κατι αλλο εκτος απο αποθηκευση τιμολογιων κτλ. Μετα πρεπει να γινει η συνδεση ωστε να υπαρχει επικοινωνια με τον server του taxis. Απο την πλευρα του taxis υπαρχει πληρες documentation για τη διασυνδεση. Η πιστοποιηση που αναφερεις υπαρχει σαν θεωρια αλλα δεν ειναι απαιτουμενη. Και τους φορολογικους μηχανισμους επιτρεποταν να τους χειριζεται πιστοποιημενος, αλλα πολλες φορες ρυθμιζοταν απο μη πιστοποιημενο και εμπαινε η σφραγιδα μονο του συνεργατη

καλημερα να φτιαξω γεφυρα το εχω κανει …

απλα εβγαλε ΦΕΚ για τους Providers για να κανουν πιστοποιηση … τωρα προβαιτερ εννουουν πχ cloud server που θα εκδιδουν-αποθηκεύουν τα τιμολογιοα
ενω σαν χρηστης θα μπορεις να χρησιμοποιεις οποιο erp θελεις ? αρκει να κανει αποστολη τα τιμολογια στο mydata ?

Το MyData νομιζω (μπορει να ειμαι και λαθος) οτι ειναι ενας RPC server με αιτηματα και απαντησεις σε XML. Δεν χρειαζεται γεφυρα. Απλα χρειαζεται σωστο σεταρισμα των αιτηματων σας απο το προγραμμα σας… πχ οταν θελετε να περασετε τιμολογιο να στελνετε ολα τα δεδομενα με συγκεκριμενο template για να μπορειτε να το καταχωρησετε στο MyData. Δεν χρειαζεται να χτησουμε το “Γιοφηρι της Αρτας”. Απλα σωστη δουλεια στα plugins σας και στα προγραμματα σας.

ναι αυτο χρειαζεται (template ) αυτο ειναι οκ δεν εχω προβλημα … με της δοκιμες μου ειμαι οκ στελνω δεχομαι …
το θεμα μου ειναι αν ξερει καποιος αν πρεπει το προγραμμα να εχει πιστοποιηση επειδη ειναι το dollibar αυτο που χρησιμοποιώ

1 «Μου αρέσει»

θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον ένας οδηγός για το dollibar, πόσο μάλιστα αν θα μπορούσε να συνεργαστεί και με το taxis.

1 «Μου αρέσει»

Πιστοποιημένος Πάροχος είναι αυτός ο οποιος εκδίδει για λογαριασμό άλλων και έχει την ευθύνη για το αν τα παραστατικά βγαίνουν σωστά. Πχ μεγάλες αλυσίδες σούπερ μάρκετ χρησιμοποιούν Πιστοποιημένους παρόχους (που είναι 2-3 στην Ελλάδα) για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Τα προγράμματα ERP δε χρειάζεται να είναι πιστοποιημένα καθώς την ευθύνη για τα παραστατικά την έχει ο κάθε χρήστης / πελάτης. Αν υλοποιείς το API του myDATA τότε είσαι ΟΚ. Και το myDATA αντίστοιχα τα δέχεται χωρίς πρόβλημα.

5 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @parkadoro στην παρέα μας :hugs:
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, ευχαριστούμε :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

καλησπερα… ναι το εχω φτιαξει τελικα με το dolibar και ειναι οκ …
το θεμα μου ηταν οι πληρωμες… αυτο δεν ειχα καταλαβει…
δηλαδη εχω ενα τιμολογιο σε πιστωση 100 ευρω με πληρωνει 50 … πως ενημερωνω το mydata… επειδη ειναι διπλογραφικα βιβλια…
αλλα οκ καταλαβα … θελουν μονο τιμολογια… δεν τους νοιαζει πληρωμες…

επισης εχει ακουσει κανενας τι θα γινει με της αποδειξεις ? δηλαδη της περναω εγω? της περανει και ο αλλος ?

Καλησπέρα,
Να ανασύρω το θέμα ξανά και να ρωτήσω αν κάποιος έχεις βρει κάτι για dolibar - invoiceplane - invoiceninja ?

Δεν ξερω αν ο @jdm παρακολουθει ακομα το νημα αλλα αν ειναι ακομα μεσα θα ηθελα και εγω να δω την προοδο των προσπαθειων του για το Dollibar και γενικα για την επικοινωνια με το MyData.

1 «Μου αρέσει»