Περί εργαλείων ιδιωτικότητας

Εξαιρετικό άρθρο @Constantinos ευχαριστούμε θερμά! θα διαβάζω για ώρες το thread, έχει τόσο υλικό! :slight_smile:

σε ψήνει να μας γράψεις έναν οδηγό εάν θες για το πως το έστησες ^^ με ενδιαφέρει ιδιαίτερα (εάν υπάρχει ήδη οδηγός αλλού και δεν έχεις χρόνο, στείλε και μπορώ να μεταφράσω εγώ και να ανέβει ως ξεχωριστό άρθρο ή σαν σχόλιο κάτω από αυτό i guess?)

3 «Μου αρέσει»

Ποιο fork του; Τον Basilisk;
Έχει σταματήσει να αναπτύσσεται από τον Δεκέμβρη του 21, κάτι που μάλλον δε με εκπλήσσει.
Δεν αποκλείω πάντως να το βουτήξουν και αυτό οι Κινέζοι.

Πάντως και για τον PaleMoon έχω αρκετές ενστάσεις και έχοντας μιλήσει παλιότερα με τον τύπο που ξεκίνησε το project , διέκρινα μια εμμονή με κάποια πράγματα που ήταν παιδαριωδώς ηλίθια.

Μπορώ να καθίσω να μεταφράσω τον οδηγό κάποια στιγμή, εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον.

Όχι, είναι βασικά ένα fork του κανονικού Pale Moon, χωρίς το branding και με μερικές επιπλέον ρυθμίσεις.

Δε θα διαφωνήσω με αυτό. Αλλά γενικά το προτιμώ περισσότερο από το Firefox.

2 «Μου αρέσει»

Μπορούμε να εγκαταστήσουμε μια εφαρμογή φραγής διαφημίσεων, πχ AdAway(fdroid) σε ένα tvbox με ethernet και να μπλοκάρουμε τις διαφημίσεις στο δίκτυο μας με την ip του tvbox σαν dns1 για παράδειγμα, παράλληλα ή όχι με pihole σε rpi4;
Μπορεί να γίνει χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα στην “ταχύτητα” του δικτύου μας;

Απότι ξερω το Adaway επαιζε παλια με το /etc/hosts. Αλλα δεν ξερω αν αυτο συμβαινει ακομα. Αν το AdAway εχει σαν δυνατοτητα να εχεις την IP του pihole σαν DNS1 η DNS2 (αν εχει αλλαξει τροπο μπλοκαρισματος και δημιουργει τοπικο DNS server) δεν βλεπω γιατι οχι.

1 «Μου αρέσει»

Ανακοινώθηκε πρόσφατα η δυνατότητα χρήσης vpn της cloudflare, ως ενσωματωμένη λειτουργία στον Microsoft-edge browser, για διαφύλαξη της ιδιωτικότητας των χρηστών κατά το σερφάρισμα.
Δεν βρήκα, όμως τη συγκεκριμένη λειτουργία στον Microsoft-edge για Linux.

Προφανώς σαν απάντηση στο Mozilla VPN που επίσης είναι το Cloudflare, ασχέτως αν εκεί στη Mozilla δεν το λένε ευθέως και το βάφτισαν ως «Mozilla VPN».

Κατά τ’ άλλα, σε αυτή την πρόταση (της Microsoft) ας δούμε πόσοι ασύμβατοι όροι υπάρχουν μέσα σε μια μόλις γραμμή:
«διαφύλαξη της ιδιωτικότητας», «Microsoft-edge browser», «Cloudflare».

2 «Μου αρέσει»

Η Μicrosof ισχυρίζεται ότι ούτε ο πάροχος δεν θα έχει κάποιες πληροφορίες σχετικά με την ip.
Επιτρέπεται από την Ευρωπαϊκή νομοθεσία, η εν λόγω εταιρεία να συλλέγει αυτές τις πληροφορίες;
Μπορεί να επιτευχθεί αυτό χωρίς τη συγκατάθεση της cloudflare ;
Αναφέρεται αυτό σε κάποιους όρους για τον χρήστη;