Περί ανέμων και υδάτων

Καλή χρονιά σε όλους, εύχομαι του χρόνου η παρέα μας να διπλασιαστεί!!!

1 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά παίδες, να είστε καλά!!!

2 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά !!!

Και να μας βρει και περισσότερους εδώ σε αυτό το φόρουμ.

1 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά, υγεία ευτυχία σε όλους.

1 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά σε όλους! Με λίγη παραπάνω ελπίδα και χαρά στον κόσμο!

1 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά, χρόνια πολλά και καλά και ό,τι ποθούμε !!

2 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά, με υγεία, ευτυχία και ό,τι άλλο επιθυμεί ο καθένας.

1 «Μου αρέσει»

Καλη χρονιά σε όλους με υγεία, ευτυχία και ένα αντίο στην πανδημία (έκανα και ρίμα :stuck_out_tongue: )

5 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά κι από μένα με υγεία. Η πανδημία φοβάμαι ότι ήρθε για να μείνει …

Καλή χρονιά, έστω και με καθυστέρηση 20 ημερών. Μακάρι ο χρόνος να μπήκε καλά για εσάς.

Εδώ και περίπου ένα μήνα είχα ένα θέμα με το laptop μου και είχα θέμα με την dedicated GPU (παρεμπιπτόντως, είχε δίκιο ο Torvalds για την Nvidia), αφού είχα κάνει επισκευή στο μηχάνημα αλλάζοντας το keyboard (και εδώ εύχομαι ένα μεγάλο “άντε γαμ…” στην Acer που σχεδίασε το laptop με τέτοιο τρόπο που να είναι αρκετά δύσκολο να αλλάξεις το πληκτρολόγιο απ’ ο,τι θα έπρεπε να είναι).

Εδώ και λίγο καιρό όταν έκανα boot στο Linux, μου εμφανιζόταν ένα error σχετικά με το BIOS της GPU που για κάποιο λόγο δεν το έβρισκε το σύστημα. Κάτι παρόμοιο είχα και στα Windows, καθώς δεν αναγνώριζε το σύστημα αυτό το hardware, κάτι το οποίο ίσως ψιλοδιόρθωσα κάνοντας εγκατάσταση τον driver της GPU από τον vendor και όχι απευθείας από την Nvidia. Δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω πολλά και είχα αρκετά θέματα σχετικά με τα γραφικά, καθώς είχα αρκετά περισσότερα κολλήματα απ’ ό,τι θα έπρεπε.

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν είχα πάρει το laptop μου από τη συνηθισμένη θέση του, πάνω στο γραφείο μου και το σύνδεσα κάπου, εκτός σπιτιού (να σημειώσω εδώ πως δεν έχει μπαταρία το laptop και δουλεύει μόνο όταν είναι συνδεδεμένο στην πρίζα). Εκεί βλέπω το boot να μην πετάει κάποιο error και μάλιστα να αναγνωρίζεται σωστά από το σύστημα, σε όλα τα λειτουργικά (εκτός του macOS, όπου είναι απενεργοποιημένη η GPU εκεί). Αργότερα το δοκίμασα στο γραφείο μου πάλι, όπου ξεκίνησαν πάλι τα προβλήματα. Αν και σήμερα, δεν είχα κανένα πρόβλημα εκεί που το συνδέω συνήθως.

Μετά από αυτό, αφού είχα ακούσει για παρόμοια περιστατικά παλιότερα, έβγαλα το εξής συμπέρασμα: τα ηλεκτρονικά είναι πιο ευαίσθητα απ’ ό,τι περιμένεις να είναι.

2 «Μου αρέσει»

Σαν κάτοχος Acer εδώ και 8 χρόνια, οφείλω να ομολογήσω ότι ενώ τα “εσωτερικά” είναι μια χαρά (ακόμα!), το “περιτύλιγμα” (πλαστικά, σασί κτλπ) είναι για το ανάθεμα…

1 «Μου αρέσει»

Ισχύει, δυστυχώς. Επίσης το πληκτρολόγιο που είχε το laptop μου (γιατί το έχω αντικαταστήσει πλέον) ήταν καλύτερο σε σχέση με άλλα laptops, αλλά είναι τόσο εκνευριστικό να το αλλάξεις. Αλλά το hardware είναι όντως καλό (με τη διαφορά ότι έχει μόνο ένα slot για RAM, αλλά τουλάχιστον είναι άμεσα προσβάσιμο).

Ο μόνος λόγος που έχω το laptop που έχω στην κατοχή μου, είναι επειδή χρειαζόμουν ένα laptop για τη σχολή και για κάποιο λόγο ήταν πιο εύκολο για τους δικούς μου να το αγοράσουν από ένα συγκεκριμένο κατάστημα, παρά να αγόραζαν ένα μεταχειρισμένο από κάπου αλλού. Αχ και ακόμα λιμπίζομαι αυτό το ThinkPad T430 που ήθελα αρχικά…

1 «Μου αρέσει»

Για ThinkPads, έχε το νου σου κατά διαστήματα να κάνεις καμιά αναζήτηση σε Ελλάδα μαζί με την λέξη refurbished, μπορεί να βρεις καμιά φορά αυτό που θέλεις σε καλή τιμή.

3 «Μου αρέσει»

Το έχω κατά νου, λεφτά δεν υπάρχουν γι’ αυτό προς το παρόν, ίσως και κάποιος λόγος για δεύτερο laptop.

1 «Μου αρέσει»

Μέχρι να το πάρεις, τσέκαρε τον παρακάτω τυπάκο, τα λέει ωραία σχετικά με τα ThinkPads και έχει ενδιαφέρον υλικό στο κανάλι του :

1 «Μου αρέσει»

Εχω ενα refurbished Thinkpad T420 με i5, 8G ram και 2 σκληρους(SSD & HDD) συνολικα 1,5TB χωρου και εχει αντικαταστησει τον σταθερο μου. Πραγματικα, οταν ειμαι σπιτι ανοιγω το λαπτοπ εναντι του σταθερου. Ειναι απιστευτο το ποσο με εχει βολεψει. Γενικα τα Thinkpad για δουλεια γραφειου/προγραμματισμο/content consumption ειναι εγγυηση.

2 «Μου αρέσει»

καποιος να ξεστολισει τα αβαταρ περασαν οι γιορτες

4 «Μου αρέσει»

Και μετά σου λέει, δεν έχει επαγγελματικές εφαρμογές στο Linux…

…μεγάλη η δύναμη της συνήθειας…

8 «Μου αρέσει»

Back to the analog baby…

1 «Μου αρέσει»

το καναμε που το καναμε τσατουλι, και το εκτροχιασαμε εντελως. γιατι να ανοιγουμε αλλο θεμα τωρα? καλα καθεται και αυτο εδω που ειναι :stuck_out_tongue_winking_eye:

αυτο για τη βαθμοθηρια και την αποτυχια του «εκπαιδευτικου συστηματος» ειναι κοινο μυστικο. βαθμοθηρια και παπαγαλια μεχρι τελικης πτωσεως. διαβαζεις για μια «εξεταση» μονο και μονο για να παρεις τον επιθυμητο βαθμο, και αφου βγεις απο την αιθουσα πεφτει

dd if=//dev/zero | dd of=//dev/brain

μεχρι αμνησιας, αφου εχεις ξεχασει σε δευτερολεπτα ΟΛΑ οσα διαβαζες για την εξεταση (γιατι δεν τα διαβαζεις για να τα κατανοησεις, αλλα μονο για να παρεις τον βαθμο)

1 «Μου αρέσει»